Jinan a paměť  
Jinan dvoulaločný, Ginkgo biloba je starobylá dřevina, původem z východní Asie. Soudí se, že zlepšuje paměť. V řadě zemí přípravky z této rostliny zaplavují supermarkety, lékárny, kiosky. Na obalech výrobci deklarují zlepšení celkové psychiky a paměti a to i u zdravých jedinců. Odhaduje se, že pouze v USA utrácí konzumenti za doplňky výživy stamiliony dolarů ročně.
 

V tomto týdnu se na veřejnost, prostřednictvím Časopisu americké lékařské asociace, dostala zpráva Dr. Paula R. Solomona a jeho spolupracovníků z americké Wiliamsovy univerzity, kteří vyhodnotili pokus na 230 zdravých dospělých osobách. Polovina osob z pokusné skupiny šedesátníků dostávala ginkgo a druhá polovina pouze placebo. Účastníci byli podrobováni klasickým kompletním standardizovaným testům na schopnost učení a zapamatování si naučených údajů. Součástí sledování bylo i mínění samotných osob a jejich nejbližších příbuzných a přátel.

Výsledek pokusu – bohužel negativní. Mezi skupinami nebyl rozdíl. 

Datum: 31.08.2002
Tisk článku


Diskuze:

Potravní doplňky

Martin Sonda,2008-11-24 20:20:36

Tato studie pouze dokazuje, že potravní doplňky jsou určené k doplnění stravy nikoli k léčbě. Studie byla naprosto zbytečná. Validní studie by měla řešit lékový extrakt a jeho účinky. Bohužel se lekový extrakt do USA nedováží a tak tam nemají co zkoumat a publikují takovéto nesmysli. Klasické studie s lékovými extrakty dokázali účinnost ginka a miliony pacientů rovněž. Lékový extrakt ginka poznáte podle označení EGB761 a prodává se od dvou výrobců i u nás pod názvy Tebokan a Tanakan.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz