Smutná zpráva: Týmový závod o Měsíc byl zrušen a zůstane bez vítěze  
Na konci ledna se hromadí zlé zvěsti. Nadace X Prize Foundation před pár dny definitivně zrušila kosmický závod Google Lunar XPRIZE, který měl dovést na Měsíc robotická vozítka soukromých týmů.

Týmy Xprize se na Měsíc nedostanou včas. Kredit: Google Lunar
Týmy Xprize se na Měsíc nedostanou včas. Kredit: Google Lunar

Technologický pokrok dnešní doby přeje soutěžím. Státní i soukromí sponzoři rádi vyhlašují soutěže o ceny v rozmanitých disciplínách. Bývá to skvělá šance předvést nové technologie, prorazit v médiích a udělat si jméno mezi potencionálními kolegy nebo zákazníky. Velkou pozornost médií i veřejnosti si v posledních letech získal také závod Google Lunar XPRIZE (GLXP), někdy též zvaný Moon 2.0.


Robotický rover ECA od Team Indus. Kredit: Team Indus.
Robotický rover ECA od Team Indus. Kredit: Team Indus.

Tuhle soutěž zorganizovala nadace X Prize Foundation a sponzoroval ji Google. Účastnily se jí týmy soukromých společností, které měly za úkol co nejdříve přistát na povrchu Měsíce s robotickým výsadkovým modulem, vypustit z něj průzkumného robota, s ním urazit vzdálenost 500 metrů, a také poslat zpátky na Zemi video a snímky povrchu Měsíce s vysokým rozlišením. Vítězové soutěže by si bývali rozdělili 30 milionů dolarů.


Proč minulý čas? Rozhodně je na místě. 23. ledna 2018 všechny fandy kosmických technologií a napínavých soutěží ve vesmíru zasáhla zpráva nadace X Prize Foundation, která se rozhodla, že fascinující soutěž ruší. Google Lunar XPRIZE zůstala bez vítěze a stala se neúspěšnou epizodou průzkumu vesmíru. Soutěž o dobytí Měsíce soukromými týmy byla vyhlášena 13. září 2007, tedy před více než 10 lety. V té době organizátoři počítali s koncem soutěže na konci roku 2012 a definitivním závěrem na konci roku 2014. Deadline se ale několikrát posunulo a soutěž běžela mnohem déle.

Přistávací modul Sparrow izraelské společnosti SpaceIL. Kredit:SpaceIL
Přistávací modul Sparrow izraelské společnosti SpaceIL. Kredit:SpaceIL

V roce 2010 by definitivní konec Google Lunar XPRIZE posunut na konec roku 2015. Před koncem roku 2014 byl deadline opět posunut dál, tentokrát na konec roku 2016. A v květnu 2015 došlo k opětovnému posunu termínu ukončení soutěže na prosinec 2017. Poslední přesun deadline se odehrál v srpnu 2017, kdy ho lidé nadace vyhlásili na 31. březen 2018.

Přistávací modul MX-1 společnosti Moon Express. Kredit: Moon Express.
Přistávací modul MX-1 společnosti Moon Express. Kredit: Moon Express.

 

Zhruba před týdnem organizátoři Google Lunar XPRIZE zhodnotili možnosti soutěžních týmů a zjistili, že i když některé týmy již mají potřebnou technologii a zamluvená reálná místa v raketách pro cestu k Měsíci, tak to žádný tým nemůže stihnout. A to byl konec.


Do soutěže na jejím začátku vstoupilo více než třicet týmů z celého světa. Během času soutěžní týmy odstupovaly anebo se spojovaly se slibnými projekty v čele závodního pelotonu. Nakonec jich ve hře zůstalo pět, z nichž všechny jsou domluveny s některým ze systémů pro vynášení satelitů do vesmíru. Indický tým Team Indus a japonský tým Hakuto plánovaly letět společně a odstartovat na palubě indické nosné rakety, které jsou v dnešní době stále populárnější.


Moon Shot / Official Trailer / Google Lunar XPRIZE
Moon Shot / Official Trailer / Google Lunar XPRIZE

Izraelský tým Team SpaceIL vsadil na raketu Falcon 9 společnosti SpaceX. Americký projekt Moon Express dal přednost malé nosné raketě Electron, jejíž první úspěšný start máme všichni ještě v živé paměti. Mezinárodní tým Synergy Moon, který tvoří skupiny specialistů z více než 15 zemí světa, počítal se s doposud nevyzkoušenou nosnou raketou Neptune N-8 LUNA. Kvůli odkladům startů nosných raket, komplikacím s financováním, technickým obtížím a problémům s úřady to ale týmy nestihnou.


V tuto chvíli je závod soukromých týmů o Měsíc mrtev. Šéf PR nadace X prize Eric Desatnik utěšuje veřejnost, že přinejmenším některé týmy budou pokračovat ve svém snažení. Nadace podle jeho slov zkoumá alternativní možnosti podpory těchto týmů. Prozatím je dobývání Měsíce v rukou NASA, Číny, SpaceX a dalších velkých státních i soukromých hráčů. Snad se brzy dočkáme podobné úžasné soutěže kosmického věku.

Literatura
IFL Science 24. 1. 2018.

Datum: 29.01.2018
Tisk článku

Sen noci darwinovské - aneb O čem se vám v souvislosti s evolucí ani nezdá - Lhotský Josef
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 239 Kč
Sen noci darwinovské - aneb O čem se vám v souvislosti s evolucí ani nezdá
Lhotský Josef
Související články:

Google Lunar X Prize: Závod o Měsíc začíná     Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2011)
Kdopak nám to chce přistát na Měsíci     Autor: Tomáš Kohout (09.01.2015)
„Když Číňané letí na Měsíc, tak my taky!“ vzkazují Japonci     Autor: Tomáš Kohout (08.05.2015)
Pět týmů, 384 tisíc kilometrů a jeden společný sen     Autor: Karel Zvoník (26.02.2017)
Budou na Měsíci fungovat robotičtí těžaři už v roce 2020?     Autor: Stanislav Mihulka (16.07.2017)Diskuze:

Cena útěchy

Jan Novák9,2018-01-29 22:57:08

Jestlipak je 30 milionů alespoň jedno procento z potřebných nákladů? Každopádně by to byla velice drahá výhra.

Odpovědět


Re: Cena útěchy

Vojtěch Kocián,2018-01-30 09:52:21

Tak hrozné to nebude. Nikdo tam nechce posádku ani návratový modul. Tipoval bych to tak na 10 až 20 % nákladů. Vydělat na to v žádném případě nešlo.

Odpovědět


Re: Re: Cena útěchy

Tomáš Novák,2018-01-30 12:49:44

Částka skutečně spíše symbolická, aby byl podnícen pokrok v mezích možností...

Odpovědět

...

Jan Balaban,2018-01-29 19:30:33

Chvalabohu. Aspoň kvôli takýmto ftákovinám nezdražie benzín.

Odpovědět


Re: ...

Jaroslav Lepka,2018-01-30 10:31:11

Souvislosti???

Odpovědět


Re: Re: ...

Pavel Foltán,2018-01-31 09:38:25

Mašíbl???

Odpovědět

Pavol Hudák,2018-01-29 12:14:51

hned od zaciatku to bolo jasne ze ide o scam. riesit lunarne vozitko ak na mesiac nic nelieta a ani sa tak skoro nechysta je nezmysel. naklady na take nieco by boli mnohotisic nasobne ku vyhre ktoru za to mali slubenu.

Odpovědět

Moc velké sousto.

Vojta Ondříček,2018-01-29 09:37:25

Ne moc jiné to bylo se soutěží o dosažení výšky 100km nad povrchem a při tom, tak "snadné".
Cesty na orbit vyžadují gigantické investice ... a cesta na Měsíc s měkkým přistáním ještě x-násobek. Mít místo v raketě nestačí.
Myslím si, že i kdyby byla soutěž prodloužena o dalších deset let tak by se nikomu s malým rozpočtem nepodařilo splnit dané podmínky. Pomněme Čínského Nefritového králíčka.

Odpovědět

To už nemohli počkať?

Michal Lichvár,2018-01-29 09:05:39

Veď to vyzerá tak, že tohto roku by tam doleteli, nie?

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace