Kamarádští delfíni „lepí“ vztahy  
Společenství delfínů je zranitelnější než se myslelo. Jeho soudržnost stojí a padá s několika málo „kamarádskými“ delfíny. Pokud tito zmiznou, společenství se rozpadne.

O některých lidech se říká, že „tmelí kolektiv“. Totéž platí i o delfínech.  K tomuto závěru dospěl ekolog David Lusseau z University of Aberdeen na základě osmiletého výzkumu společenství delfínů žijících v novozélandské zátoce Doubtful Sound. Tamější delfíni vytvářejí „party“, jejichž členové spolu tráví hodně času. Společenská struktura delfíní party je poměrně nepřehledná, ale s pomocí fyzika Marka Newmana, který se zabývá složitými sítěmi z matematického hlediska, dokázal Lusseau najít v delfíních vztazích překvapivý řád. Zjistil, že celé společenství „drží“ pohromadě díky vazbám jednotlivých členů na dva „superkamarádské“ delfíny. Náhoda mu dokonce přihrála skutečný test této překvapivé  hypotézy. Když se v jednom roce tito „klíčoví“ členové kamsi zatoulali, společenství se rozpadlo na menší skupinky, které si šly každá vlastní cestou. Pak se ale „klíčoví“ delfíni vrátili a rozptýlené skupinky se znovu zformovaly do jednoho společenství.

Objev má velkou důležitost pro ochranu volně žijících kytovců. Někdy jsou z velkých skupin zvířat odchyceni někteří jedinci například pro chov v delfináriích. Pokud tato zvířata patřila ke „vazníkům“ celého společenství, čeká tuto skupinu sociální rozklad. Odebrání dvou či tří jednotlivců tak může na zvířecím společenství napáchat nepředstavitelné škody.

 

Společenství delfínů, a možná že i společenství dalších kytovců, pojí dohromady výjimečně kamarádští jedinci. Jakmile se ze společenstva ztratí, skupina ztrácí soudržnost a rozpadá se.


Pramen: Biology Letters

Datum: 15.08.2004
Tisk článku


Diskuze:

chibycka :)

StrFr,2004-08-15 22:35:26

...které si šly každá vlastní...

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace