Vznikl pozemský život samovolným zjevením prvotních nukleových kyselin?  
Experimenty s nanořetězci DNA ukazují, že se tyto krátké útržky samovolně uspořádávají do podoby tekutých krystalů. Takové tekuté krystaly pak usnadňují pospojování kousků DNA do podoby dlouhých řetězců.


Nanořetězce DNA ve stavu tekutých krystalů. Vlevo v polarizovaném světle. Kredit: Noel Clark / University of Colorado.
Nanořetězce DNA ve stavu tekutých krystalů. Vlevo v polarizovaném světle. Kredit: Noel Clark / University of Colorado.
Kde se vzal pozemský život? Ponecháme-li stranou více či méně výstřední představy o mimozemském původu života, které nám ve skutečnosti příliš nepomáhají osvětlit počátek všeho živého na Zemi, tak musel život vzniknout tady na planetě a jak se zdá, vznikl docela rychle. Vlastně se objevil prakticky hned, jak naše planeta vychladla po brutálním meteoritickém bombardování před 4 až 3,8 miliardami let.


Tommaso Bellini. Kredit: Universit degli Studi di Milano.
Tommaso Bellini. Kredit: Universit degli Studi di Milano.
Díky intenzivnímu výzkumu prastarých hornin, pocházejících povětšinou z vyprahlé Západní Austrálie, máme ucházející představu o živých organismech z doby před 3,5 až 3,8 miliardami let. Co ale předcházelo vznik nejstarších buněk, to je pro nás stále záhadou. Fosilní nálezy z těch dob jsou nesmírně vzácné, ale i kdybychom jich měli spoustu, tak je otázkou, k čemu by nám byly dobré. Předbuněčné struktury totiž nejspíš nebudou v miliardy let starých horninách příliš patrné. Nějaké možnosti ale přece jenom máme.


Tommaso Bellini z Milánské univerzity a jeho kolegové teď v časopisu Nature Communications uveřejnili nový scénář, který popisuje nebiologický původ nukleových kyselin, bez nichž se žádné teorie o vzniku života neobejdou. Mezi lidmi se doposud těší značné popularitě takzvaný RNA svět, nebo též poněkud frivolně ribosvět, v němž se pozemský život postupně vynořuje z pestrého klubka rozmanitých řetězců RNA. V RNA světě jsou tyto řetězce RNA ve skutečnosti ribozymy, tedy ribonukleové kyseliny, které zároveň fungují jako enzymy. Některé z nich dokonce mohou syntetizovat nové řetězce RNA ze základních stavebních prvků – nukleotidů.
RNA svět. Kredit: Robertson & Ellington (1998),
RNA svět. Kredit: Robertson & Ellington (1998),


Ribosvět je pozoruhodný a bylo by fajn, kdyby sám o sobě postačoval k vysvětlení původu pozemského života. Nicméně, Bellini a spol. tvrdí, že RNA řetězce jsou příliš specializované na to, aby vznikly náhodnými chemickými reakcemi. Proto vymysleli realistickou alternativu nebo spíš vlastně doplňující scénář, který založili na pozoruhodném experimentu.

Tekuté krystaly. Kredit: Minutemen / Wikimedia Commons.
Tekuté krystaly. Kredit: Minutemen / Wikimedia Commons.

Vědcům se povedlo prokázat, že se útržky DNA o délce pouhých několik nanometrů samovolně uspořádávají do podoby tekutých krystalů. Tyto tekuté krystaly mají tu schopnost, že usnadňují vznik chemické vazby, spojující jednotlivé útržky DNA do větších řetězců, aniž by jim přitom pomáhal nějaký biologický mechanismus. Tekuté krystaly jsou stavem hmoty, která je na pomezí mezi kapalným a pevným skupenstvím. Mohou téct jako kapalina, ale zároveň mají uspořádané molekuly podobně, jako krystaly. Badatelé jsou přesvědčeni, že obdobným způsobem se samovolně organizovaly první kousky řetězců DNA a RNA, které se objevily během vznikání života na Zemi.


Tento výzkumný tým už několik let zkoumá hypotézy, podle nichž se první řetězce nukleových kyselin na Zemi zjevily díky své unikátní struktuře a schopnosti samovolné organizace. Bellini a spol. navrhují, že se na úsvitu života, před vznikem RNA světa, samovolně objevovaly krátké řetězce nukleových kyselin, které se pak propojily do delších řetězců, schopných nést spoustu genetických informací. Autoři studie jsou přesvědčeni, že za vhodných podmínek mohly řetězce nukleových kyselin vznikat jako na běžícím pásu a vytvořit tak podmínky pro bouřlivý rozvoj RNA světa.



Video:  Jack Szostak (Harvard/HHMI) Part 1: The Origin of Cellular Life on Earth.



Literatura
University of Colorado, Boulder 6. 4. 2015, Nature Communications 6: 6424, Wikipedia (Liquid crystal).

Datum: 08.04.2015 21:29
Tisk článku


Diskuze:

A.Matejov

Milan Závodný,2015-04-20 10:56:32

Pozri, na tvoje otázky je prostá odpoveď: Špehovanie je iným typom konkurenčného boja. Kto chce preniknúť do spoločnosti slušných civilizácii, musí sa svojich inštinktov zbaviť. Keďže my sa nijako v inštinktoch neobmedzujeme, tak sme živočíchy ako každé iné a pre NICH by dialóg s nami nemal vyššiu úroveň ako dialóg s baktériou. Zachovať svoje bytie je najvyšším inteligenčným počinom. My sa od neho momentálne vzďalujeme. Budeme patriť medzi 99,9999% civilizácii, ktoré sa vyhubili. Ja som s tým zmierený. Neprajem si, aby sme zakladali kolónie na Marse a kdekoľvek, to je stále ten istý program: rozširovanie svojich génov. Zachovanie bytia je o niečom inom, než kotiť sa ako potkani.

Odpovědět

Radka Sladká,2015-04-14 08:15:00

Pro Antona Matejova

No logicky to možné je, ale zdravý rozum říká opak. Tak nevím :-)

Jinak k vaší posledí otázce: já jsem pro kontakt :-)

Odpovědět

Času není nikdy dost

Jakub Klos,2015-04-13 13:37:02

Čas při vývoji života hraje významnou roli. Je to hráč proti samovolné evoluci. Dejme tomu, že před vznikem života byl svět sterilní, plný organické polévky se všemi potřebnými látkami nutnými ke zvzniku života, včetně náhodně poskládanými bázemi nukleových kyselin do nějakého řetězce. Jak dlouho vydrží tyto organické látky odolávat fyzikálněchemickým vlivům, než se rozloží? Proč se právě tolik jako evoluce nezveřejňují tyto objevy? Tedy důkazy proti samovolné evoluci. Je jich spousta, přičemž vědecké závěry jsou mnohem jednodušší a tedy dle okamovy břitvy správnější. Teorie samovolného vzniku života již dost dlouho oblbuje naše děti ve školách a rozesmívá ty, kteří se o to trochu zajímají. Ateismus a všechny tyto "vědecké" teorie jsou víra, že bůh v procesu tvoření nebyl potřeba. Evoluci ještě dokážu zkousnout jako možný scénář tvoření, ale tohle v tom článku mi hlava nebere, jaký měl experiment vypovýdající hodnotu pro vznik života.

Odpovědět

Milan Závodný,2015-04-10 08:29:37

Pán Petros,
týchto úvah tu za 150 rokov bolo už dosť. Času bolo, naopak, habadej.

Odpovědět

Milan Závodný,2015-04-10 08:28:02

Odpovědět

Milan Závodný,2015-04-10 08:26:50

Túto odpoveď už poznám. To ako keby ste povedali, že práve vzniknutá mutácia nejakého bežného organizmu musí byť nutne zožraná. A to v prípadoch za 4miliardy rokov x počet živých mikroorganizmov... no to bude gigantické číslo. Nie, neobstojí.
Dôvod, prečo sa človek takej úvahe bráni je ten, že by musel pripustiť, že život vzniká mimoriadne vzácne, že je teda úplne nezmyselné ho hľadať v dotupnom okolí. Pravda, bombardovaním prešli všetky objekty Slnečnej sústavy, tak v hlbinách by sa primitívny život mal vyskytovať, ale iba fakt primitívny a iba fakt v hlbinách.

Odpovědět

život samovolně nevzniká

Petros Pd,2015-04-09 21:15:53

a i kdyby se přece stal "zázrak" a život se sám poskládal, nebylo dost času aby se nadodilými mutacemi a přirozeným výběrem vyvinul do jeho nejsložitějších forem. Falsifikací evoluce se samozřejmě tzv. seriózní věda zabývat nesmí, ale i tak přibývá velmi kvalitních výzkumů které vytváří v evoluci nepřekonatelné díry,nejlépe zpracovan je např. výzkum prokazující neevoluční původ enzymů.

Odpovědět


Nebolo dosť času?

Marek Fucila,2015-04-10 12:49:40

Chcel by som vidieť ten dôkaz, že nebolo dosť času. Hlavne keď tu máme jeden príklad toho, že sa to stihlo. :-)

Odpovědět

Prečo vznikol život iba raz?

Milan Závodný,2015-04-09 10:09:54

To je podľa mňa kľúčová otázka, ale akoby si ju nikto nekládol. Hľadá sa všade, kde sú na to "vhodné" podmienky, ale prečo? Veď tie "vhodné" podmienky sú tu cca 4 miliardy rokov, a stále nič! Len ten jeden raz.
Život vznikol v podmienkach, ktoré tu boli VTEDY, a odvtedy sa neobjavili. Teda počas bombardovania Zeme materiálom z kozmu. Kto chce hľadať život, nech bombarduje horniny a hľadá v nich zložité štruktúry.

Odpovědět


A prečo myslíte že vznikl iba raz?

Jenda Krynický,2015-04-09 14:07:00

Jen ten, co vznikl první, měl náskok a pokud se někde začalo hromadit něco, z čeho by za pár milionů let mohl život vzniknout znovu, tak to sežral. Jednou ze základních podmínek vzniku života je jeho neexistence.

Odpovědět

Milan Baran,2015-04-09 07:06:55

Zatiaľ nič nevyvrátilo zistenie, že rovnaké fyzikálne zákony platia v celom vesmíre. Bol by som šokovaný, keby na niektorej planéte s podmienkami ako na Zemi život nebol. Problémom je, že je asi extrémne malá pravdepodobnosť, že sa stretnú dve civilizácie schopné výmeny informácii v dosahu fyzikálnych zákonov, priestoru a času.

Odpovědět


Milan Závodný,2015-04-10 08:33:45

Tak, už som na to po dlhej dobe zase prišiel, ako sa na tejto nemožnej stránke vkladajú komentáre. Ospravedlňujem sa, som zo svete inej logiky.
Pán Baran, súhlas. Najmä v tom, prečo vesmír mlčí - sme časovo a priestorovo veľmi vzdialení. Ale mňa by zase šokovalo, keby sme našli mikróby na Marse. Myslím, že na mnoho svetelných rokov niet ani živáčka.

Odpovědět


Prečo vesmír mlčí?

Anton Matejov,2015-04-12 18:22:13

Nuž napríklad preto, že nechcú zničiť našu civilizáciu. Naše veľmoci proste nedajú svoje atómove technológie nejakému kmeňu v pralese. Pozrite čo dorábajú napríklad s civilizovanejším Iránom a podobne. Dajme tomu že by nám dodali recept na technológie, že by takmer každý vlastnil nejaké predmety s energiou niekoľkých megatun TNT, a čo nato rôzni diktátori, náboženský fanatici, teroristi, mafie, alebo sebevrahovia,( ako ten čo minule spáchal samovraždu s dopravne lietadlo nedávno)?
Nedorástli sme ešte na nové prevratne technólogie právne a usporiadaním. Zatiaľ sa len učíme, žiť so zbraňami hromadného ničenia, ale hrozba sabazničenie nepominula, ako vojny. Počet občianských vojen a terorizmus dokonca narástli aj napriek, alebo kvôli superšpehovaniu.
Možno supercivilizácie komunikujú iba s civilizáciami, čo zvládli neutrinovú alebo kvantovú komunikáciu. Možno supercivilizácie komunikujú s civilizáciami, ktoré vyvinuli umelé civilizácie a umením spolunaživánia zvládli maturitné skúšky na komunikáciu so supercivilizáciami.
Alebo s kým vhodným majú na Zemi nadviazať kontakt! S Američanmi, Rusmi, Čínou Severnou Kóreou,rezačmi hláv z ISIL?
Pozrite ako v súčasnosti komunikujú naše superveľmoci? Napríklad Rusi a USA? Určite si vymieňajú technológie pomocou embárg! A to celosvetové špehovanie, keď už nie je otázka či nás sledujú, ale koľkí nas monitorujú a archvijú, prečo a kedy to zneužiju!?
Myslite potom, že supercivilizácie nemajú tiež špehovaciu rozviedku?
Možno že nám snímaju rovno náš Internete! Prečo by k nám stále lietali na tanierov riskantne a energetický pridraho?
Už boli pokusy hľadať na Internete ľudí z budúcnosti! Zatiaľ bezúspechu.
Mňa napadlo hľadať vyspelých mimozemšťanov na Internete.
Ale ako ich rozlíšiť? Prinajmenšom od tajných, alebo podivínov?

Odpovědět


Radka Sladká,2015-04-13 09:33:34

Tak samozřejmě,že by mimozemšťani jednali s americkým prezidentem. Copak jste si nevšiml, že mimozemšťani jednají zásadně jen a pouze s americkým prezidentem?

A jinak vzhledem k vámi vytipoavé nejpravděpodonější lokalitě výskytu cizí vyspělé inteligence na Zemi bych řekla, že nejžhavějším kandidátem na mimozemšťana na internetu jste právě vy. A pak ještě Milan Závodný, kterému se před pár dny konečně podařilo přihlásti do diskuze.

Odpovědět


x

Milan Závodný,2015-04-13 11:17:13

Vy, Česi, viete byť ale uštipační! A málo sebakritickí. Na túto stránku existuje kvantum ponosov tých, čo sa netrafia na správny nik. OSEL.CZ je najlepšia stránka na popularizáciu vedy, akú poznám, oproti článkom v Kozmose /mám na mysli preklady z Nature, Bild dem Vischenschaft.../ má oveľa fundovanejšie články. Ale! To ešte neznamená, že musím byť nutne nadšený z toho, že moja odpoveď niekomu konkrétnemu sa zobrazuje ako samostatný komentár. Je s tým chronický problém! Už roky! A teraz mi povedzte, že keď sa mi nepáči, tak... Odpovede tohto druhu sú typické.
Ja na žiadnych mimozemšťanov neverím, preto píšem, že podľa mňa je život raritou, a ten inteligenčne na úrovni je skoro zázrakom. Keď sa vymlátime, ani pes po nás neštekne.

Odpovědět


Aj mne sa stávalo, že mi dobre nefungoval

Anton Matejov,2015-04-13 11:30:57

Internetový browser práve na Oslovi.
Čo sa týka masového sledovania aj Amnesty píše na linku: http://www.amnesty.sk/masove-sledovanie-v-style-velkeho-brata/?utm_source=AI+SK+newsletter&utm_campaign=b8216511a7-Newsletter_AI_FEBRU_R_subscribers3_5_2015&utm_medium=email&utm_term=0_00494f9d32-b8216511a7-108084797
...V júni 2013 zverejnil whistle-blower (informátor) Edward Snowden informáciu o tom, že americká Národná bezpečnostná agentúra mala oprávnenie monitorovať používanie internetu a telefónov v 193 krajinách na celom svete. Agentúra napríklad denne zozbierala 5 miliárd údajov o polohe mobilných telefónov. Mesačne zozbierala 42 miliárd údajov o aktivitách na internete – vrátane emailovej histórie a histórie z prehliadačov.
Prečo to besné špehovanie superveľmoci. Amnesty aj iný pred polrokom uvádzali, že aj v Číne pracuje 2 milióny ľudí na špehovaní Internetu! Britom prepuklo, že špehovali hry puberťiakov a podobne.
Prvu a najme 2. svetovú vojnu rozhodovali aj tajné služby. Spojenci dešifrovali Nemecké kódy enigma, USA dešifrovali kódy Japoncom!
Špehovalo sa už za Veľkého Ríma a odtiaľ poznáme aj Cesarovú šifru, alebo mnisi ukradli Čínskej ríši tajomstvo porcelánu a hodvábu, za ktoré prezradenie bol trest smrti!!!
Aj keď vývoj americkej atómovej bomby strážilo 20 000 agentov v Nevadskej púšti aj tak im ukradli niektoré tajomstva. A Rusom veľmi pomohol aj agent Sorge v Japonsku, keď ich informoval, že Japonci nemajú v pláne napadnuť ZSSR. A tak odvelené Sibírské jednotky pomohli prvý krát odraziť nemcov v bojoch pod Moskvou!
Nejdem tu rozoberať, že špehovalo sa od úsvitu naších civilizácii.
Špehovanie je typické pre všetky štáty, a veľmoci našej histórie tak prečo by to neplatilo pre vyspelých IT?
Ak sú vyspelí a existujú musia mať aj vyspelé techniky komunikácie a knižníc navzájom! Niečo podobne na štýl Internetu! Možno aj stvorili zo svojej výpočtovej techniky aj umelú inteligenciu!
Tak prečo by ich rozviedku nenapadol najjednoduchší spôsob snímať nám Internet? Veď k nám nemusia lietať Ufóni a ani vzorky brať, všetko máme na Internete! Možno si môžu snami v priamom prenose robiť anketu a výskumy. Sme to schopní rozpoznať, ak pripustíme danú možnosť a rozlíšiť ich od tajných, heckerov, podivínov a podobne?
Čo ak pozorne študovali genialne strategické úvahy USA na linku:
https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE&feature=youtu.be
Rozdeľ, rozoštvi a panuj! Po vzoru Britskej veľkoríši?
Skontaktovali by ste sa potom s nimi?

Odpovědět


Radka Sladká,2015-04-13 17:00:45

Nebuďte tak nedůtklivý Milane :-)

Odpovědět


x

Milan Závodný,2015-04-17 09:08:04

Prečo by nám nešpehovali internet? A čo my sa zaujímame o psí internet? Že čo to je? No oňuchávanie si zadkov. A šťaniek a psích hovien, čo ich je po celom sídlisku. Nás ich sračky nezaujímajú, preto ani mimozemšťanov by naše priblblé internetové taranie nezaujímalo.
Ak, človeče, nechceš byť sledovaný, použi inú komunikáciu. Že akú? Nemôžem prezradiť, lebo túto správu práve číta niekto supertajný, tak mu nebudem svoj nápad vešať na nos.

Odpovědět


Pani Sladká

Milan Závodný,2015-04-17 09:11:47

som nedútklivý, lebo to už tak vyplýva z praxe. Pred 30 rokmi som vyrastal najmä na českej kultúre, aj preklady kníh som radšej čítal v češtine. Teraz všetko české zaváňa propagandou buď rovno politickou alebo pro-klausovskou. A české filmy v posledných rokoch, to je odpad ľudstva. Nie je to iba môj názor. Bol mi mnohonásobne potvrdený.

Odpovědět


Radka Sladká,2015-04-17 13:50:49

Taky se mi nové české filmy moc nelíbí. Možná sem tam nějáký. Myslím, že dobré věci vznikají, když má tvůrce silnou potřebu něco zásadního říct, a špatné, když něco chce říct za každou cenu, jen nemá co :-) Tedy aspoň co se týká umění.

Co se týká zábavy, tak pokud člověk dodrží řemeslo, zřejmě vždycky vznikne něco skouknutelného. A já bohužel zrovna dneska nemám moc co říct :-)

Odpovědět


Milan Závodný

Anton Matejov,2015-04-19 11:40:10

V podstate som sa snažil svojsky dokazovať, že sa špehuje od úsvitu naších civilizácii, nevidím dôvody prečo by to neplatilo teda aj pre vyspelých mimozemšťanov.
Výhody a smery špehovania sú asi typickým prejavom civilizácii na nejakom stupni konkurencii,(aj mačky majú radi vyvyšené miesta,aby mali lepši situačný prehľad, viac informácii.) prejavom predátorov, obrana obetí.
Musíme predpokladať, že to obludne zvyšovanie špehovania a archivovania našími superveľmocami je typické a bude sa len zvyšovať.
Ak by sme dosiahli zákaz šialeného špehovania obyvateľstva na Západe, mysliš, že Rusi a Čína v tom nebudú pokračovať? Prečo získali ekonomickú a vojenskú moc naše veľmoci a rozhodovali dokonca svetové vojny? Neuviedol som dostatok presvedčivých dôkazov?
V ČR je teraz súd s Nečasovou milenkou kvôli tomu, že dala špehovať vojenským tajným Nečasovu ženu (konkurentku svojho milého). Údajny dôvod bol,že sa rozprávala s Jehovistami. Padol premier ako aj šefovia tajných a pod. V Prahe padol aj rozsudok nad prihriatým pracovníkom mestskej polície, ktorý šmíroval svojú milú pomocou mestských kamier. V SR to nie je lepšie napríklad prepukol superškandál, že tajní sa zaujímali o zdravotné karty novinárov. Padali otázky...Ako môže chrípka ohroziť bezpečnosť SR? Na linku vyššie sú úvahy amerických stratégov, kde sa snažia vysvetľovať šmírovanie Nemecka, alebo superškandál so sledovaním Merkelovej mobilu. Na mape tam rozoznáš, že ČR a SR sú v záujmovej oblasti naších superveľmoci. Zaspomínaj ako nás zradili v 1938 o nás bez nás,neskôr prepadli iný veľký brat ZSSR a spojenci Varšavskej zmluvy v 1968. Americký prezident mal na stole snímky zo satelitov, že k ČSSR sa blížia tanky. Nemecké tajné služby chvália, že vedeli o invázii do ČSSR 68 už dva týždne dopredu. V jednom dokumente sa uvádza, že amíci dospeli k názoru...Ak oni majú celosvetové problémy vo Vietname tak nech má problémy aj ZSSR v ČSSR a tak nás nechali napospas invázii. To iste v súčasnosti na Ukrajine. Mám link na intervium zo šéfom CIA v ktorom uvádza, že dobre vedeli o krokoch Ruska na Ukrajine a neboli pre nich prekvapením! Teda nepriamo priznal, že vedeli o anexii Krymu dokonca priamo s ňou rátali! Šlo aj o to aby mali čo vykrikovať,protiRusku propagandu rozbehnuť nové kola zbrojenia a obnoviť novú Studenu vojnu, dôvody na biliónové superšpehovanie.
Ak nič neurobia stratia postavenie vojenskej a ekonomickej veľmoci č1 a postavenie $!!! Je v tom zasa konkurencia!
Rusi sú už v spolku krajín BRICS. To je 3 miliárdový trh a lacná pracovná sila! Vojenské a vesmírne veľmoci ako Rusko, Čína, India!
Stavaju prieplav v Nikaragui ako konkurenciu USA ovládanému Panamskému prieplavu! Založili svoju rozvojovú banku ako konkurenciu Svetovej banky a MMF ovládanej Západom. BRICS začali ohrozovať aj postavenie $! Ekonomická veľmoc č1 sa stala vlani Čína, kde na špehovaniu Internetu pracujú cez 2 milióny!!!
Ja nemôžem za to že niektoré slávne sci-fi predpovede sa začínajú neúprosne naplňovať.O celosvetovom špehovaní sa začalo jednať aj v OSN!O chviľu budú možno šmirovať a archivovať aj aktivity naších deti na WC.Britom prepuklo, že šmírujú pubertiakov na Internetových hrách. Ako tomu zabrániť a čo je príčina? Najväčšia príčina, je konkurencia a získanie aj smrteľnej výhody, nad konkurenciou,moc bohatstvo,intrigy!
Na linku si všimni si že v Afganistane nešlo o likvidáciu Alkaidy a Talibanu, priamo to hovorí stratég. Šlo len o vyvedenie Alkaidy a Talibanu z rovnováhy, rozoštvanie ako aj v Sýrii, Iraku, Lýbii. A truhly sa vrátili aj do SR a ČR! Tak prečo šmírujú aj naše deti?
Na internete je oveľa viac informácii ako naše debaty.
Neviem prečo by to teda nezaujímalo vyspelých mimozešťanov ako najjednochejšií a najúspornejšií spôsob výskumu našej civilizácie? Internet je vlastne celosvetová knižnica ľudstva!
Vysvetli mi prečo teda naše veľmoci zaujímajú tie naše sračky v miliárdových prípadoch ako uvádza link Amnesty?
To že to teba nezaujíma a myslíš, že to raz nezneužijú voči tebe alebo tvojím deťom, rodine je tvoja vec a to že ja sa snažím aspoň nejako protestovať je iná. Ale celosvetovému trendu narastania špehovania a archivovania ťažko zabraníme asi obaja. Môžeme tajných dostať pod nejakú účinnejšiu kontrolu, aby to nebolo zneužívane v takom obludnom rozsahu. Ak to ľudstvo nezvládne je vysokopravdepodobne, že naša civilizácia skončí! Počet občianských vojen terorizmus zatiaľ utešene narastá. Nová studená vojna naberá na obrátkach a nielen embargami. Nezaznamenal som ani úbytok zločinu a mafii. Tak na aký účel sa sústreďuje to biliónové v $ superšpehovanie?

Odpovědět


Pani Sladká

Milan Závodný,2015-04-20 10:41:46

Tiež to poznám. Ako tomu hovoríte? "Není každý den posvícení."

Odpovědět



Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace