DARPA vyvíjí gremliny pro budoucí letecké operace  
Hejna specializovaných a levných dronů na několik použití, vypouštěná z větších letadel, by podle amerických vojenských vývojářů měla nahradit dnešní velice komplikované a drahé víceúčelové bojové stroje.

 

Gremlini v akci. Kredit: DARPA
Gremlini v akci. Kredit: DARPA

Vojenské operace amerického letectva po dlouhá desetiletí spoléhaly na pilotované víceúčelové bojové letouny. S takovými stroji se lze pouštět do bojových i nebojových misí, přičemž mohou sehrát roli stíhacích letounů, bombardérů, leteckého průzkumu nebo třeba letounů pro elektronický boj.

S rozvojem vědy a technologií se víceúčelová letadla neustále zlepšují a ta nejlepší zastanou práci celých letek strojů předešlých generací. Jenže to má i svoji stinnou stránku. Moderní víceúčelové bojové letouny jsou nesmírně komplikované, náročné na vyzbrojování, údržbu, výcvik osádek i pozemního personálu a hlavně jsou velice drahé.

Američtí vojenští vývojáři DARPA se proto rozhodli jít i jinou cestou a spustili program Gremlins, čili Gremlini. Název programu přitom nevychází ze slavné hororové komedie Gremlins, i když i ta je původními gremliny velice volně inspirovaná. Gremlini, k nimž se DARPA odkazuje, pocházejí z podivuhodné mytologie pilotů RAF za druhé světové války. Podle pilotů byli gremlini škodolibí raraši, kteří jim způsobovali všemožné poruchy letadel. Gremlini se pak dostali i do popkultury, na čemž měl lví podíl Roald Dahl se svojí první knížkou pro děti The Gremlins z roku 1943. V této knížce pilot hurricanu Gus gremliny přemluví, aby přestali škodit západním pilotům a obrátili svoji pozornost na hitlerovské Německo.

Knížka o gremlinech od Roalda Dahla. Kredit: Originally Walt Disney
Knížka o gremlinech od Roalda Dahla. Kredit: Originally Walt Disney

 


V programu Gremlins chce DARPA nahradit hitech víceúčelové bojové letouny celými roji mnohem jednodušších, specializovanějších, vícenásobně použitelných a především významně levnějších dronů, které by do akce vypouštěla větší letadla.

 

Dnes již legendární transportní letoun Lockhhed C-130 Hercules. Kredit: Tech. Sgt. Howard Blair / US Air Force
Dnes již legendární transportní letoun Lockhhed C-130 Hercules. Kredit: Tech. Sgt. Howard Blair / US Air Force

 

Podle manažera programu Gremlins Dana Patta to nebude úplně jednoduché, hlavně pokud jde o to, jak přimět jednotlivé drony spolupracovat mezi sebou a zároveň plnit pokyny operátorů. DARPA bude řešit technologie pro start a opětovné vyzvednutí gremlinů, jejich vybavení, koncept jejich koordinace, jejich konstrukci s důrazem na nízké náklady, jejich ovládání, navigaci, jejich základny a další věci.

V DARPA doufají, že se povede toto všechno uskutečnit a zároveň zajistit, že gremlini budou moct fungovat se současnými technologiemi pro tankování paliva za letu a podobně. Konečným cílem projektu Gremlins by mělo být vybavení pilotovaných vojenských letadel – stíhačů, bombarderů i transportních letadel hejny gremlinů, kteří by mohli být vypuštěni v bezpečné vzdálenosti od nepřítele.

 

Soudobý víceúčelový bojový letoun US Navy Boeing F/A-18E Super Hornet. Kredit: MCSA Ignacio D. Perez / Wikimedia Commons.
Soudobý víceúčelový bojový letoun US Navy Boeing F/A-18E Super Hornet. Kredit: MCSA Ignacio D. Perez / Wikimedia Commons.

 

Po ukončení mise gremliny vyzvedne transportní letadlo, jako jsou dnešní čtyřmotorové stroje Lockheed C-130 Hercules, a na základně je připraví k opětovnému nasazení do 24 hodin. V ideálním případě by gremlini měli mít životnost 20 bojových nasazení a fungovali by jako něco mezi pilotovaným letounem a řízenou střelou.


Zájemci o účast v programu se mohou registrovat v rámci Proposers Day 24. září v sídle DARPA v Aarlingtonu, stát Virginia. Škoda že v Evropě nemáme instituci podobných kvalit jako je DARPA, v dnešním turbulentním světě by se nám skvělí vojenští snílci velice hodili.Video:   Gremlins (1984) – trailer


Literatura
Gizmag 30. 8. 2015, DARPA 28. 8. 2015, Wikipedia (Multirole combat aircraft, The Gremlins).

Datum: 06.09.2015
Tisk článku

Související články:

Robotická vzducholoď základnou číhajících dronů     Autor: Stanislav Mihulka (19.07.2012)
Další fáze revoluce dronů     Autor: Stanislav Mihulka (22.08.2012)
Vzducholoď StratoBus: nafukovací dron anebo satelit?     Autor: Stanislav Mihulka (24.03.2014)
Laserový systém amerického námořnictva nasazen v Perském zálivu     Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2014)Diskuze:

To se mi libi

Heinrich Freitag,2015-09-07 20:31:59

Tato myslenka se mi libi. Danovy poplatnik usetri, nebudou ohrozeny zivoty pilotu a bude snizeno riziko selhani lidskeho faktoru. Dokonale kyberneticke zbrane bez soucitu jsou budoucnost.

Odpovědět


Re: To se mi libi

Vít Výmola,2015-09-07 20:50:33

Ještě lepší to bude, až budou kybernetické zbraně bojovat proti jiným, nepřátelským kybernetickým strojům. A my se na to budem jenom dívat...
Vím, že to zní jako sci-fi a v reálu se zabíjení zase nakonec přesune na lidi. Ale v nějaké podobě se to blíží.

Odpovědět


Re: Re: To se mi libi

Pavel Krajtl,2015-09-09 12:54:38

Zvláště povzbuzující je to s narůstajícím trendem dnešních konfliktů. Ztráty ozbrojených složek jsou v pomněru k ztrátám na civilním obyvatelstvu minimální. Naivní čtenář patrně doufá, že se na to bude "jen koukat" někde z protiatomového krytu třicet metrů pod zemí. Možná že není civilista a těší se že konečně uplatní co se naučil na cvičišti.

Odpovědět

KŘEMÍK PROTI KŘEMÍKU

Josef Hrncirik,2015-09-07 08:04:50

lidé se už nebilancují

Odpovědět

Evropská DARPA

Petr Klíma,2015-09-07 07:43:33

V Evropě DARPA nebude dokud nebude evropská armáda.

Odpovědět

Mrakoplaš Skywalker,2015-09-06 18:18:51

Z minority obývající Pentagon jednou vznikne zvláštní poddruh člověka, který bude mít potní žlázy přímo na mozku.

Odpovědět


Re:

Pavel Krajtl,2015-09-09 12:59:23

Proč hovoříte v minulém čase, je mnoho nepřímých idicií...
I když pravda je, že i kdyby nějaké studie o tom byla, jistě bude tajná, i když...

http://goo.gl/sO85As

Odpovědět

Nasazení technologie

Milan K,2015-09-06 17:00:13

Myšlenka dobrá, ovšem co sleduji některé současné konflikty, i ty, kde se angažují USA, připadá mi to, že jsme stále v "době kamenné". Tedy vím, že nejsme, ale politikou vyvolaná iluze je dokonalá.
Například jako by se "padouchovi", přes všechnu technologii, stačilo obrátit se pro munici k Bohu. Drony, nedrony.

Odpovědět


Re: Nasazení technologie

Josef Šoltes,2015-09-07 12:04:01

Osobně mám dojem, že skutečný průlom přijde v okamžiku, kdy někdo (pravděpodobně USA) vyvine nanoboty. To je dle mého názoru zcela ultimativní zbraň, proti které není obrany. Nezjistitelná, zlikvidovat ji lze jedině EMP, programovatelná, pravděpodobně i celkem inteligentní (obří neuronové sítě)...

Odpovědět


Re: Re: Nasazení technologie

Milan K,2015-09-07 12:49:24

To by jistě znamenalo zánik soukromí, tak doufám, že k tomu nedojde.
A pochybuji, že by to mělo nějaký vliv na mír na Zemi.
Zbrojní průmysl je přeci jen k čertu výnosný obchod.

Odpovědět


Re: Re: Nasazení technologie

Jiří Novák,2015-09-07 13:27:50

Co zbraň, ale představte si, že vám někdo bude pouštět 24/7 do zrakového nervu reklamu.
Pojem antivirák získá poněkud nový význam.

Odpovědět


Re: Re: Re: Nasazení technologie

Pavel Krajtl,2015-09-09 13:15:48

Jakoby se to už nedělo. Vsadím se, že se nám např. billboardy i zdají. Mě se jednou zdál sen ve kterém byly ulice jak jsem je znal z dětství, kdy jsem jezdil do Brna na prázdniny. Ráno po probuzení z toho "dětského" snu jsem vyšel na ulici a byl jsem ohromen billboardy. Nikdy jsem si jich tolik nevšímal, přibývaly postupně. Ale náhlý kontrast ze staré vzpomínky zplastičtelý snem, byl v křiklavém srovnání se současnou realitou tak prudký, že ve mě zanechal silný dojem který si pamatuji dodnes.

Odpovědět


sklady jsou plné GM antraxu a moru

Josef Hrncirik,2015-09-07 13:28:08

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace