Vyvěrá kvantová mechanika ze strunové teorie pole?  
Na Univerzitě Jižní Kalifornie odvozují kvantovou mechaniku z chování strun ve strunové teorii pole.


 

Zvětšit obrázek
Žijeme pod taktovkou strun? Kredit: J. P. Talma.

Ještě ani neoschly klávesy orosené potem z paralelních světů a kvantové mechaniky, které rozbouřily mnohé emoce, a už tu máme další teorii o tom, kde se berou přízraky kvantových jevů. Tentokrát je nemá vyvolávat odpuzování blízkých paralelních vesmírů, ale hemžení strun v rámci strunové teorie pole. Úsměvnou ironií přitom je, že teorie strun vznikala tak, aby byla v souladu s kvantovou mechanikou. Teď by se ale jejich vztah měl vlastně obrátit.

 

Zvětšit obrázek
Itzhak Bars. Kredit: University of Southern California.

Přišli s tím dva fyzici Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles, Itzhak Bars a jeho doktorand Dmitry Rychkov v časopisu Physics Letters B, kteří svojí teorií posunují strunovou teorii pole a její obecněji pojatou verzi, známou jako M-teorie, do základů celé fyziky. Navrhují, abychom nepoužívali kvantovou mechaniku k vyvození strunové teorie pole, ale využili strunovou teorii pole k podpoře kvantové mechaniky. Strunová teorie pole je vlastně převyprávění teorie strun jazykem kvantové teorie.

 

 

Zvětšit obrázek
Dmitry Rychkov. Kredit: D. Rychkov.

Bars s Rychkovem zase přeformulovali strunovou teorii pole po svém a tvrdí, že základní principy kvantové mechaniky můžeme odvodit z geometrie spojujících a rozdělujících se strun. Nezbytným předpokladem pro to samozřejmě je, že veškerou hmotu tvoří struny. Autoři ve své verzi strunové teorie pole používají ještě další předpoklad, totiž že jedinou možnou interakcí strun je jejich spojování a rozdělování.

 

 

Zvětšit obrázek
Univerzita Jižní Kalifornie. Kredit: Bestweekevr, Wikimedia Commons.

V současnosti neznáme ucelený a jednotný soubor pravidel, který by vysvětloval veškeré fyzikální interakce ve známém vesmíru. Na velkých škálách obstojně funguje newtonovská mechanika a hýbe hvězdami, planetami, měsíci a kometami na jejich oběžných drahách. Je docela intuitivní a často ji můžeme pozorovat na vlastní oči. Kvantová mechanika oproti tomu slušně popisuje vztahy mezi částicemi menšími než atomy a síly, které se je snaží držet pohromadě. Bývá dost neintuitivní a protiví se naší každodenní zkušenosti. Není pro ni žádný velký problém tvrdit, že částice může být na více místech zároveň a podobné libůstky.

 

Navzdory jejím vrtochům a sklonu vyvolávat duchy je kvantová mechanika velmi cenným nástrojem pro pochopení vztahů mezi hmotou a energií na nepatrných vzdálenostech. V jejím nitru se ovšem skrývá velká záhada – soubor základních pravidel, z nichž vyplývá nejasné určení polohy a hybnosti každé částice. Tato pravidla byla opakovaně prověřována experimentálně, až do těch nejmenších rozměrů, které jsou dosažitelné nejvýkonnějšími urychlovači částic. Podle Barse jsou tato pravidla očividně správná, ale jejich původ leží ještě hlouběji, mimo dosah dnešních technologií. Bars s Rychkovem teď navrhují jako jejich původce struny.

 


Video:  Dr Michio Kaku - Our Future, String Field Theory, and the Multiverse Kredit: CMN.

 

Literatura

University of Southern California News 3. 11. 2014, Physics Letters B online 27. 10. 2014, Wikipedia (String field theory).

Datum: 07.11.2014 00:05
Tisk článku


Diskuze:

Pomoooc

Ondrej Dvorak,2014-11-14 23:45:59

Na můj mozek právě zaútočila kvantová struna! Co mám dělat???

Odpovědět

Romane,

Vlasta Tomšů,2014-11-09 09:03:12

zkuste energii kterou vynakládáte na tyto emoce přesměrovat do vytvoření strategie omezení vyhazování peněz na minimum,na pro vás zbytečné věci. Posléze se tak dostanete do pozice nezaujatého pozorovatele, který věnuje většinu své energie a peněz ve svůj prospěch. Omezíte tím tok energie (peněz) od vás směrem k donucovacímu aparátu, kterému tato bude chybět ke kontrole vaší osoby.

Veškeré emoce škodí, obvzlášť když jsou vyjadřovány v masových demonstracích. Tato srocení nespokojeného lidu odjakživa sloužily donucovacímu aparátu k evidenci a zatýkání protivníka.Někdy byly i donucovacími aparáty podporovány, aby se ukázalo kdo je kdo.

Osvědčený model demonstrací a revolucí je proto plebsu neustále připomínán médii jako jediný prostředek k omezení moci donucovacího aparátu.

Po zvolení postupu který jsem načrtl, části jednotlivců z dosavadního donucovacího aparátu nezbude než se přidat na vaši stranu a to bude začátek zhroucení donucovací moci nad vámi.

Z toho mj. vyplývá, že za bezmocnost si můžete sám. Nemá smysl nad tím zavírat oči. Lepší je si to přiznat a přijmout protiopatření.

Odpovědět

Pane Mrázku,

Vlasta Tomšů,2014-11-08 19:51:56

Z mj. toho vyplývá, že placení daní považuje vedení velkých firem a korporací za likvidační výpalné.

Běžný ovčan je naopak přesvědčován, že poctivé placení daní je pro jeho dobro.

Mně osobně velmi těší, že z mých peněz jsou placeni nájemní zabijáci v cizích válkách proti lidem které jsem nikdy neviděl. Hurá!

Odpovědět


Absolútny súhlas…

Roman Horváth,2014-11-09 02:54:20

Absolútny súhlas. Tiež by som bol pokojnejší, keby som mal možnosť viac rozhodovať o tom, kam sa pohnú „moje“ peniaze, lenže pod tlakom okolitej reality začínam nadobúdať dojem, že termín „moje“ peniaze bol zavedený úmyselne len na to, aby môj limbický systém nezostal pasívny… Márnosť výbuchov emócií vo mne zase vzbudzuje dojem, že nenechávať limbický systém v pasivite je sebaklam. A nepáči sa mi, že ma takáto situácia vedie do letargie, ale v tomto smere cítim len demotiváciu.

Odpovědět

Pane Tomšů... vesmír existuje dál, bez ohledu...

Jaroslav Mrázek,2014-11-08 13:21:45

Jako odpověď, byť částečná je poslední dění bankovní unie a tohle na dokreslení poctivosti:http://www.badische-zeitung.de/kommentare-1/juncker-hat-luxemburg-zur-steueroase-gemacht--94214414.html

Odpovědět

Mystifikace

Vlasta Tomšů,2014-11-08 08:32:32

Rotschildové začli jako jedni z prvních půjčovat papírové poukázky na neexistující zlato za účelem zisku.

Hodně to připomíná výše uvedené hraní si na vědce, ve stylu Werichova hledání kamene mudrců aj.mystifikací z jeho filmů Císařův pekař a Pekařův císař.

Položil jste si otázku, co mají Itzhak Bars a Rotschildové společného?

Odpovědět

Světlo je definováno jako....

Jaroslav Mrázek,2014-11-07 08:50:58

...neboli el. mag. vlnění z celého vesmíru má stejnou definice částice (nesoucí informace)....neboli "někde něco vysílá vzorec, jak vypadá až do detailu náš vesmír" a interference vysvětlují "paralelní" vesmíry... . Slušná šílenost? Bráno do "důsledku"- naše vlastní vysílání modifikuje původní ...atd., atp. ....

Odpovědět

Superstruny a M-teorie

Martin Kovář,2014-11-07 07:39:24

Ach jo, strunaři ještě nemají dost a vymýšlejí další šílenosti. Bohužel, zatím se jim ani z daleka nepodařilo přiblížit experimentálnímu testování. Tedy až na nějaké výstřední varianty superstrun (hledáno na LHC a nenalezeno ;-) ).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace