První místo v soutěži iGreen design získal batoh  
Osobní zádový skleník filtrující vzduch přes kořenový systém rostlin, má svému nositeli dopřát vzduch prostý škodlivin. Dýchat ho má prostřednictvím obličejové masky.

 

Ideový záměr osobního přenosného filtračního skleníku.
Ideový záměr osobního přenosného filtračního skleníku.

Ocenění iGreen design je poměrně prestižní záležitostí, už proto, že jej udělují v zemi tulipánů a nejpropracovanějších zahradnických systémů na světě. Akce probíhá v gesci SIGN (Stichting Innovatie Glastuinbouw), holandské nadace pro inovace s mezinárodní působností, která je z poloviny financovaná vládou a z poloviny soukromým sektorem. K tradičním akcím patří každoroční vyhlašování vítěze nejinovativnějšího přínosu k udržitelnému rozvoji. Letos porota vybrala projekt osobního dýchacího aparátu k regeneraci vzduchu na bázi rostlin. Jevil se jí natolik přínosným, že ani nevadilo, že je pouze na papíře a výroba prototypu je na delftské universitě teprve v běhu.

 

 

Technologické výkres s vyznačenými hlavními prvky a umístěním ventilátorů zajišťujících nucený oběh nasávaného vzduchu.
Technologické výkres s vyznačenými hlavními prvky a umístěním ventilátorů zajišťujících nucený oběh nasávaného vzduchu.


Vedoucí týmu Marnix de Kroon pro agenturu AFP uvedl, že jako nejvhodnější rostlinou pro zamýšlený způsob využití, se  jeví aloe vera. Zařízení má zachycovat škodlivé mikroskopické částice, které by jinak pronikaly hluboko do plic a vyvolávaly zdravotní potíže. Vynálezci  s masivním uplatněním nápadu v Evropě zatím moc nepočítají ale chtějí s výrobkem prorazit na trhu velkoměst jakými jsou například Peking a Teherán, kde hladiny nečistot pevných částic přesahují 350 mikrogramů na metr krychlový. Pro Světovou zdravotnickou organizaci je přitom maximální hranice okolo 25 mikrogramů.

 


Podle zveřejněných údajů je „zádový skleník pro každý den“ ve spodní části osazen ventilátory na bateriový pohon. Část nedotýkající se zad má být z materiálu dobře prostupného pro sluneční záření.

 

Dívka s batohem plným živých rostlin a k němu připojenou dýchací maskou. Foto z Delft zde dne 18. ledna 2016. (Kredit:  Marnix de Kroon, TU Delft)
Dívka s batohem plným živých rostlin a k němu připojenou dýchací maskou. Foto z Delft zde dne 18. ledna 2016. (Kredit:  Marnix de Kroon, TU Delft)

Představa chodců s osobními kořenáči v ruksacích na zádech a maskou na nose, rozhodně inovativní je. Je ale otázkou,  zda tvůrci a porota vzali v úvahu, že pěstovat rostliny v takovém systému bez mikrobiálních kořenových souputníků je představa poněkud naivní. Nejspíš opomenuli fakt, že o bakteriích na kořenech se stále více pramenů zmiňuje, jako o zdroji vysoce rizikových nákaz. Půda v okolí rostlin se jeví být tím nejrůznorodějším mikrobiálním rejdištěm, kde život nejen bují, ale vedou se i boje o přežití a na denním pořádku je používání biologických zbraní. Kořenové baly jsou místem, kde se neustále vyvíjejí nová a nová antibiotika a kde protistrana na ně reaguje. To proto tam mikrobiologové nacházejí geny odolnosti i proti antibiotikům používaným v humánní medicíně připraveným synteticky a teprve nedávno. To, co v nemocnicích nazývají zlými „superbugs“, je v půdě běžnou záležitostí. Mikrobi pomocí plasmidů se svými geny čile obchodují a genetici půdu začínají přirovnávat k obchodnímu domu, kde i geny rezistence proti antibiotikům poslední záchrany, jsou k běžně k mání a zadarmo.

Nabízí se tedy otázka, jestli dýchání přes kořenáč, se infektologům nebude jevit spíše jako trvale neudržitelné. Ať tak či tak, hadičky vedoucí z báglu se dají snadno přestřihnout a z batohu udělat inovativní módní doplněk nekonvenčním způsobem vylepšujícím kondičku.

 

 

Literatura

https://twitter.com/DewiNL

http://www.innovatieglastuinbouw.nl/apps/news/item/57/

Datum: 19.01.2016
Tisk článku

Paralelní světy - Kaku Michio
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 494 Kč
Paralelní světy
Kaku Michio

Diskuze:

...chtějí s výrobkem prorazit na trhu velkoměst jakými jsou například Peking a Teherán.

Jaroslav Lepka,2016-01-23 14:36:57

V tom případě mi tam chybí studie, jak vyřeší problém s MHD, když se takto vybavených jedinců vejde do tramvaje zhruba polovina. A samozřejmě jestli to utáhne vyšší odběr např. na kole, či při dobíhání spoje. Asi ideální by bylo aplikovat ten ruksak na střechu auta, ale to je tak neslušný požadavek, že pravověrní Zelení se jen hnusem otřesou. A co kuřáci a že jich v Číně je? Prostě otázky, samé otázky. Např. tahle : A co cena? / nemyslím pořizovací, ale tu co vyhráli, už byla vyplacena ???/

Odpovědět

Plicni fibróza

Pavel Hudecek,2016-01-20 12:36:32

První co mě napadlo, když jsem ten nápad uzřel, jsou "farmářské plíce" alias plicní fibróza způsobená plísní zanesenou do lic při manipulaci s půdou. Možná to jejich vláda podporuje, protože si spočítali, že zvýšené náklady na léčbu neléčitelné choroby jsou nižší, než ušetřené náklady na důchody, kterých se takoví pacienti spolehlivě nedožijí.

Odpovědět

Idiocie

Marcel Brokát,2016-01-19 15:25:11

dostává zelenou! Tak teď se začínám oficiálně bát.

Odpovědět


Re: Idiocie

Milan Krnic,2016-01-19 16:33:09

To chce, vašimi slovy, optimismus.
Bez devastace přírody bychom se třeba, pravděpodobně, nikdy nedočkali 8K hyperclear televizorů, které zobrazují přírodu ještě lépe, než ve skutečnosti vypadá.
Nějaký batoh, ten už člověka přeci nemůže rozhodit :)

Odpovědět


Re: Re: Idiocie

Marcel Brokát,2016-01-19 17:56:29

:-) tady je velmi těžké zůstat optimistou. to je pro mě mozková křeč když jsem to uviděl. v globálním světě je velmi lehké aby se virus blbosti šířil a ujal se. dříve došlo k lokálnímu utlumení. no, snad se to celkově lehce převažuje k chytrosti a já to jenom nevidím....

Odpovědět


Re: Re: Re: Idiocie

Milan Krnic,2016-01-19 21:13:00

Mě to jako blbost nepřijde. Prostě další věc v nepřeberném počtu jiných, více méně zbytných věcí, na kterých se doufaje dá/dalo/bude dát vydělat. I když je otázkou, zda ta blbost není vlastně normál, a tedy mi to proto tak nepřijde. :-)

Odpovědět

financování vládou

Jiří Gutman,2016-01-19 12:53:57

"....nadace pro inovace s mezinárodní působností, která je z poloviny financovaná vládou" - to myslím hodně vypovídá nejen o této vládě.

Odpovědět


Re: financování vládou

Stanislav Brabec,2016-01-21 19:51:40

Když navíc uvážíte, že věc, kterou by vyrobili učni za odpoledne na praxi, ocenění ani nepředložili ve fyzické podobě…

Odpovědět


Re: Re: financování vládou

Oskar Zemcik,2016-01-22 16:25:33

Bude se to prodávat jako stavebnice, nakoupí v číně plastové batohy, masky, hadice, v zahradnictví hlínu a kytky , a přijde to v krabici s návodem na smontování...
Už živě vidím tu reklama ala Horst Fuchs.

Odpovědět

Prasarna

Jaroslav Kolář,2016-01-19 12:12:46

Neskutečný, takže si zničíme planetu, aby jsme si v zápětí kupovali batoh s přírodou :( a jestě to vyhraje nejakou hlavní cenu? :D

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace