Přívětivý Saturn zárukou spokojeného života na Zemi  
Kdyby Saturn se svými divukrásnými prstenci neobíhal Slunce na tak poklidné oběžné dráze, měla by to Země a její obyvatelé mnohem svízelnější.


 

Zvětšit obrázek
Přívětivý obr versus Modrá planeta. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Sluneční soustava je velice poklidným a udržovaným místem k životu, alespoň ve srovnání s některými jinými hvězdnými systémy. Naše planety spořádaně obíhají po víceméně kruhových oběžných drahách a jakžtakž se drží v jedné rovině. Hotová idylka. V čem to ale vězí, že je Sluneční soustava se všemi těmi planetami právě taková?

 

Zvětšit obrázek
Elke Pilat-Lohinger. Kredit: Universität Wien.


Zapátrala nad tím i Elke Pilat-Lohinger z Astrobiologického institutu Vídeňské univerzity. Zajímalo jí, jak těžké váhy mezi planetami Sluneční soustavy, tedy Jupiter se Saturnem, ovlivňují oběžné dráhy ostatních planet. Pohrála si kvůli tomu s počítačovými modely Sluneční soustavy a sledovala, jak mohou změny oběžných drah plynných obrů ovlivnit naši rodnou planetu. Pro připomenutí, průměrná vzdálenost mezi Sluncem a Jupiterem je přibližně 778 miliónů kilometrů, zatímco u Saturnu je to cca 1427 miliónu kilometrů, čili přibližně dvojnásobek vzdálenosti Jupiteru od Slunce a téměř desetinásobek vzdálenosti Země od Slunce.


Oběžná dráha Země kolem Slunce je skoro úplně kruhová. Obíháme ve vzdálenosti 147 až 152 milionu kilometrů, přičemž se vzdálenost Slunce a Země průběžně mění zhruba o 2 procenta. Když si ale Pilat-Lohingerová posunula Saturn o jednu desetinu vzdálenosti mezi ním a Sluncem blíž ke vnitřním planetám, tak to vyvolalo pořádné gravitační strkanice. Prý by to protáhlo oběžnou dráhu Země o desítky milionů kilometrů. Naše planeta by v takovém případě část každého pozemského roku strávila mimo obyvatelnou zónu, což by nejspíš vedlo ke zmrznutí veškeré neohřívané vody na povrchu.

 

Rory Barnes. Kredit: NASA.


Problematický by pro pozemský život byl i výraznější sklon oběžné dráhy Saturnu. Čím větší sklon, tím víc by natahoval oběžnou dráhu Země. Vnitřní planety by nepřívětivou gravitaci podle všeho vyvažovaly, ale jen do určité míry. Kdyby byla oběžná dráha Saturnu odchýlená od roviny o 20 stupňů, tak by podle Pilat-Lohingerové nejvíce vnitřní část oběžné dráhy Země probíhala blíž ke Slunci, než oběžná dráha planety Venuše. Badatelce také vyšlo, že by výraznější sklon dráhy Saturnu zásadně ohrozil setrvání vnitřních planet ve Sluneční soustavě. Při sklonu oběžné dráhy Saturnu 20 stupňů by mohl po čase uletět Mars a při sklonu 30 stupňů by mohla mateřskou náruč Slunce opustit i Země.

 

Zvětšit obrázek
Sluneční soustava, zatím šlape jako hodinky. Kredit: NASA/ JPL-Caltech/ R. Hurt, Wikimedia Commons.


Rory Barnes z Washingtonské univerzity v Seattlu vítá výsledky Pilat-Lohingerové jako slušně podložené a její výzkum považuje za metodicky dobře zvládnutý. Není si ale jistý, jak vlastně změny oběžné dráhy planety ovlivňují její obyvatelnost. Zároveň to není úplně snadné odhadnout, když zatím známe jenom jedinou obydlenou planetu – Zemi. Tak nějak tušíme, že změna oběžné dráhy od určité chvíle postihne obyvatelnost planety, zatím ale nevíme, kde přesně by ta hranice mohla být. Barnes připouští, že by se planeta, která by obíhala kolem Slunce po dráze, táhnoucí se kupříkladu mezi dnešními oběžnými drahami Země a Merkuru, od naší Země určitě hodně lišila. Zároveň si ale nemyslí, že by na takové planetě vůbec nemohl vzniknout život.

 

 

 

Video:  Why the solar system can exist. Kredit: Minute Physics.Literatura

NewScientist 21. 11. 2014, International Journal of Astrobiology online 3. 11. 2014.

Datum: 24.11.2014 15:03
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 15:09:09

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

pricina nebo dusledek

Mojmir Kosco,2014-11-25 07:42:24

Otazkou je zda usporadani slunecne soustavy je pricinou ze zde vznikla
Gaia nebo aby zde mohla vzniknou je to usporadano presne takhle

Odpovědět


.

Jiří Novák,2014-11-26 21:35:06

Jedna obyvatelná planeta z osmi - to mi nepřijde jako moc dobré uspořádání. A teď si vemte, že by slunce bylo červený trpaslík (jinak dosti běžná hvězda). Bylo by mnohem stabilnější, mělo by i širší obyvatelnou zónu, takže možná 2 i 3 takové "Země" v jedné soustavě by byly možné... O kus dál by obíhal nějaký obrovský Jupiter, nebo dva, který by "vysával" nebezpečné asteroidy... Prostě veget, ne jak u nás :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz