Japonská společnost plánuje na rok 2019 první umělý roj meteorů  
Meteory jsou elegantní, oslnivou podívanou. Proč ale spoléhat na náhodu a pěkné počasí, když si takovou spršku můžeme vytvořit sami.
Dočkáme se umělého roje meteoritů. Kredit: NASA/JPL.
Dočkáme se umělého roje meteorů. Kredit: NASA/JPL.

Japonská společnost Astro Live Experience (ALE) loni ohlásila, že hodlá vytvořit první umělý roj meteoroidů. Teď své plány upřesnili s tím, že to chtějí udělat v roce 2019. Jejich projekt nese jméno Shooting Star Challenge a spočívá v tom, že ALE vytvoří falešný roj meteoroidů, které proletí nad oblastí Vnitřního moře, rozprostírajícího se mezi japonskými ostrovy Honšú, Šikoku a Kjúšú.

 

Lena Okajima. Kredit: Cabinet Office, Government of Japan.
Lena Okajima. Kredit: Cabinet Office, Government of Japan.

Společnost ALE zamýšlí už příští rok vypustit na oběžnou dráhu zkušební mikrosatelit. Bude mít velikost asi 60 cm a bude obsahovat něco mezi 300 a 400 kuliček. Tento satelit bude na speciální, tzv. heliosynchronní oběžné dráze. Na této dráze satelit kombinuje výšku a sklon takovým způsobem, že prochází nad určeným místem povrchu Země vždy ve stejném slunečním čase.


Satelit společnost ALE bude ve výšce asi 500 kilometrů nad povrchem Země. Když se bude pohybovat nad Austrálií, tak vypálí své kuličky do atmosféry. Falešným meteoroidům bude trvat asi tak 15 minut, než se dostanou do výšky kolem 60 kilometrů, kde začnou hořet.

Oblast Vnitřního moře. Kredit: Christian Günther / Wikimedia Commons.
Oblast Vnitřního moře. Kredit: Christian Günther / Wikimedia Commons.


Každá z těchto kuliček bude plát plamenem asi 5 až 10 sekund. Tím kuličky vytvoří oslnivé meteory, které budou viditelné do vzdálenosti až 200 kilometrů. Takový meteor bude v tu chvíli jasný jako hvězda Sírius. Tým společnosti ALE také zvažuje, že těmto meteorům zařídí rozmanité barvy.

 

Satelit společnosti ALE. Kredit: YouTube/ALE Co. Ltd.
Satelit společnosti ALE. Kredit: YouTube/ALE Co. Ltd.

Oblast pro vypuštění prvního umělého  roje meteorů byla vybrána kvůli tomu, že je tam velmi často jasná noční obloha. Stejně tak ale přispělo i to, že jde o krásné a velmi populární místo. Šéfka ALE a astronomka Lena Okajima prohlásila, že lidé v této době často hledí dolů, obvykle do svých chytrých telefonů. Jejím přáním je, aby se lidé zase podívali vzhůru k obloze.

 

Společnost ALE úzce spolupracuje s vědci Univerzity Tohoku a Tokijské metropolitní univerzity. Ti mají na starost design mikrosatelitu, jeho výrobu a také orbitální simulace. Badatelé z Institutu Kanagawa a Univerzity Nihon se zase podílejí na vývoji materiálů pro tuto misi. Společnost ALE se rovněž spojila se supermarketovým gigantem Family Mart a s japonským přepravcem Japan Airlines. Mezi lidmi kolují zvěsti, že umělý roj by se mohl stát součástí úvodní ceremonie Olympijských her v Tokiu, která se odehraje právě v roce 2020.

Video:  Concept of making the meteor shower


Literatura
IFL Science 21. 11. 2017.

Datum: 23.11.2017
Tisk článku

Tatry - kolektiv autorů
 
 
cena původní: 1550 Kč
cena: 1302 Kč
Tatry
kolektiv autorů
Související články:

Miniaturní satelit O/Oreos novým úspěchem NASA     Autor: Stanislav Mihulka (28.11.2010)
Česko se vrací do vesmíru: Indická raketa vynesla nanosatelit VZLUSat-1     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2017)
Nejmenší satelity ve vesmíru jsou prvním krokem na cestě ke hvězdám     Autor: Stanislav Mihulka (29.07.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace