Umělá inteligence Shelley píše hororové texty. A je v tom dobrá  
I remember his face in a look of horror, and it was agony and malice. I was trapped. I was trapped in this hospital bed.
Hororová inteligence Shelley. Kredit: Media Lab / MIT.
Hororová inteligence Shelley. Kredit: Media Lab / MIT.

Poslechněte si tohle: „I remember his face in a look of horror, and it was agony and malice. I was trapped. I was trapped in this hospital bed.“ Kupodivu to není začátek příběhu od Stephena Kinga, ani jiného renomovaného autora temných vizí. Jde o začátek textu od nové umělé inteligence jménem Shelley, kterou zprovoznili lidé ze slavné Media Lab Massachusettského technologického institutu. Očividně je očaroval blížící se Halloween, k němuž se hororová inteligence krásně hodí.

 

Iyad Rahwan. Kredit: MIT.
Iyad Rahwan. Kredit: MIT.

Iyad Rahwan z Media Labu a jeho kolegové si zahrávali s Halloweenem už loni (2016). Tehdy spustili Nightmare Machine, umělou inteligencí poháněný generátor strašidelných obrázků. Media Lab tehdy získal přes 2 miliony ohlasů od lidí z celého světa. Nightmare Machine se stala jedním z prvních projektů umělé inteligence, které čelily zásadní výzvě – dokáže umělá inteligence nejen detekovat, ale i vyvolávat u lidí extrémní emoce? Jako je například strach?

 

Media Lab.
Media Lab.

Nadešel čas Halloweenu roku 2017 a mágové z Media Lab vypustili do světa autorku hororových textů Shelley. Je to umělá inteligence s hlubokým učením (deep-learning), kterou vychovali na tajemných příbězích ze subredditu r/nosleep. Teď už je Shelley dospělá a ve svém psaní je vlastně docela podobná své slavné viktoriánské jmenovkyni a patronce Mary Shelley. Inspiraci totiž Shelley nachází v útržku textu, kolem něhož pak temná mysl umělé inteligence vystaví příběh.


Jak ale zdůrazňují autoři Shelley, jejich hororová inteligence miluje lidi a to nejen k večeři. Velmi ráda s lidmi píše příběhy a inspiruje se jejich nočními můrami. Jestli chcete se Shelley tvořit, tak se jí ozvěte, nejlépe přes twitterový účet @shelley_ai. Z textů, které Shelley napíše s lidskými příznivci, možná vznikne první antologie hybridních hororových příběhů lidské a umělé inteligence. A jak taková inteligence vlastně píše? Podle všeho si to užívá. Přesvědčte se sami na webu Shelley.

Video:  Shelley the AI horror writer that pens hair-raising tales


Video:  The Social Dilemma Of Driverless Cars: Iyad Rahwan


Literatura
New Scienist 24. 10. 2017.

Datum: 27.10.2017
Tisk článku

Související články:

Umělá inteligence DeepCoder sama programuje vykrádáním jiných programů     Autor: Stanislav Mihulka (26.02.2017)
Umělá inteligence si tipne recept na jídlo jen podle fotky     Autor: Stanislav Mihulka (22.07.2017)
Umělé inteligence si brousí drápy na hráče StarCraftu     Autor: Stanislav Mihulka (13.08.2017)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace