Srdce jako mikrovlnka  
…aneb Pár vět o velikosti orgánů tyranosaura

Minulý z článků věnovaný předpokládané velikosti jednotlivých vnitřních orgánů obřích sauropodů (konkrétně afrického brachiosaurida druhu Giraffatitan brancai), měl ohlas a tak dostal tímto pokračování v podobném duchu. Tentokrát bude článek pojednávat o velikosti tělních orgánů přece jenom o něco menšího, ale stále monstrózního tvora, známého jako Tyrannosaurus rex. Jak byl tento super-predátor objeven, zda byl skutečně opeřený nebo kam už jeho zub stihl odletět, jste se již měli možnost dovědět. Nyní tedy přídavek o jeho srdci, žaludku a játrech. Text je vlastně úryvkem z knihy Poslední dny dinosaurů. Vychází z části jedné kapitoly, v níž se paleontoložka Mary Torrensová snaží zlepšit svému týmu náladu a o některých parametrech tyranosauřích orgánů ostatním s gustem vypráví. K jejímu odbornému výkladu zde jen doplníme, že velikost oční bulvy tyranosaura činila asi 8 až 14 cm, zhruba jako u pomeranče nebo grapefruitu. Jako Američanka také Torrensová uvádí větši

nu měr ve stopách, přičemž délka jedné anglosaské stopy činí 30,48 cm.

 

Replika kostry menšího jedince tyranosaura, známá jako „Big Mike“. Od roku 2001 je umístěna před vchodem do budovy univerzitního muzea Museum of the Rockies v Bozemanu (Montana, USA). Vlastní snímek autora, červenec 2009.
Replika kostry menšího jedince tyranosaura, známá jako „Big Mike“. Od roku 2001 je umístěna před vchodem do budovy univerzitního muzea Museum of the Rockies v Bozemanu (Montana, USA). Vlastní snímek autora, červenec 2009.

 

Nálada byla velmi pochmurná, a tak se alespoň paleontoložka pokoušela přivést ostatní na jiné myšlenky. Přišlo jí tak nějak líto, že se z toho nejúžasnějšího výzkumného pobytu stal hektický boj o přežití.Myslíte, že tady najdeme nějakého mrtvého tyranosaura?“ nadhodila domněle atraktivní téma k hovoru. Nikdo ale neodpověděl, a tak mluvila dál jakoby sama k sobě.Hrozně by mě zajímalo, jak velké mají jednotlivé orgány. To ze zkamenělin nevyčtete. Tak třeba srdce by mělo u tak velkého zvířete měřit asi dvě a půl stopy na jednu a půl stopy. Pětasedmdesát na padesát centimetrů, pokud to chcete metricky. Umíte si představit srdce velké jako standardní mikrovlnka?“ Opět ale nikdo nereagoval. Singh chvílemi otáčel hlavu za sebe, stále měl strach z dakotaraptorů.A žaludek byl ještě větší. Byl to nejspíš takový velký vak o průměru tří nebo čtyř stop. Vešlo by se do něj na výšku stojící pětileté dítě. Játra byla zase více podlouhlá, ale také mohla měřit dobré tři stopy.“ Nervózní Robben se neovládl a okřikl ji:Sakra ženská, nechte toho. Potřebuju se na chvíli soustředit. Chci se teď… musím se… všichni se z toho musíme nějak dostat!“ Ale Torrensová pokračovala, geologa si vůbec nevšímala.Kdyby to byla samice, podívala bych se, jestli má dva vejcovody, nebo jen jeden. Mohly by mít objem kuchyňského dřezu.“ Robben už nic neříkal, jen potichu zaklel.

Kowalski se konečně usmál, bylo to vlastně vtipné. Ta ženská měla vážně něco do sebe.A mozek…“ pokračovala stále více zadýchaná vědkyně,byl podlouhlý a nízký, měřil asi jednu stopu. To je zhruba jako zralej banán.“ Už i Singh se vepředu začal křenit. Bylo to neuvěřitelné, ale Torrensová dokázala zlepšit náladu všem kromě zatvrzelého geologa.A na povrchu vypadal zhruba jako brokolice.“

Kristepane, už dost!“ rozchechtal se najednou i Robben. Ale Torrensové se to teprve začínalo líbit.Proklepla bych si podrobně každou z jeho tří set kostí a šedesáti zubů.“ Ostatní na její hru konečně přistoupili.Fakt měl těch kostí tolik?“ zeptal se s nepředstíraným zájmem Singh.Člověk má, myslím, jen dvě stě šest kostí. A zubů od nuly do dvaatřiceti.“ „Jasně že měl,“ odvětila pobavená paleontoložka.A síla čelistního stisku je u něho šestkrát vyšší než u krokodýla mořského.“

To mě jednou kousla agama,“ vmísil se do hovoru Kowalski. Všichni se zastavili a začali se smát. Humor byl teď jediným lékem na strašné zjištění, které viselo nad nimi jako temný mrak.

A najednou dokázal spolknout sousto až o váze několika stovek liber, asi dvě stě kilogramů.“ Rozpažila ruce co nejdál od sebe.To je asi jako tisíc hamburgerů.“ Kowalski si mnul bolavou nohu a utíral si pot z čela. Pak se zeptal:Tohle všechno jsi zjistila už po několika minutách setkání s tím monstrem?“ „Ale kdepak,“ odvětila vědkyně.To jsou desítky let poctivých paleontologických výzkumů a z nich plynoucích dedukcí.“ Ale nebyl čas na další debatu, Singh už stál na malém kopci nad nimi a kamsi ukazoval. Museli jít dál, vstříc nejistému osudu v tomto dávnověkém ráji, který se měl už brzy proměnit v peklo.

 

Tolik tedy úryvek z Posledních dní dinosaurů. Kniha vyšla zhruba před dvěma měsíci v nakladatelství Radioservis. Zájemce o danou problematiku lze také odkázat k novému pseudo-dokumentu National Geographic o pitvě T. rexe (T. rex autopsy).

 

 

 

Datum: 07.07.2016
Tisk článku

Související články:

Tyrannosaurus rex – představuje se král     Autor: Vladimír Socha (08.01.2015)
Jak byl objeven Tyrannosaurus rex     Autor: Vladimír Socha (21.04.2015)
Byl T. rex opeřený?     Autor: Vladimír Socha (20.10.2015)
Dakotaraptor, zabiják ve stínu tyranosaura     Autor: Vladimír Socha (05.11.2015)
Většinu dinosaurů ještě neznáme     Autor: Vladimír Socha (30.03.2016)
Hypacrosaurus, ten skoro nejvyšší ještěr     Autor: Vladimír Socha (27.06.2016)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz