Zlatý déšť nabízí pomoc při odvykání nikotinu  
Okrasný a pořádně jedovatý štědřenec odvislý, čili pravý zlatý déšť, obsahuje alkaloid cytisin, který významně zvyšuje šance kuřáků skoncovat s nikotinem. Cytisin totiž umí blokovat nikotinové acetylcholinové receptory.


 

Zvětšit obrázek
Zlatý déšť. Kredit: AnRo0002, Wikimedia Commons.

Blíží se Nový rok a s ním tradičně obtížně splnitelná předsevzetí. Pokud někdo plánuje přestat s kouřením, tak už asi tuší, že to nebude žádná legrace. Zlomit závislost na nikotinu, to chce sebevědomou osobnost, veliké odhodlání a také pořádnou porci štěstí, aby poctivé snažení nepřekazilo spiknutí nepříznivých okolností. Zajímavým spojencem budoucích nekuřáků by se mohl stát skvostný a velice jedovatý zlatý déšť, čili štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), jinak také známý okrasný keř našich zahrad a parků.

 

 

Natalie Walker. Kredit: NIHI.

Ve zbytku světa se o tom moc neví, ale ve východní Evropě běžně používají extrakt ze zlatého deště při odvykání nikotinu. Teď se ukazuje, že je v tom mnohem lepší, než legendární nikotinové náplasti a žvýkačky. Klíčovou roli v tom hraje silně jedovatý chinolizidinový alkaloid cytisin (laburnin). Obsahují ho hlavně semena štědřence (až 3 procenta cytisinu), ale vlastně celé rostliny ( listy 0,3 procenta; květy 0,2 procenta cytisinu).

 

Zvětšit obrázek
Semena štědřence nesou smrt anebo pomoc při odvykání kouření. Kredit: Roger Culos, Wikimedia Commons.

Štědřence se u nás vcelku běžně pěstují, ale pro případné experimentování je na místě velká obezřetnost. Článek v NewScientistu to poněkud bagatelizuje, ale cytisin je docela svinstvo, které klidně může vášnivého odvykače zabít. Nicméně, podle všeho funguje. Cytisin totiž dovede blokovat nikotinové acetylcholinové receptory, na které se váže acetylcholin a také nikotin a které hrají významnou roli ve fungování nikotinu v lidském těle. V této souvislosti nepřekvapí, že se s cytisinem občas experimentovalo jako s náhražkou nikotinu, je mu totiž v jistých ohledech podobný.

 

 

Zvětšit obrázek
Počítačové modely (-)-cytisinu (vlevo) a S-nikotinu (vpravo). Kredit: University of Bristol

Tak jako nikotin je i cytisin v nízkých dávkách méně nebezpečný a lze ho využít jako léčivo. Komerčně dostupný cytisin pochází hlavně z Bulharska a Polska. Ve východní Evropě se používá jako podpůrný prostředek při odvykání závislosti na nikotinu od šedesátých let, jinde ho ale téměř neznají. Problém byl v tom, že socialistické klinické testy ze šedesátých a sedmdesátých let nevyhovovaly amerických a západoevropským standardům a cytisin se tudíž nemohl ve svobodném světě prosadit.

 

Teď se situace mění, nově díky výzkumníkům z Nového Zélandu, kteří uspořádali nové klinické testy cytisinu. Do těchto testů zařadili celkem 1310 kuřáků, kteří se rozhodli s kouřením přestat. Polovině z nich podávali 25 dní tablety s denní dávkou cytisinu a druhé polovině naordinovali standardní terapii pro odvykání nikotinu, tedy nikotinové náplasti, žvýkačky a pastilky, po dobu dvou měsíců. Vědci poté zaznamenávali, kolik dobrovolníků vydrželo abstinovat týden, měsíc, dva měsíce a šest měsíců po skončení s kouřením. Ukázalo se, že lidé užívající cytisin měli větší šanci vydržet nekouřit. Po šesti měsících abstinovalo 143 lidí ze 655 užívajících cytisin, zatímco ve druhé skupině jich bylo jen 100.

 

Lidé na cytisinu o něco častěji zažívali nepříjemné věci, jako bylo zvedání žaludku, zvracení a poruchy spánku. Nikdy prý ale nešlo o závažné zdravotní obtíže. Podle vedoucí výzkumu Natalie Walker z institutu National Institute for Health Innovation (NIHI) novozélandské Univerzity v Aucklandu většina lidí ze skupiny užívající cytisin i po ukončení experimentu doporučovala cytisin jako vhodnou pomůcku pro odvážlivce, kteří se chtějí zkusit přestat kouřit.

 

Walkerová také podotýká, že cytisin je zatím výrazně cenově dostupnější, nežli ostatní pomůcky pro odvykání nikotinu. 25 denní odvykací kůra s cytisinem přijde na 25 až 30 dolarů, zatímco dvouměsíční odvykání s náplastmi a žvýkačkami stojí 100 až 700 dolarů. Tříměsíční léčbu vareniklinem (Champix), který funguje podobně jako cytisin, lze pořídit zhruba za 500 dolarů. Podle Walkerové by se cytisin mohl stát významnou volbou pro odvykání závislosti na nikotinu obzvláště v méně bohatých zemích a mezi méně majetnými kuřáky.

 

Zvětšit obrázek
Tabex. Kredit: Sopharma.

Cytisin nadchl i Roberta Westa z University College London. Podle jeho vlastní studie účinků cytisinu, kterou uskutečnil v roce 2011 jako první po mnoha letech, cytisin v porovnání s placebem zvyšuje šanci kuřáků skoncovat s kouřením více něž trojnásobně. Podle něj je cytisin zázrak, který si budou moct dovolit i chudí kuřáci v Indii a který by mohl uchránit miliony lidí před předčasnou smrtí.

 

Cytisin teď pod názvem Tabex prodává bulharská společnost Sopharma a polská Aflofarm Pharma jako Desmoxan. Sopharma nedávno udělila britské společnosti Extab práva prodávat Tabex po celém světě a Extab si už vyjednává povolení úřadů v USA, Evropské unii a v Japonsku. Z atraktivního a jedovatého štědřence by se tak mohl stát zajímavý vývozní artikl východoevropských zemí.

 

 

Video:  Laburnum anagyroides. Kredit: Haveinspiration 

 


Literatura

NewScientist 18. 12. 2014, New England Journal of Medicine 371: 2353-2362. Wikipedia (Laburnum, Nicotinic acetylcholine receptor).

Datum: 20.12.2014 21:03
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz