Americké tanky, letadla a lodě budou ovládat vlastní drony  
Kdo by nechtěl vlastní drony? V americké armádě je budou mít k dispozici bojové stroje pozemních, vzdušných i námořních sil, ze kterých se tak stanou samostatná velitelská centra.

 

M1A2 Abrams. Příště už do akce s drony. Kredit: US Army.
M1A2 Abrams. Příště už do akce s drony. Kredit: US Army.

Do vojenských jednotek vstupují drony. Operují ve vzduchu, na zemi, i na moři, přičemž jejich operátoři většinou sedí v pohodlném středisku nějaké vojenské základny. To se teď ale nejspíš změní. Americká armáda pracuje na tom, aby vybavila tanky Abrams, bojové letouny jako je F-35 a lodě námořnictva technologií, která jejich posádkám umožní ovládat celá hejna dronů, aby je podpořily v bojových situacích.

 

Tanky Abrams na letním cvičení. Kredit: US Army.
Tanky Abrams na letním cvičení. Kredit: US Army.

Specialisté pozemních jednotek vyvíjejí systém pro tanky Abrams, který jim během bojové mise umožní ovládat pozemní drony – robotická vozidla pro palebnou podporu, přepravu munice a dalšího materiálu, a také pro průzkum. Prozatím je to prý na úrovni diskuzí expertů a vývoje konceptů, už se rozjela spolupráce mezi vývojáři americké armády a General Dynamics Land Systems. Podle všeho budou týmy bojových strojů a bezpilotních dronů významnou součástí budoucích armádních strategií. Průběh válek se podle toho změní.

 

Autonomní nebo semiautonomní robotická vozidla doprovázející tanky na budoucí bojiště nabídnou celou řadu možností využití. Drony mohou dodáním munice zvýšit palebnou sílu tanků anebo mohou převážet klíčové vojáky a zásoby. Ještě důležitější úlohu mohou sehrát přímo v boji, kdy zaútočí na cíl, zatímco lidští vojáci budou v méně riskantním postavení. Velkou výhodou robotických vozidel bude to, že nemusejí být vybaveny mocným pancířem, který by jinak chránil lidskou posádku. Budou tím pádem o mnoho lehčí, což jim poskytne slušnou pohyblivost. Operátoři v tancích také budou moci takový dron obětovat s mnohem lehčím srdcem nežli vozidlo s posádkou. Drony tudíž mohou testovat nepřátelskou obranu, jejich palebnou sílu a výkon jejich formací.

F-35A Lightning II. Kredit: MSgt John Nimmo Sr. / Wikimedia Commons.
F-35A Lightning II. Kredit: MSgt John Nimmo Sr. / Wikimedia Commons.

 

Pozemní drony ovládané z tanků bude rovněž možné vybavit pokročilými senzory a optikou a využívat je jako průzkumníky. Posádka tanku tak bude moci z bezpečné vzdálenosti vystopovat a posléze zničit nepřátelské jednotky. Drony objeví pozice nepřátelského dělostřelectva, odpalovacích zařízení pro rakety, konvojů anebo i letících dronů, na které pak nasměrují útok. Pozemní drony také pomohou při prorážení překážek během postupu na bojišti, při zásobování jednotek elektrickou energií, a také mohou vyhledávat a likvidovat výbušné nástrahy a miny.

 

US Army už provozuje dálkově řízená vozidla, která lze ovládat laptopem a joystickem, stejně jako vozidla s autonomní navigací a stále více funkcemi, které mohou vykonávat bez lidských zásahů. Společnost TARDEC vyvíjí konvoje s autonomními náklaďáky, které následují vedoucí vozidlo s lidskou posádkou. V Afghánistánu se už objevily helikoptéry Kiowa a Apache, které spolupracují s bezpilotními drony, co mají na starost identifikaci cílů a průzkum.

 

Autonomní člun US Navy. Kredit: John F. Williams/U.S. Navy.
Autonomní člun US Navy. Kredit: John F. Williams/U.S. Navy.

Pozemní armáda také není jedinou složkou amerických ozbrojených sil, která experimentuje s autonomií a spoluprací mezi stroji s lidskou posádkou a drony. V US Air Force připravují technologie, které umožní ovládat hejna dronů bojovými letouny, jako jsou hitech stroje F-35. Letoun s takovým systémem bude mít vlastní malou flotilu dronů, které budou provádět průzkum, testovat nepřátelskou protivzdušnou obranu a budou také přepravovat munici. A stejně tak se v US Navy pracuje flotilách malých robotických člunů, jejichž cílem bude útočit, pronikat do nebezpečných míst a dopravovat zbraně, munici a zásoby.


Vývoj takových technologií jde nevyhnutelně ruku v ruce s neustálým zdokonalováním umělé inteligence. Inteligentní systémy autonomně shromažďují data, vyhodnocují je a posílají lidským specialistům. Umělé inteligence vlastně už dovedou vybrat cíl, vystopovat ho a spolehlivě zlikvidovat. Pentagon v tuto chvíli stále oficiálně trvá na doktríně, podle které musí být vždy při rozhodování o likvidaci cíle autonomními systémy přítomen člověk. I když to už technicky není nutné. Mezi experty ale narůstají obavy, že když takové systémy získají režimy, kterým jsou lidské osudy k smíchu, tak jim poskytnou plnou autonomii a získají tím nad americkými jednotkami výhodu. Proto lze v tomto směru očekávat postupné změny.

Video: Abrams Tanks Shooting In Romania • With Drone Footage

Video:  In Future F-35 Might Control 10 To 100 Drones


Literatura
Warrior 27. 12. 2016.

Datum: 06.01.2017
Tisk článku

Související články:

Budou drony námořnictva lovit teroristy anebo bojovat s Čínou?     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2013)
Co si šéf Pentagonu objednal na příštích deset let?     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2016)Diskuze:

Identifikace cíle

Mojmir Kosco,2017-01-13 07:35:17

V případě že dojde k nasazení plně autonomního bojového prostředku jak to bude s identifikací cíle ? Kladní hrdinové budou mít odpovídač ? Nebo v prostoru přátelské nepřátelské území ? Případě na jakou dobu se počítá se samostatnosti. Systémy budou spíš zaútoč a uteč nebo hlídej a braň?

Odpovědět

Německo už zase může napadnout

Jaroslav Mrázek,2017-01-07 11:59:22

Německo:

01. prosince 2016 odhlasoval německý Bundestag ZRUŠENÍ § 80 trestního zákona s platností od 1. ledna 2017. Dle tohoto zákona bylo Německu znemožněno plánovat útočnou válku. Přesněji podle článku 26, § 1 Německé Ústavy:

„Ten, kdo připravuje útočnou válku (článek 26, § 1 Německé Ústavy), na které se má podílet Spolková republika Německo, a tím přivodí Spolkové republice Německa nebezpečí války, bude potrestán doživotním odnětím svobody nebo odnětím svobody trvající ne méně než deset let.“

Německo dostalo od NATO vrchní velení nad vojenskými operacemi v Pobaltí a v blízkosti ruských hranic.

Od 1. ledna 2017 může tedy Spolková republika Německo opět poprvé od roku 1945 zahájit a podílet se na útočných válkách.

Odpovědět


Re: Německo už zase může napadnout

Josef Šoltes,2017-01-07 13:43:30

Myslíte, že plánujou Stalingrad verze 2?

Odpovědět


Re: Německo už zase může napadnout

Tibor Helienek,2017-01-11 13:41:54

no a aka je pravda:
http://manipulatori.cz/pravda-alternativnich-mediich-kdez-nic-nez-lez/

Odpovědět

Taky to tak, zatím svými senzory vidím

Josef Hrncirik,2017-01-07 07:29:05

Odpovědět

Ovládání

Alexandr Kostka,2017-01-06 18:49:32

Docela mě děsí to, že by jedna stíhačka měla ovládat dalších 10-100 dronů. Pilot je jen člověk a už takhle má při akci docela dost co dělat, natož aby ho rozptylovalo řízení dalších desítek objektů, byť zadá jen rámcově chování a pomůže AI. A pokud nechají na umělé inteligenci i identifikaci cíle a střelbu, tak je jistota, že tu a tam dojde k friendly fire. Ostatně F35 měl doposud s umělou inteligencí (řídící třeba výhled pilota) dost velké potíže už tak.

Odpovědět


Zastřelení vlastním dronem je na purpurovou hlavu

Josef Hrncirik,2017-01-09 07:43:26

Odpovědět

Dislokace dronů.

Vlastislav Výprachtický,2017-01-06 10:57:44

Akce vyvolá reakci a to bude nové antidronové vyzbrojení ve formě mini raketové techniky vzduch - vzduch, v úpravě mobilních " varhan ", u námořnictva též laserová baterie a antidron-torpedové vybavení. / K řešení likvidace dronových ponorek a podvodních nástrah./.

Odpovědět


Re: Dislokace dronů.

Josef Šoltes,2017-01-06 17:21:19

Abyste mohl dron zlikvidovat, musíte ho nejprve vidět. A ono vidět něco, co má radarový odraz pětníku není zrovna snadné.

Odpovědět


Re: Re: Dislokace dronů.

Jan Novák9,2017-01-07 22:58:34

Musite pouzit radar ktery dokaze upect holuba ve vzduchu, ten drona zkratuje bez nutnosti ho presne zamerit :-)

Vetsi vykon radaru znamena vetsi odraz.

Odpovědět

nejen američani

Jarda Votruba,2017-01-06 07:27:04

ale i rusové a nejspíše i čínani mají tuto technologii v pokročilém stádiu.
Co jem četl napsled, tak rusové budou mít drony (létající i pozemní) snad i upoutaný na datovém kabelu. Na jednu stranu to dává smysl. Metalický/optický kabel přenese více informací a není jej možné zarušit. Na druhou stranu asi budou mít i mod wi-fi, aby mohli operovat v lese a městech. Ono vymotávat furt dráty z křoví není nic záživnýho i když po vás nikdo nestřílí :-)

Odpovědět


Proč však nemáme vojenské základny?

Josef Hrncirik,2017-01-06 07:35:33

Odpovědět


V Afganistánu

Josef Hrncirik,2017-01-06 19:03:05

Odpovědět


Re: Proč však nemáme vojenské základny?

Jaroslav Mrázek,2017-01-06 21:47:31

Protože máme rozum. Zatím. Na místě plánovaného radaru se ale plánuje a ne malá. Nehledě na konvoji am. techniky dopravené a uložené zbraně na našem území pro brzské použití. Nejdříve ale "operace pod cizí vlajkou" a nejspíše na Ukrajině, jakoby Rusko zaútočí a Ukrajina i NATO ji začne "bránit útokem na Rusko". Prostě Obama to místo Hillary zvládne do dvacátého ... hádejte, jaký to bude mít "hepáč" ? Jasnější, než tisíc sluncí všude, kam se naposledy kouknete ...

Odpovědět


Ministr války by potřeboval být alespoň ostřílen

Josef Hrncirik,2017-01-07 07:32:20

Odpovědět


Re: nejen američani

Vít Výmola,2017-01-06 11:41:52

Kabel se asi spíš dá očekávat u jednorázově použitelných prostředků. Případně se po návratu nasadí kabel nový.

Odpovědět


Re: Re: nejen američani

Martin Smatana,2017-01-07 08:20:15

Predpokladaný scenár čo sa stane, keď dron Made in USA vedený káblikom zasiahne ruský tank vo výzbroji čínskej armády: Číňania počkajú, kým sa usadí prach, vylezú z nepoškodeného tanku, pôjdu podľa káblika ako Teseus podľa Ariadninej nite, otvarákom na konzervy otvoria Abrams a posádku umlátia čapicami.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace