Pozor na magnety!  
Dítěti stačí spolknout dva magnety a není-li dostatečně rychle operováno, hrozí mu smrt.

Možná ještě máte z dětských let doma schovanou hru, která se jmenuje „Hříbečky“. Pokud jsou hříbečky jen ze dřeva a zapichují se do dírek v tvrdém papíru, je vše v pořádku. Pokud ale máte  novější verzi s těmi, co mají na nožce magnet, vyhoďte ji. Před dětmi se vyplatí schovávat i jiné malé předměty, jejichž součástí jsou  magnety. Magnety jsou pro děti mnohem nebezpečnější, než jsme zřejmě tušili.

Zvětšit obrázek
Magnety, které se tvarem podobají sladkým „lentilkám“ jsou na českém trhu běžné.


Magnety
Magnety jsou kousky materiálu s neviditelnou silou, která k nim věci přitahuje nebo od nich odpuzuje. Nejběžnější permanentní magnety jsou z feritu. Jeho základem je směs oxidů železa s uhličitanem barnatým nebo strontnatým, a z nich se vyrábí technologií zvanou prášková metalurgie.
Pokud se setkáte s magnetem, který vám bude připadat nezvykle „silný“, bude se jednat o nový typ magnetu ze vzácných zemin. Tyto magnety jsou účinnější, ale také mnohem dražší. Vyrábí se technologiemi zvanými slinutí, nebo tmelení a jejich základem je směs prvků neodymium, železa a bóru. Tyto magnety se označují jako RE magnety, případně jako Nd-Fe-B magnety.
Ať už se jedná o klasické feritové, nebo RE magnety, žádné z nich nejsou nebezpečné svým složením ale svým účinkem. 

Zvětšit obrázek
Sehnat se dají i menší a ještě lákavější typy.

Příčina je prostá
Z poznatků Dr Oestreicha, pediatra a radiologa z Dětského zdravotního centra v Cincinnati vyplývá, že pokud dítě spolkne magnety tak v okamžiku, kdy přejdou z žaludku do střev, hrozí dítěti velké nebezpečí. Magnety mají tendenci se k sobě přitáhnout  a pokud k tomu dojde v době, kdy je každý z magnetů v jiném oddílu střeva (protichůdné kličce), potom mezi sebe stisknou stěnu střeva. Sevření je většinou trvalé a stále na stejném místě. Peristaltika tenkého střeva s řídkým střevním  obsahem totiž není schopna přitahující se magnety posunout dál. Krátkodobé stlačení stěny střeva by neuškodilo, ale trvalý stisk způsobí, že  střevním buňkám se omezí přísun kyslíku a živin a ty rychle odumírají. Vzniká  nekróza a střevo v krátké době perforuje. Protržení střeva má za následek sepsi celé dutiny břišní a ta je i  v době existence antibiotik a za současných možností medicíny většinou smrtelná. Nebezpečí je proto tak velké, že u těchto případů nejsou obvyklé příznaky, které by na možnost tak závažného onemocnění a protržení střeva, tak jak tomu je například při kolikách z ucpání střev, upozorňovaly. Příčina problémů se většinou zjistí až když už je infekce rozlezlá a nezvládnutelná.

 

Dr. Alan E. Oestreich se nejvíce zasloužil o to, aby se povědomost o hrozícím nebezpečí z magnetických hraček dostala mezi 35 tisíc členů odborníků Radiologické společnosti (Radiological Society of North America Inc.)


Na vině je pud
Snaha spolykat „vše na co přijdu“ , je dětem vrozená  a vyskytuje se u nich v období od 6 měsíců do tří let. Podle Ostreicha přibližně 80% předmětů, které děti spolknou, opustí zažívací trakt přirozenou cestou a většinou to rodiče ani nepostřehnou. Chirurgicky je odstraňováno jen asi 20% předmětů. Děti častěji než magnety pojídají mince, matičky a šroubky, kuličky, a  každý rentgenolog by o tom mohl dlouze  vyprávět. Zatímco takový pětník klíček nebo nalezená matička prakticky žádnou škodu nenadělají, magnet, ač se na rentgenu jeví stejně,  znamená vynesení té nejhorší prognózy. Jakmile se magnety (nebo magnet a kousek jiného kovu) ve střevech „zaseknou“, rozhodují o životě pacienta hodiny. Zachránit jej může jen to, že se na příčinu přijde včas a že dojde k bezodkladnému chirurgickému zákroku.


Skutečné případy

Případy z lékařské praxe o problémech s magnety přináší ročenka:  2004 Year Book of Diagnostic Radiology, kterou nyní dostávají členové americké Radiobiologické společnosti.
Ze zmíněného titulu jsme vybrali případ, který se svým způsobem vymyká tomu, co jsme uvedli výše, že nejohroženější skupina je  vymezena hranicí od šesti měsíců do tří let. Případ také popsal   Dr. Oestreichem, a týká se dvanáctiletého chlapce.

Zvětšit obrázek
Kolik vyznavačů propichování jazyka je ohroženo v důsledku toho, že mají v ústech magnety, se dá odhadnout jen těžko.


Chlapec  byl přijat do nemocnice s bolestmi břicha. Rentgen odhalil několik předmětů, které se na snímku jevily jako kovové a lokalizovány byly jak v tenkém, tak i v tlustém střevě. Když chlapce operovali zjistili, že všechny ty malé kovové kousky jsou magnety, které byly pozůstatkem kdysi spolknuté magnetické hračky. Ta se v zažívacím traktu postupně rozpadala a magnety se vzájemně „chytaly“ v protilehlých kličkách střeva. Peristaltika je nedokázala posunout a i když byly magnety malé, způsobily mnohočetnou  nekrózu tenkého střeva a jeho perforaci.

Hranice ohroženosti právě citovaných dvanácti let ale již byla také prolomena. Svědčí o tom smutný případ z Velké Británie, kde mladí přišli na to, že se k pearsingu dají využít levné technické magnety. Malér na sebe nenechal dlouho čekat a už jsou první operovaní. Inu „děti“.

 Prameny: Vyjádření pro sdělovací prostředky Alana E. Oestreicha z  Cincinnati Children"s Hospital Medical Center (CCHMC). Kompletní informaci poskytla svým členům  RSNA zasláním publikace: Oestreich, A.E., Pediatric Radiology. In: Osborn, A.G., ed. 2004 Year Book of Diagnostic Radiology, Philadelphia, Pa

 

Datum: 31.10.2004
Tisk článku


Diskuze:

Odkud pochází pojem magnetismus

Adam Vašek,2012-05-26 14:30:44

Kdo vynalezl magnet a odkud pochází magnetismus najdes tady:

http://www.magneticportal.cz/magneticke-materialy/odkud-pochazi-pojem-magnetismus

Odpovědět

clonění magnetů

Brodský,2008-01-06 14:54:36

dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat jestli je možno neutralizovat (clonit) magnetické vlny, aniž by byla po odstranění clonění snížena funkce daného magnetu.
děkuji za odpověď Lukáš Brodský.

Odpovědět

ujdeto

anon,2007-11-15 21:12:54

Ještě takle kdo vynalezl magneti

Odpovědět

omg

kk,2007-11-07 03:21:04

Prosil bych toho chytrolina co sepsal tuto hovadinu, aby si alespon zjistil jak se slovo PIERCING spravne pise...

Odpovědět


Re: omg

Petr Jakubec,2018-06-23 05:45:05

Omg typycký ignorant. Když už není možné polemizovat s obsahem
tak začneme omg hledat pravopisné chyby.

Vůl zůstane volem omg.

Odpovědět

smi se

tereza,2006-05-28 11:11:47

martino pearsin do cehokoli si muzes dat kdy chces ale bohuzel musis mit svoleni rodicu a musi tm jit s tebou ja mam earsing v oboci a jazyku a super tak drzim palce a papaapapapap tereza

Odpovědět

jde to???????

MARTINA,2006-01-22 17:55:41

mám otázku,je mi 11let a chci pearsing do nosu a do obočí,jde to????,mojemu kamarádovi je 13let a má pearsing v obočí.smí se to?????,,

Odpovědět


-

Zdenek,2007-10-14 15:03:17

PIERCING - autor článku se zmínil o "falešném" piercingu, kde se místo propíchnutí dva kousky přitahují skrz kůži. A co se týče estetiky, piercing je nepřirozený hnus, který používají ošklivky asi v domnění, že jim zachrání vizáž. Nebo že proniknou do skupiny jiných ošklivek. Takže snad rodiče budou mít rozum a zatrhnou ti to.

Odpovědět

Ste bla

bla,2005-11-21 09:10:52

Namate tu nic o magnetickych vlastnostiach latok!!!:(

Odpovědět

Děkuji za informaci.

Saša,2004-11-03 15:36:42

Nejsou to sice žádná nová sdělení, že se magnety přitahují a tak, ale člověk si to v běžném denním shonu ani neuvědomuje, jak to může být pro děti nebezpečné.
Toto upozornění je třeba mezi rodiči šířit a šířit...

Odpovědět

dalším prvkem

pajout,2004-11-02 18:34:44

používaným k výrobě permanentních magnetů je samarium. Samariový magnet připomíná trochu cín a trochu hliník a i docela malý, řekněme 5mm magnet vyskočí z prstů, když se přiblíží tak na 5 cm k něčemu magnetickému. Pokud vím, samarium se v praxi používá při výrobě hi-tech motorků, které jsou pak patřičně drahé.

Odpovědět

Kde sehnat kvalitni magnety?

Honx,2004-10-31 19:23:47

Lehce OT, ale nevite kdy by se u nas daly ty kvalitnejsi RE nebo Nd-Fe-B magnety daly sehnat?
Jde mi o par mensich magnetu, jen tak na nejake fyzikalni pokusy. Magnety co prodavaji bezne po papirnictvi jsou velmi slabe a skoro k nicemu.

Odpovědět


Kde sehnat

Josef Pazdera,2004-10-31 20:33:09

O Firmě v ČR nevím, ale zhruba za dolar takové magnety zasílá americká firma MPJA. Adresa je:
Marlin P. Jones & Assoc., Inc., P.O. Box 530400, Lake Park, Florida 33403.
Možná poradí další čtenáři Osla.

Odpovědět


Rozeber

had,2004-11-01 07:08:32

vyrazeny harddisk

Odpovědět


dodavatele

Jarda,2004-11-01 11:26:47

www.elidis.cz
www.abcmagnet.cz

Odpovědět


Tyto magnety jsou v harddiscích z PC...

JakubZ,2004-11-01 16:14:41

stačí sehnat nějaký rozbitý disk a rozmontovat. Jsou celkem silné, kamaráda štíply do krve, když se s nimi hrál :).

Odpovědět


ze stareho harddisku

Martin,2004-11-02 12:08:14

Velmi silne magnety se daji ziskat ze starych harddisku (1-2 kusy na disk)

Odpovědět


magnety z HDD

Stepan Mikes,2006-11-02 21:45:58

pokud je nebudete polykat, tak jich můžeme poskytnout i větší množství. Na výzkumné účely zdarma.

Odpovědět


Neodymové NdFeB magnety

Hanák,2008-06-12 12:19:34

V ČR na www.magsy.cz i od 1 kusu

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace