Rain Manovi by předepsali extázi. MDMA se stává nadějí pro těžké autisty  
V USA běží první klinická studie působení extáze na sociální fobie autistů. Pokud jim dokáže pomoct, bude to nejspíš znamenat další rehabilitaci oblíbené taneční substance v očích odborníků.

 

Tom Cruise a Dustin Hoffman jako bratři Babbitovi z filmu Rain Man.
Tom Cruise a Dustin Hoffman jako bratři Babbitovi z filmu Rain Man.

Rain Man je kultovní americké drama z roku 1988, které režíroval Barry Levinson. Dodnes si vede dobře v žebříčcích úspěšných filmů a má na svém kontě čtyři Oskary, včetně toho pro Dustina Hoffmana, legendárním způsobem ztvárnivšího autistu Raymonda Babbita. Právě prostřednictvím tohoto filmu se ve své době mnoho lidí seznámilo s problematikou autismu, vývojové poruchy, která mimo jiné narušuje schopnost komunikace a utváření sociálních vztahů. Od Rain Mana uplynulo skoro 30 let ale my jsme za tu dobu příliš nepokročili ani v odhalení příčin vzniku autismu, ani v jeho léčbě. Ba co hůř, zdá se, že v poslední době dramaticky narůstá počet autistů mezi nově narozenými dětmi, opět z neznámých příčin. Pomoc by mohla přijít z pro mnohé nečekaného směru, od rekreačních drog.

Alicia Danforth. Kredit: A. Danforth.
Alicia Danforth. Kredit: A. Danforth.


V hledáčku lékařů se v tomto případě ocitla proslulá extáze, čili MDMA. Extáze patří mezi amfetaminy a jak každý její uživatel jistě ví, má značné stimulační účinky. Úsměvně ironické je, že krom jistých zdravotních rizik a nepříjemných projevů, jaká se nevyhnou žádné podobné látce včetně kávy a čaje, má extáze i celou řadu pozitivních vedlejších účinků. Kromě mírné psychedelie, která obvykle nepřekračuje hrátky s vjemy a barvami, se projeví především extrémní nárůst empatie, uvolnění a hřejivé laskavosti, který navíc přetrvává po dlouhou dobu. Takže extáze nejen udrží ravery tancovat do rána, ale také udělá z běžné diskotéky festival empatie, kdy se spolu mohou normálně bavit lidé, kteří by se jinak nejspíš ani neoslovili.

Zajímavých účinků extáze na lidskou psychiku si záhy všimli lékaři a psychologové a s uvolněním situace v USA, které začaly bojovat s terorismem namísto s drogami, se rozběhl i výzkum působení extáze na nervovou soustavu a také jejího možného použití pro terapii jinak obtížně řešitelných stavů. A najednou to jde. Ukázalo se, že možností je spousta. Extáze a další rekreační látky se osvědčují při léčbě posttraumatické stresové poruchy (PTSD), drogových závislostí, při terapiích lidí se sklony k sebevraždám, dlouhodobě těžce nemocných a také jako prostředek pro usnadnění závěru života umírajících. Fungují ale i v méně vypjatých situacích, jako jsou deprese anebo partnerské vztahy.

Tablety prodávané jako extáze, rok 2007. Kredit: Erowid.org
Tablety prodávané jako extáze, rok 2007. Kredit: Erowid.org


Téměř magická schopnost extáze posílit empatii a schopnost komunikovat s jinými lidmi zaujala i odborníky na autismus. Autisté totiž často trpí sociálními fobiemi a jen velmi těžko navazují sociální kontakty. Účinné sociální lepidlo, jako je právě extáze, by jim mohlo významně pomoct. Ve Spojených státech právě běží první klinická studie, který si klade za cíl zhodnotit terapeutické možnosti extáze pro dospělé autisty. Alicia Danforth z Biomedicínského výzkumného institutu v Los Angeles a její kolegové s tím ještě nejsou hotoví, už přede dvěma měsíci ale v časopisu Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry publikovali zajímavé a volně dostupné review, které shrnuje jejich pohled na celou problematiku.
V článku mimo jiné dospívají k závěru, že MDMA je pro autisty velmi slibná, i když je nutné její působení pečlivě ověřit, že MDMA není nutné užívat trvale a také že je mnohem bezpečnější užívat čistou MDMA, jejíž laboratorní výroba není s běžným vybavením univerzitní laboratoře nijak extrémně komplikovaná. Na ilegálním trhu totiž extázi v dnešní době obsahuje sotva pětina substancí, které se jako extáze prodávají, a některé z těch falešných jsou navíc mimořádně nebezpečné.

Typický dětský autista. Kredit: Andwhatsnext / Wikimedia Commons.
Typický dětský autista. Kredit: Andwhatsnext / Wikimedia Commons.

 


Zmíněná studie v tuto chvíli zahrnuje 12 autistů, ale jejich počet se bude zřejmě dále zvyšovat. Osm z nich dostane na dvou následujících terapeutických sezeních kontrolované dávky čisté MDMA a čtyři zbývající dostanou placebo, i když placebo v podobných případech představuje pro experimentátory poněkud problém. Jen málokdo na sobě nepozná, zda dostal anebo nedostal extázi. Autisté pak budou sledování dalších šest měsíců a pak případně dostane možnost užít extázi i čtveřice autistů, kteří si předtím vylosovali placebo.

Studie to sice není nijak zvlášť rozsáhlá, vědci ale doufají, že ukáže vhodnost či nevhodnost použití extáze pro usnadnění běžného života autistů. Pokud budou výsledky příznivé, tak Danforthová a spol. hodlají tlačit na politiky, aby ještě více přehodnotili svůj postoj k extázi, která už je dnes vnímána jako výrazně méně nebezpečná, než některé další rekreační látky. Jaký smysl vlastně má kriminalizovat lidi za to, že užívají věc povzbuzující empatii a mezilidské vztahy? Klinické užívání extáze autisty je sice asi ještě docela daleko, třeba se ale Rain Man jednou dočká.Findings from a Study on the MDMA Experiences of Adults on the Autism Spectrum - Alicia Danforth.MDMA-Assisted Psychotherapy for PTSD: Results from the Swiss Pilot Study - Peter Oehen.video2

 


Literatura
Independent 26. 5. 2015, IFL Science 27. 5. 2015, Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry online 25. 3. 2015, Wikipedia (Autism, MDMA).

Datum: 30.05.2015
Tisk článku

Související články:

Extáze je přežitek     Autor: Josef Pazdera (26.05.2010)
Extáze léčí nejtvrdší posttraumatické stresové poruchy     Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2010)
Návrat psychedelických drog do psychiatrie     Autor: Stanislav Mihulka (01.09.2010)
Lysohlávky rozpouštějí úzkost v pokročilé fázi rakoviny     Autor: Stanislav Mihulka (12.09.2010)
LSD silnou zbraní proti alkoholismu     Autor: Stanislav Mihulka (14.03.2012)Diskuze:

Zvyšování průměrného věku rodiček.

Radim Polášek,2015-05-31 12:29:47

Částečně je nárůst počtů autistů způsoben lepší diagnostikou a tím, že dětem s diagnostikovaným autismem bývá studium ulehčováno.
Tvrdý nárůst počtu autistů v populaci je potom způsoben zvyšováním průměrného věku rodiček. Čím je rodička starší, tím je pravděpodobnost narození autistického dítěte vyšší. Ve věku nad 40 let to bývá až 1:100.

Odpovědět

Tipnul bych si

Milan K,2015-05-30 20:28:11

že za nárůst může náš styl života. Ale pro-ekonomicky výhodnější je takto netipovat.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz