Nový obranný systém Cheetah může zasáhnout proti leteckým bombám  
Když bombardér vysype bomby, tak je možné se tak maximálně rychle ukrýt. Ale německý výrobce zbraní Rheinmetal to chce změnit. Jejich C-RAM systém Cheetah by mohl zničit podstatnou část leteckých bomb ještě ve vzduchu.

Raketa systému Cheetah na ilustraci z roku 2016. Kredit: Rheinmetall.
Raketa systému Cheetah na ilustraci z roku 2016. Kredit: Rheinmetall.

Když přiletí letadlo a shodí bomby, tak pozemní jednotky, které jsou dole, mohou dělat jenom máloco. Pokud tomu chtějí předejít, tak se obvykle musejí maskovat nebo alespoň důkladně využívat příhodného terénu, aby zmizely z dohledu. Pak také pozemní jednotky mohou sestřelit útočící letoun dříve, než je bude bombardovat, případně na něj navést vlastní letadla. Jakmile jsou ale bomby ve vzduchu, tak už lidem na zemi nezbývá, než se pokusit krýt a použít veškeré talismany pro štěstí, co mají k dispozici.

 

Rheinmetall.
Rheinmetall.

Teď by se to mohlo změnit. Německý výrobce zbraňových systémů a dalších technologií Rheinmetall intenzivně vyvíjí nový obranný systém Cheetah, který dokáže zajímavé věci. Je navržený tak, aby účinně zasahoval proti přilétajícím raketám, dělostřeleckým a minometným střelám, a rovněž proti bombám svrženým z letounu. Cheetah by mohl přinést převrat do bojů mezi vzduchem a zemí tím, že nabídne pozemním jednotkám možnost zničit bomby i poté, co byly svrženy.

 

Systém Cheetah je C-RAM, podle anglického „counter-rocket artillery and mortar system“. Používá radar a protirakety krátkého dosahu, s jejichž pomocí detekuje, sleduje a sestřeluje protivníkovy rakety, střely či bomby během jejich letu. Jak uvádí výrobce, Cheetah například dovede zneškodnit americkou 2,5 metrovou protibunkrovou pumu BLU-109 v 6 kilometrech.

Systém Cheetah. Kredit: Rheinmetall.
Systém Cheetah. Kredit: Rheinmetall.


Pozemní jednotky si přály mít možnost zasáhnout proti bombám od chvíle, co první letadlo v 1. světové válce vysypalo první náklad pum v historii. A pak to bylo jenom horší a horší. Například britská RAF používala na sklonku 2. světové války seizmické bomby Tallboy a Grand Slam, o váze 5,4 a 10 tun. Taková puma se zavrtala hluboko pod zem a pak extrémním výbuchem vytvořila umělou zemětřesnou vlnu s výjimečně devastujícími účinky.

 

Bombardér B-1 Lancer shazuje kazetové pumy. Kredit: USAF.
Bombardér B-1 Lancer shazuje kazetové pumy. Kredit: USAF.

Jednotlivé letecké pumy jsou obvykle mnohem destruktivnější než dělostřelecké projektily. Teď navíc žijeme ve věku přesně naváděných zbraní země-vzduch, které používají lasery, radary nebo třeba GPS navigaci, aby zničily vybraný cíl s chladnokrevnou jistotou. Když jediný moderní bombardér, jako třeba americký B-1 Lancer, spustí bombardování, tak může zlikvidovat více pozemních cílů, než celá vlna bombardérů z 2. světové války. A obvykle je to tak, že všechny letecké bomby při takovém útoku zasáhnou cíl.


Díky systémům jako je Cheetah by se situace mohla obrátit. S šikovnými systémy C-RAM by pozemní jednotky mohly zničit všechny bomby útočícího bombardéru ještě ve vzduchu. Cheetahy by mohly bránit cíle velkého významu, od skladů munice a paliva, až po elektrárny a ropné rafinerie. Jeden Cheetah bude mít na mobilní platformě k dispozici až 60 raket, s nimiž bude čelit různým úderům ze vzduchu.


Ani C-RAM systémy ale docela jistě nebudou všemocné. Útočník může takový systém vyřídit na začátku útoku, například vysokorychlostní raketou, proti které Cheetah či podobný systém nebude mít šanci. Druhou možností je nainstalovat na letecké bomby raketový motor anebo prostě vyměnit bomby za rakety. Obě tyto možnosti ale pravděpodobně sníží počet útoků, které zajistí jedno letadlo. Třetí možnost spočívá v prostém a jednoduchém zahlcení C-RAM obrany více bombardéry a více bombami.


Cheetah není prvním C-RAM systémem na světě. Obranu proti raketám či dělostřeleckým a minometným střelám nabízí třeba populární izraelský mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome od Rafael Advanced Defense Systems, anebo americký Centurion, který představuje upravenou verzi systému Phalanx CIWS od General Dynamics. Cheetah je ale první takový systém, který by měl bránit pozemní jednotky i proti bombám. Odborníci tipují, že brzy budou mít podobnou technologii všechny významné vojenské mocnosti.

Video:  Iron Dome Interception


Video:  Centurion C-RAM Phalanx CIWS in Action


Literatura

Popular Mechanics 4. 4. 2019.

Datum: 08.04.2019
Tisk článku

Bylinkopedie - kolektiv
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 395 Kč
Bylinkopedie
kolektiv
Související články:

Létající barvy od Rheinmetallu     Autor: Martin Tůma (02.01.2013)
Stoprocentní úspěch: Laserový systém ATHENA sundal všech pět dronů     Autor: Stanislav Mihulka (23.09.2017)
US Navy v tichosti vypálili 20 vysokorychlostních projektilů z torpédoborce     Autor: Stanislav Mihulka (27.01.2019)Diskuze:

K ničemu

Josef Šoltes,2019-04-15 16:27:27

Fakticky mi to přijde jako vývoj pro vývoj. Nikdo, kdo by reálně dnes mohl použít taktické bombardéry, nebude bojovat proti někomu, kdo by se mohl být reálně schopen se proti nim bránit. Znamenalo by to faktický střet velmocí a konec Země jak ji známe. Přijde mi, že v pozemním vojenství velkého rozsahu jsme už prakticky dosáhli singularity, teď už jen dosáhnout toho samého u asymetrických konfliktů a na zemi bude vyřešeno.

Odpovědět

neřešte Němce

Jan Rychtář,2019-04-08 14:04:57

Nemyslím, že by tento systém byl špatnou cestou. To ani náhodou. Ti, co tohle vyvíjejí, mají myslím mnohem víc informací, než zdejší diskutéři, takže asi ví, co dělají. Nevíme, jak robustní celý systém je. Pokud se vejde na vozidlo typu humveee, tak je to super řešení, jako obrana před leteckými útoky. O ochraně bodových cílů zvláštní důležitosti se netřeba zmiňovat, na tu je to jako dělané. O tom, jak je to drahé, je taky zbytečná diskuze. Už jen fakt, že protivník ví, že takový systém mám, zvyšuje náklady na jeho útok, tak aby byl úspěšný, nebo ho takový protivník prostě neprovede, protože si nebude jist výsledkem. Žádný zbraňový systém není stoprocentní a pokud je, brzo se na něj najde adekvátní odpověď. Ale o tom to je. Zahltit protivníka mnoha úkoly, se kterými se musí vypořádat, maximalizovat jeho náklady, nebo úplně odradit od akce.
Místo prázdného tlachání a odvádění diskuze jinam, doporučuji lépe studovat a méně plkat.

Odpovědět


Re: neřešte Němce

Alexandr Kostka,2019-04-09 09:39:37

Na humvee se to nevejde ani omylem. Podívejte se na druhý obrázek vpravo nahoře. (druhý odzhora) Směs fotky a modelu nicméně kola snad dají představu o velikosti. Očividně je tam generátor velikosti minimálně kontíku na odpadky, radar (také ne úplně malý) a dvě odpalovací zařízení raket, každé o velikosti humvee samo o sobě. Přeprava očividně minimálně dva těžké náklaďáky, kde se na každý dá jedna bedna a za něj odpalovací zařízení jako přívěs. K tomu určitě nějaké servisní vozidlo pro pomoc s nakládkou a zásobou nafty a raket. A osobně bych tipoval, že v místě použití bude nutná alespoň jedna stavební buňka jako přistřešek pro obsluhu, vojáci jsou dnes tak zmlsaní, že se jim nebude chtít být ve stanu.

Odpovědět


Re: Re: neřešte Němce

Jan Rychtář,2019-04-09 11:37:02

No nevím, na tom obrázku jsou dvě hlavňové zbraně. Radar je jasný, stanoviště pro obsluhu taky. Nemyslím si, že by nešlo odpaliště řídit dálkově, jako třeba izraelský Iron dome. Taky nejsou u každého odpalovacího zařízení buňky pro vojáky.Nikde ovšem není řečeno, že to nepůjde zmenšit v nějaké verzi. Tady jde spíš o technologii záchytu a navedení na cíl a pak ta raketa, která to má provést. Jestli je toto v nějakém vývojovém stadiu, uvidíme, co z toho dostanou za takový rok, dva. I kdyby ne, tak minimálně jako ochrana bodových cílů je to vynikající. Protivník bude muset vyčlenit mnohem víc bombardérů, složitější taktiku, je tedy mnohem vetší možnost odhalení nepřátelských letadel atd atd.

Odpovědět


Re: Re: Re: neřešte Němce

Alexandr Kostka,2019-04-09 14:06:07

Mám pocit, že vystřelují rakety z hlavně. Ale jinak máte pravdu jak ohledně vývoje, tak ohledně užití. Na druhou stranu, určitě se začne pracovat na protiopatřeních. A když už je jednou známá technologie "stealth", tak asi nebude takový problém s ní splácat i bomby. Asi to nebude ani extra drahé, jen zatím prostě nebyl důvod.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: neřešte Němce

Vít Výmola,2019-04-09 18:26:40

Z hlavně ne, střely jsou vystřelovány ze samostatného kontejneru.

Odpovědět

Němci by měli řešit stávající armádu

Martin Prokš,2019-04-08 10:45:15

Dobrý den,

Technologická hračka pěkná, ale odhadem na jednu bobmu v ceně cca 300 000 USD budou střílet průměrně 2 anti-rakety, každá v ceně 1,5 milionu USD + amortizace za zbytek systému. To je technologická hračka použitelná pro možná 2 až 3 bodové superprioritní cíle proti ojedinělému útoku. Jak zmínil i článek, takovýto systém lze prostě zahltit větším množstvím třeba i klamných cílů. Obdobně jako americký protiraketový systém.

Ale německá armáda řeší úplně jiné problémy. Její bojeschopnost je v současnosti velmi sporná. Podfinancovaná, není na plošný servis techniky, personálně prázdná že uvažují nad nejrůznějšími šílenými nápady jak do armády dostat imigranty bez občanství a cizince. Čímž si ale zase zadělávají na jiné problémy - riziko infiltrace armády přinejmenším neloajálními vojáky. Němečtí politici nereflektují na aktuální a předvídatelné hrozby a změny společnosti - riziko širokého občanského konfliktu velmi nízké intenzity, riziko přeshraničních konfliktů a obrany hranic proti hromadnému pronikání ilegálů sice jen slabě vyzbrojených ale ve velkém množství, riziko války nízké intenzity se sousedním státem. Ale v tom nejsou sami, my jsme na tom stejně. A bez jasného politického zadání a systematického vedení je armáda sama o sobě k ničemu.

Ale i jen pojmenovat tato rizika je 100% jistota označení za rozbíječe EU, ultrapravičáka, neonacistu a fašistu (bez ohledu na to, že německý nacionální socialismus i fašismus byly levicové ideologie založené na stejných základech jako komunismus).

Takže technologická hračka pěkná, ale to je tak vše.

Odpovědět


Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Alexandr Kostka,2019-04-08 13:54:25

A to počítáte cenu ve srovnání s docela drahou "chytrou" bombou. Srovnejte to s náložemi do minometu.. "Hloupými", zato opravdu levnými. Celý minomet včetně obsluhy, jejího výcviku a včetně náklaďáku, na kterém to přivezou stojí podstatně méně. A přitom takové ostřelování těžkým minometem nadělá velmi solidní paseku.

Odpovědět


Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Vít Výmola,2019-04-08 15:14:21

S popisem situace bohužel musím souhlasit, ale s tím porovnáním cen už ne.
- V takových případech se totiž neporovnává cena prostředků, ale škod. Jestli například bomba míří na skupinu letadel (každé za 100mil $) a antirakety jsou poslední možnost, jak ji odklonit, tak se to opravdu vyplatí.
- Dalším aspektem ceny není to, jak je vysoká, ale jestli si ji armáda může dovolit. Německo tedy nevím (:D), ovšem například USA ano. Občas se probírá porovnávání ceny ručníkářské toyoty s kulometem a cenou chytré bomby, kterou ji zlikvidoval letecký nálet. Samozřejmě, že cena bomby a náletu je i víceřádově vyšší. Ale například už poměrově k rozpočtům ručníkářů a USAF to vychází jinak a hlavně: USAF na to zkrátka má.
(Očekávám, že tu každou chvilku přiběhne někdo se zadlužeností USA. Ano, jsou nad propastí. Už pár desítek let. :D)

Odpovědět


Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Josef Hrncirik,2019-04-08 16:05:21

Né. Tisk dolarů se jim daří.
Němci se chystají na ničení amerických bomb.

Odpovědět


Re: Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Jan Novák9,2019-04-08 21:10:19

Tak 15 - 20 let k Německému sultanátu a dalších pár let k džihádu proti Americe. Jestli ovšem Amíci nebudou mít tou dobou zaděláno na sultanát také. Letos očekávají přes milion přistěhovalců.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Václav Dvořák,2019-04-09 00:28:04

Tomu říkám příspěvek k tématu... zamontovat do každé diskuze Džihád, Ameriku a pristěhovalce musíme, prostě je to tam prohnilost po všech stránkách. Což po/slouží jen jako oslí můstek k adoraci Ruska a jeho skvělého vedení, zbraní a vůbec všeho.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Jarda Votruba,2019-04-09 09:16:06

o Rusku tu nepadloani slovo. Mimochodem, co Vám Rusové udělali, že je nemáte rád?
Světový terorista č.1 jsou dlouhodobě USA. Ale jak před pár lety prohlásil Hitler. "Vítěze nikdo nesoudí"

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Jan Rychtář,2019-04-09 11:27:50

Co vám rusové udělali...
Vy nežijete v ČR? A pokud ano, kolik vám je let, že nic nevíte?
Jediná země, která v 21.století vojensky obsadila a připojila cizí území k vlastnímu je Rusko. Jediná další země, která se chová teroristicky (vyhrožuje, napadá, je agresivní) je KLDR. I ten cintát Hitlera nejvíce využili Rusové. Slyšel jste někdy o chování ruských "osvoboditelů " na osvobozených územích? ( a to nejen v Německu, kde by se to dalo pochopit, ale i u nás, slovanských (prý) bratří. Ty tady nikdo nikdy nesoudil a přitom se chovali jako pologramotní primitivové, jimiž zhusta byli.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Milan Krnic,2019-04-09 19:58:58

Dědičný hřích! Ach :)

Odpovědět


Re: Němci by měli řešit stávající armádu

Martin Prokš,2019-04-09 12:16:51

Omlouvám se, že jsem diskusi odklonil na čistě politickou stranu, to jsem nechtěl.

Chtěl jsem poukázat na rozpor mezi na jedné straně technologickou špičkou za nepochybně odpovídající peníze, ale na druhou stranu na těžké problémy německé armády, která si takovouto špičkovou technologii nemůže (smysluplně) dovolit. A že tato technologie je pro Německo v podstatě k ničemu.

Ještě jednou se omlouvám za zpolitizování diskuse, to na Osla opravdu nepatří.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace