Quarry Life Award sbližuje zájmy těžby a ochrany přírody  
Společnost HeidelbergCement už podruhé ve svých těžebních prostorách po celém světě pořádá pozoruhodnou odborně vzdělávací soutěž Quarry Life Award.


 

Zvětšit obrázek
Příroda se zmocňuje pískovny na Tovačovských jezerech. Kredit: HeidelbergCement.

Lidé obvykle vnímají těžební prostory jako jizvy v krajině, podrásané moderní civilizací. Důl, lom, anebo pískovna, to přece nevěstí nic dobrého. Jenže ve skutečnosti to bývá právě naopak. V těžebních prostorech sice zmizí původní krajina a samozřejmě i těžený materiál, zároveň se ale objeví pozoruhodné spektrum nových stanovišť a nových krajinných prvků. Pokud do vytěženého lomu či pískovny rozumným způsobem vpustíme přírodu, tak nejčastěji vznikne z biologického hlediska mnohem cennější prostředí, než bylo to původní. Například, pokud jde o počet cenných a ohrožených druhů tak se původní les či pole s lomem anebo pískovnou nemohou vůbec měřit. Jde jenom o to, nelpět na tradičních dogmatech a být svolný ke spolupráci, jak na straně ochránců přírody, tak i těžebních společností.

 

Zvětšit obrázek
Logo Quarry Life Award. Kredit: HeidelbergCement

V rámci České republiky, ale i v mezinárodním měřítku, si v tomto ohledu velmi dobře stojí společnost HeidelbergCement, která se svými dceřinými společnostmi patří mezi největší světové výrobce stavebních materiálů. Společnost intenzivně deklaruje svůj zájem o trvale udržitelný rozvoj a je členem Světové obchodní rady pro trvale udržitelný rozvoj (World Business Council for Sustainable Development). Udržitelným rozvojem se dnes zaklíná kdekdo, za Heidelbergským cementem jsou ale hmatatelné výsledky. Vedou dialog s obcemi v okolí mnoha svých provozoven, ve více než 1 000 lomech celého světa aktivně podporují cennou místní flóru a faunu a také organizují pozoruhodnou mezinárodní vědecko-vzdělávací soutěž Quarry Life Award.


 

Zvětšit obrázek
Tři vítězné týmy národního kola Quarry Life Awards. Kredit: HeidelbergCement.

Letos se ve 22 zemích čtyř kontinentů odehrál druhý ročník této soutěže. V České republice ji pořádají společnosti ze skupiny HeidelbergCement, Českomoravský cement a Českomoravský štěrk. U nás se přihlásilo celkem 12 týmů se svým projektem, z nichž odborná porota ve složení prof. Karel Prach z Jihočeské univerzity, prof. Jan Frouz z Karlovy univerzity a generální ředitel HeidelbergCement ČR Ing. Jan Hrozek vybrala 5 nejlepších. Jejich autoři pak dostali finanční prostředky, aby projekty mohli od letošní března do září uskutečnit ve vybraném lomu či pískovně. Odborná porota posoudila originalitu, inovativnost a realizaci projektu a nakonec vyhlásila konečné pořadí.

 

Video: Quarry Life Award, 1. místo. Kredit: HeidelbergCement ČR.

 


 

Zvětšit obrázek
Účastníci Quarry Life Award v akci. Kredit: HeidelbergCement.

Vítězem letošního ročníku Quarry Life Award se stal a 5 tisíc euro získal třináctičlenný tým Viléma Jurka s projektem „Zapojení života na Břidle – Příklady možností obnovy přírodního prostředí lomu Mokrá“. Soutěžící po průzkumu Břidly ve východní části lomu Mokrá zjistili, že místo je velice vhodné přírodně blízkou obnovu, která v maximální možné míře využívá místní druhy a jejich schopnosti. Pak navrhli postup rekultivace, při které vznikne celkem 15 různých prostředí, zajímavých pro řadu cenných živočichů a rostlin. Zároveň s obnovou autoři pracovali i na využití pro vzdělávání a relaxaci, čímž se Břidla stane zajímavou pro veřejnost. Až se vítězný projekt na Břidle v plné míře uskuteční, mělo by se z ní stát jedinečné místo, kde se protnou zájmy těžby, ochrany přírody a veřejnosti, aniž by se kdokoliv ze zúčastněných musel připoutávat ke stromům. Na druhé a třetím místě se s oceněním 3 tisíce, respektive 1 500 euro, umístily týmy Jana Ševčíka a Dana Zahradníka, které se shodou okolností oba zabývaly oblastí Tovačovských jezer.

 

Video: Quarry Life Award, 2. místo. Kredit: HeidelbergCement ČR.

 


Všech 5 realizovaných projektů z České republiky postupuje do mezinárodního kola, kde mezinárodní odborná porota vybere šest celosvětových vítězů. Jejich pozice není úplně jednoduchá, protože jsme obhájci titulu. Slavnostní vyhlášení mezinárodních výsledků soutěže totiž proběhne v Praze, tedy v České republice, jakožto zemi vítězů 1. ročníku. Soutěž Quarry Life Award je skvělou ukázkou toho, že vztah k přírodě nemusí být hrou s nulovým součtem. Nemusí to být přehlídka fanatismu, ať z té či oné strany. Stačí, když se najdou firmy, odborníci a aktivisté, kteří jsou ochotni naslouchat a spolupracovat. Každý z nich něco získá a nejvíce profituje samotný lom nebo pískovna a lidé v okolí. Kéž by u nás bylo více podobných akcí. Prostor tu pro ně určitě je, veliký.

 

 

Video:  Quarry Life Award, 3. místo. Kredit: HeidelbergCement ČR.


Literatura

Tisková zpráva Quarry Life Award, http://www.quarrylifeaward.com, Wikipedia (HeidelbergCement).

Datum: 15.11.2014 19:41
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace