Největší struktura ve vesmíru o délce 5 miliard světelných let  
Nejspíš byste ale neuhodli, z čeho se největší struktura pozorovatelného vesmíru skládá – tvoří ji Prstenec devíti gama záblesků!

 

Prstenec devíti záblesků. Kredit: Lajos Balazs.
Prstenec devíti záblesků. Kredit: Lajos Balazs.

Neuvěřitelné a totálně ohromující gama záblesky (GRB, Gamma-Ray Burst) jsou nejzářivějšími událostmi ve vesmíru, s nimiž jsme měli tu čest. Jeden takový průměrný záblesk odpálí za pár vteřin tolik energie, kolik hvězda jako naše Slunce vyzáří za celý život, tedy za nepředstavitelných 10 miliard let. Zatím ještě není úplně jasné, co jsou gama záblesky zač, ve velkém podezření je gravitační hroucení masivních hvězd do podoby černé díry. Nikdo při smyslech by nechtěl být očitým svědkem něčeho takového, astronomové ale vítají ohromnou zářivost gama záblesků a využívají je k mapování vzdáleného vesmíru. Teď jsme díky gama zábleskům tak trochu nečekaně vystopovali největší strukturu ve známém vesmíru.

Konkoly observatoř. Kredit: Civertan / Wikimedia Commons.
Konkolyho observatoř. Kredit: Civertan / Wikimedia Commons.


Lajos Balazs z Konkolyho observatoře v Budapešti a jeho tým z dat různých vesmírných i pozemních teleskopů vytěžili devět gama záblesků, které k nám všechny přiletěly ze zhruba stejné vzdálenosti 7 miliard světelných let. Když se jejich pozice vynesou na naši oblohu, tak vytvoří prstenec, pokrývající plochu o rozloze více než 70 úplňků. Podle badatelů tyto gama záblesky pocházejí z jedné veliké struktury o délce více než 5 miliard světelných let. Šance, že by taková sestava gama záblesků vznikla úplnou náhodou, je prý nižší než 1 ku 20 tisícům. Navíc, milovníci Pána prstenů jistě oslaví objev prstence z devíti záblesků.

Modré body označují gama záblesky ze vzdálenosti 7 miliard světelných let. Prstenec devíti záblesků uprostřed. Kredit: Lajos Balazs.
Modré body označují gama záblesky ze vzdálenosti 7 miliard světelných let. Prstenec devíti záblesků uprostřed. Kredit: Lajos Balazs.

Většina soudobých modelů vesmíru tvrdí, že struktura vesmíru je na největších škálách uniformní. Tento takzvaný kosmologický princip vychází z pozorování ranného vesmíru a také reliktního záření, tedy z dat sond WMAP a Planck. Poslední dobou ale kosmologický princip čelí vážným výzvám a dotyčný prstenec mu podle všeho vysolí pořádnou podpásovku. Kosmologický princip totiž počítá s největšími strukturami ve vesmíru o velikosti 1,2 miliardy světlených let, ale prstenec devíti gama záblesků je skoro pětkrát větší.

Model zrození gama záblesku. Kredit: Nicolle Rager Fuller / NSF.
Model zrození gama záblesku. Kredit: Nicolle Rager Fuller / NSF.


Pozorovaný prstenec gama záblesků by mohl být projekcí útvaru ve tvaru sféry, v níž se odpálilo devět gama záblesků během pouhých 250 milionů let. Pokud by to tak bylo, tak by takovou sféru mohly tvořit kupy galaxií obepínající ohromou kosmickou prázdnotu (void). Tak nějak si vesmír obvykle představujeme, pozoruhodné ale je, že tahle prázdnota by byla minimálně desetkrát větší než nám doposud známé prázdnoty ve vesmíru. 

Balasz sebevědomě podotýká, že pokud se nespletli, tak je jejich Prstenec devíti záblesků v příkrém rozporu se současnými modely vesmíru. Zároveň přiznává, že je to ohromné překvapení a že zatím s kolegy nechápou, jak by něco podobného mohlo existovat. Balasz a spol. teď každopádně chtějí na svém objevu dál pracovat. Budou zjišťovat, jestli by taková struktura přece jenom nemohla vzniknout známými procesy tvorby galaxií a kup galaxií anebo jestli bude nutné modely vzniku vesmíru a galaxií radikálně předělat. 

Literatura
Royal Astronomical Society 5. 8. 2015, Wikipedia (Gamma-ray burst, Cosmological principle)

Datum: 05.08.2015
Tisk článku

Související články:

Tlupa kvasarů největší strukturou ve vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (13.01.2013)
Pradávný gama záblesk osvítil galaxii z Temného věku     Autor: Stanislav Mihulka (13.08.2013)
Temné gama záblesky z lůna kosmického prachu     Autor: Stanislav Mihulka (13.06.2014)Diskuze:

Já vidím spirálu.

Milan Hrubeš,2015-08-09 00:23:55

Nějak tu kružnici nevidím ať se snažím sebevíc.
hrubes.mil@seznam.cz

Odpovědět


Re: Já vidím spirálu.

Marek Fucila,2015-08-10 11:31:41

Ja tam vidím slimáka - špirálu. Ale to je 2D rez 3-4D časopriestorom, tak len ostáva veriť, že to v tej oblasti malo nejaký rozumný tvar.

Odpovědět

9 záblesků v prstenu

Jakub Matouš1,2015-08-05 22:34:53

To je jasný důkaz pravosti historie podle Silmarionu.
Odhoď bibli Viktore Abc a příjmy Eru skrze Silmarin jako jediného pravého stvořitele.

I když se mi ta zmínka o na Pan prstenů líbila. Tak se mi také pravděpodobnost zdá vůči velikosti vesmíru a času co ho skutečně zkoumáme malá, Mnohem zajímavější by mohlo být že se osm z devíti tvoří páry, což by u gama záblesků tak "blízko" sebe mohlo něco znamenat.

Odpovědět


Re: 9 záblesků v prstenu

Rdi Dlo,2015-08-06 08:29:17

Podle fota je oněch 9 záblesků jasným důkazem, že je vesmír organizován všeprostupující mántrou ÓM. Jsou totiž srovnány podle zlatého řezu jako šnečí ulita. Jejich počet 9 nám ukazuje genialitu Plotina, autora Enead.
Dále je jasné, že průmět ve zlatém řezu vidíme my a ti naproti v ose na opačné straně gama záblesků.
Gama je ve starořečtině číslovkou 3, tudíž jde o 3 záblesky, které vidí uctívači Špagetového monstra, když si na hlavu vloží cedník na špagety. Na opačné straně je vidí Špagetové monstrum, když si lije na hlavu kečup.
Všem přeji hezký den!

Odpovědět

úplněk 3470 km/300000km

Josef Hrncirik,2015-08-05 21:48:53

70 čtv. úplňků = cca 8,36*8,36 úplňků = tg. = 0,097
7*10na9 ly * tg. = 0,7 Gly což je 7*méně než 5 Gly.
Navíc je to menší než 1,2 Gly.
Nebo mám vybité baterie.

Odpovědět


básník ale měl na misly pouze lineární Luny, nikoliv čtverečné, neb to jsou okovidně kruhy.

Josef Hrncirik,2015-08-06 14:57:38

a tím pádem jde o kolo plochy až 4900 Lunokvadrátů zřených pod úhlem cca 0,63 rad. V Galaxii prý je 1 burst/milion let, takže je to za těch 250 My jasný případ mezigalaktického spiknutí.
Nepoví ale, jaká je průměrná vzdálenost mezi bursty během 250 My, ev. kolikrrát víc to před 7 Gy bouchalo.

Odpovědět

Malá šance?

David Benedeki,2015-08-05 19:54:30

"Šance, že by taková sestava gama záblesků vznikla úplnou náhodou, je prý nižší než 1 ku 20 tisícům."

No to mi nepřijde zas až tak malá šance, vzhledem k velikosti vesmíru a počtu hvězd. Přiznám se, že nevím jaká je frekvence Gama záblesků. Nebo mi na té pravděpodobnosti něco uniká? :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz