Jak by mohla vesmírná astrometrická observatoř najít cizí civilizaci?  
Pozoruhodná evropská observatoř Gaia mapuje myriády hvězd v Mléčné dráze. A mohla by nám pomoct ještě s něčím mnohem šílenějším. Jestli chcete vystopovat Dysonovy sféry u cizích hvězd, je to právě Gaia, kdo by to mohl zvládnout.
Najdeme Dysonovu sféru? Kredit: Kevin McGill / Flickr.
Najdeme Dysonovu sféru? Kredit: Kevin McGill / Flickr.

Evropská astrometrická observatoř Gaia se činí. Ve vesmíru je od 19. prosince 2013 a zhruba 4 roky a 4 měsíce intenzivně mapuje hvězdy v Mléčné dráze, především v našem okolí. Před pár dny tým mise Gaia zveřejnil doposud nejrozsáhlejší hvězdnou mapu Mléčné dráhy. Zahrnuje údaje o přesné poloze více než miliardy hvězd. Jde o již druhou várku dat Gaii (DR2).

 

Erik Zackrisson, Uppsala University. Kredit: Anna Stoorhöök
Erik Zackrisson, Uppsala University. Kredit: Anna Stoorhöök

Gaia mapuje také asteroidy ve Sluneční soustavě a v příštích várkách dat bude možné najít celou řadu exoplanet. To všechno je obstojně představitelné. Jak by ale Gaia mohla pomáhat expertům SETI hledat mimozemské civilizace? Erik Zackrisson z Uppsalské univerzity a jeho kolegové zveřejnili provokativní článek, v němž navrhují, jak v datech Gaii hledat cizí megastruktury.

 

Zackrisson říká, že jsme Dysonovy sféry doposud hledali spíše v cizích galaxiích. Když se objevila data observatoře Gaia, tak v nich prý můžeme hledat megastruktury novým způsobem přímo tady u nás v Mléčné dráze. Zackrisson a spol. to zkusili v první dárce dat DR1, která byla zveřejněna v září 2016. Pátrali po hvězdách s neobvyklým zatmíváním, tedy po podobných objektech, jako je slavná hvězda Tabby, u které také optimisté předpokládají existence nějaké vetřelecké superkonstrukce.

 

Druhá dávka dat observatoře Gaia. Kredit: ESA.
Druhá dávka dat observatoře Gaia. Kredit: ESA.

Observatoř Gaia pracuje primárně tak, že měří vzdálenosti hvězd pomocí triangulace měřené hvězdy s jinou hvězdou a se Zemí. Pokud Gaia odhalí malé odchylky v pozici měřené hvězdy, tak to nejspíš znamená, že je tam ještě nějaký další objekt. Zackrisson s kolegy vystopovali dva zajímavé objekty TYC 7169-1532-1 a TYC 6111-1162-1. Nejsou to prý žádní extra silní kandidáti na Dysonovy sféry, spíše podivné záležitosti, které se vejdou do rozsahu parametrů předpokládaných pro Dysonovy sféry.

 

Gaia hledí do Mléčné dráhy. Kredit: ESA.
Gaia hledí do Mléčné dráhy. Kredit: ESA.

Detailní analýza potvrdila, že v případě TYC 6111-1162-1 hvězdu skutečně doprovází cosi masivního. Nakonec se z toho ale vyklubal bílý trpaslík. Zackrisson a spol. z toho nebyli zase tak moc smutní, protože jejich snahou bylo vystopovat zajímavé objekty, nikoliv rovnou pokročilou hvězdnou civilizaci. A ve svém snažení rozhodně uspěli.

 

Určitě ještě není všem dnům konec. V budoucích várkách dat observatoře Gaia by podle Zackrissona mělo být velmi mnoho zajímavých kandidátů na mimozemské struktury nebo alespoň astrofyzikální jevy. Jejich prostudování zabere spoustu času. Podle Aviho Loeba z Harvardu jde o důmyslnou metodu, která nám umožní odhalit anomální hvězdy, u nichž se děje něco zvláštního. Mohou to být hvězdy plné skvrn, hvězdy odpalující erupce, hvězdy obklopené planetární sutí nebo třeba atypické dvojhvězdy. Anebo když vyloučíme všechno ostatní, tak mezi takovými hvězdami mohou být i takové, které obklopuje megastruktura cizí civilizace. V Mléčné dráze je mnoho miliard hvězd, tak uvidíme.

Video: Searching for Extraterrestrial Intelligence | Erik Zackrisson | TEDxUppsalaUniversityLiteratura
Popular Mechanics 26. 4. 2018, arXiv:1804.08351.

Datum: 28.04.2018
Tisk článku

Související články:

Observatoř Gaia úspěšně odstartovala     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2013)
Nový nápad pro Dysonovy sféry kolem hvězd     Autor: Stanislav Mihulka (02.04.2015)
Jak najít pokročilou civilizaci? Pozorováním fyzikálně nemožných jevů     Autor: Stanislav Mihulka (03.07.2016)
Co nám zaclání záři záhadné hvězdy KIC 8462852?     Autor: Stanislav Mihulka (05.11.2016)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz