Děsivé vymírání antilop sajg ve Střední Asii  
Desetitisíce podivuhodných sajg tatarských zahynulo během pouhých dvou týdnu. Vědci se teď rychle snaží zjistit proč a případně také zachránit alespoň nějaké sajgy pro budoucí generace.

 

Sajga tatarská. Kredit: Seilov / Wikimedia Commons.
Sajga tatarská. Kredit: Seilov / Wikimedia Commons.

Přestřelky na Ukrajině, boje s fanatickými vrahy v Sýrii, Iráku či Nigérii, to všechno jsou nepopiratelné tragédie dneška s tisícovkami mrtvých. Co do počtu ztracených životů se ještě větší katastrofa právě v těchto dnech odehrává ve skrytu zvířecího světa, daleko ve Střední Asii. V kazašských stepích se totiž najednou spustilo naprosto zběsilé vymírání pozoruhodných antilop z eurasijských stepí.

Sajga tatarská (Saiga tatarica) určitě není krásná úplně pro každého. Na první pohled ale zaujme svým extravagantně tvarovaným čenichem, který působí mimozemsky a komicky zároveň. Sajgy mají sklon žít ve velikých stádech, v nichž se pasou v polopouštích a stepích. Mohou se přitom pohybovat na poměrně značné vzdálenosti. V zoologických zahradách bohužel téměř nejsou k vidění, v současné době je mají jenom v moskevské ZOO a ukrajinské biosférické rezervaci Askania-Nova.

Richard Kock. Kredit: Royal Veterinary College.
Richard Kock. Kredit: Royal Veterinary College.


Už letmý pohled na mapu rozšíření těchto antilop prozradí, že se sajgami něco není v pořádku. V současnosti jsou podle červeného seznamu IUCN kriticky ohrožené a žijí jen na pár místech, hlavně v Kalmycku, Kazachstánu a Mongolsku.Jejich historie je přitom vskutku pohnutá. Během ledových dob obývaly ohromné území eurasijských stepí, od Britských ostrovů až po Beringii, zaniklou pevninu v oblasti Beringova průlivu, která spojovala dnešní Asii se Severní Amerikou. Ještě počátkem 18. století žily sajgy od úpatí Karpat a Kavkazu až po čínskou Džungarii a Mongolsko. Pak velice rychle zmizely z většiny území a kolem roku 1920 se ocitly na samém pokraji vymření.

Rozšíření sajgy na počátku 18. století a dnes. Kredit: Altaileopard / Wikimedia Commons
Rozšíření sajgy na počátku 18. století a dnes. Kredit: Altaileopard / Wikimedia Commons


Nakonec nevymřely, jejich počet zase svižně vzrůstal a v padesátých letech ji jenom ve stepích bývalého Sovětského svazu žilo kolem dvou milionů. Nebyl to ale šťastný konec. K dalšímu dramatickému zvratu došlo po porážce SSSR ve studené válce a jeho následném rozpadu. Populace sajg se zhroutily kvůli nekontrolovanému lovu, který poháněla zejména poptávka tradiční čínské medicíny. Část viny na tom zřejmě nesou některé skupiny ochránců zvířat, které podporovaly lov sajg jako náhražky za nosorožce. Po přelomu tisíciletí se začala zlepšovat situace sajg v Kazachstánu a do roku 2010 se tam jejich počet zvýšil z 21 tisíc na 81 tisíc. V roce 2010 ale mnoho sajg v Kazachstánu náhle uhynulo, zřejmě kvůli epidemii bakteriálního onemocnění pasteurelózy. Odborníci si ale nejsou moc jistí.

Doufejme, že sajgy neskončí v muzeu. Kredit: Mariomassone / Wikimedia Commons.
Doufejme, že sajgy neskončí v muzeu. Kredit: Mariomassone / Wikimedia Commons.

Jak je vidět, sajgy to rozhodně nemají jednoduché. Ale to, co se odehrává v posledních dnech ve Střední Asii, prý překonává veškeré historické zkušenosti. Tragédie začala kolem 10. května, tedy zhruba před 14 dny. Sajgy prostě začaly umírat a kazašskou step pokryla jejich mrtvá těla. Během pár dní jich zahynulo téměř 30 tisíc a to byl jen začátek. Oficiální odhady Kazachstánu mluví o 85 tisících mrtvých sajgách, odborníci odhadují až 120 tisíc, což je zhruba polovina všech sajg, které začátkem května žily na této planetě. Polovina všech jedinců chráněného druhu velkého savce za 14 dní, to už je doopravdický masakr.

Nejhorší ale je, že zatím netušíme, co je příčinou těchto hrůz. Kazachstánu povolily nervy a volá o pomoc. Na místo už dorazil rychle zorganizovaný tým veterinářů, který vede Richard Kock z Royal Veterinary College v Hatfieldu. Kock odtamtud hlásí, že jde o naprostou šílenost, která má stoprocentní úmrtnost. Prý se ve své kariéře nikdy nesetkal s takovou infekcí, která kosí všechna zvířata bez výjimky, dospělce i mláďata. Sajgy dostanou děsný průjem, obtížně dýchají a pak je konec.

Kockův tým pracuje se vzorky tkání dříve odebranými místními vědci a prý už zúžili možná vysvětlení na tři možnosti. Prvním z nich je hemolytická septikémie, čili otrava krve, kterou by způsobily normálně neškodné bakterie v krevním oběhu. Méně pravděpodobná je prý druhá možnost, kterou představuje krvácivé virové onemocnění vyvolávané orbiviry a přenášené komáry, označované jako EDH (Epizootic Hemorrhagic Disease). Poslední volbou Kockova týmu je toxémie, otrava krve bakteriálními toxiny, kterou by měly mít na svědomí klostridie. Víc bychom měli vědět po kompletních a vyčerpávajících laboratorních analýzách.

Případ sajg je hrozivý a fascinující zároveň, byť to zní poněkud cynicky. Rozhodně je důležité vědět, že zvířata mohou umírat po desetitisících během dvou týdnů a ještě důležitější bude zjistit, proč se tak děje a jak to funguje. Jistou roli v masovém úhynu sajg prý hraje skutečnost, že všechny samice sajg na jednom místě mívají mladé prakticky současně. Kauzu budeme i nadále sledovat.
IFAW Russia - Saiga antelopes are rare creatures.


ФГБУ: Чтобы жил сайгакvideo

 

 


Literatura: NewScientist 27. 5. 2015, Wikipedia (Saiga antelope).

Datum: 28.05.2015
Tisk článku

Související články:

Ďábel jde do pekel     Autor: Jaroslav Petr (07.02.2006)
Úder hantavirů v Kalifornii překvapením pro experty     Autor: Stanislav Mihulka (04.09.2012)
Nakažlivá rakovina ďáblů nepolevuje     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2012)Diskuze:

A co kdyz je to opravdu to palivo

Adam Jaros,2015-05-31 22:41:42

Bakterie jsou nepravdepodny, zvlast bezna strevni flora

Tohle me zaujalo.. Clostridia a Pasteurelly jsou soucasti bezne strevni flory a predstava ze bakterie s tak velkou smrtelnostise siri tahkle rychle na tak obrovskem uzemi se mi nezda*. \

Otrava?
Na druhou stranu od lidi zname pseudomembranozni kolitidu, coz je zavazny onemocneni zpusobeny premnozenim odolnych clostridii na podklade obvykle antibiotiky potlacene strevni flory.
Co kdyz hydrazin - jedna ze dvou slozek raketoveho paliva (v proton M ho je cca 640t) je jedovaty pro strevni bakterie. No nenasel jsem zadny clanek kde by zkouseli strevni bakterie, ale pro pudni bakterie jsou jedovate koncentrace cca 10mg/l (ED50 cca 2mg/l).

Je to teoreticky mozny?

Jedna antilopa spotrebuje radove kila travy denne, takze na vymyceni jeji strevni flory by stacily radove desitky mg.1t hydrazinu tak vystaci na 10^8 otravennych dennich davek travy pro antilopy.


Zda se mi to dost predstavitelny. Rekneme ze trochu hydrazinu uniklo pri startu na jejich pastviny(nejvetsi habitat antilop zrovna na zacatku trajektorie). A pokud byla populace v nejaky rovnovaze vetsina pastvin bude spasana..

Co myslite?*]treba takova salmonela (u lidi zdaleka nejrychlejsi) ma inkubacni dobu aspon dva dny. a tak by kazdy zvire muselo nakazit ctyri dalsi - prenasi se fekalne-oralni cestou.
pudni bakterie a hydrazin - http://link.springer.com/article/10.1007%2FBF01057588

Odpovědět

Rychlá reakce

Mintaka Earthian,2015-05-29 04:20:27

Lidstvo by mělo umět na takové události reagovat rychle. Jak signalizuje decimace 1/2 populace ohroženého druhu, 14 dnů je na reakci příliš pomalé.
Dokázal bych si představit tým "rychlého nasazení", který by se mohl do dvou dnů dostat na jakékoliv místo na zemi, analyzovat situaci a případně koordinoval záchranné akce.

V tomto případě by k pochopení pomohlo, kdyby se podařilo zmapovat časový průběh šíření ?nemoci?.

Odpovědět


Re: Rychlá reakce

May Sider,2015-05-29 07:35:16

nj, to by ale USA nesmělo vyvolávat vraždy a války a vraždit po celé planetě, to by šel vývoj a filantropie kupředu rychleji

Odpovědět


Re: Re: Rychlá reakce

Jiří Novák,2015-05-29 14:03:53

"nj, to by ale USA nesmělo vyvolávat vraždy a války a vraždit po celé planetě, to by šel vývoj a filantropie kupředu rychleji"

Tak napište svému zaměstnavateli Putinovi, ať přestane dodávat zbraně a finance teroristům z Islámského státu.
Popravdě nechápu hlupáky jako jste Vy. A nechápu, proč to tady správce trpí.

Odpovědět


Re: Re: Re: Rychlá reakce

Jozef Gatial,2015-05-29 22:43:06

Rusko dodava zbrane Islamskemu statu? To citam PRVY krat. Skus to nejako dokazat, lebo McCain zo spolocneho foto s predakmi IS sa bude na teba "zlobit"

Odpovědět


Re: Re: Rychlá reakce

Jaroslav Lepka,2015-05-29 21:17:29

Nepopletl sis trochu server ??? Tohle patří na Novinky.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz