Kdyby včelám docházely síly, budou s nimi opylovat mikrodrony  
Nové mikrodrony se speciálním vybavením zvládnou elegantně opylit živé rostliny. Už se nebudeme muset bát o úrodu.

 

Opylovací mikrodron v akci. Kredit: Eijiro Miyako.
Opylovací mikrodron v akci. Kredit: Eijiro Miyako.

Asi tak tři čtvrtiny druhů významných plodin nezbytně potřebuje opylení květů včelami a dalšími opylovači. Bez opylení není žádná úroda. Molekulární inženýři na tom sice usilovně pracují a snaží se vyvinout plodiny, které by nebyly závislé na opylení hmyzem, v řadě případů je to ale velmi problematické a je otázkou, jestli se to v dohledné době může podařit. Do té doby budeme závislí na službách opylovačů. Problém je v tom, že v dnešní době čelí opylovači mnoha různým rizikům a jejich počty leckde klesají.

 

Eijiro Miyako zcela vpravo. Kredit: AIST.
Eijiro Miyako zcela vpravo. Kredit: AIST.

Rostliny spoléhají na to, že se jejich pyl dostane na blizny, nejlépe květů jiné rostliny stejného druhu. Obvykle to ale nemusejí být právě včely anebo jiní tradiční opylovači. Jak se říká, nikdo není nenahraditelný. Řekl si to i Eijiro Miyako z japonského institutu National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, a se svými kolegy se rozhodl zapojit do opylování rostlin speciálně vybavené mikrodrony.


Miyako a spol. postavili manuálně ovládané mikrodrony o šířce 4 centimetry, které váží 15 gramů. Pro srovnání, jedna včela váží přibližně jednu desetinu gramu. Spodní stranu zadečku mikrodronu pokrývají koňské žíně, které jsou potažené speciálním lepivým gelem (ILG, ionic liquid gel). Když opylovací mikrodron navštíví květ, tak se mu na zadeček lehce přichytí zrnka pylu. Na dalším květu se pyl z mikrodronu zase uvolní a dojde ke správnému opylení. Vědci prověřili opylování mikrodronem v experimentech s krásnými květy lilií japonských (Lilium japonicum). Ukázalo se, že mikrodrony opylování zvládnou, a že nepoškodí ani křehké tyčinky s pylem, ani blizny, když přistanou na opylovaném květu.

 

Mikrodron na zádech. Kredit: Eijiro Miyako.
Mikrodron na zádech. Kredit: Eijiro Miyako.

Badatelé už vyvíjejí vylepšené, autonomní drony, které by v případě potřeby ve velkých hejnech pomáhaly farmářům s úrodou. Autonomní robotičtí opylovači budou vybaveni systémem GPS, kamerou s vysokým rozlišením a umělou inteligencí. S takovým vybavením by mikrodrony měly zvládnout autonomně létat z květu na květ, prostě jako včely nebo motýl Emanuel. Miyako a jeho kolegové věří, že tímto způsobem přispějí k řešení problému s opylovači. Zdůrazňuje přitom, že v tuto chvíli nejde o náhradu včel. Mikrodrony a hmyzí opylovači vyvinutí evolucí budou pracovat pěkně společně.

 

Populární přírodní opylovací mikrodron. Kredit: John Severns / Wikimedia Commons.
Populární přírodní opylovací mikrodron. Kredit: John Severns / Wikimedia Commons.

Jak se technologie mikrodronů prosadí, to ukáže čas. Saul Cunningham z Austrálské národní univerzity v Canberře prohlásil, že opylování drony je sice fascinující nápad, ale prý bude jen těžko ekonomicky proveditelné. Množství květů, které je nutné každoročně opylit, je totiž zcela enormní. Například průměrná mandloň potřebuje opylovače pro desítky tisíc květů a v mandloňovém sadu mohou být stovky až tisíce takových mandloní. Na opylovací drony by v takovém případ čekal opravdu obrovský kus práce.


Cunningham se proto domnívá, že v tuto chvíli jsou finančně přijatelnější jiná řešení problému s opylovači. Určitě nebude špatné se snažit zajistit včelám co nejlepší podmínky k opylování a vůbec k životu a zatěžovat prostředí méně pesticidy. Další možností je co nejvíce podpořit tvorbu nových typů plodin, které nebudou nutně vyžadovat cizosprašné opylení, tj. opylení mezi květy různých rostlin téhož druhu. A zajímavá by mohla být i technologie mechanického rozprašování pylu na polích. Na druhou stranu, kdyby toto všechno selhalo, tak nebude od věci mít k dispozici mikrodrony. Kromě toho, šikovná autonomní zařízení velikosti hmyzu se jistě uplatní v mnoha dalších aplikacích – od záchranných misí, přes vojenské zpravodajství a monitorování životního prostředí, až po sledování živočišného chaosu dopravy v městských centrech.

Video:   Robotic bee pollinates flowers


Literatura
New Scientist 9. 2. 2017, Chem 2: 224-239.

Datum: 12.02.2017
Tisk článku

Související články:

Navigace lišajů inspirací pro mikrodrony     Autor: Stanislav Mihulka (20.01.2013)
Robovčely o hmotnosti 80 miligramů dobývají vzduch     Autor: Stanislav Mihulka (05.05.2013)
Nejmenší autonomní dron třepotající křídly     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2014)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)Diskuze:

Sci-fi

Stanislav Brabec,2017-03-01 16:30:00

Takový mikrodron vydrží ve vzduchu 4 minuty, pak se musí půl hodiny nabíjet. A to ani není autonomní verze. Když se dostane mezi listí, tak funguje spíš jako sekačka než jako opylovač. A pak potřebuje nové vrtule. S včelou se zatím nemůže ani náhodou rovnat.

O cenovém rozdílu a snadnosti množení ani nemluvě.

Odpovědět

Včely

Jiří Novák,2017-02-13 19:12:53

Hm, a to je v kostce ukázka principu, na kterém se dnes rozhodla fungovat naše civilizace.

X se pokazí. Aby to nebylo až zas tak vidět, vyrobí se šidítko, které má nahradit X. Šidítko nahrazuje X spíš v jeho vizuálních projevech než ve funkci, ale problém se má za vyřešený. Všichni jsou šťastní a veselí, protože v televizi říkali, že jsou všichni šťastní a veselí.

Odpovědět


Re: Včely

Tomáš Matějka,2017-02-14 21:18:50

Nebojte, ona si s náma příroda nějak poradí. Když nás uměla vytvořit, bude se nás patrně umět i zbavit

Odpovědět

Vitas Stradal,2017-02-13 15:32:14

K tomuto tématu doporučuji díl "Hated in the Nation" ze seriálu Black Mirror.
Umělé včeličky trošku začaly zlobit.

https://www.topserialy.to/serialy/black-mirror-s03e06

Odpovědět

obava:

Simon Brandejs,2017-02-13 13:04:23

Já se spíš bojím, že někdo vymyslí mikrodron s žihadlem, které by bylo podstatně nebezpečnější, než to včelí. To by byla opravdu nehezká zbraň.

Odpovědět

Martin Pecka,2017-02-12 23:09:49

Dost mi tam chybi solarni napajeni - protoze ve chvili, kdy bude dron napajeny z baterie, tak na jedno nabiti sotva staci nekam doletet... Ale nevim, jestli se ted uz umi postavit dron, ktery by veskerou potrebnou energii ziskal ze slunce...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz