Ceres ukazuje první detaily  
Jako když rozbalujete dárky pod stromečkem – zhruba takové pocity zažívají v posledních dnech fanoušci kosmonautiky po celém světě. Americká sonda Dawn se totiž blíží ke svému cíli – trpasličí planetě Ceres, čím blíže sonda trpasličí planetě je, tím lepší fotky posílá. Včera vyšla další várka, o kterou bychom se chtěli podělit.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Fotka z infračerveného spektrometru VIR. Snímek vznikl 13. ledna ve vzdálenosti 383 000 km od trpasličí planety. Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

13. ledna, v době, kdy sondu dělilo od trpasličí planety zhruba 383 000 kilometrů vyfotila sonda Dawn několik fotek, které umožnily vytvoření animace, na které je vidět pomalé otáčení trpasličí planety. Video ke shlédnutí je zde . Je na něm patrný světlý útvar v levém horním rohu, který je patrný i na fotkách z Hubbleova teleskopu. Kromě této animace proběhlo i snímkování v infračerveném spektru, o které se postaral přístroj VIR. Díky těmto fotografiím bude možné vytvořit teplotní mapu povrchu a určit, kde je větší teplo a kde naopak chlad.
Na lednovém obrázku sondu od trpasličí planety dělilo 383 000 kilometrů. Tehdy Cerera měla na fotce průměr jen 27 pixelů i přesto bylo na snímku vidět několik impaktních kráterů.

V průběhu posledních dní sonda ukrojila značnou část z této vzdálenosti a 4. února ji od Cerery dělilo jen 145 000 kilometrů.

 

Zpracovaný snímek Cerery ze 13. ledna – vzdálenost 383 000 km. Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

Na nejnovějších fotkách odpovídá jeden obrazový bod zhruba 14 kilometrům na povrchu Cerery. Tato trpasličí planeta je největším objektem v takzvaném hlavním pásu asteroidů, který se rozkládá mezi Marsem a Jupiterem. Její rovníkový průměr je 950 kilometrů. Až se sonda Dawn usadí na její oběžné dráze, bude posílat detailní snímky povrchu a provádět různá vědecká měření.

 

Zvětšit obrázek
Ceres ze vzdálenosti 145 000 km – vyfoceno 4. února Zdroj: http://dawn.jpl.nasa.gov/

Vědci se pustili do zpracování získaných fotografií a zkusili z nich složit (zatím nekompletní) mapu povrchu trpasličí planety. Složili dostupné snímky a následně tuto texturu v počítači natáhli na kouli, jejíž rozměry odpovídají Cereře. Abych zabránil šíření konspiračních teorií – v té černé oblasti se rozhodně nenachází nic tajného, co veřejnost nesmí vidět. Jen sonda zatím neměla příležitost zmapovat tuto část.


 

Z toho, co zatím máme k dispozici se zdá, že jižní polokoule je výrazněji pokryta impaktními krátery než severní hemisféra. Na ní se naopak nalézají světlé body, o kterých zatím nic bližšího nevíme. Teoreticky se může jednat o vodní led. O tom, že na Cereře je voda už víme z pozorování evropským teleskopem Herschel, který tu objevil spektroskopické důkazy přítomnosti H2O. Blíže jsme se objevu věnovali na oslovi zde. 


 

Zvětšit obrázek
Sekvence z fotek pořízených 4. února. Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/


Za zmínku určitě stojí fakt, že ačkoliv je Dawn americkou sondou, najdeme na ní i nemalý evropský podíl. Třeba palubní kamery jsou z Institutu Maxe Plancka, který sídlí v německém městě Gottingen. Na projektu spolupracuje i německá kosmická agentura DLR, berlínský Institut planetárního výzkumu, nebo Communication Network Engineering z města Braunschweig. Spektrometr pro viditelnou a infračervenou oblast poskytl italský Národní institut pro astrofyziku. Samotný přístroj vyrobila firma Selex ES.
Na závěr velmi zajímavý tip. Pokud chcete vidět fotky Cerery hezky na jednom místě, určitě navštivte archiv  webu Jet Propulsion Laboratory. Najdete tu všechny snímky i s detailním popisem.


Zdroje informací:
http://dawn.jpl.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/
http://dawn.jpl.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://images.gizmag.com/hero/nasa_dawn_vesta_ceres.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/PIA19167_thmb.jpg
http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/opnav3_700.jpg
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=34968

Psáno pro Kosmonautix a osel.cz 

Autor: Dušan Majer
Datum: 06.02.2015 11:12
Tisk článku

Související články:

Našla Dawn pozůstatky dávného oceánu?     Autor: Dušan Majer (01.11.2017)
Voda je i na planetce Ceres     Autor: Dušan Majer (24.01.2014)Diskuze:

Jednotky vzdálenosti

Martin Plec,2015-02-06 15:00:41

Ty vzdálenosti určitě nemají být v tisících kilometrů, jinak by sonda urazila polovinu vzdálenosti Země - Měsíc za víc než 20 dnů. Spíš v miliónech, a možná ještě mil nebo jakých jednotek, protože kdyby šlo o kilometry, musela by sonda letět rychlostí přes 100 km/s.

Odpovědět


Martin Plec,2015-02-06 15:05:43

A nebo jestli opravdu letí tak pomalu, tak má mizernou kameru, protože Ceres má poloviční průměr než Měsíc, takže ze vzdálenosti 383000 km je vidět jako poloviční měsíc.

Odpovědět


Roman Rodak,2015-02-06 17:02:01

Ceres je naozaj momentálne len 128 000 km vzdialený a Dawn k nemu letí rýchlosťou 0.1 km/s, resp. 360 km/h. Je to kvôli použitiu iónových motorov, ktoré napriek vysokej účinnosti "spaľovania" paliva (10-násobok klasického chemického motora) majú extrémne nízky ťah (asi taký ako 2 listy papiera A4 ktoré tlačia na stôl na ktorom sú položené). Z toho dôvodu takmer celý čas čo je Dawn vo vesmíre buď pridáva, alebo brzdí - momentálne už niekoľko mesiacov brzdí, aby Ceres "neprešvihol".
Čo sa týka kvality záberov, Framing camera má 20 mm optiku s ohniskom 150 mm, teda veľmi podobne ako bežný vreckový fotoaparát, jemne zazoomovaný. Na účely misie to bez problémov postačuje. Nemá zmysel montovať tam ďalekohľad keď celkový jeho prínos by bol, že by sme mali kvalitné fotky jednej strany Ceresu o pár dní skôr. Dawn sa má dostať na orbitu s výškou 400 km, kde Ceres bude zaberať takmer polovicu oblohy, takže s rozlíšením ozaj problém nebude.

Odpovědět


Martin Plec,2015-02-06 17:41:46

Díky za objasnění. V tom případě asi smyslem mise nebylo získat podrobné fotky povrchu, jako když se před pár týdny fotil povrch komety. Asi už jsem těmi podrobnými fotkami z Marsu, z komety atd. zhýčkaný. Ze 400 km "normálním" foťákem moc podrobné fotky nezískáme.

Odpovědět


Normální foťák

Josef Šoltes,2015-02-06 18:51:56

Nebuďte si tak jistý. Dnes už nerozhoduje pouze optika, ale také snímač, který je použit. Pokud mají obří snímač s obřím rozlišením, mohou být fotky ještě velmi kvalitní.

Odpovědět


S rozlišením lidi nebudou nikdy spokojení

Vojtěch Kocián,2015-02-06 19:28:00

Nedávno jsem v jedné diskuzi četl stížnost na to, že má Lunar Reconnaissance Orbiter mizernou kameru a dokáže snímat povrch Měsíce "pouze" s rozlišením kolem 0,5 m/pixel a nejdou tak přečíst sériová čísla lunárních roverů. :-)

Framing camera má zorný úhel 5,5 stupně v obou osách, což je víc než "jemné zazoomování" kapesního foťáku. Mizerný je čip, alespoň pokud jde o rozlišení - 1 megapixel. Z výšky 400 km by mělo být rozlišení asi 40 m/pixel, což zas tak špatné není. Kvalit sondy LRO nebo MRO to samozřejmě nedosahuje, ale dalekohled HiRISE na MRO taky stál 40 milionů dolarů a je i pěkně těžký.

Odpovědět


Martin Plec,2015-02-07 18:29:53

Vycházím z údajů v článku, kde se píše, že Ceres ze vzdálenosti menší než Země-Měsíc zabírala jen 27 pixelů, což mi připadalo hodně málo. Ale když jsem si to přepočítal, tak je to nakonec docela dobré rozlišení - ze 400 km tomu odpovídá rozlišení 1 m/px.

Odpovědět


Re: 1 m/px

Vít Výmola,2015-02-08 18:38:47

To je, bohužel, příliš optimistické. Podle údajů (např. na wiki) je plánované rozlišení kolem 60 m/px.

Odpovědět


Máte pravdu

Martin Plec,2015-02-08 23:58:53

Udělal jsem ve výpočtu chybu, napodruhé mi to vyšlo přibližně těch 40 m/px (ze 400km). Omlouvám se. To sice už žádná sláva není, ale jde to.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz