Bojové stroje U. S. Army dostanou rekordní laserovou zbraň  
Společnost Lockheed Martin dotáhla vývoj laserového zbraňového systému o výkonu 60 kW. Teď ho dostane americká armáda pro pozemní, námořní i vzdušné síly.

 

Taktické bojové vozidlo s 60 kW vláknovým laserem. Kredit: Lockheed Martin.
Taktické bojové vozidlo s 60 kW vláknovým laserem. Kredit: Lockheed Martin.

Společnost Lockheed Martin se sídlem v Bethesdě, stát Maryland, nedávno dokončila vývoj a testování vláknového laseru (anglicky fiber laser) o výkonu 60 kW, pro americkou armádu. V březnu 2017 s takovým laserem během testů vytvořili 58 kW paprsek, čímž Lockheed Martin ustanovil světový rekord pro tento typ laseru. Tým společnosti dosáhl všech cílů stanovených kontraktem na laserový systém a připravuje jeho dodání na velitelství US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command v Huntsville, stát Alabama.


Podle Pauly Hartleyové, viceprezidentky společnosti Owego, která je součástí oddělení Cyber, Ships & Advanced Technologies společnosti Lockheed Martin, představuje dodání tohoto špičkového laseru americké armádě významný milník ve vývoji praktického laserového zbraňového systému a jeho zavedení do výzbroje. Jde o výsledek těsného partnerství mezi U. S. Army a Lockheed Martin a spokojenost podle všeho panuje na obou stranách.

Laser and Sensor Systems. Kredit: Lockheed Martin.
Laser and Sensor Systems. Kredit: Lockheed Martin.

 

Nový zbraňový systém od Lockheed Martin je kombinovaný vláknový laser, v němž se skládají jednotlivé laserové paprsky, vytvořené vláknovou optikou, do jediného intenzivního laserového paprsku. Tento laser je modulární a jeho výkon lze zvýšit přidáním více jednotek vláknových laserů. Jde o výsledek programu amerického ministerstva obrany Robust Electric Laser Initiative Program a následného financování výzkumu společností Lockheed Martin a U. S. Army.

 

Test 30 kW laseru ATHENA. Kredit: Lockheed Martin.
Test 30 kW laseru ATHENA. Kredit: Lockheed Martin.

 

Robert Afzal z oddělení vývoje laserů Laser and Sensor Systems u Lockheed Martin uvedl, že klíčem k úspěchu projektu byla právě modulární architektura kombinovaného vláknového laseru. Díky tomu pro americkou armádu postavili první bojový laser o výkonu 60 kW. Testování laseru potvrdilo, že jde o výkonný laser, schopný usměrnit značné množství energie, který je zároveň natolik lehký, malý a spolehlivý, že jej lze namontovat na taktické bojové stroje pro použití pozemními, námořními i leteckými jednotkami.

 

Lockheed Martin.
Lockheed Martin.

Podle Afzala je výkon tohoto laseru blízko fyzikálních limitů, které omezují možnosti soustředit energii do jednoho malého bodu.Testy rovněž prokázaly, že laser od Lockheed Martin velmi efektivně využívá elektřinu. Na laserový paprsek přemění více než 43 procent dodané elektrické energie.

 

Laserové zbraně mohou díky své technologii na bojištích doplňovat klasické kinetické zbraně. V roce 2015 celý svět zaujal laserový systém Lockeheed Martin jménem ATHENA s vláknovým laserem o výkonu 30 kW, který na dálku zneškodnil náklaďák. Nový laser je ještě dvojnásobně výkonnější. Stejný výrobce do budoucna plánuje vyvíjet celou rodinu laserových zbraňových systémů o různém výkonu, pro zbraňové platformy na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Jak se zdá, laserové války jsou nadohled.

Video:  Lockheed Martin - High Energy Laser Weapon Systems For Air, Land & Sea PlatformsLiteratura
Lockheed Martin 16. 3. 2017.

Datum: 20.03.2017
Tisk článku

Související články:

Mobilní vojenský laser v akci     Autor: Martin Tůma (13.12.2013)
Laserový kanón pro letadlo     Autor: Martin Tůma (18.09.2014)
Laserový truckobijec     Autor: Martin Tůma (14.03.2015)
Laserové obranné štíty budou využívat efekt atmosférických čoček     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2017)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace