Raytheon poprvé vypálil z útočného laseru na helikoptéře  
Bitevní vrtulníky představují výtečnou zbraň. A s vysokoenergetickým laserem budou ještě lepší. Laserový paprsek dovede být velice přesný a velmi ničivý.

 

Vrtulníky s lasery přilétají. Kredit: Raytheon.
Vrtulníky s lasery přilétají. Kredit: Raytheon.

Pokud jste si toho ještě nevšimli, tak přišla doba laserových zbraní. Už jsme viděli vysokoenergetické lasery pálit z lodí, letadel, a také z obrněných vozidel. Teď se k nim přidaly i helikoptéry.

Přední výrobce zbraní a vojenské techniky Raytheon nedávno úspěšně otestoval laserovou zbraň, kterou nainstalovali na bitevní vrtulník AH-64 Apache. Vrtulník s laserovou zbraní si poprvé vystřelil na konci dubna v prostoru vojenské střelnice White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Během testů dokázal laserovou zbraní zaměřit cíl a zasáhl ho.

 

Logo Raytheon.
Logo Raytheon.

Proč vlastně montovat laserové zbraně na vrtulník? Existuje pro to řada solidních argumentů. Soudobé bitevní vrtulníky, jako je třeba Apache, náležejí mezi nejvíce efektivní zbraně pro pozemní bojiště. Jsou rychlé, obratné a mohou na protivníka udeřit překvapivým útokem. Použití vrtulníků ale omezuje dostupná munice. Bývá velice drahá, což je dobře vidět v případě laserem naváděných raket Hellfire.


Laserová zbraň, to je úplně něco jiného. Vrtulník může pálit, dokud mu stačí energie. A výstřely laserem prakticky nic nestojí. Laser přitom unikátním způsobem kombinuje vysokou přesnost zásahu s velmi ničivou silou.

Obrněné vozidlo Stryker s 5kW laserem MEHEL. Kredit: US Army.
Obrněné vozidlo Stryker s 5kW laserem MEHEL. Kredit: US Army.

Díky pohyblivosti vrtulníku a přesnosti laseru bude možné takovou zbraní likvidovat protivníky mezi lidskými štíty a podobně náročné cíle.


Na druhou stranu, střelba z vrtulníku má svá úskalí. Útočný laser musí nalézt cíl, identifikovat ho, zaměřit a účinným zásahem zlikvidovat. Vrtulník ale přitom nestojí na zemi a víceméně se pohybuje ve třech rozměrech. Raytheon to vyřešil tím, že laser připojil k pokročilému elektrooptickému systému řízení palby s infračervenými senzory Multi-Spectral Targeting System. Výsledkem byl zásah cíle laserem z letícího vrtulníku na vzdálenost 1,4 kilometru.


Podle Raytheonu to bylo poprvé v historii, kdy laserová zbraň na vrtulníku úspěšně zasáhla cíl. Ve White Sands Missile Range otestovali vrtulník Apache s laserem v rozmanitých režimech letu, výškách i rychlostech. Z dostupných informací není jasné, jestli byl zasažený cíl poškozen nebo zničen. Ani nejsou známé technické detaily použité laserové zbraně. Můžeme si ale být jistí, že se vrtulníky s lasery brzy objeví na bojištích. 

Video:  First-ever helicopter-based firing of High Energy Laser

 


Literatura
Raytheon 22. 6. 2017.

Datum: 02.07.2017
Tisk článku

Související články:

Laserový systém amerického námořnictva nasazen v Perském zálivu     Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2014)
Drony dostaly Helios, první obranný antilaserový laser     Autor: Stanislav Mihulka (09.09.2016)
Bojové stroje U. S. Army dostanou rekordní laserovou zbraň     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2017)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz