Změny v počtech ptáků v Evropě  
Díky amatérským ornitologům z 18 zemí Evropy, kteří se účastní každoročního sčítání ptáků, získáváme představu o tom, jak ptáci reagují na změny životních podmínek vlivem změny klimatu a změn ve využívání krajiny. Některým ptačím druhům to svědčí a jejich populace rostou, jiné, zejména druhy přizpůsobené chladnějším podmínkám, ubývají.

Studie, která vychází 21. října 2015 v prestižním vědeckém časopise Global Change Biology, ukazuje, že dlouhodobě přibývají teplomilné druhy a ubývají druhy táhnoucí na velkou vzdálenost (tzv. dálkoví migranti) a druhy vázané na zemědělskou krajinu.

 

Ukazuje se také, že druhy se liší ve své reakci na změnu klimatu zejména podle toho, zda a kam na zimu táhnou. Teplé zimy mají příznivý vliv na stálé ptačí druhy, jako je např. šoupálek krátkoprstý nebo hrdlička zahradní. Druhy, které táhnou jen na kratší vzdáleností, jako je např. stehlík obecný nebo skřivan lesní, profitují zase z teplejšího jarního období. Změny klimatických podmínek v letním období mohou být příznivé i pro některé ptáky ze skupiny dálkových migrantů, jako celek však tato skupina ptačích druhů vykazuje dlouhodobý pokles stavů. Pozitivní vliv teplejšího počasí a vyšší produktivity prostředí se také netýká druhů adaptovaných na chladnější klimatické podmínky, mezi něž patří např. čečetka nebo linduška luční.

 

Šoupálek krátkoprstý, Jeho početním stavům teplé zimy prospívají. (Kredit: Wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.5)
Šoupálek krátkoprstý, Jeho početním stavům teplé zimy prospívají. (Kredit: Wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.5)
Stehlík obecný. Tomuto  pěveci z čeledi pěnkavovití prospívá z důvodu teplejších jar. (Kredit: Andreas Trepte, Wikipedia, licence CC BY-SA 2.5) 
Stehlík obecný.
Tento  pěvec z čeledi pěnkavovití prospívá, vyhovuje mu  teplejší jaro.
(Kredit: Andreas Trepte, Wikipedia,
licence CC BY-SA 2.5)
Čečetce zimní teplejší počasí moc k duhu nejde.  (Kredit: D. Gordon E. Robertson, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)
Čečetce zimní teplejší počasí moc k duhu nejde. (Kredit: D. Gordon E. Robertson, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)
Linduška luční. I její početní stavy od roku 1980 mírně klesají. (Kredit: Ken Billington, Wikipedia,  CC BY-SA 3.0)
Linduška luční.
Také  její početní stavy od roku 1980 mírně klesají.
(Kredit: Ken Billington, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

 

 


Sčítání ptáků jsou organizována v jednotlivých zemích a jejich evropskou koordinaci zajišťuje Česká společnost ornitologická. Kromě sčítání ptactva se ČSO též podílí na projektu Atlas hnízdního rozšíření ptáků v Evropě (European Breeding Bird Atlas 2). Výstupem tohoto projektu budou mapy rozšíření všech cca 500 ptačích druhů hnízdících v Evropě, které budou zahrnovat údaje z více než 50 zemí. Ptáky v terénu mapuje v rámci tohoto projektu cca 50 tisíc převážně amatérských ornitologů. K programům budou ochránci jednat na semináři 2. až 5. listopadu v Mikulově.

Zpracováno podle materiálů České společnosti ornitologické www.birdlife.cz
Peter Søgaard Jørgensen, et al.,: Continent-scale global change attribution in European birds - combining annual and decadal time scales. Global Change Biology (2015), doi: 10.1111/gcb.13097

Autor: Redakce
Datum: 21.10.2015
Tisk článku

Paralelní světy - Kaku Michio
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 419 Kč
Paralelní světy
Kaku Michio

Diskuze:

co to může být?

Miroslav Mácha,2015-10-24 11:09:59

Ahoj,
na okno nám denně lítá něco mezi můrou (lítá ve dne), čmelákem (lítá potichu) a ptákem (je to malé). Nelze to vyfotit, protože je to malé 3-4cm dlouhé a strašně plaché. Saje to nektar z muškátů, ale nesedne si to, rychle to kmitá křídly (velice tiché vrnění je slyšet). Tělíčko hnědé, ale zadní část černá se 4 bílými kostičkami. Na květy to lítá přes den i po ránu, když je 5°C.
Napadne-li vás něco a budete mít k tomu fotku, dejte mi, prosím, vědět.

Odpovědět


Re: co to může být?

Lukáš Král,2015-10-24 14:15:00

Dlouhozobka svízelová?
http://www.radkapalenikova.cz/clanky/motyli/dlouhozobka-svizelova-motyli-kolibrik/

Odpovědět


Re: Re: co to může být?

Miroslav Mácha,2015-10-25 14:17:41

Je to ono. Je to velice zajímavý motýl.
Díky moc.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace