Housenka versus pavouci  
V článku Pavučina jsme vás před měsícem informovali o tom jak se vědci soustřeďují na výzkum a využití pavoučího vlákna. Nové poznatky dávají šanci housence bource morušového. Pevnost jejího vlákna může soutěžit s pavoučím.
 

Vlákna pavoučí sítě jsou jedním z nejpevnějších materiálů, jaké dosud známe. Jejich větší  produkci pro průmyslové využití  brání to, že pavouci se dají obtížně chovat, mají totiž přehnané nároky na velikost svého teritoria.

Dva univerzitní pracovníci, Zhenghong Shao z Šanghaje  a Fritz Vollrath z Oxfordu  zjistili, že v soutěži o prvenství na pevnost vlákna se mohou  s pavouky  srovnávat housenky bource morušového. Pravé hedvábí, tak jak je známe, se získává ze zámotků, které jsou vhozeny do vroucí vody a  vlákno je z této lázně odmotáváno a navíjeno na cívky. Takto získané vlákno ovšem má vlastnosti požadované ženami ale k přípravě  neprůstřelných vest, k čemuž se předpokládá využití pavoučího vlákna,  se nehodí. Má totiž pouze třetinovou  pevnost vlákna pavoučího. V parametru pružnosti to není o mnoho lepší. Hedvábné vlákno má  poloviční pružnost vlákna pavouka. Výzkumníci nyní zjistili, že pevnost  vlákna ovlivňuje jak způsob tvorby vlákna housenkou, tak jeho získávání a zpracování.

Pokud je vlákno odebráno přímo z housenky, vykazuje podstatně  lepší parametry. Rozhodující je jak rychle je vlákno housenkou soukáno a jak rychle opouští snovací žlázy. Pomalu vypuzované vlákno má srovnatelnou pružnost s pavoučím vláknem. Rychlost tvorby vlákna housenkou omezuje jeho pružnost, vlákno se rychlejším „vypuzováním stává tuhým. Jeho pevnost se ale pavoučímu vláknu nevyrovná. Zatím. Tak jako již před časem  zveřejnila biotechnologická firma NEXIA svoje pokusy s transgenními kozami, které mají produkovat ve své mléčné žláze protein pavoučího vlákna, předpokládá se, že i vlákno bource morušového, který bude  selekcí, nebo vhodnou genetickou manipulací pozměněn, se časem uplatní na trhu. Nejschůdnější cesta k získání pevnějšího a pružnějšího vlákna se autorům objevu jeví v dosažení změny  v chování housenek bource, v době kdy spřádají své kokony.

Datum: 26.08.2002
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz