O,3 gramový robot  
Samo-skládací robot se prochází, plave a umí se rozpustit.

 

Stačí zahřát na desce (Kredit: Miyashita a kol., 2015)
Stačí zahřát na desce (Kredit: Miyashita a kol., 2015)

 

Výzkumníci, pracující v Massachusettském ústavu technnologie pro vojáky, tvoří roboty velké jako muly. Jejich kolegové, odkázaní pouze na ústavní rozpočet, si je skládají z plastu a papíru. Přesto jejich titěrné origami na konferenci ICRA v Seattlu, budilo svým vrtěním pozornost.

 

Robot v kráčejícím a plavebním modu. Sendviče do různých prostředí. (Kredit: Miyashita a kol., 2015)
Robot v kráčejícím a plavebním modu. (Kredit: Miyashita a kol., 2015)


V rozloženém stavu to je jen takový vrstvený plátek z umělé hmoty a papíru, do něhož je zabalen magnet. Zvolený tvar se připraví předem, vypálením zářezů do rovného sendviče. Když se hotový plátek ohřeje, plastová vrstvička se začne scvrkávat a z původně rovné placky se v místech, kde je konstrukce zeslabená naříznutím, ohne. Přičiněním tahu vrstvy plastu se během několika sekund sestaví požadovaný tvar. Spoje ale nadále zůstávají pružné. Robot nemá vlastní motor. Nahrazují ho elkotromagnetické cívky. Ty pak zapínáním a vypínáním vybudí elektromagnetické pole a to rozkmitává uvnitř origami zabalený magnet. Cívky návštěvníci výstavy nevidí, jsou rafinovaně schované pod stolem. Jsou čtyři. Protilehlé jsou skloněny stejně, zbylé dvě pod jiným úhlem. Takové uspořádání umožňuje robota rozkmitat, převracet a popohánět do všech světových stran, včetně plavání, nebo potápění.

 

 

 

Sendviče do různých prostředí. (Kredit: Miyashita a kol., 2015)
Sendviče do různých prostředí. (Kredit: Miyashita a kol., 2015)

Aby byl dojem co největší, nechávají robota rejdit také po hladině a na závěr předváděčky se rozpustí. Jakoby se mu z tělíčka začaly oddělovat pírka z křidélek a ta postupně klesají na dno. Je to efektní. Udivuje to ale jen do doby, než přijdeme na to, že robota navedli skočit do lázně s acetonem a že pro tento trik mu v sendviči střihli jednu vrstvu kabátku z polystyrenu.

Zda nápad poskakovadla někdy dojde užitečného uplatnění, by zatím bylo věštěním z koule. Pravdou je, že náklady na jejich výrobu jsou minimální, že se vše dá tisknout ve velkých sériích. Další miniaturizaci také nic v cestě nestojí. Pro různá prostředí by šlo volit různé materiály. Původem Japonec se svými kolegy z USA a Německa se domnívají, že by jejich pidiroboty mohly v budoucnu sloužit třeba ve zdravotnictví.

 

 

Literatura

Shuhei Miyashita a kol.:  
An Untethered Miniature Origami Robot that Self-folds, Walks, Swims, and Degrades
Video s pohybem zde http://phys.org/news/2015-05-self-folding-robot-climbs-dissolves.html#jCp

Datum: 03.06.2015
Tisk článku

Související články:

Hoď a vyraž, Lily už vše zvládne sama     Autor: Josef Pazdera (14.05.2015)
Paralyzovaný pacient zvládá přirozené pohyby silou myšlenky (video)     Autor: Josef Pazdera (27.05.2015)
Robotický gepard už běhá a skáče bez pupeční šňůry (video)     Autor: Josef Pazdera (31.05.2015)
Octomilkolapátor     Autor: Martin Tůma (31.05.2015)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace