Důmyslná hi-tech vakcína funguje proti biologickým zbraním  
Jestli si nějaké státy nebo teroristé myslí, že nás srazí na kolena biologickým terorem, tak jsou k smíchu. Pokud jde o hnusné bakterie, viry a podobné patogeny, tak si s nimi nepochybně poradíme. Vývojáři vakcín se nezakecají.
Tularémie (zeleně) útočí na makrofágy. Kredit: Daniel Clemens/Horwitz Lab/UCLA.
Tularémie (zeleně) útočí na makrofágy. Kredit: Daniel Clemens/Horwitz Lab/UCLA.

Podle odborníků amerického CDC (Centers for Disease Control and Prevention) a vojenských specialistů by tři obávané bakterie Bacillus anthracis, Yersinia pestis nebo Francisella tularensis mohly být použity při biologickém útoku. Biologické zbraně jsou pro praktické využití poněkud problematické, ale dejme tomu. Kdyby takový útok spočíval v rozptýlení některého ze zmíněných patogenů ve vzduchu a přitom by skutečně došlo zasažení velkého množství lidí infikovaným aerosolem, bylo by to děsivé. Přece jenom jde o původce anthraxu, moru a tularémie, což jsou vesměs zkušení vrahouni.

 

Marcus Horwitz, s červenou kravatou. Kredit: UCLA.
Marcus Horwitz, s červenou kravatou. Kredit: UCLA.

Problém je v tom, že proti moru a tularémii nemáme žádné dostupné vakcíny a proti anthraxu existuje pouze jediná, s nepříjemnou imunizací a nepěknými vedlejšími účinky. Podle Marcuse Horwitze z Kalifornské univerzity v Los Angeles můžeme v tuto chvíli nasadit proti bioútoku anthraxem, morem nebo tularémií pouze antibiotika, na jejichž účinnost se pochopitelně nemůžeme stoprocentně spoléhat.


Proto Horwitz s kolegy hledají řešení, které by bylo pro obyvatele spolehlivé a bezpečné. A v tuto chvíli se jim rýsuje úžasná věc – trojitá vakcína, která ochrání před všemi třemi zmíněnými zabijáky najednou. S nástroji molekulárního inženýrství vyvinuli vakcíny pro každý z těchto tří patogenů, a tyto vakcíny spojili do jediné. Trojitá vakcína má mnohé výhody. Bude přijatelnější pro uživatele, kteří nebudou muset na očkování třikrát, ale jenom jednou. Také bude levnější, protože na výrobě a distribuci takové vakcíny bude možné podstatně ušetřit.

 

Yersinia pestis, původce moru. Kredit: CDC.
Yersinia pestis, původce moru. Kredit: CDC.

Jak vyrobit vakcínu proti třem biologickým zbraním najednou? Je to rafinovanější, než byste si mysleli. Jako vehikl pro transport vakcíny Horwitzův tým použil oslabenou verzi experimentální vakcíny proti tularémii, známé jako LVS (live vaccine strain). Ta zase obsahuje oslabenou verzi původce tularémie. Vakcínu LVS používají jenom vědci a vojáci. Funguje podobně jako vakcína proti neštovicím. Je problematická a ohrožuje očkované lidi. Horwitz a jeho tým proto z franciselly vykuchali nějakou DNA a tím zajistili, aby výsledná vakcína byla bezpečná.

 

Anthrax ve slezině. Kredit: NIH.
Anthrax ve slezině. Kredit: NIH.

Když pak badatelé měli trojitou vakcínu proti biologickým zbraním hotovou, tak ji vyzkoušeli na laboratorních myších. Jak to v podobných případech bývá, milovníci laboratorních zvířat by z jejich pokusů moc velkou radost neměli. Horwitz a spol. myši vakcínou naočkovali, buď injekčně, nebo nosním sprejem. Po šesti týdnech jim pustili aerosol se smrtícími dávkami patogenů anthraxu, moru a tularémie a napodobili přitom postup, který by pravděpodobně použili útočníci.


Výsledky jsou nanejvýš povzbuzující. Myši očkované trojitou vakcínou oběma způsoby aplikace ustály drsné biologické útoky všemi třemi zmíněnými zabijáky. Když pak vědci porovnali svou vakcínu proti anthraxu s jedinou stávající vakcínou, tak jejich výtvor byl výrazně účinnější, zvlášť v injekční verzi. Podobně dopadlo i porovnání s výše uvedenou experimentální vakcínou proti tularémii. I v tomto případě byla nová vakcína účinnější a rozhodně mnohem bezpečnější.


Pozoruhodnou vakcínu teď čeká další výzkum, který by ji měl ještě vylepšit. Pak přijdou na řadu testy s druhým zvířecím modelem, jak požadují pravidla americké agentury FDA (Food and Drug Administration). Pokud vakcína Horwitzova týmu uspěje, tak v dohledné době půjde do pokusů na lidech. 

Literatura
University of California Los Angeles 10. 5. 2018, Scientific Reports 8: 7009.

Datum: 12.05.2018
Tisk článku

Související články:

Prokletí berani nejstarší biologickou zbraní?     Autor: Stanislav Mihulka (27.11.2007)
Ricinové dopisy jsou spíše strašákem než reálnou hrozbou     Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2013)
Hrozby chemickým terorem zní děsivě, jsou ale pochybné     Autor: Stanislav Mihulka (22.11.2015)
Genetici konečně odhalili podstatu tajemné sovětské biologické zbraně     Autor: Stanislav Mihulka (23.11.2016)Diskuze:

Skripal v Praze

Petr Špak,2018-05-15 00:15:28

pred 6 lety. Znervoznuje me zpravodajska hra, kde agent byl otraven jedem bez protilatky a druhej den se smeje v nemocnici jako by se nic nestalo? ne, sem v klidu, a vy taky :)

Odpovědět

Rezistencia na ATB

Palo Fifunčík,2018-05-13 19:30:03

Domnievam sa , že oproti hrozbe "biologických" bakteriologických zbraní uvádzaných v príspevku , sme dnes konfrontovaní s oveľa vačším a reálnejšim nebezpečenstvom , ktoré pre kohokolvek z nás znamená obyčajný pobyt v nemocniciach , kde sa nachádzajú rovnako nebezpečné na ATB rezistentné kmene , napríklad meticilín rezistentný stafylok alebo klebsiela pneumoniae ... A aj iné ...

Odpovědět


Re: Rezistencia na ATB

Petr Bolek,2018-10-07 18:21:08

Ano, v článku jsou jmenovány tři bakteriologické zbraně tak, aby budily zdání největší hrozby. Tím postrádá smysl jak článek, tak komentáře, jde o populismus.

Hrozby jsou nejen ve třech bakteriologických zbraních a trojná vakcína je armádám k smíchu.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace