Kouření „trávy“ vyvolává zvracení trvající celé dny  
Pravidelný přísun látek z konopí u někoho vede k opakujícím se a dlouhotrvajícím záchvatům dávení. Dá se však zmírnit sprchováním horkou vodou.

Praktický lékař Dr. Hugh Allen z Mount Barker Hospital v jižní Australii se svým týmem informuje o syndromu opakovaných dlouhotrvajících obdobích dávení. Informace vyšla v časopise „Střevo“ a Allen v něm zveřejnil, že se s prvním takovým případem setkal již na konci devadesátých let. Tehdy za ním do ordinace přišel pacient po těžkých záchvatech zvracení. Pacient dávil téměř nepřetržitě po dobu  tří dnů a byl na tom tak zle, že musel okamžitě do nemocnice, kde mu „kapačkami“ doplňovali tekutiny.
Zhruba po třech měsících se to celé opakovalo a pacientovy zvracecí epizody se stávaly častějšími, až se nakonec objevovaly každý měsíc.
Pacient byl kuřák marihuany. Začal s ní ve svých devatenácti letech a zpočátku neměl žádné problémy. Jeho denní spotřeba se pohybovala okolo 30 jointů. Problémy s dávením u něj začaly když mu bylo 22 let.
K Allenovi se náhodou doneslo, že se pacient p svých pobytech v nemocnici choval podivně - stále se sprchoval vařící vodou. Sezení pod sprchou se u něj stalo posedlostí, oddával se mu až patnáctkrát denně a evidentně mu to ulevovalo od bolesti.
Po více než roku trvale se vracejících  dávicích záchvatů se Allenovi podařilo pacienta přesvědčit, že na vině jeho problémů by mohlo být  kouření marihuany. Pacient slíbil „že jo, že to teda zkusí“. Devět měsíců  abstinence byl klid a jeho záchvaty vymizely. Déle si ale pacient drogu nedokázal odepřít  a ke svým jointům se vrátil. Dva měsíce nato už zase „blil jako Alík“.  


Zvracení jako charakteristický jev

Allen začal prošetřovat své podezření, že chronické používání marihuany může stát i za dalšími nevysvětlenými případy zvracení. Zajel do jižní Austrálie, kde zákony dovolují mít při sobě malé množství drogy pro osobní použití a hned měl takových případů devatenáct. Všichni  „hlulili trávu ostošest a tu a tam se vyzvraceli z podoby“.  Pět z těchto pacientů, se nepodařilo přesvědčit, že by za jejich „obracením se naruby“ mohl být jejich „koníček“ a účast v pokusu odmítli.
Dalších pět kuřáků bylo z pozorování vyloučeno, protože by za jejich potížemi mohla být jiná příčina a ta by mohla učinit výsledky nevěrohodné - jeden trpěl schizofrenií a další čtyři brali i další drogy.
Zbylých devět pacientů z jihu (+ jeden ze Sydney), se podrobilo sledování. U všech se vyskytovaly ty samé potíže a Allen si již byl téměř jist, že to nemůže být náhoda.
Z deseti zmíněných kuřáků marihuany, jich nakonec vydrželo krátce abstinovat jen sedm. Těmto sedmi statečným vymizelo i jejich zvracení. Jakmile ale jejich statečnost ustoupila chtíči, po určité době hulení se k nim vrátily i jejich obvyklé  „vrhací“ problémy.
Allen poruchu odborně pojmenoval na „ Canabinoid hyperemesis“ (marihuanové zvracení). Z jeho pokusů se dá usoudit, že postihuje asi 1% trvalých kuřáků marjánky. Toto číslo ale nemusí být přesné, protože cílem této malé studie nebylo zjistit kolik jich tento syndrom postihuje, nýbrž zda mezi konopím a zvracením je souvislost. A ta, jak se ukázalo, je.


Tělesná teplota

Z pokusů na myších je známo, že marihuana snižuje tělesnou teplotu. Zdá se, že s poklesem teploty těla se mění i chování střev  a to způsobuje ony žaludeční potíže. Celé to funguje asi tak, že látky obsažené v konopí, možná kanabinoidy (zatím se to přesně neví), se zřejmě váží v hypotalamu, protože ten řídí tělesnou teplotu. To také vysvětluje, proč těmto lidem dělá dobře horké sprchování. Zvyšuje tělesnou teplotu a to zřejmě napomáhá obnovení správné motility a funkce střev. Více toho zatím ze studie nevyplývá, bádání však pokračuje a my jej hodláme sledovat.
Pramen: Gut

canabis

"Sen narkomana"

Datum: 16.10.2004 13:31
Tisk článku


Diskuze:

Joint =o)

Grower1,2008-01-17 21:08:33

Tož to je blbost hulim asi šest let a za celejch šest let sem se po jointu nepoblil a to že jich dam deně tak kolem 20 hojných brků :D:D:D .... ale co je to cajk nikdy sem se nepoblil a doufam že moje parchanti budou hulit taky =o) =o) =o) nic ve zlym lidi fáááákt je to luxus

Odpovědět

Tak takhle jsem se už dlouho nenasmál

Tomas,2006-11-10 14:47:15

Pravidelný přísun látek z konopí u někoho vede k opakujícím se a dlouhotrvajícím záchvatům dávení. Dá se však zmírnit sprchováním horkou vodou.

Tohle je věta, kterou si dám příště do podpisu :D Zvracím spíš po pití, než kouření.

40 jointů denně. Dám si tak maximálně 3 za večer. Dejme tomu, že je to desetina. V případě, že vypiju tak maximálně 8 piv... Bych se chtěl vidět po 80ti.

Odpovědět

maicom

masculino,2006-07-05 21:43:47

so loko

Odpovědět

komentar? spis nazor...

caca,2006-04-20 12:02:32

Nevim, ale nikdy jsem si niceho takovyho u nikoho nevsimla... spis toho kdyz se opravdu nekdo vyslovene prekouri, a nebo to mixuje hodne s alkoholem. Kazdopadne to nekomu nemusi zrovna sednout, ale to snad zavisi jednotlive na cloveku a modelu. Jinak at prijedou udelat tenhle test k nam do republiky a myslim, ze jim vyjde ze jejich tvrzeni je blbost... Zdar

Odpovědět

vyhulený makovice

xixi,2006-04-19 14:27:41

Dobře vám tak vyhulený makovice! Hůlo je sračka

Odpovědět

a mimochodom sen narkomana aj ja si prosim

dodes,2006-03-20 23:05:14

bez cenuri pleas

Odpovědět

asi patrim medzi to 1 percento

dodes,2006-03-20 23:00:23

ale asi na to nieco bude tiez som hulic .8rokov a po 6stich sa mi to zacalo.ja nefajcim jointy ale dobre kvalitne bonga<asi vies co to je >a dam si ich denne asi 20 <kto si to ma pametat>a sem tam si bez priciny zagrcam .doteraz som nevedel z coho .ubezpecujem ta ze nic ine neberem a to co fajcim patri medzi to najlepsie ,samozrejme ak neratam pivo ktore podla mna k huleniu patry ale z toho urcite neblvem.po precitani clanku som musel odpovedat.samozrejme ze neblvem jako dotycny ale ako som povedal sem tam ano.momentalne som v zahranici a abstinujem<shit>a grcanie prestalo.ver mi alebo never ale za zamyslenie to stoji nie?nie som zarity protihulic a nemam proti huleniu nic .vlasne sa mi paci ale asi s tim prestanem.nevravim ze natrvalo<ved to je parada>a uvidim .p,s.len som chcel zareagovat na clanok a sucasne povedat o mojom probleme.<a asi ani neprestanem,lebo ak dojdem domou tak si zahulim urcite ale asi nie tak vela.mnoho zdaru

Odpovědět

Huleni je zivot

Chrob,2005-10-03 14:32:55

la pizdu vu pizdu
zvraceni je blbost asi hulil TOTALsrasky

Odpovědět

Fotoz

Profesor,2005-09-30 17:44:20

Please taky o zaslani necenzurovane fotecky..resuscit@quick.cz

Odpovědět

toto

labbe,2005-05-20 11:32:36

tu est joli mai s est domage quon voi pas ta chat

Odpovědět

prosim o fotku bez cenzury

Hal9000,2005-05-19 19:18:00

Rad bych vas (redakci) pozadal o tolik uzasnou fotku avsak bez cenzury. Předem děkuji.

Odpovědět

???

rasta,2005-05-06 14:05:12

lidi,ste v poho?jaky zvraceni?a jaky NARKOMANI?hulim 3 roky denne 6 jonu a poblil sem se pred rokem a to po rumu.lidi,plis premejslejte.LEGALIZACE

Odpovědět

Ja chci tu fotku /necenzurovanou/

Dejla,2005-02-03 22:41:35

Prosim o jeden exemplar trto fotky dekuji predem redakci osla

Odpovědět

Nečum nebo tě DET rozpáře : O

,2004-12-10 07:57:21

Na ty kecy se vyser. Mrkni na ten obrázek. Prej sen narkomana. : ) Měj se narkomane.

Odpovědět

Kouření trávy vyvolává ???

wllk,2004-10-22 14:42:01

Mno, snad nejsem hnidopich, ale fakt si nemůžu pomoct.

1. Nadpis příspěvku je přinejmenším zavádějící. Tak nějak jakoby čtenáři podsunoval myšlenku, že úplně každé zakouření trávy vyvolá vyzvracení se z podoby. Což, jak mi jistě odpustíte, je nehoráznost.
2. Denní spotřeba 30 jointů je naprosto nevěrohodná. Nechci si hrát na arbitra lidských úchylek, ale řekněme, že o tomhle leccos vím a 30 jointů denně je zhruba totéž jako 100 PIV DENNĚ. Netvrdím, že nemožné, ale rozhodně neuvěřitelné, patologické, dlouhodobě neudržitelné a hrubě podezřelé.
3. Autor překladu článku zřejmě marihuanu neoblibuje, vydávat oblibu marihuany za "chtíč" a abstinenci za "statečnost" je jistě věcí vkusu, se kterým se ovšem neztotožňuji :) Pro mě je statečnost například nosit v kapse pytlík s trávou, když za to hrozí trestní stíhání :)) Článek takto podaný působí dojmem ... hurá, konečně jsme našli něco, co těm feťákům zatne tipec, budou se bát, že budou zvracet a nechají toho .... nebo se pletu?
4. Někteří předřečníci to již naznačili - takto provedený výběr pokusných osob neříká, že marihuana způsobuje chronické zvracení. Říká pouze, že určité minuciézní procento lidí kouřících marihuanu zároveň za určitých okolností chronicky zvrací. Příčinou nemusí být přímo kanabinoidy, to přece studie netestovala, může to být dehet, psychosomatický stres, nebo cokoliv podobného. Navíc, první objevený člověk s chronickým zvracením tohoto tipu a neužívající marihuanu tuhle hypotézu s přehledem falzifikuje. Opravdu takový žádný neexistuje?
5. S tou teplotou je to poněkud nevěrohodné, jinak řečeno, ti lidé by se poblili i tehdy, pokud by si stoupli pod studenou sprchu? To bude asi poněkud složitější, ne?
6. Doufám, že nepůsobím lacině, rozhodně netvrdím, že marihuana nikdy nic nezpůsobí a každého vyléčí. Tohle je zajímavý zjištění, ještě zajímavější by bylo zjistit, který další faktory to ovlivňují - zjevně je v tom něco dalšího, opravdu totiž neblije skoro nikdo a taky by bylo fajn přijít na to, co s tím, pokud dotyčný rád zakouří. Jen mi vadí opačný extrém: to svinstvo je jed a my vám to holenci dokážem :)

Odpovědět


wllku, odpouštím ti

Josef Pazdera,2004-10-23 02:59:41

"WLLKu", máš obavy jestli nejsi hnidopich. Nejsi. Jsi lenoch. A je to tak pro tebe lepší. Kdybys jím nebyl, a dal by sis práci se studiem primárních pramenů (jsou uvedeny v článku), rozčílil by ses ještě mnohem víc. Zjistil bys například, že Dr. Allen u svého pacienta nehovoří jen o 30 jointech denně, ale dokonce až o 40 jointech denně. To by ti pak musel ten „tvůj pytlík“ začít připadat ještě nicotnější. Wllku, nevím jestli se mi příště podaří zvolit název, který by tě méně popudil, ale slibuji, že až kolektiv Dr. Allena bude publikovat další poznatky a pokud ty sám nám o nich nenapíšeš, učiním tak znovu.
Josef.

Odpovědět


děkuji uctivě, odpouštím panu autorovi též ...

wllk,2004-10-29 13:08:14

rovněž lenost, že se nenamáhal na takřka nic reagovat, pravděpodobně tedy se vším souhlasí :)
Bohužel, (zřejmě) narozdíl od pana autora nemám předplacený přístup na časopis Gut, ani nejsem střevolog a neleží u nás v knihovně, takže mi primární článek zůstane utajen, psát si o něj nebudu :) Je legrační dávat odkaz na nedostupnej primární pramen, ale jako jo, LEPŠÍ NEŽ NIC:)))

Odpovědět


... ještě pokračování :)

wllk,2004-10-29 13:30:39

Jasně, možná Dr. Allen viděl i huliče 100 průměrně kvalitních jointů per day, ten pán je jistě věrohodnost sama, fajn. Buď lže, to se někdy stává, nebo třeba jen malinko pozměnil den za týden nebo tak. Nebo si z něj dělají srandu klienti, takovejch historek je známo spousta. Anebo dotyční kouří něco jiného, pak je to celé ovšem smutný omyl. Osobně trvám na tom, že je to nedorozumění nebo nesmysl.
Pokud jde o "nicotnost mého pytlíku" nejsem si úplně jistý, zda autorův ostrovtip chápu, zde bych prosil o bližší vysvětlení :)))
Pana autora ujišťuji, že průhledná manipulace se čtenářem mě popudí vždy a zároveň se domnívám, že není až takový problém stvořit titulek naplňující umělecký zámer a zároveň vystihující podstatu sdělení.
Na další článek od pana Allena se budu moc těšit, i když nevím, nevím, praktický lékaři toho zase tak moc obvykle nespisujou a já nic jiného od tohoto pána nenašel. Sám se na to dozajista nechystám - snad jedině z čirý škodolibosti, když někdo pana Allena případně nachytá na švestkách jako GA Ricarteho s jeho podvodama při výzkumu extošky. V objektivitu nevěřím a ani ji nijak nepředstírám, na druhou stranu, demagogická argumentace ve stylu většiny protidrogových článků ... Ricarte manipuloval svoje pokusy a proto jsou veškerý oficiální výzkumy účinků drog podvod ... se mi tak nějak osobně hnusí :)))
S úctou W.L.L.K.

Odpovědět


ach jo ...

wllk,2004-10-29 13:34:21

Ricaurte ne Ricarte, sorrrry :)

Odpovědět

odsud bez osla :-)

rich,2004-10-21 09:40:53

http://www.420girls.com/

Odpovědět

Kterej osel zakryl centrum ženské inteligence?

Dane,2004-10-18 13:55:04

Odpovědět


To byl www.osel.cz

Pavel Brož,2004-10-18 20:06:35

strážce naší mravnosti a všelikých to ctností, díky čemuž se nemusíme obávat toho, že bychom až tak úplně zpustli a rostli jako dříví v lese!
No, pánové, stejně jsme si to asi u ženské části našeho čtenářstva polepili, asi si u ní to budeme muset zase někdy vyžehlit (třeba uveřejněním nějakého článku o nějakých specificky ženských přednostech, ehm, zrovna mě nic nenapadá, něco bychom ale vymyslet měli, to víte, návštěvnost je návštěvnost ...).

Odpovědět

?

Palo,2004-10-18 12:16:25

no teda neviem co sa vam na tom obrazku paci. skaredy xicht, osla v zadku... 95% bab je krajsich

Odpovědět


Vy vole,

Jirka,2004-11-01 21:45:41

my koukame na tu travu kolem!

Odpovědět


Jo jo

Bugi,2004-11-07 21:06:24

Ta tráva je skvělá.

Odpovědět

Zvrací se i po překouření

Pavel Brož,2004-10-17 22:45:18

Před osmi lety jsem ještě kouřil až padesát cigaret denně, a ještě dnes si pamatuji, jak jsem čas od času vždy po několika pracovních probdělých nocích proložených kávama a nespočítaně cigaretama blil jak Amina. Když se porovná obsah dehtu, který který je v případě vykouření jednoho jointu bez vaporizéru násobně větší než v případě vykouření jedné cigarety, tak bych těch cigaret za den musel vykouřit více než sto, abych se dostal na úroveň těch třiceti jointů za den - neumím si představit, že bych takové množství cigaret za den dokázal vykouřit, ale umím si představit, jak bych potom potupně dávil. Pokud těch třicet jointů ti zmiňovaní konzumenti hulí dlouhodobě, tak to by byl docela zajímavý pohled na rentgenový snímek jejich plic - tipoval bych to na snímek srovnatelný se snímkem solidního kusu černého uhlí :-)
Hmmm, koukám, že v Austrálii mají zajímavé sběračky konopí - asi bych taky poprosil o jeden snímeček (čistě jen ze studijních důvodů, samozřejmě :-)))

Odpovědět

za chlastu blije kazdej

MICI,2004-10-17 20:03:27

a nikoho to nezaujalo, tady jenom 1%, asi prestanu chlastat a dam se na marijanu.

Odpovědět

zabijak marihuana

Huru,2004-10-17 15:48:43

teda jestli se da nekolik let prezit 30jointu denne jen za cenu obcasneho ublinknuti,tak je trava mnohem bezpecnejsi,nez sm tusil.Napadlo me, co by s clovekem udelalo denne treba 30piv, 30kav, 30cokolad..
ale k veci:poslete mi taky ten obrazek? dekuji

Odpovědět

30 jointů?

Bugi,2004-10-16 19:17:23

Jednou jsem se zkoušel překouřit trávou. Kouřil jsem ji z vodní dýmky. Tři kamarádi se střídali v nabíjení. Po dvou hodinách usilovného kouření jsem usnul. Probral jsem se druhý den ráno a pekelně mě pálily plíce. Víte jaká je smrtelná dávka pro člověka? Podle testů na myších bylo vypočítáno, že je to 42 kg za půl hodiny vpravených jakýmkoliv způsobem do těla. Poslali byste mi taky tu forku bez cenzury? Předem děkuji.

Odpovědět

Prosim take poslat obrazek

Václav,2004-10-16 18:00:59

Prosim, take poslat obrázek. Dekuji V.

Odpovědět


Jako kuřák

Dan,2004-10-16 18:27:10

Jako kuřák mám taky nárok na obrázek - poslat prosim na dandvorak@quick.cz

Odpovědět


Obr.

honza,2004-10-16 18:30:18

Mně prosim poslat dvakrát.Dik

Odpovědět


fotkaaa

den,2004-10-17 09:39:50

tiez poprosim fotku ak smiem ;-)

Odpovědět


:)

Dejla,2005-02-01 17:12:57

Jo chci taky:)

Odpovědět

Bez Osla

Jirka,2004-10-16 16:19:42

Kde sezenu ten hezky obrazek s tim, co zakryl Osel?

Jinak 30 jointu denne - to musi zanechat i jine nasledky.

Odpovědět


obrázek

Josef,2004-10-16 17:36:03

Jirko, pokud jsi zadal správnou adresu, obrázek zasílám a zdravím. J.

Odpovědět


odsud bez osla :-)

rich,2004-10-21 09:39:47

http://www.420girls.com/

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace