NASA hlásí bohatou sklizeň zemí u zmrzlého trpaslíka TRAPPIST-1  
Podivuhodný planetární systém je dost mladý a jeho hvězda není právě beránek. Úvahy o životě na sedmero zemích systému TRAPPIST-1 jsou zatím velmi předčasné, i tak je to ale parádní úlovek exoplanet v našem sousedství.
Systém TRAPPIST-1. Kredit: NASA/JPL-Caltech.
Systém TRAPPIST-1. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

Po dramatickém čekání, které ještě více rozbouřily tvíty NASA ve stylu „not aliens“, jsme se ve středu večer našeho času na ostře sledované konferenci NASA dočkali skvělé novinky. Alieni to sice zatím ještě nejsou, ale objev několika planet, jehož výsledkem je podivuhodný multiplanetární systém u blízkého ultrachladného červeného trpaslíka, také rozhodně stojí za to. Vědci zkoumající obyvatelnost planet červených trpaslíků teď budou čelit ohromnému, přímo brutálnímu tlaku, aby zodpověděli zcela zásadní otázku – může být u planety v obyvatelné zóně červeného trpaslíka (alespoň teoreticky) život?

 

Hrdina dne, Michaël Gillon. Kredit: ULG.
Hrdina dne, Michaël Gillon. Kredit: ULG.

Hlavní roli v tomhle udivujícím příběhu sehrál tým vědců, které vedl Michaël Gillon z belgické Univerzity v Lutychu. Nejprve v květnu 2016 ohlásili, že u zajímavého trpaslíka TRAPPIST-1 ze souhvězdí Vodnáře, který je od nás vzdálený asi 39 světelných let, objevili velmi těsné obíhající exoplanety, pravděpodobně kamenné a svými rozměry velmi blízké Zemi. Už jenom tohle katapultovalo TRAPPIST-1 mezi nejslibnější planetární systémy, v nichž má smysl pátrat po nějakých náznacích života. Jenže to nebylo všechno. Gillon a spol. dál zkoumali systém TRAPPIST-1 a přišlo jim, že ne všechno sedí, jak by mělo. Včera jsme se dozvěděli, jak to vyřešili.

 

TRAPPIST-1 v souhvězdí Vodnáře. Kredit: ESO/IAU and Sky & Telescope.
TRAPPIST-1 v souhvězdí Vodnáře. Kredit: ESO/IAU and Sky & Telescope.

Výsledek je parádní. Systém TRAPPIST-1 se rázem stal jedním z nejúžasnějších planetárních systémů, které jsme zatím objevili. Červeného trpaslíka tam ve vzdálenosti o mnoho menší, nežli je velikost oběžné dráhy planety Merkur kolem Slunce, obíhá celkem 7 planet, pojmenovaných prozatím TRAPPIST-1b, c, d, e, f, g, h. Nejvnitřnější z nich oběhne trpaslíka za 1,51 dne, vnější planeta za přibližně za 20 dní. Planety TRAPPIST-1 jsou prakticky v orbitální rezonanci. Jejich doby oběhu tedy odpovídají poměru malých celých čísel a mezi planetami je gravitační vazba. Planety zřejmě vznikly ve větší vzdálenosti od hvězdy a do současné podoby systému se uspořádaly až později. Badatelé k objevu využili data orbitálního infrateleskopu Spitzer, a také několika pozemních teleskopů, včetně robotického teleskopu TRAPPIST (Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope–South) v Chile, jehož jméno planetární systém nese.

 

Sedmero zemí. Kredit: NASA/JPL-Caltech.
Sedmero zemí. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

Všechny známé planety systému jsou zřejmě kamenné, ale zároveň mají nižší hustotu než Země, snad srovnatelnou s ledovými měsíci Jupiteru. Všech sedm planet je větších nežli planeta Mars a největší z nich je asi jen o 20 procent větší než naše Země. Pokud jde o jejich hmotnost, všechny se vejdou do rozmezí 40% až 140% hmotnosti Země. Podle dostupných dat a klimatických modelů jsou hned tři z těchto planet, konkrétně TRAPPIST-1e, f, g, v obyvatelné zóně. Jinak řečeno, teoreticky by na nich měla být kapalná voda. Jenže, řeč je o červeném trpaslíkovi, takže to nebude tak jednoduché.

 

Porovnání Slunce a trpaslíka TRAPPIST-1. Kredit: ESO.
Porovnání Slunce a trpaslíka TRAPPIST-1. Kredit: ESO.

TRAPPIST-1 je ultrachladný červený trpaslík spektrální třídy M8.0. Tahle hvězda nebo spíše studená hvězdička váží asi jako 8 procent hmoty Slunce, její velikost odpovídá 11 procentům Slunce a jasnost se rovná 0,04 procentům jasnosti Slunce. Výraz „ultrachladný“ je samozřejmě relativní, na povrchu TRAPPIST-1 je ve skutečnosti teplota 2 550 kelvinů. Oproti Slunci je tam ale o dost chladněji. V jásotu nad objevem sedmera zemí poněkud zaniklo, že jde nejspíš o dost mladý systém – jeho stáří činí 500 milionů let nebo o něco více. Moc života tam tedy určitě nebude, i kdyby měl příhodné podmínky. Pokud jde ale o budoucnost, Slunce může tomuto trpaslíkovi jen závidět. Jestli se nestane něco neobvyklého, tak by TRAPPIST-1 mohl zářit zhruba 4 až 5 bilionů let, tedy asi tisíckrát déle nežli Slunce. Zvláštní je dost vysoká metalicita, tedy obsah těžších prvků, trpaslíka TRAPPIST-1, která odpovídá asi 109 procentům metalicity Slunce. To jsme u malé hvězdy tohoto typu nečekali.


Pro planetární systém a jeho obyvatelnost je ale zásadní, že červení trpaslíci bývají bouřliví a jejich hvězdné vichry trýzní nejbližší okolí. Gillon a jeho kolegové na podzim roku 2016 uveřejnili studii v časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters, podle které je trpaslík TRAPPIST-1 relativně silným zdrojem rentgenového a vysokoenergetického ultrafialového záření (anglicky pěkně dohromady zkracováno jako XUV radiation). Data evropské vesmírné rentgenové observatoře XMM-Newton ukazují, že v rentgenové oblasti září maličký TRAPPIST-1 stejně silně jako klidné Slunce.


Vědci dospěli k závěru, že přinejmenším vnitřní planety systému zkrápí pořádné rentgenové a ultrafialové záření, které by mohlo významně změnit atmosféru planet. Další významnou komplikací je, že všech sedm planet je zřejmě ve vázané rotaci s hvězdou – čili že trpaslíkovi nastavují stále stejnou stranu. Nakolik to reálně vadí, a jak jsou skutečně obyvatelné planety TRAPPIST-1, toť otázka. Kdy že to vyrážejí první sondy směr souhvězdí Vodnáře?

Video: 7 planets found orbiting nearby star

NASA’s Spitzer Reveals Largest Batch of Earth-Size, Habitable-Zone Planets Around a Single Star


Literatura
New Scientist 22. 2. 2017, Nature online 22. 2. 2017, arXiv:1605.01564, Wikipedia (TRAPPIST-1).

Datum: 23.02.2017
Tisk článku

Související články:

Jak běžné jsou v Galaxii obyvatelné Země?     Autor: Stanislav Mihulka (06.11.2013)
Brutální hvězdná erupce blízkého červeného trpaslíka     Autor: Stanislav Mihulka (03.10.2014)
Cizí planety jsou nejspíš obyvatelnější, než jsme si mysleli     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2015)
U nejbližší hvězdy máme kamennou planetu v obyvatelné zóně     Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2016)Diskuze:

Objev má jiný význam.

Jaroslav Červinka,2017-02-28 11:12:57

„NASA hlásí bohatou sklizeň zemí u zmrzlého trpaslíka TRAPPIST-1“
Každý podobný objev je zajímavý, jen je otázka, zda je pro význam objevu života ve vesmíru tak významný, jak se tváří? Ano, objev planetek u trpaslíka prokazuje stále kvalitnější detekční schopností radioteleskopů a podobných zařízení, ale o možnosti životů neříká prakticky nic.
Já si myslím, že podobné objevy mají daleko větší význam při výzkumu podobnosti struktur mikro a makro kosmu. Zejména sub atomových struktur v rozměrech blížících se rozměru nejmenších hmotných bosonů ZoCeLo a objektů typu galaxie, pulzary, hvězdokupy, kvazary a podobně. Stále více se ukazuje, že je na místě zkoumat objektivní realitu v jednotě celého univerza. Možná se brzy nezvratně potvrdí univerzální fraktální podstata univerza. To podle mne znamená, že by bylo na čase zkoumat struktury makro a mikro kosmu ve vzájemných souvislostech a jejich podobnosti. Podnětů k tomu je více jak dost, včetně zásadně nových přístupů na principech Nové nečásticové fyziky.
To je velká výzva pro studenty a mladé vědce nezatížené stereotypy klasické fyziky.

Odpovědět

To nebude jednoduché

Oldřich Horák,2017-02-25 20:00:35

Nedaleko naší sluneční soustavy byly objeveny planety, kde je možná voda. Uvidíme, jestli tam dřív doletí NASA nebo Veolia.

Odpovědět

Habitable zone

Tomáš Novák,2017-02-24 10:02:01

Jen by mě zajímalo, jak je to s radiací v takové blízkosti ke hvězdě? Ano, planety mohou být v obyvatelné zóně, ale jejich povrch musí být přesto sterilní, ne?

Odpovědět


Re: Habitable zone

Drahomír Strouhal,2017-02-24 11:03:18

Ne nutně. Nemáme sice zkušenosti blízkého druhu s planetami s atmosférou ve vázané rotaci, ale dokážeme si představit, že na nich může vzniknout něco jako prstenec života. Navíc pokud na těch planetách bude dost vody, pak rozkladem vody pomocí ultrafialového záření může vznikat kyslík a následně ozon. Je pravděpodobné, že čím víc ultrafialového záření, tím víc ozonu, tím pádem tím míň kyslíku a míň ozonu. Ozon prostě voní po samoregulaci :-).

Odpovědět


Re: Re: Habitable zone

Alexandr Kostka,2017-02-24 11:43:14

A s naprostou jistotou tam bude dost "zajímavé" počasí. noční polokoule bude zcela jistě studenější než denní (neřeším o kolik), což vyvolá pěkně silné proudění atmosféry. A zcela jistě turbulentní. Čekal bych tam hurikány, jaké Florida nezažila.

Odpovědět


Re: Re: Habitable zone

Stanislav Florian,2017-02-25 00:08:47

Nejde jen o vázanou rotaci, ale také o to, zda je dráha blízká kružnici nebo protáhlejší elipsa.
Pak máme zkušenosti v Jupiterovým měsícem Io a jeho pekelným vulkanismem.
A vůbec, systém se mechanicky podobá spíše Jupiteru s jeho velkými měsíci, než naší sluneční soustavě. Jupiter ovšem není hvězda a měsíce dostávají malinko záření ze Slunce.

Odpovědět

No, celý systém se pravděpodobně

Josef Blecha,2017-02-24 09:35:41

za astronomicky krátkou dobu zase rozpadne, pokud teda je tak mladý, jak se píše. Ale to by nebyla holt taková zpráva, že modely ukázaly, že to moc dlouho nevydrží (to je můj odhad, nic konkrétního nevím). Samozřejmě NASA potřebuje reklamu, takže nic proti tomu.

Odpovědět

Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 08:16:03

Boli by úprimní ak by napísali, že vo vesmíre hľadajú samovoľný vznik života z neživej hmoty, lebo práve to tak urputne hľadajú, aby mohli do sveta vykričať – aha, veď samovoľný život je kade tade po vesmíre, len sú potrebné podmienky a čas? Oni nehľadajú stvorený život. To by museli pripustiť existenciu Stvoriteľa – Boha. No to, že existuje živý Boh tak, to im akosi uniká, hoci vidia prekypujúci život na planéte na ktorej bývajú. Radšej budú hľadať neexistujúci samovoľný život niekde vo vesmíre.

Ak by život vzniká samovoľné a náhodne z neživej hmoty, len sú na to potrebné podmienky a čas, tak by mal byť všade, kade tade po vesmíre a teda počas celej histórie vesmíru v nespočítateľnom množstve a to existujúcich aj zaniknutých rôznych nižších foriem života, ale aj civilizácii . Práve to so svojím svetonázorom predpokladajú.

No určite za ten čas existencie vesmíru by v tomto prípade vzniklo a zaniklo množstvo rôznych foriem života a množstvo civilizácii, ak je to teda tak, že život si samovoľne vzniká a zaniká ako na bežiacom páse. No opak je pravdou! To by bol vesmír prežiarený signálom existujúcich, ale hlavne zaniknutých civilizácii počas celej histórie vesmíru a určite by za ten čas k nám ten signál doletel a to podobne ako k nám doletelo svetlo z hviezd, ktoré už dávno zanikli. To je ale problém, lebo vesmír mlčí a žiadny takýto signál k nám nedoletel. Výhovorky, že prevládajú vo vesmíre len nižšie formy života taktiež neobstojí, lebo času mali až až. Z toho vyplýva, že život nevzniká samovoľné – náhodne z neživej hmoty, ale že bol stvorený cielene s účelom daným stvoriteľom – Bohom a je výnimočný. Vie mi niekto povedať koľko miliárd podmienok a náhod je potrebných na samovoľný vznik rôznych foriem životov z neživej hmoty na nejakých planétach vo vesmíre ? Vie mi niekto povedať koľko miliónov podmienok bolo potrebné splniť, aby existoval život na Zemi?

Predsa niet žiadny dôkaz, že život vznikol náhodne a samovoľne z neživej hmoty a preto niet dôvod tvrdiť, že je to fakt a potom ani niet dôvod, aby ho niekto hľadal vo vesmíre.

Ak teda život na Zemi bol stvorený Bohom, tak už samotná existencie živého Boha ako Stvoriteľa svedčí o živote duchovných bytostí, ktoré pre svoju večnú existenciu predsa nepotrebujú vodu a množstvo podmienok. Títo ľudia, čo hľadajú život sú ako ten, čo na koňovi sedel a koňa hľadal. Preto je až do smiechu ak vyhlasujú do sveta, že našli nejaké planéty na ktorých predpokladajú existenciu nejakej formy samovoľného života. Sú ako blázni, ktorí na Zemi vidia dielo Božích rúk, no chcú dokázať že to nie je dielo Božích rúk, ale samo sa to urobilo, samo sa to stalo. Hľadajú aby neustále živili nádej bezbožných.

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Petr Kr,2017-02-24 08:44:36

Dobrý den,

doufám, že admin váš příspěvek nesmaže, neboť jen tak bude důkazem existence svobody slova. Logiku ani přidanou hodnotu v něm však nespatřuji. Proč by např. bůh nemohl stvořit život jinde? Nebo se vy považujete za "vyvoleného" a tím pádem by vám jiné bytosti vadily, neboť by na sebe strhly větší pozornost? A definujte prosím život. "Živý bůh" je pro mne něco jako živý nebožtík. Má také život věčný a proto není mrtvý?
Jinak asi už raději nic nedám, protože to bude zase diskuze o...

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 11:39:15

Takže hľadanie elektromagnetických signálov z vesmíru neprinieslo žiadne výsledky, čo sa týka hľadania mimozemských civilizácii. Takže so sklopenými ušami sa vrhli na hľadanie nižších foriem. To je ale problém, lebo presvedčivý dôkaz takejto formy života musia získať na dotyčnom mieste. Ako teda získajú dôkaz, že existuje nejaká nižšia forma života na nejakej vzdialenej planéte, ak obrovské vzdialenosti a teda aj nesmierny čas a prostriedky na to potrebné to jednoducho neumožnia? Aj keby teoreticky bol nejaký život, tak sa nedá z tohto dôvodu dokázať, ale len živiť nádej, že možno tam je. Oni to vedia a v skutočnosti ani nepotrebujú dokázať existenciu nejakej formy mimozemského života na vzdialených planétach, ale potrebujú len živiť nádej, že nejaký samovoľný život z neživej hmoty predsa len existuje a utvrdzovať sa v tomto svojom presvedčení. Títo ľudia sú produktom zvrátenej teórie o samovoľnom vzniku života z neživej hmoty a takto sa realizujú, no a sú za to aj veľmi dobre platení. Pritom súčasne vedia, že to nie je možné takýto život dokázať a nie to ešte jeho vznik. Skúšali to na Marse, lebo je to blízka planéta. Tak vynakladajú miliardy, aby dokázali takúto absurditu, ktorá by ich mala utvrdzovať v ich presvedčení, že na to, aby existoval život nie je potrebný Boh – Stvoriteľ, aby sa súčasne vyhli aj zodpovednosti za svoj vlastný pozemský život. Súčasne s týmto bludom kŕmia deti na školách a predkladajú to ako fakt, aby sa deti ani nezamýšľali, že to môže byť aj inak. Zemi hrozí hladomor a oni sa zapodievajú takýmito hlúposťami.

Môj príspevok bol určený na to, aby sa niekto zamyslel nad absurdnosťou myslenia tých, ktorí hľadajú existenciu mimozemského života, ktorý vraj vznikol samovoľné z neživej hmoty. Ak sa niekto čo len zamyslí nad tým, prečo práve hľadajú takýto pôvod života, tak určite má takéto zamyslenie svoju hodnotu. Stačí vedieť, komu slúži živiť nádej pri hľadaní samovoľného vzniku života z neživej hmoty. Viem si predstaviť, aké by bolo nadšenie zástancov samovoľného života z neživej hmoty, ak by hypoteticky priniesli správu, že našli život napr. na Marse. To by bolo predháňaní v tom, že niet Boha a že oni majú pravdu tú jedinú pravdúcu.

S tou slobodou slova je v poslednej dobe veľmi biedne. Aj tu na oslovi ma už párkrát zrušili, no čo už. Pravdepodobne som sa nevyjadroval korektne v rámci nejakej vedeckej teórie.

Petr Kr napísal: Proč by např. bůh nemohl stvořit život jinde? Nebo se vy považujete za "vyvoleného" a tím pádem by vám jiné bytosti vadily, neboť by na sebe strhly větší pozornost? A definujte prosím život. "Živý bůh" je pro mne něco jako živý nebožtík. Má také život věčný a proto není mrtvý?
------------------------
Neviem či ste zástancom samovoľného vzniku života z neživej hmoty. Ak áno, tak prečo takéto neúprimné otázky? Ak ste veriaci, tak aký zmysel je hľadať život mimo Zeme ak samotná viera v živého Boha z toho robí zbytočnú a absurdnú vec.

Tí čo veria slovu Stvoriteľa - Boha, tak nepotrebujú hľadať nejaký mimozemský život, lebo veria vo večný život a ten život je jedine v Bohu. Veria, že existujú aj iné živé duchovné bytosti. Dokonca Boh zasľúbil nové nebo a novú Zem.

Petr Kr napísal: Proč by např. bůh nemohl stvořit život jinde?
---------------------------
To ale nie je otázka zástancov teórie o samovoľnom vzniku života z neživej hmoty, pretože oni nepočítajú s Bohom ako Stvoriteľom a preto aj samovoľný život hľadajú mimo Zeme, aby mnohých presvedčili, že samovoľne a náhodne vnikol život aj na Zemi. No ako som už napísal, oni vedia, že ho na takú vzdialenosť nenájdu, ale skôr živia nádej hľadaním, aby sa utvrdzovali vo svojom presvedčení, že život vzniká samovoľne a náhodne kade tade a teda aby mohli tvrdiť, že takto život vznikol aj na Zemi. O to tu ide! Akí ľudia financujú takéto náročne projekty, tak to stojí taktiež za úvahu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Ivana Abcd,2017-02-25 09:02:29

Áno, ja som sa zamyslela, ale nad absurdnosťou vášho myslenia...no aj tak ste podľa mňa troll...

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-26 10:30:40

Čo je absurdné na tom, že viem prečo hľadajú samovoľný vznik života z neživej hmoty? Čo iné tým chcú povedať než to, že takýto život vznika vo vesmíre aj bez Stvoriteľa - Boha. No a čo iné chcú povedať než predovšetkým to, že takto vznikol život aj na Zemi. V podstate šíria svoje nepodložené presvedčenie, že život vzniká samovoľne a náhodne vo vesmíre z neživej hmoty a to aj takýmto spôsobom a vydávajú ho za jediné pravé, čo je lož aká tu na Zemi ešte nebola.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Marek Dendes,2017-02-25 15:06:37

neotravuj zo svojim nahluplymi rozpravkami na vedeckom portali, chod si vypisovat o bohu, alebo trebars jednorozcoch a trpaslikoch na stranky s podobne orientovanou tematikou...

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-26 10:42:35

Môžeš mi povedať, čo je na tom vedecké byť presvedčený a to aj bez vedeckých dôkazov, že život vznikol samovoľne a náhodne z neživej hmoty? No a súčasne si na tomto nevedeckom presvedčení založiť svoj vedecký svetonázor. Potom stojí na zamyslenie, na čom si zakladáte svoj vlastný svetonázor.

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Jiří Svejkovský,2017-02-24 10:05:44

Ten příměr s koněm neberu, to je argumentační faul.
Každý z nás něco vidí. Vy vidíte krásu Stvoření, já vidím krásu evoluce.
Když Einstein začal pochybovat o kvantové mechanice, jednou někde u oběda prohlásil "Bůh přece nehraje v kostky!". Na to mu Niels Bohr odpověděl "Neraďte Bohu, co by měl dělat". Tak se ptám vás. Kdo jste vy, že radíte Bohu kolik civilizací a kde má stvořit? Jakým způsobem to stvoření má provést? Co vás opravňuje se domnívat, že jsme jedineční?

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 12:04:51

Lenže ja netvrdím, že život mimo Zeme neexistuje. Predsa verím v živého Boha, ktorý stvoril nie len život na Zemi, aký ho teda poznáme a teda funguje na princípe na akom funguje, ale stvoril aj iné duchovné bytosti, ktoré majú duchovné telá a teda nesmrteľné. Predsa kresťania veria v príchod Krista a aj v nové nebo a novú Zem. Ak teda príchod, tak príde na Zem z mimozemského priestoru. Veď to aj sľúbil, ak odchádzal zo Zeme k Otcovi na nebesiach.
Ja len poukazujem na absurdnosť hľadania života, ktorý vraj vznikol samovoľne a náhodne z neživej hmoty! Čo je blud.

Ak samovoľný vznik života z neživej hmoty chce niekto zmiešať s existenciou Stvoriteľa a povedať, že Boh síce stvoril vesmír, no potom už len nečinne prizeral, ako sa to len samo urobilo a samo stalo a nechal to na samovoľný vznik života a náhodu je taktiež blud.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Pavol Hudák,2017-02-24 12:33:29

lenze ze este niekde existuje inteligenty zivot je neporovnatelne pravdepodobnejsie, ako to ze existuje boh. preco? pretoze mame jednoznacny dokaz ze inteligentny zivot vo vesmire existovat moze. sme to my. kdezto na existenciu boha mame presne nula dokazov. je to iba hypoteza o nic lepsia ako klasicky priklad s cajnikom okolo pluta.

zamyslite sa, preco konkretne verite v boha vy? verite, pretoze vas to naucili rodicia a kniha ktorej pravost nieje ako dokazat. a vzhladom na to ako ludia radi klamu, je naopak vysoko pravdepodobne ze ju napisal nejaky klamar manipulator = clovek.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Karel Rabl,2017-02-24 12:48:16

Neberte mu Víru už Tolstoj prohlásil, že nač je lidem rozum, když je na ně možnost působit silou(vírou) a myslím si že ve světě bez ideí vládnou příšery, takže když člověku vezmete nějakou víru třeba v evoluci, či v Boha, nebo jinou berličku třeba i ateistovi pro nechápající mozek muže se z něj stát klidně člověk pohrdajícími jakýmkoliv lidstvím, hnán pouze vlastními představami třeba o penězích, či a možná i neexistujících příšerách mezi námi, které je potřeba zlikvidovat ve jménu vlastního já.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 13:51:32

Ak hypoteticky umelá inteligencia robota nie je schopná si uvedomiť a tým dokázať existenciu svojho stvoriteľa - človeka, tak to podľa vašej logiky znamená, že stvoriteľ umelej inteligencie robota - teda človek neexistuje?

Skôr by som povedal, že takúto umelú inteligenciu človek vyhodnotí ako zmätok, že.

Ako vyhodnotí Stvoriteľ človeka - Boh, ak niektorý človek neverí a teda si neuvedomuje existenciu svojho stvoriteľa - Boha a dokonca ho popiera?

Samotná existencia stvorenia svedčí o svojom stvoriteľovi. Podľa mňa je to nanajvýš logické.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Pavol Hudák,2017-02-24 14:05:51

predpokladam ze umela inteligencia si bude schopna uvedomit samu seba, ak prekroci urcity stupen komplexnosti. a potom nebude ziadny problem s nou pokecat o jej stvoreni a o ludoch.
ja boha nevylucujem, len na neho zatial nevidim ziadne dokazy. nepripada vam zvlastne ze mnoho tisic rokov v minulosti boh s ludmi bezne komunikoval, dokonca sem zoslal seba vo forme cloveka - jezisa. a odvtedy nic? vobec nic? absolutne nic?

nech zostupi znova, urcite si budeme my ludia mat s nim povedat. ale dovtedy su to iba nepotvrdene myty ako tisice dalsich bohov o ktorych vstupenci tvrdia ze su ti pravi.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Ondřej Mlha,2017-02-24 13:04:05

Zkuste si nějak fundamentálně definovat jak se liší ta živá od neživé hmoty. Možná pochopíte že lžete sám sobě.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 14:12:46

Najprv je potrebné fundamentálne definovať čo je to tá hmota. Ak toto nevieme, tak ako môžeme vedieť ostatné.

Živý organizmus je nosičom informácie života a každý život, vždy pochádza zo živého. Každý organizmus a teda aj každá živá bunka je nosičom informácie o ukončení života aj o začatí nového života. No a táto informácia pochádza vždy z vedomia živého Boha a jeho vôle.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

pan domácí,2017-02-24 16:52:26

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atom
ktera z castic atomu je ta vase bozska?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Karel Rabl,2017-02-24 18:09:53

Ale my už víme co je to hmota je to různá energie zamrzlá v čase(gravitaci).

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Jiří Svejkovský,2017-02-24 13:52:21

„Nepřítomnost důkazů není důkazem nepřítomnosti“ (astrofyzik Martin Rees).
To, že žádné ufony nevidíme, neznamená, že žádní nejsou. Ani v Bibli, ani v žádné jiné náboženské literatuře nenajdete něco jako "Člověk je ve vesmíru jedinečný". Je to sice paradox (dokonce má jméno - Fermiho), ale mě připadá daleko pravděpodobněší to, co tu napsal Pavol Hudák. Pokud se dokázal vyvinout (stvořit, chcete-li) život na Zemi, při obrovském množství planet podobných Zemi je spíš nepravděpodobné, že tam alespoň občas nikdo nežije. Dostane-li život sebemenší šanci, tak se jí rychle chopí, to známe i ze Země.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-25 09:08:06

Tak prečo sa odmieta existencia duchovných foriem života - teda duchovné bytosti o ktorých sa v Biblii všade píše a ktoré boli taktiež stvorené Bohom. Predpoklad, že vo vesmíre existuje len život, ktorý funguje na podobnom princípe ako na Zemi je jednoducho obmedzenosť v myslení a má aj dôvod.
Ak by títo ľudia si pripustili existenciu duchovnej formy života, tak by museli pripustiť aj existenciu Boha - Stvoriteľa. No oni hľadajú život, ktorý vznikol samovoľne a náhodne z neživej hmoty a duchovnú formu života ani nepripúšťajú. Pritom človek nie je len telo.

To hľadanie má svoj účel a to popierať Stvoriteľa - Boha.

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Jaroslav Pešek,2017-02-24 10:16:24

Z vašeho příspěvku je cítit veliký strach.

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 12:11:15

Myslíte strach z toho, že nájdu nejakú formu mimozemského života, ktorý vraj vznikol samovoľne a náhodne z neživej hmoty a tým padne moja viera v Stvoriteľa - Boha? To sa ale načakáte. Mám jedine starosť o tých, ktorí naleteli tomúto civilizačnému bludu, že život vznikol náhodne z neživej hmoty.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Jiří Svejkovský,2017-02-24 14:04:06

Mám trošku pocit, že tady trollíte. Víte dobře, že v diskusi, kam lezou spíše vědychtiví čtenáři s Bohem moc nepochodíte. A nazývat je bludaři už zavání dost provokací.
Každý něčemu věří, ale například já bych byl opatrnější, než něco nazvu bludem. Inkvizice by mohla vyprávět ...

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-26 11:33:59

Čo by ste povedali o takom vedcovi, ktorý niečo tvrdí, no svoje tvrdenie a z toho vychádzajúce presvedčenie nemá podložené vedeckým dôkazom? A to nehovorím o opakovaných dôkazoch po ktorých, by mohol smele povedať, že je to fakt.

Je tu množstvo ľudí, ktorých zaujíma veda a teda očakávam, že ich presvedčenie si zakladajú na opakovaných vedeckých dôkazoch a faktoch. Nič nemám proti tomu, ak je to tak. No prečo svoje presvedčenie a z toho vychádzajúci svetonázor budujú na nedokázaných teóriách, hypotézach, ako keby by to boli fakty. Majú nádej, že sa to v budúcnosti dokáže? Prečo si nepočkať na dôkaz a tak až meniť svoje presvedčenie? A čo ak dôkaz nebude a je to len hrozný blud a ja som si postavil svoj život na takomto nesmiernom blude? No a súčasne by som sa nazýval milovníkom vedy?

Postaviť si svoj svetonázor na nedokázanej teórii, že život vznikol samovoľne a náhodne z neživej hmoty a teda následne žiť životom v presvedčení, že Boha niet je tragické.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Karel Rabl,2017-02-24 18:01:20

Jak poznáte Viktore že, kámen je neživý, z našeho hlediska možná ano ale z hlediska 4 rozměru může jít pouze o nepohybující se živý objekt, který pomáhá(vzduch, voda) z méně uspořádaného stavu se dostat do uspořádaného, (méně informací(kámen) ve více uspořádaných informací(život) až po informaci která si uvědomuje sebe sama(člověk) a možná časem i informaci o části vesmíru(celý by nepochopil to by musel být větší a starší, a žít mimo náš prostor a čas) ale podle mně to ten Váš bůh není je to jen vyvinutější forma bytí než je člověk i když z informacemi které jej pro lidi jako jste Vy boha dělají.Představte si co by se stalo, kdyby něco tak obyčejného jako je dnes telefon viděl ve vašich rukou vidět takový neandrtálec jak s někým hovoříte, dokonce i videem či hrami, mohl by jste ho postřelit obyčejným revolverem,či by viděl jak přistáváte v nějakém stroji.To by pak obyčejného mimozemšťana mohl považovat za boha, přitom rozdíl ve vývoji je jen pouhých "pár tisíc let".

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

pan domácí,2017-02-24 10:21:32

Pouze ignorance a nedostatek poznani dala za vznik teto "zkratky" jmenem Buh.
To, ze si v meritku delky lidskeho zivota nedokazeme predstavit miliardy let, ktere byly potreba pro samovolny a postupny vznik inteligentniho zivota na Zemi, jeste nedoklada existenci Boha.
Boha konecne vymyslel sam clovek, jako uzasny nastroj moci a kontroly lidi.
V 21. stoleti, kdy uz je nase poznani na trochu vyssi urovni, mame dukazy o vzniku vesmiru (CBR), evoluci, atp., si troufam rict, ze pro takoveto konstrukce jako je Buh, uz neni misto.

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 12:28:28

Takže ľudia s vyšším poznaním sa hrdia, že svoje poznanie a svoje presvedčenie utvrdzujú vedeckými dôkazmi. No a súčasne títo ľudia s vyšším poznaním sú presvedčení o samovoľnom vzniku života aj bez dôkazov. To im akože nevadí, že. No a súčasne sa vysmievajú ľuďom, ktorí veria v Stvoriteľa - Boha, ktorého sa z princípu vedecky nedá dokázať. No to ich vyššie vzdelanie im nijako nepomáha k vyššiemu poznaniu tejto problematiky.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

pan domácí,2017-02-24 13:50:25

Presne tak, existence Boha se neda z principu ani vyvratit ani prokazat. Je to velice dobre vymyslene, proto take vire propadly miliardy lidi.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 17:20:58

A koľko ľudí prepadli viere v samovoľný a náhodný vznik života z neživej hmoty? Áno, je to taktiež viera, lebo viera je presvedčenie o veciach, ktoré nevideli. To, že nikto nikdy nevidel ani nedokázal, že život vzniká samovoľne z neživej hmoty je proste fakt. Týchto takto presvedčených ľudí, je čim ďalej tým viac. No a blud sa dá hovoriť aj odbornými výrazmi, no vždy je to len blud, ktorý tie odborné výrazy len umocňujú.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Milan Krnic,2017-03-02 21:53:15

Obdobně jako mnohá fantasy literatura. Kolik znáte lidí, že věří v evoluci, a kolik lidí, kteří věří v Boha? A dále pak, kolik znáte lidí, kteří považují evoluci pouze za pravděpodobnou, a kolik lidí, kteří považují Boha pouze za pravděpodobného? A dále pak, jak si můžete být jistý, že to jsou jejich skutečné pocity? Bez těchto odpovědí je vaše "koľko ľudí prepadli viere" také jen blud.

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Pavol Hudák,2017-02-24 10:29:38

a ako vznikol boh?

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 12:32:31

Z princípu neplatná otázka. Večný Boh nemôže vzniknúť!

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Pavol Hudák,2017-02-24 12:34:23

presne to iste sa da povedat o vesmire a zivote. vzdy tu boli, takze nieje treba riesit ich vznik.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 13:27:11

Lenže veda začala už tvrdiť, že vesmír vznikol a teda mal počiatok. Najprv tvrdili, že vesmír bol vždy, nemal počiatok a tak ho nemohol nikto stvoriť. Teraz tvrdia, že vesmír vznikol tak, že zjednodušene nejaké neznáme nič vybuchlo a tak vznikla hmota, čas a priestor. Nakoniec zistia, že to nič je informácia, ktorá sa takto prejavuje v týchto formách. No informácia nie je nič, ale niečo a musela mať zdroj nesmiernej inteligencie vychádzajúcej z vedomia. A ten zdroj informácie je Boh - Božie vedomie, ktorý skrz svoje Slovo, ktoré je nosičom informácie to všetko učinil. Biblia o tom píše: 1Na počiatku bolo Slovo a to Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Bôh. 2Ten, to Slovo bolo na počiatku u Boha. 3Všetko povstalo skrze neho, a bez neho nepovstalo ani jedno z toho, čo povstalo.

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Jiří Svejkovský,2017-02-24 13:59:57

Je Bůh všemocný? Pokud ano, může stvořit tak těžký kámen, že ho sám neuzvedne?

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 17:27:34

Lenže Boh nie je len všemocný, dobrý a spravodlivý, ale aj múdry. No a čo je na tom rozumného niečo také stvoriť?

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Drahomír Strouhal,2017-02-24 11:06:55

Výborně. Takže pokud během následujících let život najdeme, přestanete věřit v boha? Jak tak čtu tuhle Vaši esej, potřeboval byste nějakou takovou herdu do zad :-).

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Juraj Chovan,2017-02-24 11:44:47

Jeden z najdôležitejších odkazov Kristovho učenia je že nemáme byť márnotratní. Necítite sa ani trošku márnotratný ak veríte že celý ten obrovský priestor, miliardy galaxií a miliardy hviezd a planét v každej z nich, stvoril Boh iba pre Vás a Vám podobných? Alebo snáď veríte v Boha Babráka ktorý pri tvorení spotreboval tak obrovské množstvo materiálu, priestoru a času len preto aby sa vrcholom jeho božského diela stali nedorobkovia ako my diskutujúci na tomto portáli? Ste si istý že si nezamieňate vieru v jedinečnosť Boha s vierou v jedinečnosť seba samého? Ja Vám neupieram Vaše právo veriť v čo chcete, ale neupierajte ani Vy iným právo veriť v Boha Dokonalého schopného stvoriť vesmír prekypujúci životom, nazývať ho či už Bohom, Alahom, Ra, Evolúciou, Big bangom alebo akokoľvek inak a právo veriť či už v Jeho úmysel alebo náhodu.

Čo sa týka prežiarenia vesmíru signálom iných civilizácií: Fakt si myslíte že Váš televízor prežiari výkon nášho slnka takže pozorovateľ z Proxima Centauri dívajúc sa našim smerom namiesto našej hviezdy uvidí v teleskope rannú omšu ktorú pozeráte na LUXe? Vysielanie celej našej civilizácie sa už po pár AU stratí na pozadí žiarenia našej hviezdy, je preto logické že aj my máme problém odhaliť žiarenie prípadných iných civilizácií na pozadí žiarenia miliárd hviezd.

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Pavol Hudák,2017-02-24 12:46:11

navyse to radiove skumanie zdaleka zdaleka nebolo uplne. nasmerovat niekam antenu a chvilu pocuvat v obmedzenom rozsahu, bez znalosti toho co vlastne hladame a cakat ze negativny vysledok je dokaz neexistencie inteligentneho zivota, je smiesne.

Odpovědět


Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 12:56:24

Tak prečo postavili toľko teleskopov, ak je to teda tak ako tvrdíte? Milióny civilizácii počas celej existencie vesmíru, ktoré vraj s veľkou pravdepodobnosťou vznikali náhodou a aj zanikali, by potom teoreticky mohlo byť pár tisíc, ktorí by boli schopní vykonávať činnosť, ktorú by sa dalo detegovať aj tu na Zemi, že. Prečo je vo vesmíre tak ticho?

Zabudli ste na ničotu mimo vesmíru. Aj tá by sa dala využiť, že. Toľko ničoty a nič.

Vy viete aj ja to viem, že oni hľadajú život, ktorý vznikol samovoľne a náhodou z neživej hmoty, aby mohli tvrdiť, že aj na Zemi takto vznikol život a takto sa utvrdzovať vo svojom presvedčení. O tom to je.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

František Dobrota,2017-02-24 13:12:18

Taky jsem znal jednoho Viktora
https://www.youtube.com/watch?v=-1xy8sduVtA

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Ivana Abcd,2017-02-25 16:52:56

Viktor čistič :))) už dlho som sa tak nepobavila :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-26 12:21:58

Som čistič, ale od náboženských ale aj "vedeckých" bludov.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Juraj Chovan,2017-02-24 14:02:58

"Vy viete aj ja to viem, že oni hľadajú život, ktorý vznikol samovoľne a náhodou z neživej hmoty, aby mohli tvrdiť, že aj na Zemi takto vznikol život a takto sa utvrdzovať vo svojom presvedčení. O tom to je."

Vy viete aj ja to viem, že Vy veríte v život ktorý na Zemi vznikol stvorením Najvyššieho, aby ste mohli tvrdiť, že ak sa niekde inde nájde život tak aj tam bol stvorený cieleným úmyslom Najvyššieho a takto sa utvrdzujete vo svojom presvedčení. O tom to je.

No vidíte, a s vedcami ktorých tu kritizujete ste si kvit ;)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Realita Viktor,2017-02-24 17:51:45

Síce moja a vaša argumentácia vyzerajú na prvý pohľad rovnako, no argumentácia, ktorá predpokladá samovoľný vznik života z neživej hmoty postráda zmysel existencie takéhoto života, ktorý by vznikol a zanikol bez toho, aby si to niekto uvedomoval. Je to to isté, ako keby život vôbec neexistoval. Ak niet vedomia, ktoré si to uvedomuje, tak niet ani zmyslu existencie čohokoľvek.No my vedomie vlastnej existencie osoby máme a preto, že existuje naše vedomie, tak musí existovať aj vyšší zmysel našej existencie a teda Božie vedomie.

Predsa niet v to žiadneho zmyslu ak naša existencia je len preto, aby sme v konečnom dôsledku neexistovali. Predsa všetko raz zanikne a je len dočasné, jedine Bo je večný. A tak večný život je jedine v Bohu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Peter Kopriva,2017-02-24 19:53:01

Pán Viktor,
Prvý omyl, ktorého sa dopúšťate je Vaše delenie hmoty na živú a neživú. Ako definujete živú hmotu? Na základe vami deklarovaného božského vedomia je živá každá baryonová hmota, definovaná kvantovými vzťahmi štandardného modelu.
Živá a neživá je len terminus technicus, ktorý nám len zjednodušuje chápanie sveta za určitých okolností. Čo heisenbergov princíp, entaglement častíc? Na toto narážal Einstein, keď spomínal boha. Božské vedomie musí byť predsa podstatou aj týchto javov ak veríte v jeho existenciu. Inak by takisto strácali zmysel. Potom predstava premeny neživej hmoty na živú stráca akúkoľvek božskú exkluzivitu.

Druhý problém je váš filozofický systém, ktorý tak ako každý nie je schopný preukázať v jeho podstate každé tvrdenie. Vždy budú existovať tvrdenia, ktoré budú nedokázateľné a nastupuje to, čomu v jednoduchosti hovoríme viera. Dve z najväčších svetových náboženstiev nemajú s existenciou života voči existencii vedomia naopak žiaden problém. Naopak snahou budhistov je skrz kontemplatívne rozjímanie prerušiť kolobeh existencie života a znovuzrodenia. V zmysle života nevidia nič výnimočné. Žijú vari v blude? Iba ľudia knihy judaizmu, kresťanstva a islamu majú paradoxne problém so zrodením.

Odpovědět


Re: Re: Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Ondra Trnka,2017-02-27 11:24:54

A pročpak se Vatikán účastní astronomického průzkumu? (https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_Advanced_Technology_Telescope)
Ano, není to pravděpodobné, ale kdyby zrovna na téhle observatoři zaznamenali projevy mimozemského života, byl by to parádní vlastňák :-)

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Marcel Brokát,2017-02-24 12:46:47

Hej Realito Viktore!
Vaše kongregace Vás pochválí a určitě si budete moci kleknout před Vašeho představeného a možná ho i sosnout za to, že tak aktivně rozšiřujete "slovo boží. Skvělé.
Nenechte se zviklat ve své víře, nikdy prosím, jen mějte na paměti, že bůh život stvořil a nechtěl ho likvidovat a taky, že pro boha je nejlepší odměnou když jako jeho mluvčí budete bojovat za názorovou, vědeckou svobodu, svobodu slova a svobodu poznání, svobodu myšlení a víry. Boha to v jeho velikosti a nekonečnosti nemůže nijak ohrozit a Vy zajistíte pro ostatní lidi takový malý ráj na Zemi a vy se budete hřát v odlesku boží spokojenosti.

Odpovědět


Re: Na koňovi sedel a koňa hľadal

Mojmir Kosco,2017-02-25 07:57:04

Proč ?!?
žádná skutečnost nedokáže ani nevyvrátí existenci bohů .

Odpovědět

Stáří

Karel Rys,2017-02-23 19:32:16

Dobrý den, podle čeho se vlastně určuje stáří takto vzdálené hvězdné soustavy? Na Wiki píší "nejméně" 500 milionů let, což by taky mohlo znamenat, že je to výrazně déle, a dávat tak tomu potenciálnímu životu přeci jen o něco větší naděje.

Odpovědět


Re: Stáří

Milan Krnic,2017-02-23 20:15:34

Tož určuje se to podle modelu. A jak je známo nejen v astronomii, jaký model, takový výsledek.

Odpovědět


Re: Re: Stáří

Milan Krnic,2017-02-23 22:15:40

Pokud vás to zajímá hlouběji, doporučuji kriticky zaměřené přednášky pana profesora Michala Křížka (k vidění na youtube). Např.
Michal Křížek - Einsteinovy rovnice v kosmologii (ČAS-KS 8.6.2015)
https://www.youtube.com/watch?v=MgTLQVQ_Aww

Odpovědět

Slapové jevy

Libor Zak,2017-02-23 19:15:49

Ještě jedna věc. Všechny planety se míjejí poměrně blízko, ty nejbližší se dokonce míjí jen ve vzdálenosti jeden milion kilometrů. Když takhle blízko proletí asteroid, naskakuje nám na Zemi husí kůže a tady mluvíme o planetě velikosti Země. Samotný měsíc dokáže svou gravitací pěkně zvednout hladinu oceánu, takže si asi dovedete představit, co z takové vzdálenosti udělá s povrchem planety objekt velikosti naší planety? To tsunami bych nechtěl vidět. Spíše to ale bude způsobovat hodně bouřlivou vulkanickou činnost na všech planetách. Osobně se bojím, že život na těchto světech je více než málo pravděpodobný.

Odpovědět


Re: Slapové jevy

Juraj Chovan,2017-02-24 00:16:33

Tak zrovna na toto mám opačný názor: Ak si vezmeme planéty v obývateľnej zóne, slapovým silám je najviac vystavená planéta "f" (pôsobením planéty "g"). Hrubým prepočtom približne o jeden rád silnejším ako je slapové pôsobenie Mesiaca na Zem. To naozaj znamená tsunami v zmysle veľkého rozdielu hladín prílivu a odlivu, avšak kým na Zemi cyklus príliv-odliv trvá 12 hodín tak na f-ku je to 36 dní (je síce pravda že na rozdiel od systému Zem-Mesiac ide o asymetrický jav takže vrcholová fáza prílivu je v tomto prípade rýchla a intenzívna ale stále je to v ráde dní, nie hodín). Až také "búrlivé" to teda v zmysle extrémneho prúdenia vodných (alebo atmosférických) más nebude. Inou vecou je vulkanizmus - keďže ide o mladý hviezdny systém je pravdepodobné že niektoré planéty majú stále tekutý plášť a tenkú kôru. Súhlasím že vďaka pôsobeniu slapových síl môže byť takéto teleso vysnívaným laboratóriom seizmológov a vulkanológov:). Avšak práve geologická aktivita a prúdenie vodných a vzdušných más v dôsledku slapových síl môže byť na týchto planétach motorom na vznik primitívneho života: Treba si uvedomiť že planéty sú vo viazanej rotácii a teda na konkrétnom mieste sú takmer nemenné podmienky. Na vznik života však treba rôznorodé chemické reakcie ktoré prebiehajú pri rôznorodých podmienkach a stabilné počasie túto rôznorodosť neposkytuje. Vplyv slapových síl napomáha variabilite lokálnych podmienok a šancu na vznik života podľa mňa zvyšuje. No a ešte sa pýta poznamenať dve veci: Ak planéty nemajú dostatočne kruhové dráhy tak ďaleko významnejší príspevok k slapovým silám bude od samotnej hviezdy. A ak je materská hviezda rovnako nestabilná ako iní bežní červení trpaslíci tak hviezdne erupcie budú mať na lokálne počasie rádovo väčší vplyv ako všetky slapové sily dohromady...

Odpovědět


Re: Slapové jevy

Drahomír Strouhal,2017-02-24 11:15:36

Gravitační pole slábne kvadrátem vzdálenosti. Pokud se ty planety míjejí ve vzdálenosti třikrát větší, jako je vzdálenost Měsíce od Země, tak na sebe působí devětkrát menší silou. Nějaké tsunami tam tedy sice bude, ale nemusí být až tak ničivé.
Nezapomeňte taky, že například Měsíc byl k Zemi dříve mnohem blíž. Navíc příliv a odliv se často započítává jako jeden z faktorů, které vedly ke vzniku života.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace