Sex ve městě  
Vědci z Virginie si vysloužili posměch za "objev", že v městských aglomeracích roste agrese. To jejich kanadští kolegové z McGillovy univerzity letos přišli se zajímavějším, ale i kontroverznějším tvrzením. Měšťáci prý mají před venkovany v chytrosti navrch. Logicky se tak mělo za to, že přechod způsobu života na městský s sebou ponese něco, co se korektně označuje pojmem „volnější partnerské vztahy“. Výzkumníkům z University státu Illinois se ale nyní nic takového nepotvrdilo. Ve třetím nejlidnatějším městě USA (Chicagu) se páry nepodvádějí. Jestli ono to nebude tím, že sledovali Falco peregrinus?

 

Chicago, oblíbená destinace sokolů stěhovavých. (Kredit: J. Crocker, enWikipedia)
Chicago, oblíbená destinace sokolů stěhovavých. (Kredit: J. Crocker, enWikipedia)

My lidé, jsme úspěšným druhem a podle toho se životní prostor těm ostatním smrskává. Týká se to i sokolů. V USA jim ještě přitížili masovou aplikací DDT. Ptákům po nich křehly skořápky a tak  tam  sokoli téměř vymřeli.

 

 

John M. Bates, evoluční biolog živící se jako kurátor muzea v Chicagu se slabostí pro sokolovité. (Kredit: The Field Museum)
John M. Bates, evoluční biolog živící se jako kurátor muzea v Chicagu se slabostí pro sokolovité. (Kredit: The Field Museum)

V posledních desetiletích se situace začala obracet. Je v tom ale jeden podstatný rozdíl. Zatímco dříve sokoli na americké Středozápadu hnízdili na skalních útesech, dnes na východ od řeky Mississippi už více jak devadesát procent párů zakládá své „rodiny“ ve městech a mladé vyvádí z výškových budov a mostů.

 

Věrnosti sokolů se moc studií zatím nevěnovalo. Více toho je známo o jejich blízkých příbuzných – jestřábech. Na těch studie z Milwaukee, ukázala, že samičky mívají v hnízdech v 34 procentech nějakou tu „kukačku“. Celkově u mladých jestřábů testy otcovství nesedí zhruba z dvaceti procent.

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Přes všechny nástrahy velkoměsta si zachovává monogamnost. (Kredit: Stephanie Ware, The Field Museum)
Sokol stěhovavý (Falco peregrinus). Přes všechny nástrahy velkoměsta si zachovává monogamnost. (Kredit: Stephanie Ware, The Field Museum)

Dá se to vysvětlit tím, že jestřábice si moc těžkou hlavu z partnerské věrností nedělají. Ornitologové je omlouvají, že si tím jen vylepšují energetický příjem na produkci vajec a proto prý jsou ochotny za kus žvance cizímu samečkovi podržet.

 

Mělo se zato, že u sokolů to s promiskuitou o moc lepší nebude. Spíše horší, alespoň u populace, které osud nachystal spolužití v městských aglomeracích.

Jestřáb Cooperův, o němž si vědci mysleli, že na tom bude se sokoly zhruba stejně, má s partnerskou věrností mnohem větší problém.  (Kredit: Wikipedia CC BY-SA 3.0 )
Jestřáb Cooperův, o němž si vědci mysleli, že na tom bude se sokoly zhruba stejně, má s partnerskou věrností mnohem větší problém. (Kredit: Wikipedia CC BY-SA 3.0 )

 

 

Zatímco ještě nedávno  mívali sokoli svá hnízda od sebe na hony vzdálené s teritoriemi samiček v desítkách kilometrů, nyní žijí, takříkajíc na kupě. Ptáci tak mají, stejně  jako my z paneláků, k sobě teď mnohem blíž a také i u nich obě pohlaví nyní spolu udržují čilé vzájemné kontakty.


Proto Isabelu  Caballero z University of Illinois a Johna M. Batese z Field Museum of Natural History zajímalo, do jaké míry se změna životního stylu na sokolech projeví efektem, kterému se u lidí říká „příležitost dělá zloděje“. Během pokusu vědci sledovali osud 149 vajec z dvaceti hnízd v devíti amerických městech. DNA analýza odhalila pouze v jednom z 35 případů, že samička „zahnula“. A tak je vědci začali považovat  za vzorově monogamní.

 

 

Závěr

Autor článku malé procento cizích potomků v hnízdech vysvětluje vzácnou schopností samiček některých druhů zachovávat věrnost i za situace, kdy jim město připravuje mnohem více pokušení k záletům.

 


 

Bohužel, z povinnosti gender korektnosti, musí v rámci feministického paradigmatu uvést také argument Sokolnic: „Skuteční sokolové, se svými partnerkami v době plodnosti,  po dobu tří týdnů,  kopulují více než několiksetkrát“ :(

 


Literatura

Isabel C. Caballero ,John M. Bates, Mary Hennen, Mary V. Ashley.:  Breeding Behavior of Urban Peregrine Falcons in the Midwestern US, PLOS, July 15, 2016

Datum: 16.07.2016
Tisk článku

Související články:

Nevěra vede k rychlejším spermiím     Autor: Josef Pazdera (26.01.2009)
Změníme názor na promiskuitu?     Autor: Josef Pazdera (28.06.2009)
Mormonská polygamie snížila ženám fitness     Autor: Josef Pazdera (24.02.2011)
V lásce a válce je dovoleno vše     Autor: Tomáš Ditrich (07.09.2011)
Ničí monogamie inteligenci?     Autor: Josef Pazdera (10.03.2014)
Jak to dělají kosmonauti     Autor: Ondřej Šamárek (22.10.2014)Diskuze:

pes a sex ve měste

Stanislav Florian,2016-07-16 23:19:49

Psi jsou zhruba potomci vlků. Ti žijí ve smečkách, kde sex a potomky má dominantní pár, ostatní pomáhají se zajišťováním bezpečnosti a stravy mláďat. Pokud mají chuť na sex, dostanou od šéfa smečky po papuli.
Ve městě je pes vystaven na procházce takřka trvalému harašení od fenek, které zanechávají pachové stopy, v době hárání pejskovi nadbíhají přímo jako feny. A chudák pejsek musí jít u nohy, ne-li na vodítku. Nemůže se člověk divit, že pak je naštvaný na jiné psy, o niž si myslí, že jsou konkurence a mají větší úspěchy při sexu. A o několiksetnásobném sexu jako mají přeborníci ptáci, si může nechat leda zdát.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace