Neurony ze sádla  
Buňky tukové tkáně byly v laboratoři proměněny na plně funkční nervové buňky.

Na počátku byl šokující objev, že „kila navíc“, jež s sebou většina z nás vláčí, obsahují kmenové buňky schopně v laboratorních podmínkách proměny na buňky kosti, svalu nebo chrupavky. Další „pecku“ přineslo oznámení, že se tyhle „tlusté“ buňky mění na buňky podobné nervovým buňkám. Skeptici mohli říkat, že to, co vypadá jako nervová buňka, se ještě nemusí jako nervová buňka chovat. Jejich pochybnosti rozptýlil článek, jenž vyšel 1. června 2004  v Experimental Neurology. V důmyslném koktejlu různých růstových faktorů se mění buňky z tukové tkáně na neurony a glie. Neurony přenášejí nervové vzruchy, tak jak se od nich čeká, a glie se kolem nich vinou a příkladně o ně pečují.

Představy, že nám chirurgové v jedné místnosti odsají „špeky“, v druhé nám vrazí do mozku z nich vypěstované neurony a zbaví nás potíží s Alzheimerovou chorobou jsou samozřejmě jen planým fantazírováním. Ale objev je to jistě zajímavý a významný. Tukové tkáně máme všichni habaděj a určitě by jí nebyl takový nedostatek jako třeba kostní dřeně nebo embryonálních kmenových buněk. Na rozdíl od posledně jmenovaného zdroje navíc nejsou proti odsávání tuku žádné etické výhrady. Navíc se opět potvrzuje, že s nevratností specializace buněk našeho těla to není tak horké, jak se ještě nedávno


Henry Rice  a Kristine Saffordová z Duke University vypěstovali z tukových buněk neurony a glie. Sami jak je vidět „špeku“ moc nemají. Zato neurony jim asi nechybějí. Že by si po večerech prováděli autotransfuzi?   

Datum: 06.06.2004
Tisk článku

Biochémia - Pavlovič Milan, Pullmann Rudolf
 
 
cena původní: 812 Kč
cena: 804 Kč
Biochémia
Pavlovič Milan, Pullmann Rudolf

Diskuze:

daruj špek, zachráníš život

Colega,2005-04-24 21:30:58

tak jo, hlásím se jako dobrovolník :)

Odpovědět


nejde o darování

Jana Č,2011-03-31 14:41:59

Pokud dobře chápu, je nutné mít buňky svoje - svůj špek na obnovu svého mozku. A vyhraje ten, kdo má schovanou pupečníkovou krev. Kmenové buňky z ní jsou bezkonkurenční!

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace