Motoboty už nejsou jen speciální přeskáče, ale i motocykly bez řidiče  
Dětskou skládačku „Postav si svého motobota“ vzali u Yamahů doslovně. Na Motor Shov v Tokiu předvedli koncept s nímž hodlají porazit Valentina Rossiho.

 

Motobot od Yamahy.
Motobot od Yamahy.

Včera se pro veřejnost otevřely brány na Tokyo Motor Show 2015. Kromě krasavců útočících na nadité peněženky, jsou k vidění i koncepty, které na prodej nejsou. Takovými jsou auta bez řidiče. Yamaha ale přišla s robotem, kterého posadila na motorku. Říká tomu motobot a osedlala jím stroj  R1M. Návštěvníkům k tomu promítá video, jak "to" jezdí na dráze. Jedna ze sekvencí, se záběrem na Valentina Rossiho, doprovází sebevědomé konstatování: "Byl jsem stvořen, abych tě překonal". Zatím se to je spíše marketingový, bombasticky nabubřelý, tah. Výkon robota na dráze není totiž nic moc. Udrží rovnováhu a dovede jet i velmi rychle, ale zatím převážně jen rovně. O nějakém driftování v zatáčkách a útoku na dovednost italského mistra třídy MotoGP, nemůže být ani řeč. Žádný učený ale ze stromu nespadl a tak kdo ví, zda už není za humny doba, kdy některá ze stájí do závodu svého motobota přihlásí.

 

 

Výzkumníci to totiž myslí s tím závoděním vážně. Jejich dalším krokem už má být robot, který bude schopen jezdit nemodifikovaný motocykl na závodní dráze a to rychlostí přes 200 km / h.  Debutovat by měl na stroji YZF-R1M.

 

Vypadá to, že doba, kdy se chodilo na závody taky proto, že tam šlo o život, budou brzo ty tam a nejspíš je čeká osud koridy. Otázkou je, zda robostroje uspějí i v běžné praxi. Něco jiného je mít auta, která nám dovezou pomeranče a plody moře čerstvé a včas, bez toho, aby museli řidiči podvádět s tachografy. Proti autonomní taxislužbě bez upravených turbo-taxametrů, také asi nebudeme nic namítat. Na motorku ale sedáme kvůli požitku z jízdy a tak nás, příznivce jedné stopy, doslova děsí, že Yamaha v tom nejede sama a že i Honda pracuje na svém vlastním motobotu. Ten se esteticky nepovedl. Do všech stran z něj trčící trubky emoce, jako se to podařilo konkurenci od Yamahy, nezískaly. A aby toho nebylo málo, na samojezdícím motocyklu pracuje i BMV.


Má se myslet pozitivně a tak jedno plus by se na motobotech přece jen najít dalo. Museli by ale ty příšery dávat na zadní sedačku. My bychom tu botu strkali před sebe jen v případě, že by nás cestou postihlo nějaké to pivko.        

Motbot od Yamahy


Autonomní motocykl od Hondy  (Motor Channel2)

Datum: 30.10.2015
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace