Biomedicínský světový závod: V USA zahájili editování lidských embryí  
Americký tým zřejmě zatím nejúspěšněji editoval lidská embrya. Podařilo se jim také významně snížit nežádoucí genetický mozaicismus.
Embryo. Kredit: CC0 Public Domain.
Embryo. Kredit: CC0 Public Domain.

V dnešní době se už nezávodí v kosmickém prostoru, alespoň ne tolik, jako kdysi. Světový závod současných supervelmocí, tedy USA a Číny probíhá na Zemi a týká se biomedicíny. USA se podle všeho vyrovnávají hned s několika hendikepy najednou. Ultrakonzervativní politici raději nechají lidi trpět, než aby strpěli medicínské postupy, které nepasují na jejich vnímání světa. A biomedicína to v USA schytává i zleva, protože prý ohrožuje beztak iluzorní rovnost mezi lidmi. Navzdory tomu se už konečně USA pohnuly vpřed a po třech čínských pokusech rovněž přicházejí s editováním lidských embryí.

 

Šukrat Mitalipov. Kredit: OHSU.
Šukrat Mitalipov. Kredit: OHSU.

Podle dobře informovaných zdrojů by měl být brzy publikován v pořadí již čtvrtý výzkum, který zahrnuje editování lidských embryí. A říká se, že by měl být zatím nejslibnější ze všech, i když zatím není možné posoudit, jestli tomu tak skutečně je.

 

Není žádným tajemstvím, že v této chvíli pracuje na editaci DNA lidských embryí obdivovaným editorem CRISPR stále více výzkumných týmů po světě. Někteří vědci to dělají kvůli výzkumu zárodečného vývoje embryí, což by mělo přinést nové léčebné postupy pro neplodnost. Další týmy pracují na opravách genetických poruch, aby tím jednou provždy vyřešili dědičná onemocnění.

 

CRISPR. Kredit: MRS Bulletin.
CRISPR. Kredit: MRS Bulletin.

Do této doby se objevily tři studie s editováním lidských embryí. Všechny v Číně. V prvních dvou studiích vědci používali defektní embrya a jejich výsledky nestály za mnoho. Třetí studie je prý o něco lepší, ale je postavená na editování pouhých 6 embryí, což není úplně věrohodné. Nový výzkum uskutečnil tým Šukrata Mitalipova z Oregon Health and Science University (OHSU). Jestli nelžou dostupné informace, tak prý editovali mnoho desítek embryí. To slibuje mnohem tvrdší data, než v případě čínských editorů embryí. Mitalipov je navíc hvězda oboru. V roce 2013 jako první v historii získal kmenové buňky z lidských embryí vytvořených klonováním buněk dospělých lidí.

 

Oregon Health and Science University.
Oregon Health and Science University.

Zákulisní informace rovněž říkají, že Mitalipov s kolegy značně pokročil v řešení asi nejožehavějšího problému editování lidských embryí, čili genetických mozaik. Taková mozaika vznikne, když editování DNA embrya proběhne až po tom, co se oplozené vajíčko začne dělit. Mozaika má některé buňky editované, některé nikoliv, a když se narodí dítě, tak může trpět genetickou poruchou, kterou měl editor odstranit.

 

Všechny tři zmíněné čínské studie s editováním lidských embryí tvrdě zasáhl genetický mozaicismus, Mitalipovův tým to údajně vylepšil tím, že použili CRISPR v nejranější fázi vývoje. Vpíchli ho do budoucího zárodku v době, kdy spermie oplodnila vajíčko.

Až bude nová studie konečně zveřejněna, dozvíme se víc. Zatím to vypadá, že američtí editoři dotáhli a možná i předehnali ty čínské. Biomedicínský světový závod každopádně pokračuje s neztenčenou intenzitou.


Video:  Stem Cell Breakthrough Summarized by OHSU's Shoukhrat Mitalipov.Literatura
New Scientist 27. 7. 2017.

Datum: 28.07.2017
Tisk článku

Související články:

Genomoví editoři opravili smrtelnou genetickou poruchu     Autor: Stanislav Mihulka (01.01.2016)
CRISPR prakticky již získal federální souhlas k použití na lidech     Autor: Josef Pazdera (27.06.2016)
Vesmírný závod 2.0? Číňané léčí první pacienty editorem CRISPR!     Autor: Stanislav Mihulka (19.11.2016)Diskuze:

A co Evropa?

Pavel S,2017-07-28 21:29:58

Ultraortodoxní politici evidentně nemají zdaleka tak devastující vliv na vědu, budoucí prosperitu a zdraví lidí jako zelení a červení regulátoři a fanatici.

Odpovědět


Re: A co Evropa?

Karel S.,2017-07-29 11:43:29

Všeho do času, teď je to na začátku ale uvidíme s čím přijdou, dokud se z toho nic nenarodí tak to asi procházet bude, ale průšvih nastane v momentě kdy se z toho bude mít narodit děcko. Pokud se na to nasadí podobná regulace jako na semena, tak to editování bude naprosto zbytečné.

Odpovědět


Re: Re: A co Evropa?

Milan Krnic,2017-07-29 15:56:22

Nedejbože když se to narodí rudé nebo zelené ...
Zajímalo by mě, jak ten kontrolor nad regulacemi dokáže, že k nedovolené úpravě došlo.

Odpovědět


Re: Re: Re: A co Evropa?

Pavel S,2017-07-30 20:05:32

V Evropě pro jistotu zakážou všechno, od Mendela až po současnost. Pak se začnou dotovat pijavice, a bude se to vydávat za progresivní směr v medicíně, ve kterém jsou evropské země světovým lídrem.

Odpovědět


Re: Re: Re: A co Evropa?

Josef Hrncirik,2017-07-31 12:57:38

Evropa odmítá šlechtit člověka domácího jinak než polními radioaktivními mutacemi.
V první fázi to dočasně řeší dovozem a interbreedingem

Odpovědět

Biomedicinský závod.

Vlastislav Výprachtický,2017-07-28 18:12:45

Aplikace CRISPR již má dobré výsledky v odstraňování nežádoucích genů. Vyvíjené metody pomohou zlepšit genovou výbavu ohrožených jedinců dědičným zatížením, zlepšit průběh řady onemocnění již postižených a napravit genetické chyby v různých vývojových etapách.

Odpovědět


Re: Biomedicinský závod.

Alexandr Kostka,2017-08-01 15:19:04

Příroda na to má svůj léto osvědčený mechanismus. Nadměrně postižený jedinec se obvykel vůbec nenarodil, nebo zemřel velmi záhy poté. Lidstvo opět "opravuje" něco, co by nebylo třeba, kdyby již předtím neopravovalo přírodu. Doposud podobná "pomoc" vcelku překvapivě NIKDY nevedla k cíli, vždy jen k umělému vyrobení dalšího problému. (Viz například nedávno publikovaný článek o geneticky předávané neplodnosti, viz třeba "opravování" národních parků, ve skutečnosti pokřivování již dávno člověkem pokřivených území do ještě méně přírodní podoby, viz vyšlechtění superbakterií, které se jakémukoliv antibiotiku vysmívají atd)

Odpovědět


Re: Re: Biomedicinský závod.

Milan Krnic,2017-08-03 22:30:05

Člověk je taky příroda, tedy i to, co koná člověk, koná ve finále příroda.

Odpovědět


Re: Re: Biomedicinský závod.

Pavel S,2017-08-04 15:32:47

Co ti, kostko, brání dobrovolně zkapat na cukrovku?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace