JSME TAM  
Rosettě i celému týmu blahopřejeme!

 

Přistání na kometě se stalo skutečností: LIVE HD ZDE a také ZDE

Na očekávaném brífingu by měly zaznít další informace.
Zde budeme postupně přidávat další obrázky a informace, které bude sonda pořizovat.Je to trochu zvláštní, že jeden z prvních záběrů povrchu jádra 67P publikovala NASA, ne ESA. Nicméně vám jej přinášíme tak jak byl americkou kosmickou agenturou zveřejněn před hodinou. Záběr pochází ze spodního kamerového systému (vůči poloze k povrchu komety) ROLIS. Zveřejněný snímek obdržela letová kontrola v 14:38:41 ze vzdálenosti přibližně třech kilometrů od jádra. Rozlišení je přibližně 3m/pix.


VIDEO: Obdržení signálů modulu:


Čtvrtek 01:45
Podle oficiálních zdrojů ESA to zatím vypadá tak, že díky absenci harpun, které nebyly (z doposud nespecifikovaných důvodů) vystřeleny, se wlander odrazil od povrchu a přistál až "napodruhé". Zatím je těžké hledat příčiny, Evropská kosmická agentura se zatím blíže nevyjádřila, čekáme na dnešní oficiální briefing, který by se měl uskutečnit ve 14:00.
22:07
Konečně máme kontakt s členem ESOC v Darmstadtu! Ujišťuje nás, že vše je naprosto v pořádku a další data by měla pozemní kontrola obdržet do hodiny.
PHILAE KOMUNIKUJE S ROSETTOU!
22:05
Konečně potvrzuje člen operačního týmu, že stanice DSN přijala telemetrická data a vše je v pořádku
21:55
Tisková konference se odehrávala ve znamení oficiálních projevů (což si mise bezpochyby zaslouží), nicméně ohledně stavu Philae jsme neměli žádné informace.
20:56
Jaké překvapení! V krátkém vstupu oznamují členové týmu bezesporu fantastickou novinu: Rosetta obdržela signály od třech zařízení modulu Philae. Údajně mezi ně patří ROLIS a CIVA, nicméně ani teď nejsou informace potvrzeny.
20:11
Oficiální ESA brief Členové týmu oznamují oficiálně úspěšné měkké přistání.
Ale v zápětí se dizvídáme o problémech, jejichž podstata zatím není jasná.
Vypadá to, že nedošlo k vystřelení palubních harpun, jakožto rovněž k ativaci horní trysky, která má pomáhat při fixaci landeru na povrchu jádra.
Dochází k výpadkům radiokomunikace mezi Philae a sondou.
Je dokonce možné, že se lander převrátil, což by mělo katastrofální důsledky na další průběh mise. Vypadá to dokonce (podle obdržených dat), že se modul odrazil od povrchu a přistál "podruhé". Člen týmu ESOC ujišťuje, že musíme vyčkat na další telemetrická data, což je pochopitelné.
Podle jeho prohlášení bude po několik dalších hodin Rosetta za horizontem komety, takže není možná komunikace mezi modulem a sondou.
18:30
Spojení Philae s Rosettou je přerušované. Probíhají analýzy.
17:59
Philae má za sebou přistání.
Počáteční emoce vystřídalo mlčení.
17:50
Zprávy jsou nyní poněkud zmatené, co tedy oznámil tým na Twitteru? “Telemetrie naznaPřistávací manévr modulu Philae čuje, že harpuny nebyly vystřeleny, jak jsme se původně domnívali. Tým zvažuje druhý pokus.”
Starší informace jsou v článcích:
Přistávací manévr modulu Philae
První fota z deseti a méně kmVideo: "Rosettin valčík"


Datum: 12.11.2014 17:38
Tisk článku


Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace