Usmívejte se na ovce  
Ovce dokážou rozpoznat emoce z výrazu lidské tváře.
Ovce má pověst stádního živočicha, který jde i na porážku s pověstnou odevzdaností. Výzkumy britských vědců z Babraham Institute ale dokazují, že ovce dobře vědí, co chtějí. Už dříve vědci vedení Keithem Kendrickem prokázali, že ovce si dokážou rozeznat padesát různých ovčích „tváří“ a pamatují si je nejméně dva roky. Pak se ukázalo, že si pamatují dokonce i různé lidské tváře. Rozlišovací schopnosti ovcí jsou celkem slušné, protože odliší i tváře odlišné jen z 5%. Kendricka proto napadlo, jestli nedokážou rozlišovat i různé výrazy jedné a téže tváře.

Kendrick umístil krmítko s potravou za dvojici z dveří a na ně navěsil vždy fotky jednoho a téhož jedince v různém duševním rozpoložení. Následně sledoval, přes která dvířka ovce chodí k potravě. Ovce upřednostňovaly tváře klidných ovcí před tvářemi ovcí ve stresu. U lidí je lákaly mnohem více tváře klidných nebo smějících se lidí před tvářemi lidí stresovaných nebo rozzlobených.

„Na žebříčku inteligence si ovce mezi hospodářskými zvířaty nestojí zvláště dobře. Můžeme z toho usuzovat, že co zvládnou ovce, to zvládnou i ostatní domácí zvířata,“ prohlásil Kendrick.

Ovce mají pověst stádních tvorů bez vlastního úsudku.

Ovce však dokáže rozeznat padesátku ovčích „tváří“ a pamatuje si je nejméně dva roky. Stejně tak rozeznává i emoce v tvářích a to dokonce i lidských.


Proto vyhlašujeme akci: Smějme se, zvířátka to mají ráda!
Datum: 14.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

hihihihahaha

zuzka,2005-03-23 16:39:22

jsze fakt super

Odpovědět

Usmívejte se i na voly

Josef D.,2004-06-15 09:01:53

Ovce nejsou samy, kdo dovedou poznat člověka a poznat v jakém rozpoležení mysli je. Je to též pes, kočka i papoušek. Svého pána jistě pozná i kráva i volek.
Je dobře, že to je i vědecky dokázáno, lze toto tvrzení podepřít vědeckou studií a ne jen vlastní zkušeností - jak mě ten Alík vítá, vždy když přijdu po čtyřech. Alík pozná pána i když jde po zadních, to však má k němu trochu dál a nemusí si Alíka přítele tak všimnout.
Ano, usmívejme se na zvířata i když se cítíme pod psa. Usmívejme se i na voly, ale doufejme, že zrovna oni nám to nebudou vracet. Josef D.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace