Railgun námořnictva vyrazil do terénu a přináší průlomovou technologii  
Chcete střílet energetickými zbraněmi? Bez skvělého zdroje energie se to neobejde.
Railgun na testech. Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun na testech. Kredit: US Navy/John Williams.

Američtí vojenští vývojáři z Úřadu výzkumu námořnictva ONR (Office of Naval Research) pracují na tom, aby zkrotili elektromagnetické zbraně. Jsou podle všeho úspěšně a nedávno ohlásili, že se jejich elektromagnetický railgun vydá z laboratoří na terénní testy. Mluvčí ONR se na nedávném podniku 2017 Naval Future Force Science and Technology Expo ve Washingtonu D. C. nechal slyšet, že railgun je připravený pro střelby v terénu.

 

Raketový torpédoborec Zumwalt. Kredit: U. S. Navy.
Raketový torpédoborec Zumwalt. Kredit: U. S. Navy.

V centru Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division zřídili nové speciální místo pro testování railgunu Rep-Rate Test Site. Testy tam podstoupí railgun ElectroMagnetic RailGun (EMRG), což je jedna z nové generace hypersonických zbraní, které teď vyvíjejí dnešní vojenské velmoci. Elektromagnetický pulz railgunu vystřeluje projektily s úsťovou rychlostí přes Mach 6, do vzdálenosti přes 185 kilometrů. Railgun udělí projektilu takovou kinetickou energii, že zničí cíl, aniž by potřeboval výbušninu drtivé síly. Z toho se odvíjejí další výhody takové zbraně, například bezpečnější munice.

 

Railgun v „laboratorních“ testech. Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun v „laboratorních“ testech. Kredit: US Navy/John Williams.

Railgun EMRG zatím absolvoval salvy více výstřelů, při nichž měly projektily relativně nízkou úsťovou rychlost. Teď se railgun dočká zvýšení velikosti salv, rychlosti střelby a energie výstřelů. Letos v září by měl railgun EMRG dosáhnout energie na jeden výstřel 20 megajoulů a v roce dokonce 32 megajoulů. Energie jednoho megajoule přitom zhruba odpovídá energii vozidla o hmotnosti1 tuny, které se pohybuje rychlostí přes sto kilometrů za hodinu.

 

Railgun v terénu. Kredit: Kredit: US Navy/John Williams.
Railgun v terénu. Kredit: Kredit: US Navy/John Williams.

Pro takové výkony je railgun vybavený řadou pokročilých technologií. Mezi nejvýznamnější z nich náležejí pokročilé zdroje energie pro railgun, v tom případě kondenzátory. Když odborníci Úřadu výzkumu námořnictva začínali s testování railgunu, tak používali komerčně dostupné kondenzátory. Brzy se ale ukázalo, že s takovým zdrojem energie nejsou railguny použitelné pro bojové nasazení. Jsou tak velké a neforemné, že je není možné použít ani na palubu nových raketových torpédoborců třídy Zumwalt.

 

V Úřadu výzkumu námořnictva proto vyvinuli vlastní vylepšené a zmenšené kondenzátory, které mohou poskytnout railgunu energii 20 megajoulů na jeden výstřel a výhledově i 32 megajoulů. Podle vedení Úřadu výzkumu námořnictva tyto kondenzátory představují novou generaci zařízení pro ukládání energie. Lze do nich uložit energii v hustotě, která přesahuje 1 megajoule na metr krychlový. Podle dostupných informací je lze dobíjet tak rychle, že railgun může pálit rychlostí deset ran za minutu.


Budoucí lodě amerického námořnictva bezpochyby využijí railguny jako mocnou zbraň. Výkonné zdroje energii ale mohou pohánět řadu dalších energeticky náročných zařízení. Díky nim budou mít válečné lodě účinné lasery, jako například lasery protidronové obrany s výkonem 150 kW, výkonný radar anebo účinný systém pro elektronický boj. Až někdy příště budou lodě U. S. Navy v boji, tak díky podobným zdrojům energie budou mít zároveň zapnuté railguny, lasery, radary, motory a další kritické systémy – aniž by se posádky musely bát, že jejich zbraně náhle ztratí energii.  

Video
Navy Railgun Successfully Fires Multi-Shot Salvos


Literatura
Defense One 2. 8. 2017, ONR 25. 6. 2017.

Datum: 04.08.2017
Tisk článku

Související články:

Laserový systém amerického námořnictva nasazen v Perském zálivu     Autor: Stanislav Mihulka (11.12.2014)
Mohli by těžaři na Měsíci vystřelovat rudu do vesmíru railgunem?     Autor: Stanislav Mihulka (14.04.2017)
3 megajoulový railgun Blitzer vypálil projektily hypersonickou rychlostí     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2017)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace