Hořké zklamání? Cestování červí dírou je prý možné, ale nesmírně pomalé  
Mnozí věřili, že si nekonečné světelné roky vesmírných vzdáleností zkrátíme červí dírou. Podle nové studie jsou takové objekty sice průchozí, ale má to háček. Cestování červí dírou by mělo být ve skutečnosti pomalejší, než cesta obyčejným časoprostorem. To je skoro jako výsměch vesmíru věčně zvídavé lidské mysli.

Proletíme někdy červí dírou? Kredit: CC0 Public Domain.
Proletíme někdy červí dírou? Kredit: CC0 Public Domain.

Jednou jste nahoře a jindy zase dole. Jeden den žasnete nad snímkem oka supermasivní černé díry gigantické eliptické galaxie, fandíte izraelskému landeru při přistání na Měsíci, držíte palce nosné megaraketě Falcon Heavy anebo obdivujete Ptáka Noha, jak se poprvé odlepí od ranveje. A jindy zase musíte zkousnout, když vám někdo zboří oblíbený sen.

 

Daniel L. Jafferis. Kredit: Breakthrough Initiatives.
Daniel L. Jafferis. Kredit: Breakthrough Initiatives.

Celé generace snílků a obdivovatelů vesmírných dálek sní o tom, že se lidé přece jenom nějakým způsobem dostanou ke hvězdám a do jiných galaxií. Významnou roli v těchto snech přitom hrají červí díry. Jsou sice velmi fantastické, ale zároveň se neustále pohybují na hranici možného a nemožného. Fyzici jejich existenci v podstatě nevylučují a tak nás tyto podivuhodné objekty neustále dráždí přísliby neuvěřitelných cest na ohromné vzdálenosti ve vesmíru, za velmi krátký čas. Nebo přesněji řečeno nás dráždily, pokud má pravdu autor nového výzkumu.

 

Daniel L. Jafferis z Harvardu tvrdí, že červí díry mohou opravdu existovat a spojovat dvě místa vzdálená místa tunelem v časoprostoru. Má to prý ale háček. Zcela likvidační háček, kvůli kterému by červí díry měly být pro vesmírné cesty zcela nepraktické. Podle Jafferise je sice zřejmě možné cestovat červí dírou, ale taková cesta bude trvat déle, než kdybychom mezi oběma konci červí díry cestovali pěkně klasicky, obyčejným časoprostorem. Jinými slovy, fyzik z Harvardu tvrdí, že červí díra není zkratka, ale naopak typická prodlužovačka. Což je k vzteku.

Zkratka anebo prodlužovačka? Kredit: NASA.
Zkratka anebo prodlužovačka? Kredit: NASA.


Jestli se Jafferis neplete, a autor komentáře by se v tomto případě vůbec nezlobil, kdyby ano, tak je to hořké zklamání pro budoucí generace vesmírných cestovatelů. Jafferis je ale rád, protože dle svých slov přispěl k hledání vytouženého smíru mezi obecnou relativitou a kvantovou mechanikou v namáhavě budované teorii kvantové gravitace.

 

Jak na to Jafferis přišel? Jeho výzkum má co dělat s kvantovým provázáním dvou černých děr. Z něho totiž vyplývá, že spojení mezi takovými černými děrami klasickým časoprostorem je kratší, nežli spojení prostřednictvím červí díry mezi těmito dvěma černými děrami. Podle Jafferise je při pohledu zvnějšku cestování červí dírou vlastně kvantová teleportace s využitím kvantově provázaných černých děr.


Doposud byla zásadní překážkou pro popis červích děr nutnost použití záporné energie, což se jevilo jako problematické pro kvantovou gravitaci. Jefferis to ale překonal díky použití nástrojů kvantové teorie pole, s nimiž počítal kvantové jevy podobné slavnému Casimirovu jevu. Pokud jsou červí díry průchodné, jak tvrdí Jafferis, tak by to mělo mít zásadní vliv na informační paradox černých děr. Červí díry totiž v takovém případě nabízejí možnost, jak vydolovat informaci z černé díry, což by jinak nemělo být možné. Všechno je to ale zatím čerstvé, takže budoucí osud červích děr, jak se říká, je stále ještě ve hvězdách.

Video: Daniel Jafferis "Factorization in gravity"


Literatura

Phys.org 15. 4. 2019.

Datum: 16.04.2019
Tisk článku

Související články:

Je naše Mléčná dráha ve skutečnosti gigantickou červí dírou?     Autor: Stanislav Mihulka (22.01.2015)
Budeme létat skrz červí díry nebo s warpovým pohonem?     Autor: Vladimír Wagner (29.09.2017)
Červí díry mohou vrhat zvláštní stíny. A teleskopy by je mohly objevit     Autor: Stanislav Mihulka (18.04.2018)Diskuze:

Štěstí je krásná věc !

Petr Bolek,2019-04-17 16:41:13

Zatímco červí díra je pouhá hypotéza, dokonce ani teorie, tedy se jedná o mystifikaci bez jediného důkazu (případně se může jednat o dojem, představu, náznak atd., pokud by někoho slovo mystifikace iritovalo), pan Jafferis je šťastným a nepochybně geniálním mužem své doby, protože ji již dokázal spočítat a propočítat bez jakýhkoliv vstupních údajů, kdy nejenže nezná vstupní hodnoty parametrů, ale ani parametry samotné plus nezná ani názvy a zjevně jej ani netrápí, že nekteré z potřebných veličin dosud nebyly objeveny a jiné vysvětleny, potažmo další prokázány či nastaveny.
Mistr Jafferis zašel dokonce tak daleko, že ví, že by to popíralo OTR/STR, protože bychom tak mohli nahlédnout pod horizont událostí černé díry, což má být nesmysl.
Chtěl bych trpět takovouto bohorovností, neboť sebejistota vlastní dokonalosti přináší plné uspokojení ze sebe sama a svých činů, čemuž se jinak také říká štěstí. Takto obklopen svou dokonalostí, bezprecedentně kryt před vlivy světa a vědy zvláště, nám v budoucnosti ještě zaručeně přinese mnoho zářných hypotéz. Pamatujte na má slova, tohle bude víc než veliký E.

PS: Kdybych se blížil k černé díře, byl by stále "horizont" na svém místě, nebo by ustupoval, jak bych nabíral rychlost při gravitačním zrychlení? Není nakonec možné, že až se dostanu dostatečně blízko, nebude tam žádná singularita, ale rozplácnu se o úplně běžnou "zeměplacku", jako na kterémkoliv jiném vesmírném tělese, neboť existujíc ve shodném čase s hmotou uvnitř, tuto uvidím jako hmotu, zatímco o singularitě mohu mluvit jen při pohledu zvenčí a ještě jen teoreticky?

PS2: Prostě pořád nechápu, kde na to ti študovaní lidi chodí, zatímco u staré Blažkové chápu vše.

Odpovědět

HM

Alexandr Kostka,2019-04-16 23:18:19

I kdyby fungovala opravdu jako zkratka, nedokážeme se k ní dostat. Zatím bylo pár lidí na oběžné dráze Měsíce, ještě méně jich přistálo. A tím dálkové pilotované lety konmčí. Nějak jsem zatím nepostřehl ani teoretické plány třeba na vyslání lidí poblíž Jupiteru, natož ještě dál. A to je stále jen malá část naší soustavy.

PS: též o pilotovaném letu k Venuši nebo Merkuru se ani neuvažuje, Venuši obecně ignorují i automatické sondy. Merkur tu a tam nějaká vyfotografuje, ale myslím, že přistání tam snad nebylo.

Odpovědět

Tak pozor!

Martin Jahoda,2019-04-16 12:45:27

Znám zkratku. Je to dál, zato horší cesta......

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace