Jak reálná jsou zdravotní rizika migrace?  
Podle odborníků je sice na místě obezřetnost, ale reálná rizika migrace ohledně zdraví obyvatel České republiky jsou a v dohledné době budou velmi nízká.

 

Migranti v Makedonii. Kredit: Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres.
Migranti v Makedonii. Kredit: Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres.

„Migranti jsou tělesný odpad.“ „Naše země se stává ložiskem nemocí, neustále napájeným zvenčí.“ Tohle by velmi snadno mohly být titulky nahnědlých a narudlých médií, které právě teď v krásném souznění ze všech sil přitápějí pod kotlem rozdivočelé hysterie proti migrantům. Jenže nejsou. Ve skutečnosti jsou to hlášky z úvodníku britského plátku Birmingham Post z roku 1958. Úvodník takto chrabře zareagoval na tehdejší výroční setkání Britské lékařské asociace, kde se hojně objevovaly obavy z migrantů, kteří údajně hrozili uvrhnout Velkou Británii zpět do věku temna tuberkulózy.

Roberta Bivins. Kredit: Univerzity of Warwick.
Roberta Bivins. Kredit: Univerzity of Warwick.


O deset let předtím přistála ve Velké Británii loď Empire Windrush se 492 migranty, která zahájila masovou migraci lidí ze zámoří. Země do té doby sama sebe vnímala jako oázu spravedlnosti, prosperity a moderní medicíny. Příchod velkého množství migrantů z exotických zemí to ale změnil. Média, odborné časopisy, nálady veřejnosti a vystoupení v parlamentu překypovala strachem z šíření nemocí migranty. Dneska víme, že to tehdy bylo naprosto přehnané. Lidé se prostě báli a svůj strach ventilovali pocitem ohrožení svého zdraví cizáky.

Historie se ale opakuje. Podle Roberty Bivins z Univerzity ve Warwicku, autorky knihy „Contagious Communities: Medicine, migration, and the NHS in post war Britain“ (Nakažlivé komunity: Medicína, migrace a Národní zdravotní služba v poválečné Británii), co za pár dní vyjde v Oxford University Press, je až fascinující, jak je současná debata o migrantech podobná. Britský populárně naučný magazín NewScientist, který knihu Bivinsové recenzuje, přiznává, že problémy s migranty byly, jsou a budou, a rozhodně nemají jednoduchá řešení. Zároveň ale nabízí poučení vykoupené britskou zkušeností s doopravdy masovou migrací: Když dojde na zdraví migrantů, tak se běsnící titulky v médiích, zvláště těch z okraje politického spektra, ale nejen jejich, často podstatně míjejí se skutečností. Na dnešní politiky to celé nepochybně klade výjimečné nároky a jistě pro ně nebude od věci zvážit podobné situace v minulosti – jaké byly obavy a co se skutečně odehrálo.

Ploty a ostnaté dráty, to už tady jednou bylo. A tehdy jsme byli na té špatné straně. Kredit: Marcin Szala / Wikimedia Commons.
Ploty a ostnaté dráty, to už tady jednou bylo. A tehdy jsme byli na té špatné straně. Kredit: Marcin Szala / Wikimedia Commons.


V našich končinách se v tomto směru blýskl pěkný text Tomáše Cikrta „Jaká jsou reálná rizika migrace pro zdraví Čechů?“, který se před pár dny objevil na webu Zdravotnického deníku. Přiznává, že migranti doopravdy představují jisté zdravotní riziko, jako ostatně úplně každý, kdo překročí naše hranice. Reálně je ale tohle riziko velice nízké, podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO), hlavního hygienika ČR, odborníků na infekční nemoci a hlavně podle prostých čísel. Migrantů zatím letos dorazily zhruba tři tisícovky, zatímco cizích turistů se k nám loni dostalo osm milionů. Z toho například 695 tisíc Rusů a 212 tisíc Číňanů, tedy lidí ze zemí, které zaujímají přední příčky ve světovém žebříčku výskytu multirezistentní tuberkulózy. A kdo z nás z toho má špatné spaní?

Současná hranice mezi Srbskem a Maďarskem. Kredit: Délmagyarország / Schmidt Andrea.
Současná hranice mezi Srbskem a Maďarskem. Kredit: Délmagyarország / Schmidt Andrea.


Epidemiologická situace je u nás podle Cikrta naprosto klidná a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by to momentální migrační vlna měla změnit. Nejde přitom jenom o to, že k nám migrantů dorazilo jen málo. Jejich nemocnost se příliš neliší od té naší a odborníci se domnívají, že se to v budoucnu nezmění. Cikrt dospívá k jednoznačnému závěru – zdravotní rizika by neměla být podceňována, je dobré být ve střehu, ale strašit nafouknutými problémy se zdravím migrantů je naprosto neadekvátní.

Jestli vůbec budeme mít v dohledné době problém zdravotnického rázu, tak to skoro jistě nebude v souvislosti s lidmi ze Sýrie nebo Afghánistánu. Nezanedbatelným rizikem se teď stala Ukrajina, kde kromě výskytu nemocí jako tuberkulóza došlo kvůli válečnému konfliktu s Ruskem k rozvratu zdravotní péče. Mimo jiné se tam dramaticky snížila proočkovanost dětí, hlavně kvůli rozšíření hoaxu o smrti dítěte kvůli očkování. Kvůli němu se teď proti očkování prý staví až třetina ukrajinských rodičů. Teď je rozhodně v zájmu České republiky, aby se Ukrajina udržela na vlastních nohou, jinak nás zaplaví vlna z Východu. A vzhledem k tomu, jak se ochotně a vstřícně podílíme na řešení krize s migranty v Evropě, a jaká nenávist se u nás hrne na všechny, kdo se snaží nějak pomoct lidem v nouzi, tak si případné desetitisíce, možná statisíce uprchlíků nejspíš pěkně zaopatříme sami. 


Literatura
NewScientist 16. 9. 2015, Zdravotnický deník 15. 9. 2015.

 

Datum: 19.09.2015
Tisk článku

Související články:

Ozdravná role migrace     Autor: Dagmar Gregorová (22.01.2011)
Ohrozí vírus Ebola Európu?     Autor: Matej Čiernik (13.08.2014)
Antropologové v boji proti šílenství eboly     Autor: Stanislav Mihulka (06.10.2014)
Jak zatočíme s příští ebolou?     Autor: Stanislav Mihulka (07.08.2015)Diskuze:

O chorobach utecenvcov z prvej ruky...

S Lom,2015-09-21 10:10:14

Autor tohto blogu bol osobne medzi utecencami v Belehrade.
http://www.srbijadanas.net/humanizam-laz-i-haos-u-picinom-parku/

Par veci prelozim:
................
5. Videl som nakazenich svrabom. (šuga po srbsky).
6. Videl som rodiny ktore sú infikovane kožnou stafylokokovou infekciou.
7. Deti maju vši.
8. Tam boli aj drogovo závislí, ktorí sú v kríze.
................

Odpovědět

Důkazy? stačí projít FB

Čestmír Berka,2015-09-20 13:54:45

Martin Vítek Hlavně už neposílat prachy na lékaře bez hranic. Podle mě je to teroristická organizace s cílem rozvrátit Evropu.
To se mi líbí · Odpovědět · 15 hod
Ivan Přenosil Existuje vůbec ještě nějaká dobročinná organizace která do pašování lidí zapojená NENÍ ?
To se mi líbí · Odpovědět · 15 hod

Nela Lisková: Psychopati z naši vlády nám chtějí odebírat naše děti! |...
parlamentnilisty.cz

Jsem proti jakémukoli náboženství- a proti islámu zvlášť, ale opravdu tu je už hysterie a paranoia. Mluví se o "zrádcích NÁRODA" , lidé píší i o genocidě Čechů, ženy chtějí chodit na kurzy sebeobrany, pořizovat si střelné zbraně, vědec Cílek chce zapojit mislivce proti "tlupám běženců, kteří táhnou krajinou" ...

Odpovědět

"Jestli vůbec budeme mít v dohledné době problém zdravotnického rázu, tak to skoro jistě nebude v souvislosti s lidmi ze Sýrie nebo Afghánistánu."

Jan Krásenský,2015-09-20 13:41:18

Lepra v Solnohradu...

http://www.krone.at/Oesterreich/Fall_von_Lepra_in_Salzburger_Asyl-Zeltlager-Keine_Gefahr-Story-472763

http://www.welt.de/politik/ausland/article146451406/Nahles-rechnet-wegen-Fluechtlingszuzug-mit-mehr-Arbeitslosen.html

Odpovědět


Re: "Jestli vůbec budeme mít v dohledné době problém zdravotnického rázu, tak to skoro jistě nebude v souvislosti s lidmi ze Sýrie nebo Afghánistánu."

Čestmír Berka,2015-09-20 14:07:31

Pětadevadesát procent lidí má proti ní přirozenou imunitu a nenakazí se ani po kontaktu s nemocnými. „Neslyšel jsem, že by byl v ČR nějaký případ, kdy by se člověj nakazil na zahraniční cestě leprou,“ řekl MUDr. Jan Rutsch z Centra cestovní medicíny.Jeho slova potvrzují i pracovníci z Likvidace lepry, která v současné době pomáhá s léčbou lidí ve víc jak stovce leprosárií po světě.Největší počet nemocných je v některých oblastech Angoly, Brazílie, Středoafrické republiky, Kongu, Indii, Madagaskaru, Mosambiku, Nepálu a Tanzánii. Ojediněle se objevily i případy z jižní Evropy - především Španělsko, Rumunsko, občasný výskyt zaznamenali i lékaři v USA.

Odpovědět

Sluníčkářství už i tady ??

Jan Kosa,2015-09-19 14:40:48

Mohu souhlasit s nepřeháněním zdravotních rizik této imigrace - i když v korelaci s ostatními zcela zjevnými riziky šíření islámu, jsou jen dalším mínusem tohoto fenoménu. S čím ale nemohu souhlasit je to co správně naznačil kol. Záruba, a to zjevně aktivistický tón autora článku. Já myslel že toto je seriózní vědecko - popularizační server a ne havlisticko - pseudohumanistická platforma. Drtivé většině našich lidí vadí ideologie na úrovni nacismu, která má na sobě fíkový list náboženství - čili islám. Nositele tohoto tady nechceme. O to jde, ne o neochotu pomáhat lidem... Pana Mihulku laskavě prosím o sebeovládání a neventilování jeho názorů tady.

Odpovědět


Re: Sluníčkářství už i tady ??

Roman Sobotka,2015-09-20 18:49:19

Co opravdu nepatri na vedecky web je uzivani vagnich nalepek jako "havlista, slunickar", stejne jako hloupe zkratky typu kazdy muslim = nacista. Trochu mrazi z dalsiho vagniho vyrazu "pseudohumanista",viz Goebbels (priblizne): "Nelze rozdelovat zidy na zle a hodne zidy,svetove zidovstvo, vsichni zide nas chteji ovladnout a znicit...pomahani
zidum je neprijatelne, je to falesny humanismus...". Staci prohodit zida za muslima a svetove zidovstvo za islam a uspech na webech typu Novinky.cz zarucen. Lze se bavit o politickych dusledcich migrace, problemech islamu s fundamentalismem, rigidnim vzdelanim a podobne, ale pomoc lidem na uteku pred valkou je snad jeste stale projevem humanismu.

Odpovědět


Re: Re: Sluníčkářství už i tady ??

Jan Kosa,2015-09-20 19:27:13

Postavit jednotlivce pred kvalitniho vysetrovatele a pak pred nezavisly soud, to muzete v miru, kdy je trestne cinnosti relativne malo. Ve valce ne, kdo to zkousi, resp. nema vuli bojovat, zahyne. Toto uz valka je. Vam podobni jsou jako popiraci nutnosti ockovani - ti take tvrdi ze netreba a nestoji to za jeho vedlajsi ucinky. Ve skutecnosti jen parazituji na tom, ze vetsina populace JE vakcinovana. Vy take budete parazitovat na te vetsine, ktera poklada islam "zjednodusene" za smrtelne nebezpecnou ideu, s kterou neni domluva a kterou je nutno znicit.

Odpovědět


Re: Sluníčkářství už i tady ??

Josef Šoltes,2015-09-20 21:34:50

Za to Vaše sprosté a urážlivé příspěvky jsou v pořádku. Teď jste se opravdu projevil. Vás bych nechtěl mít za souseda. To radši nějakého normálního Syřana.

Odpovědět


Re: Re: Sluníčkářství už i tady ??

Jan Kosa,2015-09-20 22:03:02

Pak vam preji normalniho muslima za souseda. Treba takoveho jako redaktor MF v Teplicich : http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/127161-kilogramy-zapachajiciho-masa-stovky-cigaret-svedectvi-souziti-s-araby/

Odpovědět

Kde jste se učil překrucovat?

Jaroslav Záruba,2015-09-19 13:12:41

"a jaká nenávist se u nás hrne na všechny, kdo se snaží nějak pomoct lidem v nouzi"
Nikdo tu nikoho nenávidí *za to, že chce pomáhat.* Kde jste se učil takhle lhát? Nemůžete být tak hloupý, abyste nechápal, že drtivá většina populace ČR má problém s něčím jiným. Rozhodně ne s tím, že se někdo snaží někomu pomáhat.

Odpovědět


Re: Kde jste se učil překrucovat?

Milan K,2015-09-19 14:52:44

Pan mihulka to jistě dokáže podpořit důkazem. Anebo se nechal unést ("podle sebe, soudím tebe").

Odpovědět


oprava

Milan K,2015-09-19 14:55:01

Pan Mihulka

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz