Vědci oslavují britské ano embryím se třemi rodiči  
Souhlas Dolní sněmovny s terapií nahrazování mitochondrií znamená vzpruhu pro genetické inženýry ve Spojeném království i jinde ve světě.


 

Zvětšit obrázek
Mitochondrie. Kredit: hahakumquat/ deviantart.

Dolní sněmovna Spojeného království učinila historické rozhodnutí a hlasovala pro legalizaci revoluční genové terapie, která umožňuje ženám s problematickými mitochondriemi mít zdravé děti. Díky hlasování ze 3. února (2015), v němž bylo 382 členů Dolní sněmovny pro a jen 128 proti, a které nepochybně vstoupí do učebnic, se Spojené království podle všeho stane první zemí planety, která umožňuje nastávajícím matkám s poškozenou mitochondriální DNA získat od dárce správně fungující verzi.


 

Zvětšit obrázek
Neohrožený Doug Turnbull. Kredit: Medical Research Council.

Ve skutečnosti jde o nahrazení mitochondrií, tedy energetických organel endosymbiotického původu, jejichž genom obsahuje škodlivé mutace, za mitochondrie jiné; při oplodnění ve zkumavce za účasti nikoliv dvou, ale hned tří osob. S takovými mutacemi se narodí zhruba jedno dítě z 5 tisíc. Následky se u nich projevují zejména ve tkáních, které jsou náročné na přísun energie. Bohužel jde o kriticky významné orgány, především mozek a srdce, a spolu s nimi také další svaly. Jak si jistě mnozí pamatují z hodin biologie, veškeré mitochondrie obvykle zdědíme výhradně od své matky. Pokud je žena nositelkou zlovolné mutace v mitochondriální DNA, a nemusí o tom ani vědět, tak je zle.


Neurolog Doug Turnbull z Univerzity v Newcastlu, který je vůdčí postavou snah o legalizaci terapie s nahrazením mitochondrií, samozřejmě jásá a rozhodnutí Dolní sněmovny velice vítá. Hlasování v britském parlamentu bylo vyvrcholením desetiletí snah vědců a právníků o změnu zákonů, které takový léčebný postup neumožňovaly. Je to prý skvělá zpráva pro všechny rodiče, jejichž dětem hrozí narození s poškozenými mitochondriemi.

 

Zvětšit obrázek
Terapie nahrazování mitochondrií. Kredit: Tanaka et al. (2013), Nature Medicine.


Dotyčné hlasování ještě sice neznamená okamžité rozjetí terapie ve velkém, vše je ale na dobré cestě. Lékaři ještě musejí počkat na hlasování Sněmovny lordů, neočekává se ale, že by horní komora šla proti rozhodnutí dolní komory. Nový zákon by měl nabýt účinnost v říjnu, ani to ale ještě nebude vše. Kliniky, které chtějí nabízet terapii s nahrazením mitochondrií, musí získat povolení od britského úřadu regulujícího záležitosti kolem lidské plodnosti HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority). A HFEA nejspíš bude chtít další doklady toho, že jde o bezpečnou proceduru.


Jak velký bude zájem o terapii nahrazení mitochondrií? Před časem se mluvilo jen o pár ženách. Nicméně, vědci Univerzity v Newcastlu v nedávném článku publikovaném časopisem New England Journal of Medicine odhadují, že by jen ve Velké Británii mohlo mít z této terapii užitek přes 2 tisíce žen.


 

Zvětšit obrázek
Britský parlament se schází ve Westminsterském paláci. Kredit: Diliff, Wikimedia Commons.

V sérii vědeckých, etických a veřejných debat se zastáncům nahrazování mitochondrií povedlo rozmetat všechny zásadnější námitky a v roce 2014 se vládní koalice vedená Konzervativní stranou rozhodla získat pro tuto terapii podporu v parlamentu. Samotné hlasování pak bylo spíše formalitou než napínavým thrillerem. Příznivci nahrazování mitochondrií, kteří mají ve svých řadách držitele Nobelovy ceny, vlivné politiky i představitele organizací financujících ve Velké Británii vědu, zahrnuli média lavinou otevřených dopisů a prohlášení. Jejich odpůrci byli různorodější a jistě neméně hlasití. Proti nahrazování mitochondrií protestovali duchovní anglikánské i katolické církve, světské nátlakové skupiny a také někteří badatelé, kterým je tato terapie proti srsti. Prý je to hra na boha, jak taky jinak. A děti se třemi rodiči by prý mohli trpět fyzicky a psychicky, podle představ odpůrců  nejspíš mnohem strašlivěji, než v důsledku škodlivých mutací mitochondriální DNA.


Volba pro terapii nahrazování mitochondrií Dolní sněmovnou britského parlamentu představuje významnou podporu pro léčebné postupy založené na moderních poznatcích biologie, a to nejen ve Spojeném království. V dohledné době by tato terapie mohla prorazit i v dalších zemích. Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který v současnosti terapii nahrazování mitochondrií nepovoluje, před časem uspořádal setkání, na němž se řešilo, jaká vědecká data by bylo nutné sehnat k případnému povolení této terapie. Britskou volbu přivítali i v Austrálii, kde ji genetik David Thorburn z Univerzity v Melbourne vidí jako nezbytnou předehru podobného vývoje v australské legislativě. Snad se už strach z genetického inženýrství pomalu odebírá na smetiště dějin.

 


 Video:  Mitochondria Replacement (aka "Three Parent Babies") - Some Facts. Kredit: SkyNews.

 

Video:  Perspectives: Professor Doug Turnbull. Kredit: Medical Research Council.

 


Literatura

Nature news 3. 2. 2015, Wikipedia (Three-parent baby).

Datum: 04.02.2015 21:37
Tisk článku

Mitochondriálna medicína a koenzým Q10 - Gvozdjáková Anna
 
 
cena původní: 624 Kč
cena: 580 Kč
Mitochondriálna medicína a koenzým Q10
Gvozdjáková Anna

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace