Chobotnice mají oblíbené chapadlo  
Chobotnice má osm zcela rovnocenných končetin, ale jednu z nich má přeci jen nejraději.

Někdo má sice obě ruce levé, ale chobotnice má všech osm chapadel „pravých“. Dokáže s nimi úžasné kousky. Ve srovnání s naší rukou má každé chapadlo neskonale širší rejstřík poloh a jeho ovládání by bylo nad síly chobotničího mozku, kdyby každé chapadlo nebylo do značné míry autonomní a neřídilo se z valné části samo. Dlouho se zdálo, že je chobotnici celkem jedno, do kterého chapadla co popadne. Jenže Ruth Byrneová z universitě ve Vídni zjistila, že při prozkoumávání neznámého předmětu či prostoru šátrá chobotnice přednostně vždy jen jedním chapadlem. Když si má předmět podat, volí chobotnice přednostně jednu a tu samou kombinaci dvou či tří chapadel. Při testech prováděných na osmi chobotnicích připadalo do úvahy celkem 448 kombinací v nasazení jednoho, dvou či tří chapadel. Chobotnice ale ve skutečnosti využily jen 49 kombinací.

Chobotnice celkem logicky dává přednost chapadlům, jež má pod kontrolou svého velmi dobrého zraku. Chapadla ze zadní části těla využívá přednostně k pohybu a slouží jí tedy jako nohy.  Výzkum odhalil i zajímavý fenomén ve využívání oka. Chobotnice se dívá na svět stylem „jako husa do flašky“ a kouká kolem sebe přednostně jen jedním okem. Plných 92% chobotnic má jedno oko dominantní, jen 8% využívá obě oči rovnocenně. V populaci ale nenajdeme tendenci pro přednostní využívání levého či pravého oka. Pravooké a levooké chobotnice jsou zastoupeny v poměru 1 : 1. Od dominance oka se odvozuje i dominance chapadel. Dominantní chapadlo je pod kontrolou dominantního oka.


Tak kterýmpak chapadlem si po nás asi sáhne? Pokud jste její známí, tak je jí to celkem jedno. Pokud jste pro ni „neznámý objekt“, přisaje se k vám svým oblíbeným chapadlem a zamžourá na vás oblíbeným okem.

Datum: 15.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

Jupiiiii

zelena_chobotnice,2005-04-22 16:01:08

No to jsem o sobe teda netusil....i kdyz jedno oblibene chapadlo opravdu mam :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace