Bad News: Online hra funguje jako psychologická vakcína  
Jak si poradit s vlezlými memy, které rozvracejí realitu? Akceschopní psychologové doporučují online simulátor autora fake news, který prozrazuje kouzelnické triky mediálních šmejdů.

Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.
Bad News. Kredit: DROG/fakenewsgame.org.

Žijeme v době běsnících memetických válek. Na světové síti řádí zkroucené myšlenky, co jsou jako viry. Zavrtají se do mozku a úplně jej ovládnou. Mozek je pak horlivě množí a šíří k dalším nešťastníkům. Nebozí uživatelé internetu jsou jako domorodci, kteří zvědavě pokukují po blýskavých tretkách, a přitom si nevšimli, že je záměrně nakazili neštovicemi, které je mohou velice rychle a spolehlivě zahubit.

 

Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.
Sander van der Linden. Kredit: Sciencemaniac101 / Wikimedia Commons.

Psychologové se dohadují, jak moc vlastně fake news ze sociálních sítí ovlivňují veřejné mínění. Když ale člověk na vlastní kůži zažije vzdělané a zkušené lidi, jak dobrovolně rozšiřují nebetyčné nesmysly, nezřídka ohrožující zdraví a lidskou důstojnost, tak mu nezbývá než souhlasit, že to problém je a že bychom s ním měli něco dělat. Jak ale zatočit se zdivočelými memy, které protékají virtuálním světem?

 

Vědci z Univerzity v Cambridge věří na psychologické očkování. Ve spolupráci s nizozemským mediálním sdružením DROG vymysleli úžasnou věc, online hru s prolhanými zprávami Bad News. Vtip je v tom, že nikomu nic nevnucují, neříkají, co si má kdo myslet, ani co je správné nebo špatné. Na to jsou lidé obvykle alergičtí a podobné snahy rozhorlených intelektuálů se vesměs míjejí účinkem. Hra Bad News nabízí možnost si na vlastní kůži osahat, jak vlastně fake news a jejich průmysl fungují. Tahle hra prozrazuje klíčové triky kouzelníků s veřejným míněním. A když prokouknete triky, tak je zlé kouzlo pryč. Můžete mít klidně dál rádi „alternativní weby“, z nostalgie. Ale už nebudou tak škodit.


Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
Simulace v plném proudu. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Bad News je experimentální simulátor autora fake news, který se snaží vyvolat mezi lidmi vztek, nedůvěru a strach, stejně jako reálné fake news weby. Hráči si shánějí virtuální příznivce publikováním polarizujících nesmyslů, nasazováním twitter botů, vyráběním „důkazů“ ve photoshopu a podněcováním konspiračních teorií k tragickým událostem. Přitom si musejí udržet co největší „důvěryhodnost“, aby je vůbec někdo bral vážně.

 

I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org
I autor fake news musí dbát na „důvěryhodnost“. Kredit: DROG/fakenewsgame.org

Samotná hra není nijak složitá ani rozsáhlá a její dohrání zabere jenom trochu času. Když vědci Bad News vyzkoušeli na 95 středoškolských studentech v Nizozemí, v prvotní papírové verzi, tak rychle zjistili, že to funguje. U hráčů této hry došlo v porovnání se studenty, kteří hru nehráli, k měřitelnému poklesu bezhlavé důvěry ve fake news naplavované internetem. Výsledky výzkumu a experimentů uveřejní časopis Journal of Risk Research.

 

Jak je možné, že něco takového funguje? Sander van der Linden, šéf Social Decision-Making Lab z Cambridge připomíná, že klasické vakcíny stimulují imunitní systém oslabenou verzí patogenu. A memetická vakcína to dělá úplně stejně. Simulátor Bad News je oslabená verze nepříjemné reality, která lidem pomáhá vybudovat odolnost a nadhled. Takže funguje jako univerzální vakcína proti žvástům ze sociálních sítí.


Bad News si zaslouží okamžitý překlad a lokalizaci do češtiny, protože tohle je krok správným směrem. Rozhodně by o ní měli vědět učitelé. Rovněž by se hodilo vylepšení, šikovných lidí je tu na to dost. Mohla by z toho být hra s příběhem, komiks, atd. Samotní autoři připravují například verzi pro Ukrajinu, kde trpí asi nejintenzivnější kampaní fake news od svého agresivního souseda. Také pracují na verzi, která je zaměřená proti rekrutování radikály všeho druhu, což se v dnešní době velice hodí, především rodičům. Možných využití se nabízí celá řada. Ať si každý věří, čemu chce. Ale ať také každý ví, jak vznikají „zprávy“ ze sociálních sítí, pokud je jim ochotný naslouchat.


Anglická verze hry Bad News je již několik dní přístupná na webu Bad News.

Je tam k dispozici i moc pěkně zpracovaný text pro pedagogy, stačí si ho jen přeložit.

Video: Why we disagree about facts? / Sander van der Linden / TEDxOxbridge


Video: Sander van der Linden - Behavioral Science and the Environment


Literatura
University of Cambridge 20. 2. 2018.

Datum: 22.02.2018
Tisk článku

Související články:

Twitterboti vyrážejí na lov nenávistných trollů     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2016)
Facebook trpí infekcí falešných zpráv     Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2016)
Pomohou proti prolhaným zprávám mediální psychologické vakcíny?     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2017)Diskuze:

Jak poznáte dezinformační server?

Vladimir Liska,2018-02-26 22:31:45

úplně jednoduše, dezinformační servery velmi rády selektují k jakému článku pustí diskuzi, či zakazují diskuze úplně všude protože nestojí o žádný názor který by mohl být v rozporu s tvrzením článku. Tyto severy publikují z jediného důvodu, tvorba veřejného mínění a to si rozvracet diskuzí nenechají. výmluvy typu že s tím je práce blablabla neberu, jen výmluva. Takže pokud najdete zpravodajský server a jedno jestli je to web televize, rádia, či novin. v okamžiku kdy tam nejsou povolený diskuze, nebo těžce cenzurovaný je to na 99% dezinformační server

Odpovědět

Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-24 12:54:21

Je rozdiel medzi dezinformáciou a konšpiračnou teóriou ???

Odpovědět


Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 10:38:29

Zásadní. Dezinformace je klamné sdělení, zatímco konspirační teorie je označení pro tvrzení o spiknutí.
To je v našem jazyce vůbec zajímavá věc, že různá slova mají často různý význam ...
:)

Odpovědět


Re: Re: Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-25 11:58:54

A to tvrdenie o spiknutí nemôže byť dezinformácia ? :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 12:54:53

Jistě, že může. To se nevylučuje. Jenže uvažte, že jsme třeba součástí spiknutí, které má za úkol rozostřit hrany dezinformace, abychom pak nebyli schopni odlišit, co jí je a co není. A jsme nahraní :)

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Palo Fifunčík,2018-02-25 15:02:35

Myslím si, že je jednoduchšie /a aj praktickejšie / použiť formuláciu "dezinformácia" , pretože ak použijeme slovo "spiknutie" alebo "konšpiračná teória" , zaváňa to paranoidnou interpretáciou faktov ... Pritom sa dá polemizovať , čo bolo skôr - spiknutie , konšpirácia či paranoja ???

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Konšpiračná teória

Milan Krnic,2018-02-25 19:43:47

Zaváňať to môže. Ale to neznamená, že to spiknutí skutečně není. Může být skutečné. Fakt je fakt. Dezinformace (účelová) je pouze nástroj.

Odpovědět

Zopar postrehov

Jan Pastrnak,2018-02-23 12:29:10

Pekne tak orwelovsky ste zacali. Takze zkroucene myslenky by nemali existovat. Mali by byt iba tie spravne, tie prave myslienky. To je uzasny nazor, ktory vo svojej cistej podstate nemoze uz byt viac totalitarny. Uzivatelia internetu, ako kazdy iny clovek su od malicka vystaveni indoktrinacii v mnohych oblastiach (nabozenstvo, svetonazor, ..). Ti najhorsi siritelia tkz. pravdy si myslia, ze maju absolutnu pravdu. Tkz. psychologove vychadzaju z toho, ze existuju media, ktore taku pravdu siria. Jedine objektivne informacie su percenta pri volebnych vysledkoch, sportove vysledky a sem tam fakty, ktore su propagandisticky nevyuzitelne (na Bali vybuchla sopka napr., atd..). Ale to ostatne je iba propaganda, vacsia, ci mensia podla toho, ako sa danemu novinarskemu timu, veducemu, majitelovi a akcionarom hodi. Hm, ked testovani studenti dusevne dozreju, zistia, ze budu ovela menej doverovat vasim jedinym spravnym mediam, ktore siria tie jedine spravne myslienky, ktore si ludia maju mysliet. Samozrejme, ak nebudu uplne indoktrinovani.

Odpovědět

otázka...

Petr Petr,2018-02-23 05:15:14

To je otázka, zda to není přilévání oleje do ohně. Navíc mem je jen koncept, který není reálný jako v případě protilátek. Takhle se lidé naučí, jak se lže a manipuluje. Jenže pak to ti lidé nebudou příliš rozlišovat. Možná budou odolnější vůči manipulaci. Ale také budou zkušenější v manipulaci. Je to jako rozdat zbraně. Někdo říká na obranu, ale často pak jsou na masakr...

Odpovědět


Re: otázka...

David Nečas,2018-02-23 11:30:04

I když se ji naučíte, manipulace je pořád těžká, když ji subjekt očekává.

Současný stav je, že ji má dobře zvládnutou poměrně malá skupina, která ji úspěšně využívá, protože masy jsou bezbranné a skočí na jakékoli absurdní tvrzení, pokud podporuje jejich názor nebo předsudek. Situace, kdy manipulaci do nějaké míry ovládají všichni, ale také si na ni umějí dát pozor, těžko může být horší. Takže pokud by to fungovalo, tak tohoto bych se nebál.

Problém bude, že to bude těžko fungovat účinně a masově. Objektivní a promyšlený pohled na komplikovaný problém, to dá holt spoustu práce a je emocionálně neuspokojivé. Zatímco ten úžasný pocit, jak jsem jim to nandal, když napíšu, že na [doplňte si sami] všichni lžou! A je to navíc bez práce.

Odpovědět


Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-23 21:15:35

Je to samozřejmě pitomost, ale jednodušší, než to jediné, co by v boji pro dizinformacím pomohlo - kvalitní vzdělávání v rámci kritického myšlení.
A tedy i tito autoři jdou cestou, ač marnou, menšího odporu. Tak už to ale v přírodě chodí, a nic s tím nenaděláme. Chaos :)

Odpovědět


Re: Re: otázka...

František Šenekl,2018-02-24 07:42:29

No, zas tak malá ta skupina není. Už jenom Česká televize a Český rozhlas jsou dva molochy, navíc podporované státními penězi s ohromnými lidskými zdroji. S pravdou manipulují velice zručně, zkreslují informace a produkují polopravdy, u kterých se jen hrozně těžko rozeznává míra lži. To jsou ty pravé fake news. Navíc selektivním výběrem zpráv, které do zpravodajství zařadí či ne, tvoří největší výrobce fake news v ČR. Proto jsou masy bezbranné, když je výroba lživých zpráv podporována samotným státem.

Odpovědět


Re: Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-24 08:03:30

Uveďte, prosím, nějaký konkrétní příklad na jednom z těchto médií.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: otázka...

Michal Lichvár,2018-02-27 15:38:00

jeden konkrétny príklad:
https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBa4mVafY&t=219s

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: otázka...

Michal Lichvár,2018-02-27 15:39:02

link bez casu, od zaciatku: https://www.youtube.com/watch?v=_ZsBa4mVafY

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: otázka...

Milan Krnic,2018-02-27 16:58:44

Nepožadoval jsem příklad bídného střihu videa pro kanál na youtube. Každopádně i tak děkuji za snahu.

Odpovědět


Re: Re: Re: otázka...

Ludvík Schmarcz,2018-02-24 23:34:24

Tak to byl od Vás krásný příklad fake news :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz