Astronomové usilovně loví poznatky o prvním mezihvězdném návštěvníkovi  
Asteroid A/2017 U1 přiletěl ze souhvězdí Lyry a brzy zase zmizí v hlubinách vesmíru. Na jeho průzkum máme jenom málo času.
Mezihvězdný návštěvník A/2017 U1. Kredit: Alan Fitzsimmons, Queen’s University Belfast/Isaac Newton Group, La Palma.
Mezihvězdný návštěvník A/2017 U1. Kredit: Alan Fitzsimmons, Queen’s University Belfast/Isaac Newton Group, La Palma.

Jak už asi víte, ve Sluneční soustavě máme vzácnou návštěvu. Je to podle všeho první mezihvězdný asteroid, který jsme kdy pozorovali. Vědci ho objevili před dvěma týdny, a teď si to sviští v prostoru souhvězdí Ryb. Za pár měsíců bude tak daleko, že už ho ani naše nejvýkonnější teleskopy nespatří.

 

Šťastný objevitel Robert Weryk. Kredit: R. Weryk.
Šťastný objevitel Robert Weryk. Kredit: R. Weryk.

Podle astronoma Davida Jewitta z Kalifornské univerzity v Los Angeles, a jistě i mnohých dalších, je to naprosto fascinující. Těleso odněkud z Mléčné dráhy prolétá Sluneční soustavou. Je to jenom o špetku méně vzrušující, než kdyby to byla mimozemská kosmická loď. Sledujeme velkou kosmickou premiéru.


Tahle show ovšem nebude trvat dlouho. Asteroid, který získal označení A/2017 U1, letí jako splašený, a směřuje zase dál, pryč z našeho hvězdného systému. Vědci tudíž mají na jeho průzkum jenom omezený čas, kterého není mnoho. Jewitt a spol. se teď musejí pořádně otáčet. Záře mezihvězdného asteroidu je bohužel velmi slabá, takže analýzy jejího spektra prozradily jenom málo. Zatím netušíme, odkud k nám asteroid přiletěl, ani jak by mohl být starý.

Dráha mezihvězdného asteroidu. Kredit: NASA/JPL-Caltech.
Dráha mezihvězdného asteroidu. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

 

Zářez za objev mezihvězdného asteroidu si zasloužil tým teleskopu Pan-STARRS1 na havajské ostrově Maui. Úvodní snímky pořídili v polovině října a jako úplně první si asteroidu všiml astronom Rob Weryk z Havajské univerzity, ráno 19. října.

 

Observatoř Pan-STARRS1 na Havaji. Kredit: Danny Farrow, Pan-STARRS1 Science Consortium & Max Planck Institute for Extraterrestial Physics.
Observatoř Pan-STARRS1 na Havaji. Kredit: Danny Farrow, Pan-STARRS1 Science Consortium & Max Planck Institute for Extraterrestial Physics.

Asteroidy a komety Sluneční soustavy obvykle obíhají Slunce po eliptických drahách. Asteroid A/2017 U1 ale letí prakticky jistě po hyperbolické dráze. Zemi asteroid míjel v největší blízkosti 14. října, kdy se k naší planetě přiblížil na 24 milionů kilometrů. Přiletěl směrem od souhvězdí Lyry, tedy zhruba z míst, kam míří celá Sluneční soustava na své cestě Mléčnou drahou.

 

Co ještě o objektu víme? Podle všeho je jeho průměr menší než 400 metrů. Navzdory přiblížení ke Slunci mu nenarostl ocas, takže to pro astronomy není kometa, nýbrž asteroid. Je to tak trochu tip z nedostatku fantazie, ale nejspíš sedí.


Vědci takového návštěvníka vyhlíželi už dlouho. Jejich očekávání vycházelo z představ, podle kterých gravitační síla Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu vytrhávala biliony komet a asteroidů z mladé Sluneční soustavy a odpalovala je do okolního vesmíru. Je asi vcelku reálné předpokládat, že se v mnoha jiných planetárních soustavách děje totéž, a že se v mezihvězdném prostoru pohybuje spousta podobných těles. Časem jistě objevíme další.

Literatura
Nature News 31. 10. 2017.

Datum: 02.11.2017
Tisk článku

iExplore - iSolar System An Augmented Reality Book -
 
 
cena původní: 195 Kč
cena: 193 Kč
iExplore - iSolar System An Augmented Reality Book

Související články:

Co takhle zkusit přitáhnout asteroid k Zemi?     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2011)
Žádné cykly smrti? Asteroidy bombardují Zemi asi zcela náhodně     Autor: Stanislav Mihulka (08.03.2017)
NASA využije průlet asteroidu 2012 TC4 k testu planetární obrany Země     Autor: Stanislav Mihulka (01.08.2017)Diskuze:

Perspektiva

Martin Nevěřil,2017-11-03 19:08:49

Dobrý den, jen bych doplnil pro ty, které by zmátla projekce té dráhy na obrázku, tak jako mě..
http://www.spektrum.de/alias/bilder/die-bahn-von-a-2017-u1-durch-das-sonnensystem/1514307?fullsize=1

Odpovědět


Martin Nevěřil,2017-11-03 19:12:29

(tam uz je Slunce, pokud to spravne chapu, na svem miste, tj. v ohnisku te hyperboly)

Odpovědět

Ráma

Jiri Stransky,2017-11-02 18:46:24

Při čtení toho článku se mi hned vybavilo Setkání s Rámou. Už jenom chybí, aby začal zpomalovat :D

Odpovědět

Vega

Vít Výmola,2017-11-02 12:29:20

Doplnil bych, že podle projekcí dráhy to vypadá, že těleso přiletělo ve směru od hvězdy Vega. Což může být jednak nepřesné a jednak náhoda, ale je to taky velmi vzrušující představa. Vega není moc daleko a ví se o ní, že má kolem sebe plynoprachový prstenec a možná i planety.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace