Tesla staví v Austrálii největší Li-Ion baterii na světě  
Tahle civilizace potřebuje energii. A ještě více baterie. Někdy zcela nepatrné, jindy ohromné. Muskova Tesla postaví doposud největší baterii svého druhu v Austrálii.
V Austrálii staví největší Li-Ion baterii u větrné farmy. Kredit: Tesla.
V Austrálii staví největší Li-Ion baterii u větrné farmy. Kredit: Tesla.

Loni v září zasáhla Jižní Austrálii ničivá bouře. Zdevastovala kritickou infrastrukturu a vyvolal tím blackout v celé Jižní Austrálii, při němž přišlo o elektřinu téměř dva miliony obyvatel. Pak následovaly další blackouty, když v prvních měsících roku 2017 dorazilo horké australské léto.

 

Baterie pro celý dům. Kredit: Tesla Energy.
Baterie pro celý dům. Kredit: Tesla Energy.

Vláda Jižní Austrálie, která propaguje využívání obnovitelných zdrojů, se proto rozhodla najít sofistikované řešení, co by šetřilo fosilní zdroje a přitom by zajistilo energetickou bezpečnost pro obyvatele Jižní Austrálie. Jejich volba padla na zásobníky energie pro infrastrukturu státu, které by měly při 100 MW dostačující kapacitu.

 

V těchto dnech si v Jižní Austrálii pro tento projekt vybrali společnost Tesla Elona Muska. Její úkolem bude postavit zvětšenou verzi komerčního systému pro uskladnění energie Powerpack. Vybuduje ho hned u větrné farmy společnosti Neoen – Hornsdale Wind Farm poblíž Jamestownu v Jižní Austrálii. Systém Powerpack se tam bude nabíjet zelenou větrnou energií a pak bude dodávat energii během největšího zatížení sítě. Zajistí tím spolehlivé dodávky elektřiny. Powerpack by měl podpořit další rozvoj energetiky Jižní Austrálie směrem k maximálnímu využití obnovitelné energie v moderní a výkonné elektrické síti.

 

Systém PowerWall. Kredit: Tesla.
Systém PowerWall. Kredit: Tesla.

Až bude letos v prosinci Powerpack Jižní Austrálie dokončen, tak se nejspíše stane největším lithium-iontovým úložištěm energie. Bude z něj vlastně největší Li-Ion baterie světa, která dovede poskytnout energii více než 30 tisícům domácností. To už pokryje docela slušný blackout.

 

Sídlo společnosti Tesla v Palo Alto, Kalifornie. Kredit: Windell Oskay.
Sídlo společnosti Tesla v Palo Alto, Kalifornie. Kredit: Windell Oskay.

Těsná spolupráce Tesly s vládou Jižní Austrálie a společností Neoen zajistí, že elektrická síť tohoto australského státu bude nejen méně závislá na fosilních zdrojích, ale také odolnější vůči rozmanitým výkyvům.

 

Společnost Tesla současně instaluje stále více systémů domácích baterií PowerWall. Je to stejná technologie, která bude stabilizovat elektrickou síť Jižní Austrálie, jenom v menším měřítku. Domácí baterie se průběžně dobíjejí a poskytují stabilní dodávku energii, kdykoliv je to nutné. Jestli si největší baterie světa v Jižní Austrálii povede dobře, tak by se měla stát modelem pro další podobné projekty po celém světě.


Video:  Tesla Powerpack: First LookLiteratura
Tesla Blog 6. 7. 2017.

Datum: 11.07.2017
Tisk článku

Záhadné vynálezy - Vědomosti a utajované objevy - Novák Jan A.
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 239 Kč
Záhadné vynálezy - Vědomosti a utajované objevy
Novák Jan A.
Související články:

Nová nabíjecí lithium-iontová baterie pro elektromobily     Autor: Josef Pazdera (30.05.2011)
Li-Ion batterie vylepšené křemičitým pískem     Autor: Stanislav Mihulka (11.07.2014)
Tesla Battery ohlašuje začátek konce fosilních paliv     Autor: Josef Pazdera (07.05.2015)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace