Ig Nobel ceny 2015  
Včera večer se v Sandersově sálu Harvardské university v Cambridge slavnostně předávalo deset letošních Ig Nobel Awards. Spolu s diplomem laureáti převzali také finanční odměnu - desetimiliardovou zimbabwskou bankovku.

 

Ocenění Ig Noble se předávají v Sandersvě posluchárně Harvardské univerzity, Cambridge v americkém státě Massachusetts. (Kredit: Steve Rosenthal)
Ocenění Ig Noble se předávají v Sandersvě posluchárně Harvardské univerzity, Cambridge v americkém státě Massachusetts. (Kredit: Steve Rosenthal)

Zatímco Nobelovy ceny (Nobel Awards) jsou každoročně udělovány ve Švédsku, Ig Nobel ocenění předávají v Cambridge (USA). Na rozdíl od těch pravých švédských, je dostávají autoři vědeckých publikací za objevy, které nemohou být a nebo by neměly být, opakovány. Celý a oficiální název akce, která se konala tento čvrtek (17. září)  je “The 25th First Annual Ig Nobel Prize Ceremony”.

 

I když se slavnost koná na půdě jedné z nejprestižnějších universit světa už sám název dává na srozuměnou, že tu něco nesedí. Posuďte sami: „25. ročník prvního každoročního slavnostního udělování cen Ig Nobel“.


Dnes již tradiční akce má kořeny v roce 1991 a název žertovné ceny se vysvětluje celou řadou důvodů. Když se totiž Ig Nobel vysloví, tak to zní jako „ignobel“, což významově znamená nevznešený, přízemní a postrádající cti. Jiné vysvětlení odkazuje na podobnost se slovem "ignorancy". Rádo se "Ig" také připodobňuje k iniciálám křestního jména Ignáce, což je fiktivní bratr Alfreda Nobela -  obdoba našeho myslitele Járy Cimrmana.

 

Letošní Ig Nobel trofej, je vyrobena z květináče a lístků, které se dají číst jako "Cohn".
Letošní Ig Nobel trofej, je vyrobena z květináče a lístků, které se dají číst jako "Cohn".

Pokud jste nabyli dojmu, že o takovou cenu nikdo nestojí, hluboce jste se mýlili.  Autoři si pro ocenění jezdí ze všech kontinentů a na vlastní náklady. Cena není jen o neschopnosti toho, kdo daný výzkum prováděl. Autor mnohdy jen plní společenskou objednávku a tak jde o nastavené zrcadlo institucím, které takový výzkum požadovaly, financovaly a konec konců i editorům periodik, které to zveřejnily.

 

Novější ročníky akce už poněkud změnily její pojetí a ne vždy se jedná o výběr výzkumných nesmyslů. Nyní má cena často spíše upozornit na objev, který má lidi „nejdříve rozesmát a poté je donutit zamyslet se“. Dokládá to i fakt, že mezi oceněnými Ig cenou, za pokus s magnetickou levitacíživé žáby, byl i Andre Geim. Tentýž Geim, který v roce 2010 získal opravdovou Nobelovu cenu za fyziku a jeho výzkum grafenu.

 

Zde je deset letošních „poťouchlých“ cen, jak je zveřejnil časopis Annals of Improbable Research, jehož název se dá přeložit jako Kronika nepravděpodobného výzkumu:

 

 

Tabulka bolestivosti (DOI: 10,7717 / peerj.338 / table-1)
Tabulka bolestivosti (DOI: 10,7717 / peerj.338 / table-1)

 

FYZIOLOGIE A ENTOMOLOGIE

Ig cenu získali Michael Smith a Justin Schmidt za výzkum včelích žihadel. Justin Orvel Schmidt, americký entomolog, asistent profesora na University of Arizona, za pečlivě vytvořený „Shmidtův index bolestivosti“.

 

Schema pokusu s vyznačenými místy, kam si autor publikace  včely přikládal.
Schema pokusu s vyznačenými místy, kam si autor publikace včely přikládal.

Údajně se jím dá hodnotit relativní bolest, kterou cítíme, když nás poštípe různý hmyz v rámci pětibodové stupnice.

 

Druhým z oceněných je Michael Smith z Cornellovy University, za srdnatost s jakou se nechal asi 200 krát bodnout včelami na 25 místech svého těla. Tomu se zase s pomocí zmíněného indexu, podařilo odhalit, kde jak jsme citliví. Díky tomu už víme, že nejméně citliví jsme na kůži hlavy, prstech a předloktí. Šourek je na tom stejně jako dlaně, zato na rtu, horní části těla penisu a v nosních dírkách, to bolí nejvíce. 

Michael Smith,
Michael Smith, Cornellovy University

Odkaz: Smith ML. (2014) Honey bee sting pain index by body location. PeerJ 2:e338https://dx.doi.org/10.7717/peerj.338 
Justin O. Schmidt, Murray S. Blum, and William L. Overal.: Hemolytic Activities of Stinging Insect Venoms, Archives of Insect Biochemistry and Physiology, vol. 1, no. 2, 1983, pp. 155-160.

 

 


FYZIKA

Cenu získali: Patricia Yang (USA a TAIWAN), David Hu (USA a TAIWAN), a Jonathan Pham, Jerome Choo (USA), za odhalení faktu, že téměř všichni savci (nad tři kg hmotnosti) vyprázdní svůj močový měchýř močením  trvajícím 21 sekund  (plus mínus 13 sekund). Je vcelku jedno, zda jde o slona, kozu, skot,... Na připojeném videu cenu přebírá David Hu z rukou Dudleyho Herschbache, nobelisty za chemii z roku 1986.
Odkaz: "Duration of Urination Does Not Change With Body Size," Patricia J. Yang, Jonathan Pham, Jerome Choo, and David L. Hu, Proceedings of the National Academy of Sciences, 2014: 201402289.

  

Mark Dingemanse, Max Planck Institute for Psycholinguistics
Mark Dingemanse, Max Planck Institute for Psycholinguistics

 

LITERATURA

Cenu obdrželo trio lingvistů: Mark Dingemanse (Nizozemí, USA), Francisco Torreira (Nizozemí, Belgie, USA), a Nick J. Enfield (Austrálie, Nizozemí), za zjištění, že slovo "cože?" (nebo jeho ekvivalent), existuje v každém lidském jazyce. A za objasnění proč.

 


CHEMIE

Callum Ormonde a Colin Raston (Australie), a Tom Yuan, Stephan Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin Pugliese, Tivoli Olsen, Mariam Iftikhar, Gregory Weiss (USA), za invenci a chemický návod, jak uvařené vejce zase částečně zpět „odvařit“.
Odkaz: "Shear-Stress-Mediated Refolding of Proteins from Aggregates and Inclusion Bodies," Tom Z. Yuan, Callum F. G. Ormonde, Stephan T. Kudlacek, Sameeran Kunche, Joshua N. Smith, William A. Brown, Kaitlin M. Pugliese, Tivoli J. Olsen, Mariam Iftikhar, Colin L. Raston, Gregory A. Weiss, ChemBioChem, epub January 2015

 

 

Gennaro Bernile
Gennaro Bernile, Assistant Professor of Finance, Singapore Management University.

MANAGEMENT

Gennaro Bernile (Itálie, Singapur, USA), Vineet Bhagwat (USA), and P. Raghavendra Rau (UK, Indie, Francie, Lucembursko, Německo, Japonsko), za vypozorování faktu, že mnozí  úspěšní podnikatelští lídři za svůj úspěch, schopnost podstupovat riziko a méně přehmatům v rozhodování, vděčí tomu, že v dětství zažili přírodní katastrofy (například zemětřesení, sopečné erupce, tsunami a lesní požáry). Ovšem za předpokladu, že pro ně neměly neblahé osobní důsledky. Takže cenu Bernileho kolektiv dostává za znovu odhalení pravosti pořekadla: "co nás nezabije, to nás posílí".

Odkaz: "What Doesn't Kill You Will Only Make You More Risk-Loving: Early-Life Disasters and CEO Behavior," Gennaro Bernile, Vineet Bhagwat, and P. Raghavendra Rau, Asian Finance Association (AsianFA) 2015 Conference Paper. Accepted for publication in the Journal of Finance.  Dostupné na:  SSRN 2423044.

 


EKONOMIKA

Cenu obdržela Metropolitní policie v Bangkoku (Thajsko), za vyplácení zvláštní odměny policistům, kteří odmítnou vzít úplatek.

 


RNDr. Jaroslava Durdiaková, Fyziologický ústav LFUK Bratislava
RNDr. Jaroslava Durdiaková, Fyziologický ústav LFUK Bratislava

MEDICÍNA

Cena putuje na Slovensko a do Japonska. Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Natália Kamodyová, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená a Gabriel Minárik byli oceněni za experimenty studující biomedicinské výhody a následky intenzivního líbání (a dalších interpersonálních aktivit). A poznatek, že při něm dochází k mísení slin. Mužskou DNA lze v ústech ženy zjistit zhruba hodinu po líbání) Druhá polovina ceny putuje do Asie  Hajime Kimata za objev, že líbání a pohlavní styk snižuje alergikům kožní reakce.

 

Spoluautor oceněného výzkumu Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., z Molekulárno-medicínske centra SAV Slovenské akadémie vied si Ig cenu v Cambridge přebíral.  (Kredit foto: SAV)
Spoluautor oceněného výzkumu Doc. MUDr. Ing. RNDr. Peter Celec, PhD., z Molekulárno-medicínske centra SAV Slovenské akadémie vied si Ig cenu v Cambridge také přebíral.
(Kredit foto: SAV)

Odkazy:

"Prevalence and Persistence of Male DNA Identified in Mixed Saliva Samples After Intense Kissing," Natália Kamodyová, Jaroslava Durdiaková, Peter Celec, Tatiana Sedláčková, Gabriela Repiská, Barbara Sviežená, and Gabriel Minárik, Forensic Science International Genetics, vol. 7, no. 1, January 2013, pp. 124–8."Kissing Reduces Allergic Skin Wheal Responses and Plasma Neurotrophin Levels," Hajime Kimata, Physiology and Behavior, vol. 80, nos. 2-3, November 2003, pp. 395-8. "Reduction of Allergic Skin Weal Responses by Sexual Intercourse in Allergic Patients," Hajime Kimata, Sexual and Relationship Therapy, vol 19, no. 2, May 2004, pp. 151-4."Kissing Selectively Decreases Allergen-Specific IgE Production in Atopic Patients," Hajime Kimata, Journal of Psychosomatic Research, vol. 60, 2006, pp. 545– 547.

 


BIOLOGIE

Bruno Grossi, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez. José Iriarte-Díaz (Chile), za pozorování, že když závaží na zadní konec kuřete, začne mít pohyby dinosaura. Odkaz: "Walking Like Dinosaurs: Chickens with Artificial Tails Provide Clues about Non-Avian Theropod Locomotion," Bruno Grossi, José Iriarte-Díaz, Omar Larach, Mauricio Canals, Rodrigo A. Vásquez, PLoS ONE, vol. 9, no. 2, 2014, e88458.

 

 

 

Moulay Ismail ibn Sharif  (1672–1727). Zemřel po nešťastném pádu z koně.
Moulay Ismail ibn Sharif  (1672–1727). Zemřel po nešťastném pádu z koně.

MATEMATIKA

Rakušanka Elisabeth Oberzaucherová se svým kolegou Karl Grammerem si cenu odvezli za pokus matematickou technikou určit, zda a jak se Mulaj Ismaíl ibn Sharifovi, krvelačnému marockému vládci, podařilo v průběhu let od roku 1697 až 1727, aby se stal otcem 888 dětí. Výsledkem jejich bádání zaměřené na tradovanou pověst je, že může být pravdivá. Protože ale vládl třicet let, musel by se plození potomků oddávat denně a celkem k tomu musel mít 65 partnerek a nebo více.

Odkaz: "The Case of Moulay Ismael-Fact or Fancy?" Elisabeth Oberzaucher and Karl Grammer,

PLOS ONE, vol. 9, no. 2, 2014, e85292.

 


DIAGNOSTICKÁ MEDICÍNA

Diallah Karim (Kanada, Velká Británie), Anthony Harnden (Nový Zéland, Spojené království, USA), Nigel D'Souza (Bahrajn, Belgie, Dubaj, Indie, Jihoafrická republika, USA, UK), Andrew Huang (Čína, Velká Británie), Abdel Kader Allouni (Syrie, UK) , Helen Ashdown (UK), Richard J. Stevens (UK) a Simon Kreckler (UK).
Cenu kolektiv získal za  určení urgentnosti operačního zákroku akutního zánětu slepého střeva diagnostikou množství evidentní bolesti, kterou pacient pociťuje při přejezdu silničního zpomalovacího retardéru. Pokud pacient při nadskakování nad silničními nerovnostmi sténá, nejde o větry.
Odkaz:  "Pain Over Speed Bumps in Diagnosis of Acute Appendicitis: Diagnostic Accuracy Study," Helen F. Ashdown, Nigel D'Souza, Diallah Karim, Richard J. Stevens, Andrew Huang, and Anthony Harnden, BMJ, vol. 345, 2012, e8012.

 

Pramen: Improbable Research

Datum: 18.09.2015
Tisk článku

Související články:

Princip "mokrého psa"     Autor: Josef Pazdera (26.10.2010)Diskuze:

Kůň

Josef Šoltes,2015-09-20 21:42:38

Když jsme byli naposledy na vodě, tak jsme proplouvali kolem stáda skotu a teda ten být se rozhodně nevyprazdňoval pouhých 21 sekund. Spíš tak dvě minuty. A to byl sakra splávek.

Odpovědět


Re: Kůň

,2015-09-21 08:23:29

Proto taky dostali tu Ig cenu :)
Je dobře, že tu jsou takoví, kteří na to poukazují, stejně jako naši Sysifovci. Díky jim!

Odpovědět

Defoliant :)

Mia Novak,2015-09-20 10:32:00

Bezva nápad. Něco jako povolený "Age orange" :)

Odpovědět

Akademická svoboda

Mia Novak,2015-09-20 08:46:01

No dobře, akademická svoboda, ale existuje nějaký kontrolní mechanismus? Nebo to si mohou zkoumat fakt co chtějí?

Odpovědět

Jsou to trubci!

Vlad. Otrudec,2015-09-19 23:09:36

Božinku, aby se vyzkumníci prosadili, tak uz se nechají včelama poštípat i na přirození. Myslím, že si tu cenu zaslouží :)

Odpovědět


Re: Jsou to trubci!

Mirek N,2015-09-21 14:12:25

to byla jasná sázka na jistotu. Pokud by nepřežil, jistě by dostal cenu Darwinovu :D

Odpovědět

Miriam Tuscher,2015-09-19 22:54:19

Všichni savci, no to je teda vyzkum... jeste ze to nejde z mych daní.

Odpovědět


Re:

Olda Matousek,2015-09-20 00:16:22

Akademická svoboda....
testování jak dlouho močí slon a kráva..... jsem z toho kráva....

Odpovědět

Vcelku jedno

Martin Vytáček,2015-09-19 18:08:59

"...téměř všichni savci (nad tři kg hmotnosti) vyprázdní svůj močový měchýř močením trvajícím 21 sekund (plus mínus 13 sekund). Je vcelku jedno, zda jde o slona, kozu, skot či myšku."

Myš nad 3kg?

Odpovědět


Re: Vcelku jedno

Honza Kohout0,2015-09-21 14:58:07

:-D

Odpovědět

Navíc:

,2015-09-19 10:53:38

Tam je víc:
https://dennik.sk/244605/slovaci-dostali-ig-nobelovu-cenu-za-medicinu-cenu-vazia/

Např. Slovenským vedcom včera udelili Ig Nobelovu cenu. Na pôde Harvardovej univerzity si ju na slávnostnej ceremónii prebrali biológ Peter Celec a genetička Jaroslava Durdiaková. Skúmali biomedicínske dôsledky intenzívneho bozkávania sa.

Odpovědět


Re: Oslavné

,2015-09-19 16:01:48

Víc? Nechtěl jste napsat, že tam je hlavně napsáno, jak tu cenu máme chápat :) a že to je k oceněným ve slovenském tisku méně kousavé :)

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace