Páchají stresovaní otcové na potomstvu zlo v podobě poškozených mozků?  
Z prezentovaných výsledků výzkumu na právě probíhajícím výročním zasedání AAAS v Austinu v Texasu vyplývá, že nejspíš ano.

Austin, hlavní město Texasu – místo konání výroční konference AAAS. Kredit LoneStarMike Wikipedia, CC BY 3.0
Austin, hlavní město Texasu – místo konání výroční konference AAAS. Kredit LoneStarMike Wikipedia, CC BY 3.0

Že něčím stresovaná matka není zrovna tím nejlepším vkladem do života budoucího pokolení, není žádným překvapením. Podle neuroložky Tracy Baleové z University of Maryland  ale nejde jen o matku, ale i otcův vliv na mozek potomka se ukazuje být  klíčovým. I jeho stres se do zdravého vývoje potomků mocně plete, a to prostřednictvím změněných spermií..

 

V případě matek se již podařilo zjistit, jakým mechanismem se jejich stres při graviditě zapisuje do výbavy potomka. Proces dostal jméno epigenetika a jeho podstatou je pozměněná exprese některých genů. Předevčírem na výročním zasedání AAAS v Austinu v Texasu Baleová přednášela přítomným, jak stres zanechává stopy na spermatu. Na myších se jí podařilo prokázat, že stresovaní samci mají pozměnou mikroRNA a že těmito změněnými molekulami zasahují do vývoje plodu v matčině lůně. A nezdá se, že by to bylo to nejlepší, čím by měli otcové své ratolesti na cestu životem vybavovat.

Austin Convention Center. Zde Baleová obvinila stresované samce z „páchání zla“. https://www.pagethink.com/v/project-detail/Austin-Convention-Center-and-Expansion/35/
Austin Convention Center. Zde Baleová obvinila stresované samce z „páchání zla“.

Baleová už dříve publikovala práce, v nichž popsala, že dospělí myší samci žijící v neustálém strachu, mají potomky se sníženými reakcemi. Jde o podobné změny, které jsou u nás lidí všeobecně přijímány jako související s výskytem psychických poruch. Takových, jakým je například posttraumatická stresová porucha. Američanka si myslí, že se jejímu týmu nyní podařilo odhalit mechanismus, jakým to probíhá - stresovaní otci vykazují změny v genetickém materiálu zvaném mikroRNA a tyto důležité molekuly se pak pletou do genové exprese. Jinak řečeno, dovedou u některých genů ovlivnit, do jaké míry se jejich produkt (hormon,protein,…) bude tvořit a zda bude funkční. Jenže tu je jeden velký problém. Jak by se to samečkům mohlo dařit, když hlavičky jejich spermií jsou napěchovány jadernou DNA a tam žádné místo pro mikroRNA není.

 

Neuroložka Tracy Bale: „Otcové své problémy přenášejí na potomky“. University of Maryland
Neuroložka Tracy Bale: „Otcové své problémy přenášejí na potomky“. University of Maryland

Než se k vysvětlení záhady dostaneme, bude dobré si připomenout, jakým mechanismem svým miminkům škodí stresované matky. Pomineme obecně známý fakt, že dlouhodobě vyplavovaný stresový hormon se u potomků v dospělosti projeví kardiovaskulárními problémy, jako je například vysoký krevní tlak. Matky nevědomky škodí i méně známým způsobem. Jejich prenatální stres postihuje totiž hladiny laktobacilů v jejich zažívacím i pohlavním aparátu. A nejen matek, ale i jejich potomků.

Jak by ale mohly bakterie zasahovat do našich složitostí? Kupodivu snadno, svou produkcí kyseliny mléčné. Ta, jak se ukázalo, je spojena s neurochemií mozku. Na pokusných myších vyšlo najevo, že pokud fyziologická hladina kyseliny mléčné není optimální, naruší to vývoj neuronů. U pokusných zvířat v takových případech dochází ke změnám v genové expresi u neuronů v hypotalamu. Rozsah těchto nežádoucích změn koreluje s hladinou laktobacilů. Řada z genů, u nichž je tímto postižena jejich exprese, hraje rozhodující roli ve vývoji mozku a jeho pozdější funkčnosti.


Nekalou úlohu v přenosu hrají molekuly mikroRNA Kredit: Integragen.
Nekalou úlohu v přenosu hrají molekuly mikroRNA Kredit: Integragen.

I po tomto zjištění zůstalo nedořešeno, jak stres u matky měřit. I na to ale výzkumníci začínají nacházet odpověď. Nabízí se využít k tomu biomarkery. Jedním z těch slibných se jeví být „OGT“ - specifický protein v placentě, o němž se ví, že do vývoje mozku strká své prsty. Celým jménem se jmenuje „O-linked-N-acetylglukosamin transferáza" a je to enzym s celou řadu regulačních funkcí, včetně řízení vývoje plodu. Když si po tomto zjištění výzkumníci pohráli s geny zvířat tak, aby jim jejich placentrání OGT klesla, ukázal se být jejich předpoklad správný - potomci geneticky upravených zvířat s nízkou hladinou placentárního OGT na tom byli v dospělosti podobně, jako potomci matek, kterým hladina OGT klesla v důsledku toho, že byly vystavovány stresovým situacím. Obě skupiny měly ratolesti neduživé, menšího v růstu a psychicky labilní.

 

Na nově vznikající život „svůj stres“ samci přenášejí prostřednictvím změněných molekul mikroRNA. Ty se pak jakýmsi autostopem na již hotových spermiích, dostávají do vajíčka, kde svou přítomností ovlivní manifestaci genů. Výsledkem je změněný vývoj mozku. Kredit: Fertility and Sterility. 
Na nově vznikající život „svůj stres“ samci přenášejí prostřednictvím změněných molekul mikroRNA. Ty se pak jakýmsi autostopem na již hotových spermiích dostávají do vajíčka, kde svou přítomností ovlivní manifestaci genů. Výsledkem je změněný vývoj mozku. Kredit: Fertility and Sterility.

Nyní se vracíme k řešení záhady, jak stresovaní samci škodí svým miminkům. Už víme, že to je prostřednictvím mikroRNA, ale zbývá dovysvětlit, jak je takový přenos z tatínka na embryo možný, když v hlavičkách jeho spermií žádnou mikroRNA vědci nenacházeli? Právě to nyní Baleová ve své přednášce objasnila. A nutno říci, že si k tomu zvolila hodně viditelnou scénu. Výroční konferenci American Association for the Advancement of Science - největší vědecké sdružení na světě, které se může chlubit více než 120 000 členy. Letošní slavnostní sešlost připadla na hlavní město státu Texas. Nemusíme si ale zoufat, že akce nemůžeme být účastni osobně. Asociace vydává prestižní vědecké časopisy, například  Scicence, a tak se podrobnosti z výzkumu Baleové brzo jistě dočteme i tam.

To podstatné na konferenci vyslovila,  že stres má samcům zasahovat do činnosti jejich reprodukčního traktu. Konkrétně varlat, a ještě přesněji, nadvarlat. Fungují jako zásobárna spermií, které zde pobývají zhruba dva týdny. Nejde ale jen o úschovnu.  V kanálcích nadvarlete buňky uvolňují drobné váčky s obsahem mikroRNA, která se navazuje na povrch dozrávající spermie. Toto zjištění poněkud mění náš pohled na bičíkaté mršky. Považovali jsme je jen za jakési dopravce s úkolem co nejrychleji dodat na určenou adresu balík jaderné DNA. Jenže tím nabalováním mikroRNA se zásilka určená do „vlastních rukou vajíčka“ poněkud mění. Příjemce obdrží nejen původní zásilku, ale i extra porci regulačních pokynů, jak s obsahem zacházet. To sice může být někdy ku prospěchu, ale stejně tak i škodit. Tím, že se do aktu oplození a zázraku vzniku nového života začnou plést  molekuly mikroRNA, se navenek pak jeví, jakoby se na ratolestech odráželo rozpoložení stavu tatínkovy duše.

 

Autorka referátu své nové poznatky komentovala slovy: „Vše nasvědčuje tomu, že i malé změny v prostředí mohou někdy přivodit trvalý stres a hrát tak významnou roli ve zdraví potomků“. A dodává: „Až o těchto vazbách toho zjistíme více, budeme schopni vzniku některých z poruch předcházet“.


Závěr

Otázkou je, zda soužití s něžným pohlavím může být pro nás vůbec někdy stresů prosté.
Literatura

The press conference on Friday, February 16, 2018, AAAS annual meeting Austin. University of Maryland School of Medicine David Kohn, Increased stress on fathers leads to brain development changes in offspring, 2018

Transgenerational epigenetic programming via sperm microRNA recapitulates effects of paternal stress, PNAS,

Datum: 19.02.2018
Tisk článku

Související články:

Mrazení vajíček dává mateřství menší šance     Autor: Josef Pazdera (17.08.2015)
Mají naše spermie harpuny?     Autor: Josef Pazdera (28.08.2015)
Nejprve pomačkat a až pak embryo přenášet do matky     Autor: Josef Pazdera (29.02.2016)
Heteropaternální superfekundace     Autor: Josef Pazdera (17.03.2016)
Asistovaná reprodukce ve světle epigenetiky     Autor: Jan Nevoral (18.02.2017)
Bisfenol S dělá z plastů hrozbu pro reprodukci     Autor: Jan Nevoral (28.03.2017)Diskuze:

Totálne!

Štefan Ürge,2018-02-19 12:41:41

Totálne a plne súhlasím s poznámkou na konci! Manželky sa postupne menia z trojhlavých dračíc na sedem, deväť, dvanásť, dvadsať jedna až dvadsať sedem hlavé. Preto v manželstve treba mať deti čo najskôr, najlepšie ešte pred svadbou !!! Prosím Vás, vy mladší, verte nám, starším, skúsenejším!!!

Odpovědět


Re: Totálne!

Štefan Ürge,2018-02-19 12:44:45

A viete, čo sa deje s prípadnými odseknutými hlavami! Narastú miesto nich tri ďalšie!!!

Odpovědět


Re: Totálne!

Martin X,2018-02-19 18:43:06

Algoritmus je jednoduchy - nezenit sa, nemat deti a pri prvom naznaku vzniku "dracice" (cca. 2-3 roky) treba vymenit priatelku za novy model.

Odpovědět


Re: Totálne!

Milan Krnic,2018-02-19 20:55:12

U nás ještě nefunguje povinnost mazání ošklivě zabarvených komentářů?
Jůůů ... paráda. Inu pánové, ne nadarmo se traduje, že nejlepší ženská je transgender chlap!

Odpovědět


Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-20 08:46:42

V přírodě se nic neděje zbytečně. Pokud ženám po svatbě rostou nové hlavy, má to svůj hluboký význam. Úvahu jesti mají za úkol dorovnat chybějící počet hlav na mužské straně, nebo je jejich růst indukován stresem, který vyvolává život s chlapem a následně se pak na muže zpětně přenáší, ponechám na vás. Ale právě proto, že se v přírodě málo co děje zbytečně by mě zajímalo, k čemu to slouží, že se stres rodičů tak důmyslným mechanismem přepisuje na potomky? Přece něco tak složitého musí sloužit i k něčemu prospěšnému.

Odpovědět


Re: Re: Totálne!

Michal Lichvár,2018-02-20 10:58:42

No u žien je to jasné, stresované matky majú: "ratolesti neduživé, menšího v růstu a psychicky labilní."

Dlhodobý stres v prírode je znakom nedostatku jedla alebo trvalého nebezpečenstva zo strany nejakého predátora. Menší vzrast znamená menšia potreba jedla, psychicky labilný môže znamenať aj agresívny, čiže bojovnejší, výbojnejší. Celkom logicky tento mechanizmus evolúcia preferovala.

Ale priznám sa, nerozumiem tomu mechanizmu u mužov. Stresovaný muž má potomkov s horšími reakciami. Znamená to, že alfa samec, ktorý nie je tak stresovaný ako omega, má lepšie potomstvo už len preto, že je vyššie v spoločenskom rebríčku, má viac jedla ... resp., v čom ho má lepšie? No, tomuto nerozumiem.

Odpovědět


Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-20 12:00:53

Tak z toho co říkáte plyne, že stresovaní otcové by stejně jako stresované matky měli mít menší a agresivnější a na nebezpečí citlivěji reagující děti. Alfa otcové by měli mít velké urostlé kliďasi, kteří nemají důvod se rozčilovat, protože jsou tak schopní, že mají všeho dost - tedy zvýšenou agresivitu a citlivost nepotřebují. Naopak by třeba zvýšená agresivita spojená s jejich muskulaturou vedla k nižší úspěšnosti při množení. Protože by museli všechny vymlátit a tím by ztárceli zbytečně moc energie a přitom by tím nic na víc nezískali, protože už tak jako tak mají všechno :-)

Ale já u lidí na to dělení na alfa a jiné samce moc nedám. To platí u druhů, kde k úspěchu stačí pár dominantních vlastností. Ale u lidí je dělba práce a je zapotřebí hodně různých typů lidí s různýma vlastnostma. Proto se musí množit všichni. Aby se v jedné tlupě nakonec nesešlo sto svalnatých debilů. Někdo musí být taky zručnej nebo chytej, nebo stmelující, s výhledem do budoucnosti atd.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Totálne!

Jan Novák9,2018-02-20 14:10:13

Dělba práce je naprostá evoluční novinka stará sotva pár set tisíc let. Tyto evoluční mechanismy se stabilizovaly nejpozději v době kdy umožnily savcům přežít 160 milionů let vlády dinosaurů a dokud budou lidé savci tak je budou mít.
Normální evoluční postup při dělbě práce je specalizace a vznik nového druhu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-20 21:24:20

Neříkejte, že byste si sám nevyvrátil to, co říkáte. Tak proč to říkáte? Myslíte, že kočičky se umí bavit jenom o jednoduchých věcech? Bavit možná, ale poslouchat snad dovedou i ty složitější. Tímhle stylem se nemůžu bavit.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Totálne!

Lukáš Kříž,2018-02-21 08:40:25

Zdravím.
Jak to, že u lidí nejsou alfa samci? Jasně že jsou. Hledejte ale podle jiných metrik než že "to je nabušené hovado co dokáže všechny ostatní zmlátit na hromadu". Alfa samec je ten, který vyčnívá těmi parametry, které zaujmou samičky, nad ostatní samce. V lidské společnosti, která je složitě strukturovaná to pro každou samičku může znamenat něco trochu jiného. Ale zpravidla je důležitá schopnost samce získat zdroje, taky fyzický vzhled, a chování. Takže ten který v tom vyniká je alfa. To nemůže žádná žena popřít, že pěkný, silný, pěkně oblečený, slušně vystupující a bohatý muž je pro ni prostě ten "Pan úžasný". :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-21 10:28:08

Označení alfa samec je zavádějící. Lidi jej mají spojené třeba s alfa samci u vlků, kteří jediní se mohou rozmnožovat. A jisto jistě tím vlci netrpí, protože takhle vznikli. To ale u lidí není. Že je atraktivita různých jedinců různá je bez debat. Ale mnnoží se na své úrovni všichni. Nikdo není vyřazen ve prospěch alfa samce. Pokud teda uznáváte alfa samectví, tak mi řekněte, kdo je podle vás alfa samec například v České republice? :-) Takový všemi žádaný a nad jiné atraktivní pan Úžasný. Pokud je to mezi lidmi tak zakořeněný jev, měl by být tenhle chlápek všeobecně znám. Leda že by lidi měli skryté alfa samectví, stejně jako mají skrytou ovulaci :-)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Lukáš Kříž,2018-02-21 11:15:53

Přesně jste to trefila. Jako neexistuje jeden alfa samec pro celý svět, tak neexistuje pro celou ČR. Je to vždy alfa samec v určité skupině jedinců při osobním setkání a v kontextu. To jsem taky napsal. Ale pokud to tedy má být někdo pro celou ČR, tak jsem to jednoznačně já ;) Jsem vtipný, hezký, se slušným chováním, a i spatně se nemám, taky brunet s úsměvem přesně toho pana božského ;) lol

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-21 12:01:06

Pan božský se moc nesměje. A když, tak zle nebo vítězně, nebo aby ukázal, jak je nad věcí :-) A zuby má u toho od krve.

No, ono je to spíš tak, že muži když potkají pět žen, všichni chtějí tu stejnou, nejhezčí a nejmladší. A pak si myslí, že ženy to musí vnímat stejně. Ale nevnímají. PRávě pro to, že každá preferuje jiné vlastnosti, má každá jiného alfasamce. Teda jeden alfasamec pro všechny neexistuje. Ani v malých skupinkách. Takže za pestrost vlastností v lidské společnosti vděčí lidstvo nám. A mužské ochotě přivřít oči.

Ale kdyby nějáký alfa samec existoval, jistě byste to byl vy. O to tu celou dobu šlo, ne?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Lukáš Kříž,2018-02-21 12:23:42

Díky, to že bych to byl já zahřálo moje ego. :D Souhlasím s tím že jeden alfa samec podle univerzální šablony neexistuje. Jinak ale z druhým odstavcem zase tolik nesouhlasím. Nevím jestli to tak bylo myšleno, ale: Když se sejde skupina žen a k nim skupina mužů, ty ženy si každá budou mít tendenci vybrat stejného z tech chlapů, a to bude ten, který bude mezi svými druhy očividně vyniká jako "největší borec". A u mužů je to stejně. Tady do značné míry hraje roli sociální faktor prestiže. Muž i žena si vybírají nejatraktivnějšího partnera pro ostatní osoby své skupiny, protože jim to potencionálně zvedá prestiž ve svojí skupině. Pokud každý jeden muž samostatně potká pět stejných žen, tak bude volit každý sám za sebe trochu jinak. Jasně, pro muže je mládí u ženy výrazným faktorem, to už ukázalo spoustu studií (jsme prostě sentimentální a máme rádi mláďátka ;) ). Ale roli hrají i jiné faktory. Já osobně na věk moc nekoukám, já volím tu nejvíc zvrhlou :D

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-21 13:02:39

NO, abyste se nedivil, až jednou budete mít doma všechno povrhlé :-)

Fajn, ale to se právě snažím říct, že mezi pěti chlapama nikdo nevyniká jako největší borec. (Kromě vás samozřejmě :-)) Protože jsem si zcela jistá, že kdybychom já, moje kamarádka a tři moje kolegyně vyrazily do terénu a narazily na skupinku dlouhodobého vztahu chtivých samců, zcela jistě by se mi nelíbil ten samý, jako mojí kámošce a mým kolegyním.

Protože máme úplně jiný vkus a úplně jiné preference a úplně jiné potřeby. Takže největší borec mojí kámošky by byl pro mě málo soucitnej a borec první kolegyně málo poctivej a druhé kolegyně málo zanícení schopnej a třetí kolegyně hezkej hnusným způsobem. Zatímco ony by si myslely, že mají mistry světa. A jistě by měly pravdu.
A co se týká krátkodobého vztahu, nemá cenu řešit věci, které nemohou nastat. Kromě případů, kdy je ta žena zoufalá, a tam pak vezme zavděk ledasčím nebo kromě případů, kdy je poněkud nadmíru nespoutaná a tam moje zkušenosti nesahají. Jelikož žádnou takovou neznám natolik, aby mi o tom mohla poreferovat. Ale tipla bych si, že i na jednu noc by si vybrala toho samého, kterého by si vybrala i pro dlouhodobý vztah. Ženy v tomhle totiž na rozdíl od mužů nedělají rozdíl.

A co se týká té prestiže je to možná jeden z mnoha faktorů pro výběr ale rozhodně ne rozhodující. Nikdy se mi totiž nemůže líbit někdo, kdo není poctivej, i kdyby mi to zvedlo prestiž kdoví jakým způsobem.

A co se týká vámi popsané situace, kdy každý jeden muž samostatně potká pět stejných žen a volí každý sám za sebe trochu jinak,tak to platí jen v případě, že je jejich míra atraktivity přibližně stejná. Pokud by ale byly co do míry atraktivity výrazněji rozvrstveny, je to jednoznačné. Zatímco muže takhle dle míry atraktivity rozvrstvit nejde, protože mají mnoho faktorů, které se na atraktivitě podílí a každá je vyhodnocuje jinak. Takže kdyby se sešel bezdomovec, popelář, elektrikář, inženýr a ředitel každá by si mezi něma našla toho svojeho. Chápete?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Lukáš Kříž,2018-02-21 13:17:11

Asi už jsme se posunuli do polohy úhlu pohledu na stejnou věc. To už nemá cenu dál rozebírat. Jinak, dobrá výměna názorů. Pěkně se mi s vámi povídalo, bylo to příjemné i vtipné :) Mějte se hezky.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Michal Lichvár,2018-02-21 15:57:07

Ach jaj, nenapadlo ma, že spojením alfa samec spustím flame war :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Totálne!

Milan Krnic,2018-02-21 19:21:49

No flame war .. převedeno na vlky, takové očichávání se. Jen online kdo ví, koho čicháte :-D

Odpovědět


Re: Re: Totálne!

Pavel Hudecek,2018-02-21 09:31:45

Ve skutečnosti to vůbec užitečné být nemusí/nemuselo. Prostě je to vedlejší účinek stresového mechanizmu, sloužícího k akutní záchraně života.

Že potom budou neduživé děti, není důležité. Prostě v rámci té neduživosti pomřely a rodič si pak udělal nové. Je dobré si uvědomit, že většinu lidské historie se neduživí jedinci nedožívali reprodukčního věku.

Odpovědět


Re: Re: Re: Totálne!

Kočička Mňoučka,2018-02-21 10:13:39

Tak komplikovaný nežádocí vedlejší produkt? To je asi taková pravděpodobnost, jako že hodíte na dům bombu a trosky se v letu nešťastnou náhodou poskládají do podoby moderní vily:-) Včetně moderních obrazů na zdi a cédéček s dosud nikdy neslyšenou nádhernou hudbou a harddiskem naplněným přelomovou prací v oboru fyziky. Teda četla jsme si něco malinko o expesi genů, bohužel už jsem to všechno zapomněla... ale když o tom tak uvažuju, tak vlastně klidně můžete mít pravdu, protože vznikají různé genetické vady vlivem prostředí a nemají žádný pozitivní efekt. Ale přece jenom, něco jiného je jednorázová chyba a něco jiného ustálený pravidelně v každé generaci se stejně opakující mechanismus.

Navíc nejsou žádné pozitivní a negativní vlastnosti. Jsou jenom vlastnosti, které přežívají a které ne. A tenhle mechanismus přežil. A to v ostré konkurenci.

Navíc si myslím, že evoluce se nežádoucích vedlejších účinků dovede velice efektivně a rychle zbavovat. Takže by se brzo vyvinul mechanismus, který ten nežádoucí vedlejší efkekt zablokuje. Už proto, že stres je docela častá věc a skoro nikdo nežije bez stresu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Totálne!

Pavel Hudecek,2018-02-23 15:28:11

Tohle je prostě ukázková kombinace několika faktorů:

1. Sofistikovaný mechanismus globální regulace pochodů v buňkách, navíc vylepšený o možnost přenosu nastavení na potomstvo.
2. Velmi rychlý mechanizmus usnadnění záchrany života.

2 ovšem přes 1 škodí potomstvu. Jenže 2 nejde moc zabezpečit, protože by klesla jeho schopnost zachraňovat život.

Když je živočich mrtvý, už si žádné potomky neudělá, jeho již hotové potomstvo je v nevýhodě, nemá jim kdo pomáhat. Naopak když přežije, tak si může udělat potomstvo nové. Když se první várka nepovede, nevadí, pochcípá a pak se nadělají noví.

Tzn. máme tu velmi užitečné funkce, jejichž kombinací vzniká problém, který ale nijak moc nevadí (vadí až moderní lidské morálce). A řešení problému má naopak velkou šanci narušit fungování těch užitečných funkcí, což by vadilo hodně.

V běžné přírodě je dlouhodobý stres výjimečná záležitost. Od stresujících jevů živočich prostě uteče a usadí se jinde. Teprve až sofistikovaná lidská společnost dokáže generovat trvalý stres velkému počtu lidí i dalších živočichů.

Odpovědět


Re: Re: Re: Totálne!

Michal Lichvár,2018-02-21 16:00:59

Lenže zjavne väčšina, ak nie všetci, sa dožili. Keďže mechanizmus tu je. To znamená, že má nejakú pozitívnu úlohu.

Inak u vlkov sa rozmnožujú aj iný ako alfa samci, podobne je to aj v tlupách šimpanzov. Proste alfa neustráži každú kopuláciu. Preto ak tento mechanizmus vedie k agresívnejšiemu jedincovi, takýto 'ľavoboček' má väčšiu šancu stať sa v dospelosti alfa samcom a tak rozšíriť svoje gény.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Totálne!

Milan Krnic,2018-02-21 19:35:12

Lenže zjavne je svet kauzálny. A tak dále. Všechno má nějakou úlohu, z různého pohledu různou.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Totálne!

Nothing Special,2018-02-22 15:29:51

"Keďže mechanizmus tu je. To znamená, že má nejakú pozitívnu úlohu."

Ne, pouze to znamená, že buď nějakou pozitivní úlohu měl, nebo neměl dostatečně negativní úlohu aby se vyfiltroval.

Odpovědět


Re: Re: Totálne!

Nothing Special,2018-02-22 15:17:44

Evoluce neprodukuje dokonalé výsledky. Doporučuji si o tom něco nastudovat, na youtube je velice hezký rozhovor - https://www.youtube.com/watch?v=bAOhOhJr-gM .

Člověk obsahuje celou řadu vyloženě špatného designu a funkcí které mohly být dříve užitečné, ale dnes pouze škodí.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace