Nejbližší kvasar ukrývá párek supermasivních černých děr  
Analýza ultrafialového záření horečnatě aktivního jádra galaxie Markarian 231 v něm odhalila dvojici supermasivních černých děr o hmotnosti 150 milionů a 4 milionů Sluncí, které se oběhnou za 1,2 roku.

 

Markarian 231. Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage.
Markarian 231. Kredit: NASA, ESA, Hubble Heritage.

Markarian 231 je Seyfertova galaxie typu 1, čili jinými slovy – pěkně našlápnutá aktivní galaxie. Upozornila na sebe v roce 1969, kdy byla objevena v rámci pátrání po galaxiích vyzařujících silné ultrafialové záření. Momentálně tvoří nové hvězdy jako o život. V jejím centru je oblast dramatické tvorby hvězd, kde ročně vzniknou hvězdy o hmotnosti více než 100 Sluncí. Zároveň jde o jednu z nejzářivějších galaxií v infračervené oblasti.

Xinyu Dai. Kredit: University of Oklahoma.
Xinyu Dai. Kredit: University of Oklahoma.


Pro pozemské odborníky je více než potěšující, že galaxie Markarian 231 je vzdálená pouhých 600 milionů světelných let, což z této aktivní galaxie dělá nejbližší známý kvasar a vděčný objekt výzkumu. Teď se navíc objevila podivuhodná novinka, která činí tuto galaxii ještě atraktivnější, je-li to ještě vůbec možné.

Astrofyzik Xinyu Dai z Univerzity v Oklahomě a jeho kolega Youjun Lu z Národních astronomických observatoří Číny studovali ultrafialové záření aktivního galaktického jádra Markarian 231 v datech z Hubbleova vesmírného teleskopu. Na spektrum záření z této galaxie přitom napasovali model, který vyvinul Lu, a pak se asi nestačili divit. Z jejich výpočtů totiž vykoukla nikoliv jedna supermasivní černá díra, jak by se dalo čekat, ale hned dvě.

Model galaxie Markarian 231. Kredit: STSI.
Model galaxie Markarian 231. Kredit: STSI.


Dai a Lu tvrdí, že centrální supermasivní černou díru aktivního galaktického jádra Markarian 231 o hmotnosti 150 milionu Sluncí obíhá menší supermasivní černá díra, jejíž hmotnost činí 4 miliony Sluncí – tedy asi tolik, kolik váží naše domácí supermasivní černá díra v Mléčné dráze. Navzdory svým ohromujícím hmotnostem od sebe nejsou zase tak moc daleko, oběhnou se jednou za 1,2 pozemského roku.

University of Oklahoma
University of Oklahoma


Objevitelé binárního systému černých děr v nitru galaxie Markarian 231 neskrývají veliké nadšení. Jásají nejenom kvůli samotnému objevu, který je pozoruhodný, ale kvůli tomu, že jejich metodou teď bude možné systematicky pátrat po dalších galaktických jádrech, v nichž se skrývají dvojice supermasivních černých děr. Stačí jenom získat ucházející data o jejich ultrafialovém záření.

Větší a menší supermasivní černá díra v centru galaxie Markarian 231 se pochopitelně nebudou obíhat věčně. Pokud se nestane něco neočekávaného, tak se za nějaký čas srazí a bude to pořádná rána. Výsledkem kosmické podívané by pak mělo být splynutí černých děr do jedné jediné. Dai a Lu podotýkají, že právě takhle rostou velké struktury ve vesmíru – kromě černých děr například velké galaxie nebo kupy galaxií. Jejich studie každopádně potvrzuje, že supermasivní černé díry mohou bobtnat do větších velikostí díky divokým srážkám se svými soukmenovci.Literatura
University of Oklahoma 27.8. 2015, Astrophysical Journal 809: 117, Wikipedia (Markarian 231).

 

Datum: 30.08.2015
Tisk článku

Související články:

Dvojice supermasivních černých děr v gravitačním tangu     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2013)
Průjezdné červí díry v multimetrické gravitaci     Autor: Stanislav Mihulka (27.04.2014)
XMM Newton nalezl binární galaktické jádro     Autor: Milan Štrup (09.05.2014)
Co když jsou v srdcích galaxií červí díry?     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2014)Diskuze:

splynutí černých děr

Walter Diviš,2015-08-31 10:21:22

Opravdu by mne zajímalo, jak to splynutí dvou masivních černých děr bude vypadat. Když jsou blízko sebe dva velmi hmotné plynné objekty (typicky hvězdy), dochází k vytrhávání materiálu z jednoho objektu a ten ve spirále putuje k hladovějšímu objektu. U pevných objektů by před sloučením došlo pravděpodobně k roztrhání. Jak to ale bude u černých děr, které by neměly pustit nic ze svého nitra? Spojí se jako dvě kapky? Dojde k deformacím, které by mohly třeba vést k roztrhání na menší černé díry a teprve následnému sloučení? Utrhne se část černé díry a odletí pryč jako samostatný objekt? Může se vůbec černá díra deformovat či roztrhnout?

Odpovědět


Nepriame indície…

Roman Horváth,2015-08-31 17:07:12

Áno, otázka čiernych dier (ČD) je nesmierne zaujímavá. Stále vznikajú nové poňatia a nové myšlienkové experimenty, ktoré menia náš pohľad na nich… a ktoré dopĺňajú zložité výpočty, ktoré s ČD súvisia…

Napríklad moderátor v tomto vzdelávacom videu (z 19. 8. 2015) okrem mnohého iného hovorí, že ČD vôbec nie sú také husté ako si (často) predstavujeme. Supermasívna ČD v jadre našej galaxie má hustotu vody (pre mňa trochu neuveriteľné, ale verím odborníkovi): https://www.youtube.com/watch?v=vNaEBbFbvcY

Určite to nie je pre odborníkov nová informácia, ale zaiste je to častá miskoncepcia. S otázkou to súvisí iba mierne – poukazuje to na odlišné vnímanie konzistencie ČD bežnými ľuďmi a odborníkmi – ktovie aká je realita.

Viac vecí vo videu (vyššie) sa dotýka konzistencie ČD, ale na Vašu otázku tam priamo odpoveď nie je… V nasledujúcich videách je splynutie ČD zobrazené skôr ako extrémne rýchle zlúčenie kvapiek ortute (prvé video) s masívnym výdajom energie (druhé video). Obe videá ukazujú určitý aspekt toho ako by to asi mohlo vyzerať, ale istotne ani jedno nepokrýva realitu stopercentne:

https://www.youtube.com/watch?v=wOOKt59TlXk
https://www.youtube.com/watch?v=4m-ZVsLf070

Dúfam, že som aspoň naznačil možnosti odpovede. Keby som mal viac času, zamyslel by som sa hlbšie nad obsahom prvého videa, ale žiaľ, toto píšem v časovom strese a nie som si istý, či sa sem ešte v dohľadnej dobe vrátim…

Pekný deň!

Odpovědět

Dvojznačnosť českého a niekedy aj slovenského jazyka…

Roman Horváth,2015-08-30 21:32:29

Vďaka dvojznačnosti českého (podobne niekedy aj slovenského) jazyka som sa dnes sám na sebe pobavil. Nadpis som totiž pochopil takým spôsobom, ktorý by sa do angličtiny dal preložiť takto: „The Nearest Quasar Covers a Sausage of Supermassive Black Holes“, čo som si vzápätí predstavil ako reťazec hneď niekoľkých čiernych dier a voviedlo ma to do mierneho úžasu. Už abstrakt ma vyviedol z omylu a veľmi dobre som sa na tom pobavil… :-)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace