Výměna hesla za Selfies  
Koncem roku by on-line nakupující, využívající služeb MasterCard, mohli dostat možnost své transakce schvalovat obličejem.

Někteří spoléhají na svou neomylnou paměť, jiní to, po zkušenostech, řešíme papírkem v peněžence. V tom lepším případě s hesly nějak zašifrovanými. Ale i ty, co je zatím paměť neklame a všechna ta hesla znají zpaměti, experti přes kriminalitu varují, aby si při zadávání kódů raději druhou rukou zakryli klavesnici, aby filutové střežené údaje nevyčetli, například z nekale pořízeného kamerového záznamu. Stále je dost těch, kteří s hesly, piny, puky a ověřovacími kódy, mají potíže. Případů zkažených dovolených v cizině, u nichž asistovalo zazmatkování a s výsledkem kreditkou spolknutou bankomatem, také není málo.

 

 

Selfies
Místo zdržovačky s hesly - selfies

Pro ty, co nemají paměť na čísla a nebo se nechtějí při placení moc zdržovat, MasterCard ověřuje novou technologii v níž se identita ověřuje obličejem. V praxi jí testuje a vychytává na ní mouchy, již pět stovek Američanů. Pokud vše dopadne dle očekávání, tak nás čeká do chytrého telefonu si nejprve nainstalovat příslušnou aplikaci. Potom bychom už příkazy, k nimž je potřeba ověřovat totožnost, podávali tak, jak jsme zvyklí. Rozdíl by byl jen v tom, že místo vyťukávání kombinace písmen a číslic, by si správnost pokynu náš telefon ověřil vyfocením. Podle Ajay Bhalla, presidenta, Enterprise Safety and Security, je obličej dostatečně neprůstřelným „kódem“. Výhodou je, že ho všude nosíme s sebou a nikdy s ním nezazmatkujeme. Navíc vyfocený obrázek nejde během přenosu ukrást, rekonstruovat a následně zneužít. Do centra k ověření totiž není posílán jako obrázek, ale jako algoritmus.

 

Jisté pochybnosti u této novinky veřejnost zcela jistě pojme, protože totéž nám před časem jiní tvrdili o nemožnosti zneužití otisků prstů. Mafiáni je ale obelstít dovedou. A jak jsme již na oslovi psali, lze je stáhnout třeba i z vystřelené nábojnice, jejíž povrch se rozpaluje na hodně vysokou teplotu.  Na druhou stranu nutno připustit, že společnost Mastercard nejsou amatéři a že v tomto směru testují ledasco, včetně rozpoznávání hlasu a srdečního rytmu, který má zase tu nevýhodu, že je potřeba nosit speciální náramek. Nejspíš u MasterCard dospěli k názoru, že právě "Replacing Passwords with Selfies", jak se jejich pilotní projekt nazývá, je tím nejlepším, co zneužitím nezavání. Zádrhel by mohl nastat kvůli tomu, že je diskriminační. Konkrétně k těm, co jim víra brání odkládat burku. Možná ale, že i s tím u MasterCard počítají a rozšíří to o variantu s ofocováním jiné části těla, stejně "specifické".

 


Ajay Bhalla, president, Enterprise Safety and Security informuje o pilotním projektu na CNN:

 

Datum: 07.07.2015
Tisk článku

Související články:

Otisky prstů lze sejmout i z vystřelené nábojnice     Autor: Jaroslav Petr (17.06.2008)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace