Klony mají slabý imunitní systém  
Klony prasat jsou v mládí vystaveny riziku infekcí.

Spektrum defektů, jež si s sebou přinášejí na svět klony zvířat, je duhově pestré. Už samotný vývoj plodu klonu provází řada fatálních průšvihů. Častý je abnormální vývoj placenty. U skotu byl pozorován tzv. syndrom obřích telat.

Zvětšit obrázek
Randall Prather (vlevo): "Klony prasat mají od začátku těžký život – kromě jiného jim špatně funguje imunitní systém".

Plody rostou v těle matky jako z vody a v době, kdy mají přijít na svět mohou být třikrát těžší, než je u novorozeného telete obvyklé. Ke slovu musí přijít císařský řez. Ten ale uleví jen matce. Tele není obvykle životaschopné a hyne (pokud mu neukrátíme trápení milosrdnou smrtí z rukou veterináře).

Tým vědců kolem Randalla Prathera z University of Missouri nyní testoval imunitní obranu prasečích klonů a geneticky podobných prasat, která přišla na svět přirozeným způsobem (tj. bez klonování). Klony zaostávaly především v produkci cytokinů. Vzhledem k tomu, že prase má v mnoha směrech fyziologicky velmi blízko k člověku, je i z tohoto výzkumu zřejmé, že pokusy o klonování člověka jsou nebezpečným hazardem.

 


 

Datum: 08.11.2004 00:01
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace