Hackerský útok na Sony Pictures napáchal velké škody  
Zákeřný kybernetický úder, za nímž s největší pravděpodobností stojí bizarní severokorejský režim, se možná stane nejničivějším v historii hackerských útoků na americké společnosti. Sony Pictures navíc kapitulovala před výhružkami kyberteroristů.

 

Zvětšit obrázek
Nad Sony Pictures Entertainment se stahují mračna. Kredit Sony Pictures.

Nic nedokáže rozzuřit autoritářské režimy, které terorizují vlastní obyvatelstvo a vůbec extremisty všeho druhu, jako upřímný výsměch. Autor tohoto komentáře má stále v živé paměti naprosto zničující účinek jediného spotu – Podporuj svého nácka (Be kind to your local nazi), který ve své době zle pošramotil prestiž extrémistických hnutí v České republice. Nejen síla dolaru a trhu, ale také síla humoru je tak strašlivá, že se před ní třesou mocní na řadě míst planety. Teď se to opět ukázalo a je z toho úchvatná historka k pobavení všech, tedy kromě komunistické Koreje a nešťastných Sony Pictures. Někteří lidé dokonce podezřívali tvůrce filmu z vypuštění virální reklamy, co tentokrát poněkud přitvrdila.

 

Zvětšit obrázek
Ústředí Sony Pictures v kalifornském Culver City. Kredit: Coolcaesar, Wikimedia Commons.


V dohledné době se měla promítat komedie Interview (The Interview) Evana Goldberga a Setha Rogena. Podle dostupných informací jde o ztřeštěnost průměrných kvalit, ve které CIA hodlá pomocí dvou novinářů zavraždit severokorejského vůdce Kim Jonga Una. A to se severokorejskému režimu velmi hrubě nelíbilo. Výsledkem byl hackerský útok na Sony Pictures Entertainment, k němuž došlo 24. listopadu (2014), a který podle dobře informovaných federálních zdrojů velmi pravděpodobně pocházel od komunistického režimu Severní Koreje. Vlastní útoky sice přišly z míst mimo Severní Koreu, to ale v době internetu nic neznamená a útoky prý nesly věrný rukopis hackerských útoků, kterým čelí Jižní Korea. Došlo při něm k úniku desítek tisíc emailů a dalších citlivých materiálů společnosti a tento týden ho ještě vyostřily výhrůžky hackerů teroristickými útoky při promítání tohoto filmu.


 

Zvětšit obrázek
Avivah Litan. Kredit: SMG Information Security Group.

Avivah Litan, analytička kybernetické bezpečnosti společnosti Gartner to považuje za dosud nejničivější kybernetický útok na americkou společnost. Podle ní jsme takový útok zatím ještě neviděli. Hackeři, kteří si příznačně říkají Strážci míru (Guardians of Peace), se vlámali do samotného nitra Sony Pictures a dostali tam, co chtěli. Pak prohlásili, že když budou kina promítat Interview, tak USA prožijí něco podobného 11. září 2001.


Až do této chvíle to byla jen taková roztomilá klukovina, za kterou si mohou lidé ze Sony Pictures sami, protože si nedovedou pořádně zabezpečit svoje počítače. Jenže pak postižená společnost udělala něco zvláštního. Rozhodli se, že kyberteroristům ustoupí a že film Interview z kin stáhnou. A to je samozřejmě problém. Mluvčí americké National Security Council Bernadette Meehan ihned přispěchala s prohlášením, že americká vláda nemá s rozhodnutím Sony Pictures nic společného. Podle ní si tvůrci ve Spojených státech mohou dělat, co chtějí, pochopitelně v rámci základních zákonů USA.


 

Zvětšit obrázek
Plakáty k filmu Interview už v kinech jen tak neuvidíte. Kredit: Sony Pictures.

Bojovný republikánský senátor z Arizony John McCain označil rozhodnutí společnosti Sony Pictures za politováníhodný precedens, který jenom povzbudí organizování podobných a ještě více agresivních kyberútoků. Kolem nás jsou režimy, které s oblibou používají kybernetické zbraně, když se chtějí mstít za rozmanitá příkoří od nepřejícího okolního světa. Podle Efraima Levyho, finančního analytika výzkumné společnosti S&P Capital IQ, jde o podstatné ohrožení tvůrčí svobody umělců. Znamená to, že teď budeme stahovat z distribuce filmy, které se nelíbí některé zemi, politické straně nebo i naštvanému jednotlivci, když pohrozí dostatečně krvavou odvetou za jejich promítání?


Pokud jde Sony Pictures, zatím není jasné, kolik ji vlastně bude hackerský útok stát. Ale podle všeho to nebude zrovna málo. Rozpočet filmu Interview se odhaduje na 40 milionů dolarů. Odborníci mají za to, že by komedie za první týden promítání utržila kolem 30 milionů dolarů a celkem v USA i ve světě nějakých 120 milionů dolarů. Pár desítek milionů
dolarů už také spolkl marketing. Jsou to veliké peníze, společnost Sony Pictures nicméně nestojí a nepadá s jediným filmem. Jenže to není všechno.


Mezi ukradenými dokumenty byla i jedna ze starších verzí scénáře nové bondovky Spectre, což je docela katastrofa. Na internetu se ihned vyrojily články, které varují čtenáře, aby si dali pozor na možné spoilery. Nic nedokáže zkazit zážitek z filmu tak, jako prozrazení jeho děje dopředu. Podle odborníků by to mohlo mít zásadní dopad na tržby z promítání filmu a z doprovodných prodejů, i když se to dá jen těžko dopředu odhadnout.


V Sony Pictures se také budou muset vypořádat se soudními spory. Mezi uniklými dokumenty bylo i množství osobních dat zaměstnanců společnosti. Ti z toho nemají radost a už se objevují žaloby, podle nichž v Sony Pictures zaměstnance dostatečně nechránili. Daleko nejhorší by ale mohla být ztráta prestiže, kterou nyní společnost utrpěla. Zřejmě budou muset odejít někteří lidé z jejího vedení, kvůli obsahu svých mailů. Možná odejde i řada zaměstnanců a umělců. Kdo by chtěl spolupracovat se společností, která si nedovede ochránit soukromí? Z celé situace jasně vyplynulo, že v Sony Pictures měli přes dřívější vážná varování z kybernetické bezpečnosti legraci a útočníkům vše velice usnadnili. Některá jejich hesla byla k smíchu. Když to teď celé ještě korunovali kapitulací před teroristickými hrozbami, tak to se Sony Pictures vůbec nevypadá dobře.

 


Video: The Interview Official Final Trailer (2014)

 

Video: Sony Hackers Threaten Attack On Movie Theaters. Kredit: Clevver Movies.


Literatura

AP 18. 12. 2014, Wikipedia (Sony Pictures Entertainment hack).

 

Datum: 19.12.2014 22:04
Tisk článku

Tajná síť přírody - Wohlleben Peter
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 279 Kč
Tajná síť přírody
Wohlleben Peter

Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace